Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

Snorlax

Ron Howard mi již podruhé dokázal nabídnout skvělý zážitek se sportovním filmem. A stejně jako u Těžké váhy mi dal nahlédnout do zákulisí sportu, který mě vůbec neoslovuje, takovým způsobem, že jsem nestačila žasnout. Jelikož o závodech F1 vůbec nic nevím, byla jsem místy i napjatá. Poprvé v životě mě bavilo koukat se na řvoucí stroj, který uhání po stále stejné silnici. ()

dr.horrible

Typický oscarový film, ktorému to ale nemám vôbec za zlé. Už len preto, že som sa prvýkrát v živote nenudil pri pohľade na formule. Obidvaja páni na nomináciu, Howard bez komentára, katarzia intenzívna a mnohonásobná. 94 percent asi nie, celkovo to určite neni tretí najlepší film, ale menej než 90 by bolo tiež nefér. Z môjho pohľadu, samozrejme ()

InJo

Nejlepší životopisné sportovní drama za hodně dlouhou dobu. Láska k těm čtyřkolovým rakvím je občas doslova hmatatelná a soupeření sympatického playboye a pařmena s chladnokrevným cílevědomým intelektuálem asi nešlo podat o mnoho lépe. Daniel Brühl si zaslouží minimálně nominaci na Oscara (jeho role je přece jen složitější a nejednoznačnější než Hemsworthův Hunt). Technické aspekty jsou na jedničku a Zimmerův správně osudově znějící hlavní hudební motiv mi stále zní v hlavě... 90 % ()

Šakal

„Co Tě nezabije, to Tě posílí“. V případě Nikiho Laudy to platí hned dvojnásob..... Rush sice mají k realitě asi stejně tak blízko, jako Honza Přeučil ke skinheads, ale ruku na srdce, kdo už by to, po tom všem, od Rona dnes očekával? Spousta (do očí bijících) nesrovnalostí a ve skutečnosti to i s tou vzájemnou nevraživostí (narozdíl třeba od Senna versus Prost) jemně řečeno, nebylo tak horké, ale proč se divit. Chytlavý název dnes plní sály (kasy), stejně spolehlivě, jako „unreal“ výkřiky na titulních stránkách současných plátků, co „hýbou světem“. Co na tom, že text pod tím čte dál už jen hrstka resp., kdo by dnes stál o dva piloty, co s polu nemají sebemenší problém. Na druhou stranu, když tleskal vestoje i samotný šéf F1-ček B. Ecclestone a především, spokojen byl i samotný Niki Lauda, má smysl do toho nějak více rejpat? Ostatně tohle není dokument, ale hraný film inspirovaný skutečnou postavou resp. postavami a tak nakonec musím chtě nechtě uznat, těžko z toho šlo, v mezích (hollywoodských) možností, vytřískat více. Nakonec tedy i za mě spokojenost, byť rozhodně ne bezvýhradná. Howard exceluje v závodních scénách, vrcholem budiž závěrečný závod v japonské Fuji o titul mistra světa, který diváka zatlačuje do sedačky a naopak (lehce) ztrácí dech v dialozích, přičemž (souhlas viz Marigold) nejsilnější jsou vždy závěrečná, všeříkající gesta, vydávající za tisíce slov. Kdybych však měl zmínit jediný důvod (jméno) proč na Rush zajít, nebyl by to Ron Howard, ale Daniel Brühl. On Laudu nehraje, on je Lauda. Dokonce bych si troufnul napsat, on je víc Lauda, než skutečný Lauda :-) Jedno musím Howardovi však přičíst k dobru. Bavil jsem se víc, než bych si byl kdy býval schopen představit. Vítaně odlehčené, padající (alespoň v mém případě) na úrodnou půdu. Co říci závěrem? Rush, troufám si rozhodně tvrdit, si paradoxně více užijí Ti , kteří nejsou (nebyli) zarytými fanoušky F1-ček resp. nepamatují skutečného Laudu resp. Hunta, tím pádem nemají s čím srovnávat a můžou se nechat bezstarostně unášet fiktivním příběhem inspirovaným skutečnými postavami (událostí). 75% a (opatrná) spokojenost. [Mé srdce je však, Ayrtone ty dobře víš, jinde. Dokumet (pocta) Senna vládne (v mém srdci) neohroženě dál. Byť přiznávám, srovnávat dokument a hraný film, není zcela fér. Přesto, v případě Laudova popálení, jsem sice zažíval krušné okamžiky, co je to však proti husině a slzám v případě Ayrtonova tragického konce, kdy se mi navíc vybavily konkrétní trpké vzpomínky]. ()

Legas

Spousta pozitivních překvapení. Ve filmu není ani jeden z pilotů tím klasickým kladným hrdinou a druhý zlým soupeřem. Film vypráví opravdu o rivalitě těchto dvou legend Formule 1. Rivalové také neobsahují klasickou dějovou linku ve stylu první trénink, první závod, nehoda, životní drama, závěrečný hlavní závod a jasný vítěz. Samozřejmě, že scénář napsaly dějiny F1, ale na druhou stranu si tvůrci vybrali právě tento konkrétní výsek, takže to byla jejich volba a díky tomu je velké finále o něčem jiném, než u běžných amerických velkofilmů. Neslyšel jsem během filmu snad ani jednu debilní větu, kterou slyšíte v tuctu ostatních filmů, na které chodí davy. Hudba a zvuk šlapou a ženou film dopředu silou všech koní, co Hanz Zimmer a páni zvukaři nabízejí. Smekám klobouk i před neotřelým nasnímáním závodních scén, respektive výseků, protože Rivalové opravdu nejsou o půlhodinových akčních orgiích na okruhu. Bod i za skvělý herecký výkon Daniela Brühla (Chris Hemsworth taky dobrej). Rone Howarde, to je asi tvůj nejlepší film. Benzín i rivalita soupeřů tu opravdu smrdí z plátna. Nejlepší mainstreamový film letoška a už teď vím, že jej budu velmi často sjíždět. ()

IQ Tiqe

S životopisnými filmy s dobrým hodnocením to je ošemetný. Bývají nadhodnocený. Ale 93 %, to nemůže být náhoda. A musím uznat, že tenhle měl něco do sebe. O Nikim jsem věděl jen o jeho popálení, víc nic a o to víc jsem si užil napětí. Scénář se moc povedl. Možná samotný závěr šel trochu dolů, ale jinak bylo znázornění života obou rivalů moc poutavý. Pečlivě, ale jednoduše divákovi fiůlm sděluje, jak se dostali do F1, jejich motivace, důvody rivality, něco o jejich ženských... A nesmím zapomínat na představitele Laudy, podle mě si s ním dobře pohrál; nemluvě o jeho suchým homoru, který mě párkrát rozesmál. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh **** | hudba **** | humor * | akce *** | napětí ** | pustil bych si znova **** ()

Ellesime

Věty, které jsem vypustila z úst na cestě z kina až sem: Ty jo, to bylo dobré... Hmm, jsem zvědavá, jestli někdo z nich dostane Oscara...To bylo fakt výborné... Jak může někdo natočit tak dobrý film o takovém tématu, chm chm chm... Howard nezklamal... Celou dobu v kině jsem měla lehce zvýšenou tepovou frekvenci...No prostě boží!! :)) Takže asi tak. Pět hvězd byla jasná volba a šup s tím na místo nejlepšího filmového zážitku za tento rok. Jen mě překvapilo, jak dlouho jim trvalo ,,přezout" peumatiky, z dnešních formulek jsem zvyklá na něco poněkud rychlejšího, asi tak o pět minut ;))......COŽE?! Ani jedna nominace? No to si snad dělají pr...srandu?! ()

Jordan

keby som nebol populista a alibista, dal by som aj 2, ale bojím sa, že by som bol (nie neprávom) označený za hatera, pretože podľa akýchsi (ak sú vôbec mysliteľné) "hollywoodskych" parametrov je toto objektívne remeselne dobrý film, ale fakt nechápem, že dokázal uhranúť srdcia más... pri nedotknuteľných to chápem, ale tuto? ten film nemá "ducha", nemá špinu, nemá život... je to miestami napínavá a po technickej, remeselnej a efektovej stránke výborne natočená, adrenalínová... jazda formulou... ani jeden moment ma neuchvátil, nezískal si ma, nebolo tu nič prekvapivé, len presne dodržaná schéma a kopa osvedčených klišé, nemusím mať nejak extra napozerané, aby som vedel každý zvrat, moment... dopredu očakávať, predvídať a nielen to, ale niekoľko "kôl" dopredu a s výsledkom na milimeter presným... nebyť toho ohlasu, vyslovene "hype-u" okolo, tak by to nebolo sklamanie, iba "ďalší film rona howarda presne tak, ako ron howard robí filmy - kalkul, klišé a pompa útočiaca na prvú signálnu tým najlacnejším (a paradoxne predraženým) spôsobom, fast food vo svojej najčírejšej možnej podobe", ale takto, s tými ováciami, to môže byť jeden z ďalších tohtoročných sklamaní roka. ()

HoneyBunny

Co je na Rivalech nejzajímavější, to je vykreslení atmosféry F1 v 70. letech, kdy hráči (slovy filmového Jamese Hunta) jezdili v rakvích na kolech a pod zadkem měli nádrž plnou benzínu. Samozřejmě nechybí ztepilé zlatokopky točící se kolem závodníků, skoro až klučičí rivalita a sexy nasnímání závodů. Rivalové jsou asi nejvyváženějším filmem Rona Howarda v tom smyslu, že netlačí na pilu a emoce podává v umírněné a přirozené formě. Film samozřejmě stojí na Hemsworthovi (Hunt) a Brühlovi (Lauda), a je to právě můj německý oblíbenec Brühl, který si nejenže svoji roli víc užívá, ale očividně vyfasoval i vděčnější postavu: Lauda je tu podaný jako inteligentní a snaživý pragmatik, který se vypracoval od píky, kdežto Hunt chlastá, fetuje, rozdá si to s každou alespoň trochu pěknou pipkou a závody vlastně vyhrává jen tak mimochodem. Nedělejme si ale iluze, že Rivalové vyprávějí skutečný příběh. Stačí trochu zapátrat na Googlu a zjistíte, že to s tím soupeřením bylo trošku jinak. Jako film ale Rivalové mají silných 80 %. ()

Carol Pifková

V kinách sa objavil na tento film trailer a vzhľadom na to, že mne formule nič nevravia nepozastavovala som sa pri ňom. Moju pozornosť si získal až keď sa vyšplhal na tretí najlepší film. Bolo mi jasné, že nie každý kto hodnotil bol fanúšikom formuli takže v tom filme sa muselo skrývať viac. No a už viem prečo sa vyšplhal tak vysoko. Výkony úžasné, mala som pocit, že pozerám úžasne prepracovaný dokument. Skvele natočené, naozaj úžasná hudba a bolo to tak perfektne naservírované, že ma to udržalo celý ten čas v kine v pozore aj keď formulu nepozerávam a nikdy ma ani nezaujímala. Klobúk dolu pretože dokázali osloviť toľkých divákov, z ktorých mnohí nepresedia nedeľu pred telkou kvôli F1. Som naozaj prekvapená sama sebou, že niečo takéto ma zaujalo, a preto dávam 5*, pretože pre mňa tak cudzí film a pritom ma aj tak uchvátil. Skvele natočené a podané divákovi. Krásne zábery, film nenudil a ako som spomínala úžasné výkony hlavných hercov. Presvedčili ma na milión %. Občas som nevedela komu fandiť viac. Ale určite F1 nezačnem pozerávať stále je to pre mňa nezaujímavé. Kurník šopa a ja viem, že v tom filme tam bol pavúk na bol obrazu a zaujímavé, že ho nikto nevidel! Bol tam na milión %!! ()

Anderton

Pokiaľ niekomu vadia historické nepresnosti, ktoré nie sú iba kozmetického charakteru, tak je to postarší pamatník. Tým ostatným, čiže drvivej vačšine tieto "drobnosti" nemajú prečo prekážať. Pri pretekoch F1 v televízii po piatich minútach zaspávam, v Howardovom podaní má pri štarte človek pocit, že sa jedná o udalosť typu 1. cesta človeka na Mars. Atmosféra posledného závodu v Japonsku pôsobí svojou štylizáciou dojmom, že sa odohráva na cudzej planéte s inými klimatickými podmienkami a pre ľudí sú závody tým hlavným dôvodom, prečo žiť. Dokonalá herecká dvojica, ktorá má počas celého filmu čo hrať, snáď poteší aj zopár akademikov a uštedrí im nejakú tú nomináciu. Rivali sú vraj filmom natočeným mimo hollywoodske štúdiá a ak je to pravda, tak Howard ukázal, ako sa majú točiť veľkofilmy za malé peniaze. Úplne všetkým. ()

Frajer42

Nejen, že je film k dnešnímu dni naprostým omylem na třetím místě. Budu odvážný a prohlásím, že nepatří ani do první padesátky. Na druhou stranu uznejme, že takových filmů je v první padesátce více. Ono konfrontovat dva diametrálně odlišné osobnostní typy samo o sobě zajistilo polovinu úspěchu. Právě protože jsou hlavní hrdinové tolik odlišní, tak se dá čekat, že to bude diváka táhnout k jednomu nebo k druhému, přičemž toho druhého, bude od srdce nenávidět a s vysokou pravděpodobností diváka tedy film osloví a vtáhne do děje. Do děje, který není úplně marný. Přiznám se, že formulky nesleduji tak často, jako tomu bývalo dříve, nicméně určitý vztah jsem si k nim vybudoval. Mám-li čas od času s kým, tak změřím své pilotské dovednosti ve velmi kvalitní počítačové adaptaci. Přiznám se, že je malým zázrakem, když alespoň jeden z nás závod dokončí. Ve filmu se závodí v trošku starších strojích, ale to už lze v F1 2013 taky. Akorát je velmi nepříjemné poslouchat hučící motor. Na samotné závodění se ve filmu docela kašle. Přesto jsou skoro dvě hodiny vyplněny velmi poutavým sociálním příběhem. Film je samozřejmě brutálně idilický a obávám se, že takhle to ve skutečnosti neprobíhá a dost bych se divil, kdyby dříve snad ano. Každopádně, neodmazávejme hranici mezi fikcí a realitou a raději uznejme, že se na tento film moc dobře kouká. Herci hrají skutečně jako o život. Málem bych zapomněl poukázat na soundtrack, který mě absolutně neoslovil, což je v mém případě vzhledem k tomuto autorovi hudby, kterého velmi uznávám, věc naprosto ojedinělá. Celkový dojem to ovšem příliš nepoznamenalo. Solidní 4*. ()

MikeCool

Hned na úvod musím podotknout, že formule či podobné sportovní odvětví nejsou mojí preferovanou stránkou. Dne 21.10.2013 píši tento komentář a v tuto dobu jsou Rivalové na 3.místě v celkovém žebříčku CSFD.cz s 94% a to mi samozřejmě nedalo a řekl jsem si, že tento CSFD fenomén musím vidět též. Rozhodně to předčilo všechna má očekávání. I když o formulích nevím v podstatě nic a jména jako Niki Lauda a James Hunt si pletu s kdejakým tenistou, dokázal jsem do hlavních postav vžít a "prožívat s nimi" jejich životní osudy na rivalské dráze. Důležitou a také atraktivní složkou filmu byla hudba, Hans Zimmer zde předvedl své vynikající skladatelské zkušenosti, kterými dodával v jistých okamžicích adrenalinový až dechberoucí prožitek. Jeden z nejdůvěryhodnějších životopisných co jsem kdy viděl (což potvrzuje i sám Niki Lauda). ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

boshke

Byl jsem velice, velice rád, že jsem této sezóny nebyl vůbec znalý, ač fanouškem F1, neb díky této skutečnosti jsem byl schopen si film užít s veškerým napětím. I přesto, že jsem celou dobu fandil (spíše) Laudovi (zřejmě i proto, že má žena je platonicky zamilovaná do Huntova představitele), tak jsem se ani s ním nedokázal plně ztotožnit a s tímto osobním odcizením jsem u filmů vždycky měl problém. Fakt, že filmařsky je Rush bez chyby, nic s největší pravděpodobností nezmění na tom, že jednou stačilo. Sedmý nejlepší film? Určitě ne... 70% ()

Kothy

Konečně jsem se k tomu dopracoval. Tak jako sportovní filmy moc nevyhledávám, tenhle jsem po tlaku okolí prostě musel vidět. A jsem za to rád. I když mi tématika Formulí 1 moc neříká, přece jen mě to chytlo. Dokonce to ve mně i vzbudilo nějaké emoce a to se u filmů moc často nestává. Bylo opravdu zajímavé sledovat soupeření těch dvou od začátku až do konce. Je pozoruhodné, jak jsou oba odlišní. Lauda je chladný Rakušák, který je velmi precizní, ale mezi lidmi není moc oblíbený. Zatímco Hunt (Thor) je anglický frajírek a pěkný kalič. Protože jsem neznal výsledky závodů, byl jsem občas docela překvapený. Hlavně laudova nehoda byla pěkně ošklivá. Ani jsem nečekal, že se dá tak rychle dohromady. Líbilo se mi, jak si pak Hunt podal toho novináře. Ještě bylo dobré, jak Lauda sbalil svou budoucí ženu. Do poslední chvíle jsem mu věřil. Byl mi přece jen sympatičtější. Potěšila mě i přítomnost Margery z GoT a Olivie Wilde. :) Ale rozhodně to pro mě nebyl žádný převratný film, jako pro většinu místních uživatelů... "Bullshit!" :D ()

Okara

Životopisný filmy stojí na síle příběhu a tenhle je setsakramenstsky dobrej. Největší zádrhel před natáčením spočíval ovšem v samotném tématu. Oni totiž závody Formule 1 pro většinu populace nejsou ten pravý šálek čaje. To je pro mě největší klad celého filmu - podat tento divácky neoblíbený subžánr tak, že každý druhý vychází z kina se slzičkou sentimentu v oku. Dějové zaměření na dva diametrálně odlišné rivaly byl od Rona tah na jistotu, šance na upoutání jsou pak hned dvojnásobné. Oba mají něco do sebe a každý se tak najde v někom jiném. Celá stopáž utíká rychle jako závodníci na okruhu a hluchých míst je tam vyloženě pomálu. Trošku zamrzelo, když Zimmerova tíživá hudba zaniká ve svištění pneumatik, i tak ovšem dokáže dojmy umocnit. Pointové zvraty by se zde asi hledaly těžko, avšak několik okamžiků docela dokázalo vyrazit dech. Výkony protagonistů fajn, efekty nehod taky, v podstatě všechno je na výbornou. Přesto jsem si ovšem nedokázal z kina odnést ten předpokládaný dojem, který mi byl servírován z úst přátel a především počtu procent zde. Nejlepší soundtrack z filmu 80% ()

swamp

Skvělý film Rona Howarda o soupeření Nikiho Laudy (excelentní Daniel Brühl) a Jamese Hunta (do role padnoucí Chris Hemsworth). Asi netřeba více doplňovat, protože řemeslně je snímek na velmi vysoké úrovni... pokud si ten rok 1976 pamatujete, určitě si dění kolem F1 rádi osvěžíte. A pokud jste ještě nebyli na světě, tak se něco dozvíte. ;) ()

DwayneJohnson

Měl jsem z tohoto filmu trošku obavy, už když jsem si o něm poprvé přečetl a to celkem ze dvou důvodů. Prvním bylo jeho velmi vysoké hodnocení, což mě až děsilo a tím druhým byl fakt, že se po dlouhé době našel někdo, kdo natočil film o formuli 1. Film o sportu, který já osobně za sport nepovažuju a nikdy jsem se na něho nějak moc nedíval, na rozdíl od mnoha lidí, které znám. Mé obavy, se ukázaly naprosto opodstatněné. Už od prvních minut, mě šlápnutí na plyn a ostré zvuky motorů nechávalo většinou úplně v klidu, což však rozhodně nebyl ten hlavní faktor, kvůli kterému dám nakonec „jen“ tři hvězdy. Tím hlavním důvodem byl fakt, jak na mě tenhle snímek skoro po celou dobu působil. Dost překotně, nevyrovnaně, což možná chtělo nějakou pevnější, režisérskou ruku, která se mi zde nedostávala. Ron Howard je možná zkušený režisér, ale na mě tohle jeho zpracování, kdysi dvou odvěkých rivalů zanechalo jen lehce nadprůměrný dojem, bohužel. ()

pm

Během japonského závodu se mi vybavil ten nekonečný okamžik, kdy jsem po Novém roku na čerstvě zledovatělé silnici kdesi za Hodonínem vyletěla ráno s autem ze silnice. Úplně jsem zapomněla, jak jsem se po odezněném šoku večer toho dne rozplakala štěstím, že se nikomu nic nestalo. Už jsem si na to dlouho nevzpomněla, zajímavě. Filmu samotnému, závěrečné třetině především, přesto nemůžu upřít jakési napětí, kdy i bez velkých očekávání a se znalostí příběhu, jsem moc nepřemýšlela nad tím, co krom měřitelnosti a touhy po vítězství má ještě F1 společného se sportem. Přeci jenom to bylo o něčem jiném. Ani mí třináctiletí synové, sami aktivní sportovci, které ovšem formule jako sport nebo televizní podívaná vůbec nezajímají, se za celé kino ani jednou nenatáhli po popcornu. A to nemohli mít ty dojmy, co já s bráchou kdysi z dokumentární “Formule 1“. Nakonec nic horšího než vykalkulovanou "Čistou duši" už mi Howard předvést nemohl. Takže celkem v pohodě film, ač s postavami, kterým nelze fandit a formálně nehorázně plytký. Ani přespříliš návodných narativních znaků a divácky přístupná polopatičnost mi nevadily… nebo prvoplánově frajerský Hemsworth. Ani mě osobně léta protivný německý představitel Nikiho Laudy, možná spíš naopak. Řekněme, že mi to stačilo. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl