Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Crawler-D

Vyprávění by jednoznačně slušelo pomalejší tempo a zručnější režijní ruka, která by Enderovu hru mohla dovést k citlivější dramatičnosti a technické preciznosti (což nijak nesouvisí s tím, že Gavin Hood od Wolverina ušel tisíc světelných let v práci s triky, které jsou v Enderovi na výborné úrovni). Rozsáhlejší stopáž by pomohla zvláště všem ostatním charakterům kromě Endera, kteří kolem něj poletují jak planety kolem Slunce, ale nikdy nemají svou šanci zazářit. Tak se potom stává, že bývají až nevybíravě jednorozměrní (egoistický kadet Bonzo, psychiatrička Violet Davisové nebo černošský nadřízený). Ve vztahu k Enderovi je však s díky k hereckým schopnostem Asy Butterfielda nadmíru otevřený a ústřední téma s pointou se daří vygradovat do správné podoby. ()

Azrael515

Ok, tak asi to má skvelú predlohu, ktorú nebolo ľahké adaptovať. Lenže ja som predlohu nečítal, a tak si v tomto prípade s ilustráciou nevystačím. Skratkovitosť rozprávania ma pekne srala. Neviem komu je film, okrem fandomu predlohy, určený. Mladý divák iste nájde inšpiráciu ako sa stať novým Alexom De Large. Starší divák može cítiť rozčarovanie pri sledovaní "Ender's protofascist high school drama." Ale inak to má svižné tempo takže to udržalo moju pozornosť. Stále mám pocit že ak by dielo adaptovali ako videohru, tak by sa silné stránky posilnili a slabé odstránili. Celý film na mňa totiž posobil, ako názov implikuje, ako večer u kámoša ktorý vám nejakú hru ukazuje. Chcete si zahrať, no ovládanie má v rukách niekto druhý. A to je povatšinou nuda. ()

C0r0ner

Že by to bylo něco vyloženě přelomového, se určitě říct nedá. Na jedno podívání to ale bylo fajn sci-fi, které nenudilo a rozhodně nebylo příliš hloupé, aby sklouzlo do průměru. Bitvu s příšerkami jsem uhádl trochu dopředu, takže to nebylo tak silné, jak mohlo být, ale zase to zvedl zajímavý konec, takže ve výsledku spokojenost. 70% ()

Matrinx

Četl jsem knížní předlohu a ted jsem viděl i filmovou adaptaci... Nelíbil se mi konec, který v podstatě vylučuje další regulérní pokračování podle pokračování knižní předlohy - protože vesmír Ender game deformoval tak, že už to není možné. Šel proti kanonu a "tak nějak" ztratil "pár" planet a vymazal celou budoucnost lidstva. Nelíbilo se mi, že diváci dostali "varování" ohledně rozzuzlení zápletky - zatímco čtenáři to zjistili až s Enderem, v tom je asi s kombinací extrémní čtivostí největší kouzlo knihy. Nelíbilo se mi úplné vynechání jedné celkem obsáhlé linie s Demosthenesem a Lockem, přece jenom je to asi pětina celé knihy? Všeobecně se mi zdá, že cokoliv kromě vizuální stránky bylo poměrně odfláknuté - šlo hlavně o ní, nějaký vhled do mysli génia nebo řešení správnosti používání dětí pro vyšší cíle bylo povrchní a jen tak na okrasu. Film vhodný pro 3D. Těm, kteří Enderovu hru ještě nečetli bych doporučoval, aby tak do zhlédnutí filmu učinili, protože ani zdaleka nedosahuje kvalit knihy... ()

carly

vizuálne veľkolepé a herecky bravúrne. ale inak ma ten film nechytil. je ťažké emocionálne investovať do filmu, keď nie je komu fandiť. v istom momente som dúfala, že to mravci vyhrajú. Ender mal byť vodca a génius, ale pol filmu mi pripadal skôr ako psychopat a tú druhú so rozmýšľala, či je chyba vo mne, keď nechápem jeho genialitu, alebo v nich, že ju nedokážu uveriteľne prezentovať. Moses Arias bol skvelý, čakala som viac Abigail Breslin, Harrisonovi som mala chuť celý film ublížiť, Ben Kinglsey tomu dodal trochu čara, aj keď len na krátko a Asa bol excelentný. všeho všudy sa mi ale z filmu páčil iba ten záver. ()

Dannysek4U

Ten konec je mozna trochu ukvaltovanej, ale jinak mi rozhodne bylo cti. Krasne konzistentni, s myslenkou, dynamika, Butterfield je regulerne dokonalej stejně jako jeho postava... proste velka spokojenost (snad spojena s neznalosti predlohy) ()

asinus

Další neuzavřený první díl kdovíčeho, co se možná pokračování ani nedočká, s osvěžujícím dominantním hlavním hrdinou, ale nevyužitým potenciálem. Rámec nabízí morální dilemata i prostor pro skutečné drama, příběh je tak nedotažený a potrhaný, že se nakonec nic napínavého nemůže ani odehrát. Jakkoliv všechny efektní obrázky vypadají docela slušně, Gavin Hood neodvyprávěl nic, co by stálo za větší či opakovanou pozornost. ()

necisty

Excelentní efekty, parádní hudbu a neuvěřitelnou atmosféru shodili bandou tupých děcek, nelogickým jednáním a absurdními situacemi. Všechno jsem to věřil pouze jedinému člověku a to Harrisonovi. Zbytek byly trapné postavy bez špetky vážnosti. Je opravdu věrohodné, že celý svět se spoléhá na šikanovaného šprta, co čumí jak Frodo, na kterého si vyskakuje i nejmenší trouba z Hannah Montany a hraje si přitom na největšího drsňáka, a ten nakonec do svého vysněného týmu přizve i toho neoblíbeného tlouštíka... to aby jsme nikoho nediskriminovali, že? Opravdu katastrofa! Nechápu kdo tohle mohl hodnotit kladně, protože v celé té hromadě žánrově podobných filmů je tenhle nejhorší a nejnaivnější. Jediné, za co můžu poděkovat je, že to tvůrci zvládli vše splácat do jednoho filmu, protože tam bylo materiálu na několik dílů a já debil bych na to určitě lezl do kina. Jen to menší překvapení na konci tomu vysloužilo druhou hvězdu. Smutné je, že to mohl být trhák, nebýt dětského osazenstva. Vždyť i ten černoch seržant se tomu doslova smál. ... Poprvé a doufám, že naposled souhlasím s verbalem. ()

pakobylka

----- "Účelem této války je zabránit všem budoucím válkám." ----- Víte ... nějakou chvíli se vám může zdát, že jde o vyprávění těžce schematické - a navlas stejně prvoplánové. Tvrdý vojenský výcvik a zápas nováčka se všemi protivenstvími i se sebou samým ... jako už mnohokrát - obehraný černobílý příběh odehrávající se pro tentokrát v inovovaném atraktivním prostředí a korunovaný - jak jinak nežli závěrečnou impozantní bitvou. Jenomže jak plyne čas, začnete pochybovat - s napětím čekáte, jestli (a kdy) TO přijde ... přelomový moment - zvrat, který změní úhel pohledu. A potom ... prostě jen SKONČÍ HRA - a najednou všechno dává smysl. Díváte se na sebe z bezedných hlubin vesmíru ... možná se poznáváte ... trochu vás mrazí ... a nemáte co dodat. ()

campix

V mých očích naprosto zbytečné a průměrné sci-fi bez špetky charizma a dá se říci i nějakého zajímavého nápadu. Charaktery a děj naprosto šablonovitý, Asa Butterfield naprosto nezajímavý, na to aby všechno utáhl. Děj se táhne takovým způsobem a pouze tak představuje určitou seznamovací fázi a přípravu pro další díly, které se po finančním neúspěchu nekonají.Takže se vlastně téměř nic po dějové stránce nestane. Harrison Ford je zde úplně zbytečný a nevýrazný. Zároveň je až skoro s podivem, kolik známých tváří se tohoto zúčastnilo. Ztráta času. ()

Martrix

Kniha je vrstevnatá, střídají se v ní akčnější pasáže z Enderova výcviku a psychohra. Vše je navíc ovinuto jeho vztahem k sourozencům, takže jde o mistrovské dílo, které má několik pokračování. Byl jsem velmi skeptický, protože něco takového natočit vyžadovalo skvělý scénář a podle mě by byla vhodnější minisérie. Skepse bohužel došla svého naplnění, protože výsledkem je jen akční sci-fi s lehkým twistem na konci. Celá ta psychologická linka, vztah, jaký měl Ender s Královnou...to už se prostě do filmu nevešlo. Kdybych knižní předlohu neznal, možná bych hodnotil lépe. ()

Juto

Rovnako ako jeho hrdina, aj Enderova hra sa spolieha na mozog viac než na hrubú silu. Pohlcujúci portrét morálky v štýle ,,Pán múch" umiestnený v nápaditom sci-fi obale. 6/10 ()

messiah

Nechápu co na tomhle filmu kdo nechápe (viz. některé komentáře), ale možná mám jasno díky tomu že jsem četl obě předlohy - Enderovu Hru a Enderův stín. Pro mě nejočekávanější film roku ale přesto trošku zklamal (mohl nezklamat?). Zvláštní na tom je že vlastně opravdu jen kvůli očekávání. Z něčeho tak famózního jako Enderova hra a Enderův stín nejde beztrestně vyškrtnout ani větu. Bohužel film škrtat musí...a hodně. Vizuálně perfektní, herecky OK, hudba skvělá a ani ve scénáři nevidím nějaký zásadní problém (jako třeba u Promethea, že). Takže rozporuplný pocit je možná způsoben opravdu jen očekáváním. Jednu věc ale vím jistě, byla by veliká škoda zničit si dojem (a překvapení z konce) z geniální knihy Enderova hra shlédnutím lehce nadprůměrného filmu před přečtením. Ale rozhodně musím doporučit přečíst nejprve Enderovu hru a až potom film nebo Enderův stín (pořadí film/Enderův stín už není důležité, protože Enderův stín od cca půlky počítá s tím že čtenář zná konec Enderovi hry). Přál bych si více prostoru pro část v bitevní škole a mnohem více prostoru pro Fazolka. Ale film je film a ten je nekompromisně omezen časem. Berme to jako dárek pro fanoušky knihy a takový bonusový materiál k Enderovské sérii. ()

Ketchi

Padesát let po Dnu Nezávislosti se vesmírnej Harry Potter dostává do Hvězdný pěchoty pro děti. Místy ptákovina, místy docela zábava. Převažuje ale ta ptákovinost, proč proboha všemu velí děti? Finální WTF ale docela ušlo, knížka bude určitě zajímavá. ()

Icefist

Sci-fi tohoto ražení nijak zvlášť nežeru, ale říkal jsem si, proč neshlédnout? A po celou dobu jsem poctivě sledoval a byl snímkem zaujat. Musím zmínit jednu věc, která mě ale iritovala a která se objevuje i u jiných filmů- proč sakra musí být hlavní hrdina obklopen zástupci všech ras, pohlaví, vyznání apod.? To máme jedna holka, jeden černoch, asiat, hispánec, arab... To je tak do očí bijící! I přesto házím hezkých 70 %. Oblíbená část- poslední simulace ()

forsythia

Jakpak by asi reagoval Mirek Dušín v Enderově kůži? Nejspíš nijak, protože by se do ní nikdy nedostal, ani kdyby uměl cestovat časem a napříč žánry. Ačkoli to nejspíš není záměrem filmu, je to pocta dětem, co musely v životě taky vybojovat dost nelehký bitvy a jejich křehká duše nebyla ušetřena okamžiku prozření. ()

dr.fish

Tak toto! Nevěděl jsem, že už jsem tak starý... Dneska stačí umět hrát si s tabletem a už můžete vést hvězdné války! Tato zoufalost je zajímavá prvních 15 minut, než člověk zjistí o co jde. Nejde o nic! Najednou se začnete nudit, vrtět a pak už jste naštvaní a už aby byl konec. Pro děti do 13 let, a při dnešní vyvinutosti mládeže asi ani to ne...20% ()

mortak

Hra na Enderovu hru. Jsou to jen poskládané highlighty z knihy, slušně natočené a zahrane, ale to, co dělá knihu výjimečnou, to v nich není. ()

Šimpy

Tak zpočátku mi to připadalo jako vykrádačka skvělého osmdesátkového bijáku The Last Starfighter. A pak to začalo vykrádat i Den nezávislosti kombinovaný s Hvězdnou pěchotou. A dál budu spoilovat. Inspirační zdroje jsou jasné, i tak se jedná o koukatelné scifi. Problém je, že velmi předvídatelné. Už, když se dozvíme, že se lidská flotila blíží k planetě Termiťanů, mě napadlo, že pokud oni už pár deítek let neútočí znovu, že možná nechtějí a že by bylo lepší s nimi zkusit navázat komunikaci....čili hlavní pointa filmu byla na světě. No a že finální hra není jen hrou ale realitou mi došlo pár minut před tím, že to scénaristi prozradili. S čím jsem měl problém byli ti kluci, co hráli velitele jednotek...takoví vyzáblíci a vojáci, které by někdo měl brát vážně? Ale no tak. Velkými plusy jsou Harrison Ford a Ben Kingsley. No a závěr je trochu nedomyšlený...Ender odváží novou Královnu...no fajn...a dál? Z jejích neoplozených vajíček můžou vzniknout maximálně trubci nebo dělnice, ale nikoliv reprodukce schopné samičky (možná se mýlím, přírodopis už jsem pár let neměl)...k čemu ta snaha? Bohužel to ve filmu chvíli vypadá, že se s ní bud epářit sám Ender. :-D ()

Pája=)

Film i knížka se jmenuje Enderova hra. Ale nenechte se zmást, ve filmu žádné hry nenajdete. Pouze spoustu záběrů, které se točí kolem her. Ender měl dokázat svou genialitu činy a strategií. Místo toho nám ji do hlavy tlučou vedlejší postav . Bohužel bezvýsledně. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013