Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

AlfaNumerO

Sázka na jistotu v podobě skvěle vybraného tématu/životních příběhů, zároveň skvěle odvedená řemeslná práce. Chvilkami by člověk řekl, že je vůně benzínu cítit snad i v sále a to jsem nebyl na 4DX. Pokud jde o celkový dojem z filmu, jsem velice spokojen, ale bych udělil filmu 94% (aktuální hodnocení na ČSFD), to zase ne. S ohledem na jiné filmy mě mnohem více dostala například Howardova Čistá duše. Co filmu přidává na hodnotě je pár moudrých vět, které mezi sebou prohodí hlavní protagonisté ke konci filmu a závěrečné shrnutí života Hunta. Nebýt toho, závěrečný dojem z filmu by nevyzněl až natolik skvěle. 87% ()

Thomick

(Předesílám, že skutečnost, že jsem si Rush pustil zhruba ve chvíli, kdy M. Schumacher rozehrál svuj boj o život, je jen dílem velký a smutný shody náhod. Každopádně ať už mi byl svět F1 vždycky jakkoliv ukradenej ... drž se, Schumi!) Dále - již k tématu - zároveň předesílám, že to "nízký" hodnocení nemá s mym absolutnim nezájmem o formule co dočinění. Ba naopak, Ronu Howardovi se povedly dva malý zázraky: tim prvnim je právě to, že v tak nudnym sportu našel zdroj pro neopakovatelnej spektákl a naprostej vizuální orgáč; tim druhym, že s kolegy vyhrabal docela pěknou Němku (oh, wait ...). Bohužel, co mě na plnou palbu zkrátka nepustí, je ta zbytečně vtíravá osudovost (autogram, "blood red Ferrari") a v kontextu dokonalýho řemesla tolik laciná linka s Olivií Wilde. To prostě ... nemuselo bejt. A rušilo to. Nicméně tak jako tak: Rone, zapomeň na další takovou pauzu a okamžitě natoč další velesnímek, u kterýho ti už snad těch pět hvězdiček neupřu. A S A fucking P !! ()

claudel

Po čtyřech měsících čekání a poté, co minimálně pětkrát mi představení uteklo, jsem konečně viděl Rivaly, na něž jsem se těšil jako malý kluk. Pravidelně jsem sledoval vývoj hodnocení, které se drží i po devití tisíci hodnoceních nad devadesáti procenty. Z celkového žebříčku postupně klesá, ale dlouhodobě to vidím na TOP 20. Vysoké hodnocení je naprosto zasloužené. Ačkoli je snímek dvouhodinový, nenechá diváka ani na minutu vydechnout. Nějakými zbytečnými scénami jej Ron Howard neobtěžuje. James Hunt ani Niki Lauda mi sympatičtí nejsou, oba sice excelentní závodníci, kteří po sportovní a bojovné stránce mohou jít dodnes příkladem, ale po lidské stránce, jeden namyšlený debílek utápějící se všech možných neřestech, druhý upjatý podivín odepírající si naopak téměř i základní radosti. Herecky byly ztvárněni mistrně, Hemsworth i Brühl si své role vychutnávají a výraznou měrou se podepisují nad nezapomenutelným filmovým zážitkem, jejž Rivalové nabízejí. Doufám, že se ceny jen pohrnou, z celého srdce je především přeji Brühlovi. ()

ARI50

Po druhém zhlédnutí měním ve všech ohledech názor bomba film s výbornými herci parádním příběhem, že se kurňa někdy stane že se člověk tak sekne hold je to pouze jen u pár snímku některé vidíte 5 krát a nic. ()

Necrotongue

Vynikající snímek o soupeření(místy až děsivém) v době,kdy byla ještě Formule 1 královnou motorsportu a ne tou utahanou a neustále ořezávanou záležitostí,kterou se stala dnes.Film je řemeslně vynikající,ale hlavně je uvěřitelný a zcela mě vtáhl do tehdejší atmosféry.Přestože jsem věděl,jak dopadne,bavil mě až do samého konce a rád si ho ještě několikrát zkouknu. ()

Earl_23

Srdce milovníka motorsportu a Formule 1 muselo poskočit už při oznámení snímku. Zprvu jsem se bál "amerického" zklamání, ale Rivalové jsou jednoznačně skvělí! Howard svoje řemeslo zvládá skvěle a přiblíží divákovi tento až těžko uvěřitelný příběh, který napsal sám život. Jako první musím vyzdvihnout skvělou kamerou a snad ještě lepšího Daniela Brühla (jestli tenhle kluk nedostane aspoň nominaci na Oscara, budu hodně zklamaný) a pak ty momenty, které vás prostě vezmou za srdce (spoiler: závěrečná rozmluva, pokývnutí za závodní dráze a samozřejmě i dva zfanatizovaní Italové :). Vše opět podtrhuje mistr Zimmer... zkrátka snesl bych mnohem víc než 123 minut, až člověka mrzí že není režisérská verze. Jako fanoušek staré F1 bych hltal i každou další minutu. A ani nevadí, že film začne mít spád až od druhé poloviny. Plně jsem toto dílo docenil až po druhém zhlédnutí, kdy jsem musel přiznat, že režisérská práce byla vskutku famózní. A ta finálová rozmluva? Ještě teď mám husí kůži. ()

becki_tu

Jsem rád, že Hollywood konečně dospěl k tomu, že i svět motoristického sportu v sobě skrývá velezajímavé příběhy, které stojí za to natočit. A právě souboj Hunta s Laudou byl tím nejzářnějším příkladem, jak ukázat prostředí a pozadí formule 1 i těm divákům (a divačkám), kteří si s nejdražším sportem na světě spojují jen Schumachera a marketingově profláklou VC Monaka. Naopak pro fanoušky jde o audiovizuální lahůdku s perfektně natočenými závody, neskutečně věrně zahranými hlavními rolemi a s takřka hmatatelnou dobovou atmosférou tehdejších závodů. Samotný závěr s deštivým závodem v Japonsku je filmařsky neskutečně vděčným aspektem, přičemž o nějakých klišé či samoúčelných záběrech nemůže být ani řeč, protože jde o čisté emoce vyplývající z příběhu a osudů obou jezdců. Howardův návrat mezi režisérskou elitu nemohl být stylovější. Škoda, že Oscaři jsou ještě daleko. ()

luka4615

Už myšlenka toho, že slavný souboj Lauda a Frost se chystá převést na plátno režisér Ron Howard, ve mně moc důvěry nevzbuzovala. Možná proto jsem byl tak moc unešen z celého zpracování, soundtracku a skvěle natočených závodních scén. Daniel Brühl se do postavy Nikiho Laudy vcítil tak dokonale, že jsem doufal že si tento herec musí dojít pro zlatého plešouna. Bohužel, nestalo se tak, ale i tak se Rush stal jedním z nejlepších sportovních dramat jaké jsem kdy viděl. (Viděno v kině CineStar Jihlava) ()

matestlust

Tak stejný jako tisíc jiných filmů a zároveň tak jiný. Nevím v čem tkví to kouzlo, ale Rush je prostě skvělý film !!! Víc ani nevím co napsat. Pzn.: Doufám, že Oskar Daniela Bruhela, za jeho geniální výkon, nemine ! ()

mm13

Keby bol Niki Lauda jednoznačným hlavným hrdinom filmu, tak by som síce nehodnotil vyššie, ale chápal ten odstup až chlad, akým Ron Howard celý príbeh vyrozprával. Lenže je tu ešte rozbuška James Hunt, evidentná snaha rozdeliť pozornosť medzi obe tieto postavy rovným dielom a tým pádom to už nebude úplne v poriadku. Inak brilantná práca, pri sledovaní ktorej nemáte pocit rutiny, je to skrátka prvotriedne zvládnuté remeslo, ktoré žiaľ nenadchlo. Závody F1 sledujem asi s takým zaujatím ako futbal, rozumej nesledujem, no pri takom The Damned United od Toma Hopera (nie Tobea) som takmer nedýchal. A tiež je pravda, že to chcelo KINO. Mea culpa, ale i tak dobre. ()

Sawy

Není pochyb o tom, že Rivalové jsou po technické stránce naprosto precizním počinem, kterým Ron Howard prokázal svou řemeslnou zručnost, cit pro detaily a schopnost vyladit všechny jednotlivosti do jednoho perfektně fungujícího celku. Co ale filmu dodává výjimečnost, co jej řadí o úroveň výš než cokoliv jiného, co režisér kdy natočil, je ona zvláštní romantika, se kterou sleduje dva muže, kteří spolu soupeří na dráze a zároveň jsou pro sebe inspirací mimo ni. Howard udělal z Laudy a Hunta novodobé rytíře, kteří v každém závodě vědomě čelí smrtelnému nebezpečí nejen pro slávu, ale především proto, že jinak životu ani čelit neumí. Proto jsou suverénně nejlepšími scénami filmu ty, ve kterých jsou dvě hlavní postavy spolu. Jiskřivé střety pedantského introverta s rozevlátým rebelem jsou plné vzájemného popichování a respektu, právě na nich nejlépe vidíme pravé povahy obou hrdinů a přesnost jejich obsazení. Závody samotné jsou pak adrenalinovým zpestřením, přesně tak živelným a skvostně zrealizovaným, jak si tak památná sezóna zaslouží. Osobně jsem zprvu po oslavných reakcích odcházel z kina lehce rozpačitý, ono to přehnané oslavování filmu ne vždy prospěje. Ovšem postupem času mi v hlavě přetrvala pouze vzpomínka na jeden z nejpůsobivějších filmových zážitků letošního roku, který se už teď s přehledem řadí k nejúchvatnějším sportovním filmům všech dob. 90 % ()

Morholt

Formuli 1 nemusím. Nerozumím tomu, proč jsou lidé ochotní vyhazovat horentní sumy za to, aby viděli pár nafrněných floutků, kterak se honí 50 kol v autech, co nevypadají jako auta a která jsou tak rychlá, až to není vidět. K Howardovu filmu jsem tudíž přistupoval se skepsí, kterou prohloubila účast Hemswortha, ke kterému jsem si vybudoval celkem slušnou averzi. No ale ono to nakonec dopadlo dobře. Hemswortha hravě zastínil Daniel Bruhl jako Niki Lauda, výborně zahrála i jeho partnerka Alexandra Maria Lara a potěšila i Olivia Wild, která je prostě kost. Co se týče samotných závodů, tak ty mě zrovna ze sedačky nezvedaly a příběh, který se nesl ve stylu "dva rivalové, co jsou vlastně přátelé" mě také příliš neoslovil. Ale Howard je profík a tak všechno fungovalo tak jak má, tudíž i antiformulista jako já si přijde na své. Přesto těch současných 93% moc nechápu. Za mě maximálně 75%. ()

snaked

má to šmrnc, herecké výkony hodně dobré, všechno jaksepatří, ale je to pro mě z nějakého důvodu spíš takový odtažitý film ()

Lucasion

"But trust me... watching you win those races while I was fighting for my life, you were equally responsible for getting me back in the car." Válka dvou můžu, kde každý z nich toužil být legendou. Díky jejich rivalitě jsou oba legendami. Ron Howard se pouští do největšího souboje ve světě Formule 1. Ač se na první pohled může zdát, že film je předvídatelný, tak nikoliv. Chris i Daniel zahráli Jamese a Nikiho opravdu skvěle a autentičnost dýchá v každém detailu. Ať už při zvracení na startu nebo sešlápnutí plynu v klasickém autě uprostřed polí, každou chvíli jsem cítil to krásné mrazení v zádech a pocity husí kůže na rukou. Nepovažuju se za fanouška závodů Formule, ale tento film mi ukázal zcela jinou stranu mince a to, že každé sešlápnutí plynu může být to poslední, co pilot v životě udělá. Film ukazuje parádní "rivalitu" mezi oběma aktéry a jako životopisné drama je to opravdu výborné. Ron Howard opět ukazuje, že umí. Věrnost každému detailu na druhou stranu trošku shazuje fakt, že samotný „boj“ je trošku přiostřený pro film. A tragická nehoda Nikiho Laudy i ve stylizované filmové podobě není pro slabší povahy. K tomu připočtu opravdu vynikající soundtrack od Zimmera. A jeho „Lost but Won“ je nádhernou ukázkou, jak film může být napínavý a dojemný zároveň. (88 %) ()

Katullka

Další super mačo snímek pro kluky. A když vás to nebaví, tak tam dáme suprózní záběr na komentátory a nadšené diváky. ou jééé. Což o to, ta stylizace byla trochu jiná, ale ve výsledku je to prostě průměr, který je tu už po několikáté. ()

Kamca_

Strhující film, který mě dostal hned v prvních vteřinách. Chvilku jsem ho odkládala. Když jsem zjišťovala, o čem to má být, tak jsem si myslela, že mě to vůbec nebude bavit. Nemám akční filmy moc v lásce, i když to ve finále bylo víc drama. Realita mě ovšem příjemně překvapila. Zase tak moc do detailu jsem nevěděla, jak to bylo doopravdy a ve filmu jsem napjatě sledovala vývoj. Musím samozřejmě vyzdvihnout dokonalou hudbu od Hanse Zimmera. A hodně se mi líbil výkon Daniela. Je to můj oblíbenec už od filmu Good bye, Lenin. Tahle tématika mi připomněla dobu, kdy jsem trochu F1 sledovala. Neuvěřitelný snímek. Dávám 100%. ()

Listeroman

Do tohoto filmu jsem nešel s moc objektivním pohledem, protože jsem si nemyslel, že by se mohl vůbec umístit takhle vysoko ve zdejších žebříčcích.. Nechci tím ale nějak naznačovat, že bych si něco jiného myslel po zhlédnutí snímku.. Jako ne moc velký fanda "efjedniček" nemůžu moc hodnotit z hlediska reálnosti přepracovaného příběhu, protože abych řekl pravdu, nemám absolutně žádný přehled... Možná i proto jsem si film celkem užil a nehledal jsem žádné chyby a nedokonalosti. Samotný příběh je určitě zajímavý, ale jak už jsem psal, na mě jako laika neudělal asi takový dojem jaký udělat měl. Dramatičnost závodů bych asi moc režii do zásluh nedával, přece jen každý sport by měl být dramatický a kdyby tenhle nebyl, nemělo by smysl se do toho ani pouštět. Celková atmosféra na mě asi svým způsobem účinkovala, protože jsem se toužil dozvědět víc a víc, možná proto pro mám k filmům založených na skutečných událostech mnohem větší pouto. Myslím si, že by z toho přece jen šlo vymáčknout víc, ale i tak jsem se dobře pobavil a třeba až zase poběží velká cena v televizi, vzpomenu právě na tyto dva jezdce a na tento příběh. ()

Handle

Zajímavé od začátku do konce, jak příběhem, tak filmařsky. Srdeční záležitost to u mě není, ale filmu se prostě vytknout nic nedá. ()

Luboshmir

Neskutečně zábavný a emotivní, perfektní konec .. celý kino bylo na konci dost sentimentální, ono to jinak ani nešlo. Oscar pro Daniela Bruhla. Další film, kterej mě přesvědčil, že filmy jsou nejlepší věc na světě. ()

ScarPoul

Howard v najlepšej forme. Šport ako taký neobľubujem vôbec. Sem tam sa ale stane, že si pozriem film, ktorý upúta moju pozornosť a ja si na chvíľu užívam svet, do ktorého by som za normálnych okolností nevkročil. Podobne ako Moneyball aj Rush sa dotýka ľudského príbehu a odvahy, na pozadí historických udalostí v snahe spraviť s danej udalosti niečo atraktívne, zaujímave a dychberúce. A Howardovi sa to darí. Hemsworth si konečne strihol po Throvi postavu, aká mu sadla zatiaľ asi najlepšie a Bruhl bez pochýb podáva jeden zo svojich najväčších výkonov. Ostatné postavy nerátam. Centrum príbehu je v rivalite dvoch súperov, priateľov, závodníkov. A v tomto smere je ich vzájomný vzťah vykreslený perfektne. Síce to nerezonuje mojou mysľou ako už spomínaný Moneyball, ale každopádne som si film užil. Takéto druhy príbehov mám rád. Hlavne od Howarda, ktorý už Čistou dušou a Apollom 13 dokázal, že má cit pre obyčajných ľudí s neobyčajnými schopnosťami. No a Hans Zimmer mi pripravil ďalší soundtrack, v ktorom sa môžem na chvíľu stratiť. Za čo mu patrí moja veľká vďaka. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl