Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

Malarkey

Vůbec se nedivím, že tenhle film v roce 1996 spustil v Americe poprask. Otevřel totiž sérii témat, o kterých se v Americe ani dnes příliš nemluví. A ne jen tak ledabyle...ale rovnou to odpálil pěkně v kopě a po hromadě v jednom uceleném filmu. Život Larryho Flynta prostě nebyl pro pruďase. Ne nadarmo totiž už od dětství vím, že Hustler byl vždycky nejdrsnější časák na trhu. Je teda pravda, že v dnešní době už to zřejmě nikoho nepřekvapí, protože dnes už pomalu i desetiletý dítě na základce ví, co je to fisting, ale tenkrát to byl masakr. A já jsem moc rád, že u té hysterie stál právě Miloš Forman. Je totiž hrozně fajn vidět, že zvolenou šanci neváhal využít a pěkně Hollywood tenkrát pozlobit. Dneska už si to nikdo nedovolí. ()

classic

Trojité želiezko v ohni, a to réžia - Forman, produkcia - Oliver Stone a herec v hlavnej úlohe - Woody Harrelson, ktorý dáva zo seba maximum, aby bol hodnoverný, ako reálne existujúci, Larry Flynt, ktorý založil spoločnosť, Larry Flynt Publications, ktorí vydávajú viac, ako 20. - ku časopisov, kde klasicky vyčnieva - HUSTLER, pornografický, ktorý chcel byť zrejme lepší, ako Hefnerov - PLAYBOY ? Bohatý to človek, ktorý sa narodil do chudobných pomerov, o to väčší dôvod byť v budúcnosti nepekne bohatý, opradený o škandály na súdnych pojednávaniach, kde sa horlivo diskutovalo o prvom dodatku k ústave USA o garancii slobodných hodnôt, posielali ho do väzenia, bol postrelený atentátnikom - Josephom Paulom Franklinom, vďaka ktorému ochrnul od pása nadol, a ktorý sa priznal, až po tomto filme Miloša Formana, to o niečom svedčí, nie ? Intenzívny biografický film o zakladateľovi časopisu Hustler, ktorý si uťahoval z cirkvi, za to ho zatracovali, chceli ho zničiť. Na látku o ňom, je povolaný expert na biografiu - MILOŠ FORMAN, ktorý nakrúca film, ktorý do popredia dáva vyniknúť štýl rozprávania, jednoducho povznášajúce ! Forman dokázal v Mekke Filmu to, čo sa nepodarilo nikomu pred ním, ani po ňom ! PS : Mladý Ed Norton, ako právnik Flynta, predvádza výkon, ktorý už naštartoval Prvotný strach, herec, ktorý vo svojej filmografii dokázal veľa ! ()

Vančura

Výborná věc, která mě bavila i na druhé zhlédnutí (příšernému českému dabingu navzdory). Hlavní postava mi je sice dost nesympatická, ale v odzbrojujícím hereckém ztvárnění Woodyho Harrelsona se stejně filmovému Larrymu podařilo dostat mě na svou stranu - scéna, ve které mluví před davem lidí o svobodě a na plátně za ním běží obrázky americké vlajky, vojáků, Hitlera, koncentráků, mrtvých lidí apod. (kontrast války a smrti a sexu), je podle mě naprostým vrcholem filmu, a i podruhé mě dostala naprosto do kolen. Courtney Love je zde naprosto odporná, pro svou roli se ale bez diskuzí typově hodila naprosto dokonale. Mladý Edward Norton mě zde taky baví. Celkově je to film postavený na dokonalém obsazení, silném scénáři a mistrovské režii, kterému za sebe asi nemám co vytknout - strašně mě baví, a s odstupem let už navíc i v mých očích získává nostalgický punc starých dobrých devadesátek. ()

gudaulin

Životními tématy Formanovy filmové tvorby jsou postavení vyhraněné osobnosti v rámci systému a zejména hledání hranic osobní svobody v rámci liberální společnosti. Kde jsou meze přijatelnosti lidského chování , kde končí svoboda projevu a má-li být vůbec stanovena.. V Larry Flintovi vlastně jen pokračuje v linii zahájené Přeletem nad kukaččím hnízdem a pokračujícím muzikálem Vlasy. Zatímco u předchozích filmů vzbudil u kritiky i diváků nadšené ovace, u Flinta tvrdě narazil a to hned z několika stran. Jednak u vlivné křesťanské pravice, jednak u neméně vlivného feministického hnutí, kdy obě skupiny pořádaly zuřivé demonstrace a narušovaly distribuci filmu. Film vzbudil velké polemiky a Forman zůstal tentokrát značně osamocen. Upřímně řečeno, skutečný Larry Flynt je nanejvýš odpudivá postava, kterou Forman přes veškerou snahu o co nejpestřejší pohled zachycený z mnoha úhlů nepatřičným způsobem zlidštil. Napomohl tomu i fakt osobního přátelství mezi režisérem a Larry Flyntem. K tomuto zlidštění přispěl i vynikající výkon Woodyho Harrelsona v hlavní roli. Skutečný Flynt nebyl ani tak obětí svých vášní, jako byl spíš vynikající obchodník bez skrupulí. Po režijní stránce je to mimořádná filmová záležitost velmi dobře herecky obsazená, dokonce i Courtney Love coby neřízená střela americké popkultury hraje velice dobře, koneckonců aby ne, když hraje téměř sama sebe. Edward Norton je typově naprosto přesný a řada herců okolo hlavních hvězd podává spolehlivý výkon. Jen ten patos v závěru filmu je zbytečný. Ale to už souvisí s tím, co jsem naznačil výše. Není to vůbec špatný film, ale mám k němu pro jeho obsah přece jen o poznání chladnější vztah než k jiným Formanovým filmům. Celkový dojem: 80 %. ()

Roman.Ticka

Nevím jak přesně vyjádřit rozporuplné pocity, které mě hážou od mantinelu Trapná puritánka k mantinelu Čert vem Larryho Flynta a jeho podnikání, tolik k obsahu. Formanova forma mě opět nezklamala a výběr Woodyho nemohl být lepší volbou, mám toho chlapa ráda a v roli sedí jak osina v prdeli. Ale ta Courtney+příšerný dabing, raději no coment, chci věřit, že volba se řídila skutečnou předlohou (asi ne, když hraje i v Měsíci). Co oceňuji, byl jejich krásný oddaný čistý vztah, který Flynta poslal tam, kde je dnes (i díky právníkovi s lidskou tváří). Jinak se shoduji víceméně ve všem s uživateli SexyAjinka, Miro CZ, Genero, Ospalek, godspeed a závěr ve zkratce za mě napsal Oogi.☺ ()

• Světová premiéra proběhla 13. října 1996 na filmovém festivalu v New Yorku (Varan)

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)