Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

sarkas21

Rivalové jsou pro mě velikým překvapením loňského roku, čekal jsem nudné sportovní drama, ale dostal jsem extrémní dávku emocí, vyzdvihnout musím i hudbu, o kterou se postaral Hans Zimmer a především naprosto brilantně přiblížení samotného závodění, ze kterého mi chvílemi naskočila husina... A k tomu všemu i výborné herecké výkony obou hlavních rivalů... Pro mě osobně jsou Rivalové jedním z nejlepších sportovních filmů vůbec ()

Slartibarkfast

Film Rivalové je svým způsobem malým nahlédnutím do života profi jezdců formule 1. Vypráví příběh Nikiho Laudy a Jamese Hunta, kteří byli ve své době velcí rivalové a přetahovali se o titul mistra světa. Když jsem viděl hodnocení, které i po tolika zhlédnutích dosahovalo závratných výšin, raději jsem posečkal, než opadnou vášnivé debaty, které by mohly ovlivnit můj úsudek. Když už to tedy mám teď za sebou, musím vyseknout poklonu tomuto velmi solidnímu snímku. Opravdu se mi moc líbil. Bohužel však nesdílím názory většiny a musím s kapkou kritiky uznat, že na úplnou špičku v mém srdci nedosáhl. Určitě je to napínavý a místy opravdu citlivý kousek, ale špetka k dokonalosti tomu chyběla. Nevím, v čem to mohlo být ještě lepší, ale tohle zkrátka není film, který bych si pustil vícekrát a ani nevím, jak dlouho zůstane v mé paměti. Solidních 85% ()

predators

Autíčka super, postavy ještě lepší, ale jde o formule a pokud nejste extra fanoušek, zůstanou rivalové těsně pod stupínkem vítězů. 75% ()

nascendi

Netajím sa tým, že ma preteky Formule 1 nezaujímajú. K filmu ma pritiahol fakt, že Rivalov vyniesli užívatelia ČSFD na 13. miesto medzi najlepšími filmami všetkých dôb. Rešpektujem to, aj keď si myslím, že fanúšikov Formuly 1 bolo mnohonásobne viac, ako fanúšikov filmu. Rád uznávam, že réžia, strih a hudba vytvorili atmosféru, ktorá strhla aj mňa. Nie som formulový odborník a je mi úplne jedno, akých technických chýb sa tvorcovia filmu dopustili. Bol to film o súperení, ktoré je súčasne zvláštnym druhom priazne, o tom, čo sa získava víťazstvami a čo stráca prehrami. Bol to film o dvoch rôzne založených pretekároch, ktorí napriek odlišnosti vystúpili na rovnaký vrchol. Rivali sú mimoriadnym, zaujímavým a strhujúcim filmom, ktorý však podľa mňa nepatrí ani do prvej stovky najlepších filmov všetkých čias. ()

Slarque

Vida, vida, zázraky se dějí. Ron Howard, tvůrce nudných konverzačních thrillerů s Robertem Langdonem, si vzpomněl na doby, kdy ještě ovládal filmové řemeslo, a zase předvedl perfektní práci. A to zrovna u tak nudného tématu jako jsou závody Formule 1. Jasně, když shrnete celý ročník do necelých dvou hodin, můžete v tom vykřesat i slušné drama. O Nikim Laudovi jsem jako kluk určitě slyšel, existence Jamese Hunta pro mne byla naprostou novinkou. A jejich příběh byl v roce 1976 strhující (aspoň soudě podle tohoto filmu). ()

Claw

Tohle je prostě neuvěřitelný skvost. Zvlášť pro nadšence závodů, pro chlapy, kteří prostě ten adrenalin a soutěživost mají v krvi od přírody. Úžasná věc, ve všech aspektech. Skvělé scény, dialogy, rozdílnost povah závodníků... Vlastně celý jejich osud jako by psala nějaká vyšší moc. Je jasné, že tam bylo hodně přidáno, ale třeba celkový bodový výsledek sezóny 1976 je faktem a to, jak to dopadlo asi nikdo nečekal... Rivalové opravdu, opravdu až na dřeň!! A přitom nakonec došlo k tomu, co každý chlap má v sobě, že největšího nepřítele a rivala ve skrytu duše jistým způsobem obdivuje, závidí mu, cítí s ním, a nakonec se někdy stanou přáteli. Scény z nemocnice, mávnutí ruky při posledním závodu v Japonsku a spousta jiných scén mi valily slzy do očí... Vlastně od chvíle, kdy se začaly snímat závody jako celky, asi polovina filmu... nabral děj energický, adrenalinový, ale i mega-emocionální rozměr a já pořád brečel... :-). Technicky, herecky ani jinak nejde tomu filmu vytknout vůbec nic. Vybroušený diamant, který psal sám život. Závěrečné dokumentární záběry obou závodníků tomu dodaly ještě naprostou třešeň na dortu... /95% + FILM ROKU/ ()

eLeR

Fantastická réžia! Fantastická muzika! Hemsworth ma po tých všetkých komiksových postavičkách naozaj v dobrom prekvapil. Kostýmy výborné. No a Brűhl = Lauda .. jednoduchá rovnica. Ja som si to kino užila, a predovšetkým samotného Daniela, ten bol dokonalý, a povedzte že nie. ()

Rocky62

Protentokrát si odpustím detailnější rozbor tohoto mistrně zvládnutého kousku, neboť všechny vytříbené kvality, kterými tento filmu nepochybně disponuje, jsou popsány ve stovkách daleko lepších komentářů. Pouze doplním, že Rivalové patrně vejdou do dějin a stanou se nejen v rámci žánru velkou inspirací pro budoucí snímky. Něco tak hlubokého a silného tu dlouho nebylo. 85% ()

Happens

Před filmem jsem četl recenze, že ač je to film o autech, tak se tam prakticky nevyskytují. Byl to důvod, proč jsem film shlédl, protože auta mi absolutně nic neříkají. A bylo to dobře, protože ač film byl hodně o autech, uměl vcucnout divákovu duši do opravdového příběhu s perfektně vystiženou podobou reality. Polarizované charisma obou postav odvedlo svou práci a posouvá film na 90 %.. ()

Larrysbride

Jedním slovem: Brilantní! Howardova díla patřila vždy mezi mé srdcové záležitosti, ale na takovouto adrenalinovou a zároveň procítěnou jízdu mne nemohlo připravit snad nic. Zachytit rivalitu a zároveň i respekt, který mezi sebou Lauda a Hunt chovali, chtělo opravdový umělecký um a cit. A Howard, stejně jako Hemsworth a Brühl jakožto představitelé hlavních rolí, jej dodali na výbornou! Klobouk dolů. (Světová premiéra v Londýně, 2. 9. 2013) ()

Chrustyn

Nejlepší filmy Rona Howarda jsou ty, ve kterých pracuje se skutečnými postavami a událostmi a toto tvrzení platí i pro "Rivaly", kteří se řadí nejen na špičku žánru závodních filmů, ale i filmu podle skutečných událostí a v neposlední řadě se jedná o jeden z nejlepších filmů Rona Howarda i tohoto roku. Ron tentokrát vypráví o souboji nebo lépe řečeno rivalství mezi závodníky Formule 1 Jamesi Huntovi a Nikiho Laudy, který přežije svou smrt při vážné nehodě. Howard si sice tento příběh upravuje pro potřeby vyprávění, ale jinak se snaží vše zpracovávat s historickou předností a je to znát převážně při zpracování automobilových závodů, kde si samozřejmě neodpustil CGI technologii, ale jinak vše působí příjemně retro. Pokud se bude Ron Howard držet toho co mu jde nejlépe a zpracovávat pouze historické události, bude nás stále více a více překvapovat, protože "Rivalové" jsou přesně ten typ filmu, který tady dlouho, opravdu dlouho chyběl. *** Po DVD projekci zvyšuji na plný počet a uznávám, že Howard je neuvěřitelný perfekcionista, asi jako Niki Lauda. ()

classic

Ron Howard, režisér Čistej Duše sa po 12 rokoch vyšvihol na vrchol s dynamickým, svižným snímkom Rush. Nie som fanúšikom športu F 1 s riadne rýchlymi mašinami, ale príbeh rivalov zo 70 rokov, čiže Nicki Lauda Vs. James Hunt sú bezpochyby úžasným ukázaním tej doby, kde som v nemom úžase sledoval každé políčko filmu. Daniel Bruhl ako Lauda podáva fenomenálny výkon, najlepší performance actor in a supporting role roku 2013, lebo on a Lauda sú si podobní, ako vajce vajcu, mimiky, gestá a prízvuk, celkovo fantasticky prevedené. Už len oscar... Chris Hemsworth, ako James Hunt sa nemusí hanbiť za svoj výkon, má grády. Manželky rivalov sú krásne, všeobecne Alexandra Maria Lara ako Laudova žena Marlene má viac priestoru, a tým pádom je jej výkon priamejší, keďže je stále s Nickim. Zmena kameramana prospela a Anthonyho vízia je akčná, svieža, dynamická, nápaditá. Radosť to vidieť. Takisto Hansova hudba je pasujúca do doby, zvuk mi rezonuje v ušiach aj teraz. Dobrá práca. Strih a výprava - lovely. Výborný Howard v najlepšej forme po dekáde, a keď by dnešná F 1 vyzerala ako v Rush, od príbehu po konečnú vizuálnu stránku, tak by som sa dal ukecať !!! ()

SeBig

Něco jako Warrior, akorát že místo boxérů to jsou závodníci formulí. Hezky se to střídalo chvíli Hunt pak zas na půl hodky ten němec. Příběh mě i celkem bavil i když nejsem fanda do formulí. Tohle bylo dobré, ale čekal jsem lepší rozuzlení. ()

klerik

Film mnohými pasovaný na najlepší film roka... je vlastne len obyčajný športový film. Obyčajný v tom dobrom slova zmysle. Bruhl je (ako takmer vždy) zaujímavý, preteky majú gule, poslostvo je podané pomerne uveriteľne... a to je všetko... Stále nechápem, prečo mnohí tak odsudzujú, pre mňa takmer rovnocenné, Harlinovo DRIVEN... ()

marhoul

Poctivá filmařina se špetkou čehosi... Nebyla to špetka, byla toho hrst a bylo to od srdce. Krásný film. Doporučuji mladým, starým, holkám, klukům a i těm, kteří F1 (jako já) málokdy registrují. Zasloužené ovace! ()

mcb

Precizní a soustředěná Howardova režie a herecké výkony dělají z tohohle nalajnovaného dramatu plného rivality strhující zážitek. Z každého záběru či hereckého gesta jde cítit absolutní pečlivost, aby výsledek dosáhl požadovaného účinku. A ten je co do emocí a katarze překvapivě ohromující - už se mi vlastně dlouho nestalo, abych si užíval každou minutu filmu o tématu, které mě naprosto nezajímá. Scénář si chytře pohrává se žánrovými stereotypy sportovních filmů a realitu si, jak jinak, upravuje pro větší dramatický dopad. To ale na rozdíl od sterilní Howardovy Těžké váhy nevadí, jelikož nejde o laciné akademické dojímání, ale "huntovsky" živelnou podívanou s promyšlenou formální výstavbou jako od Nikiho Laudy - hlavně samotné závody co do propracovanosti designu, kamery a střihu dávají intenzivně pocítit to pravé "need for speed". Zkrátka perfektní zážitek, který je sice do realizace tak trochu sázkou na jistotu, zároveň ale funguje na sto procent. P.S. Hans Zimmer zase recykluje Temného rytíře a pořád mu to jde. ()

Scalpelexis

Musím říct, že jsem byl víc než překvapen. Světu motorsportu dlouho fandím, řvoucí motory je pro mě symfonie, napínavé souboje důvod k lapaní dechu a toho všeho se mi dostalo na výsost. Z čeho jsem byl ale paf je, že jsem byl skoro celou dobu přikovaný k sedačce, užíval si dialogy, sladil s příběhem a když došlo na napětí, tak jsem jen zíral. Bruhl s Hemsworthem jsou naprosto skvělí, výborně se doplňují. Kamera při závodech je krásně nervózní, střih přesný, hudbu jsem ani nevnímal, takže.já tomu nemám prostě co vytknout? Asi si mě Howarde dostal. Bravo. ()

Marze

Skvělý scénář, režisér dokonale zvládající řemeslo, přesně zvolení herci, atraktivní prostředí. Rivalové nic neobjevují, nic neboří. Úplně jim stačí, že vyprávějí. Peter Morgan totiž logickou šablonu - buď se jezdí, nebo mluví, případně se pro ozdobný doplněk ukazují lásky jezdců - rozbíjí duchaplným britským vtipem, jenž z natřásání kohoutů na jednom smetišti dovede hladce přejít k tíživějším tóninám. A Howard pak pěstěným smyslem pro detail obstará zbytek: napětí, okouzlení, dobovou patinu, bravurní snímání jízd i tiché okamžiky soustředění, samoty, strachu. Profesní román o pravých chlapech má samo sebou lehce romantizující nátěr ()

Yardak

Ron Howard všem jasně naznačil, jak se má správně točit sportovní film pro masy! Navíc k tomu výborný Hans Zimmer a Daniel Brühl. Nečekal jsem to, ale těch 5 hvězd fakt musím dát! ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl