Prochy38

Nezapomenutelný klenot nejen předválečné české kinematografie. 90% je hodně i na mě. Vím, že je to už víc než 70 let, ale dojem, jako třeba Marečku, podejte mi pero, to na mě neudělalo. Nicméně úžasný a pěkný film. Mrzí mě, že jsem knihu nepřečetl, i když to má snad 90 stránek. Nejvíc mě těšilo poznávat naše hlavně "budoucí" špičkové herce (Kemr, Hrušínský nejst., Pešek, Filipovský, ...) 85% ()

ClimbVibe

"Škola" i "Študák" jsou výbornými komediemi, které zub času ohlodává stejně pomalu jako ty nejlepší filmy Buriana, Haase a Nového. ()

Sasanka20

Výborná komedie z předválečného období, při níž se moc rád zasměju všem těm vylomeninám, které vyvádí hlavně nenapravitelný Peterka a student Kulík, jehož jméno a výborné přesvědčovací schopnosti v jakékoli záležitosti mě nikdy nenechají v klidu. Jednoduše se jedná o jedno z toho nejlepšího, čímž se "naše" kinematografie (a pan Peťule) může chlubit! ()

Honzeek95

Dokonalé herecké výkony ověřených hereckých kapacit (Průcha, Marvan, Hrušinský, Filipovský..) jsou narušovány hereckými amatéry, kteří mě odstřihli na chvíli od děje a jen jsem si představoval, jak se ten text učili jako básničku, což u mě zhoršilo dojem z filmu na 4 hvězdy. Škoda. ()

angloumene

Zdejšímu vysokému umístění v kategorii nejlepší film se vůbec nedivím. Cesta do hlubin študákovi duše za těch 80 let totiž příliš nezestárla a má co nabídnout i dnešnímu divákovi. Příběh je velmi jednoduchý a nenabízí nic jiného, než několikadenní nahlédnutí chodu neurčeného gymnázia. Žáci občas zlobí, ale nad takovým chováním by zaplesalo srdce asi každého dnešního učitele. Ve výsledku tedy snímek působí jako takové romantické ohlédnutí za študáckými lety. Zabaví a lehce pohladí po duši. ()

Rozjimatel

"Áno, to je káča, která byla majetkem primána Chudomila. Tentýž žák v kvintě měl už docela jiné záliby." "Hm, taky Káča."     Zábavná štúdia jedného veľmi zaujímavého tvora zvaného "študák" (inak skvelý nápad, tento motív). Jeden z najlepších filmov (nielen) svojej doby, mimoriadne dielo s výsadným postavením, ktorému nejaké tie burianovské komédie nesiahajú ani po kolená (snáď mi to odpustite, ale túto štipľavú poznámku som si odpustiť nedokázal). Je pre mňa prekvapivé to veľmi odlišné vyznenie oproti príbuznému filmu Škola základ života (1938), hoci oba spája v podstate zhodný tvorivý tím (vrátane mnohých hercov), rovnaká doba, veľmi podobný námet s prakticky zhodným prostredím. Toto dielo je však také hlbšie, ľudskejšie (postavy tu už nie sú len číre karikatúry), emotívnejšie a aj vtipnejšie, celkovo je lepšie spracované (oproti už aj tak výbornej "Škole"), bez nejakých hluchých miest. Moja tvár tu teda dostala poriadne zabrať, bola v neustálej permanencii - keď som sa práve nedusil smiechom, tak ju krivil konštantný úškľabok a popri tom všetkom ju ešte zalievali slzy. Toľko skvelých hlášok pokope sa len tak nevidí (pardon, nepočuje), napríklad táto ma zakaždým dokáže totálne odrovnať:     "Kam hledíš, lotosový květe?".     Herecké obsadenie je opäť vynikajúce, dokonca ešte lepšie, s dvoma skvelými bonusmi: Jindřich Plachta (Matulka) ako láskavý profesor prírodopisu, s veľkou trémou z poslednej štátnice a Rudolf Hrušínský (Vaněk) na začiatku jeho úžasnej kariéry. Z osvedčenej posádky to potom sú Ladislav Pešek (Kulík) znovu ako triedny zabávač, František Filipovský (Mazánek) znovu ako triedny bifľoš (v dosť odlišnom podaní), či Jaroslav Marvan (Vobořil) ako profesor matematiky (v úplne inom podaní). Dokonca tu výborne zahrali i mne menej známi herci, príjemne ma prekvapili najmä František Vnouček (Voříšek) ako mladý profesor latiny a Miloš Nedbal (Šeda) ako profesor francúzštiny. A to ešte "krovie" nerobí nikto menší, než vtedy ešte len 17-ročný Josef Kemr (aspoň niekto, kto vekovo zapadal).     "Voříšku, co to znamená? Tak osm let jste vyrušoval a teď tohle. Voříšku, Voříšku!" ()

amokey

Šejk Peterka, fotbalista Kulík, Vaněk, Žlutý ďábel po dvaceti letech, profesor Matulka...nejoblíbenější ze starých filmů...na tohle se můžu dívat stokrát a nikdy se to neomrzí. Ztratila se septíííímaaa :-) ()

Theresia

Parádní komedie plná akcí typu randění za školou, čtení pod lavicí a omdlívání u tabule, které jsou i po sedmdesáti letech pořád stejně oblíbené jako tehdy .)) ()

Oyer

Nejlepší film první poloviny 20. století. Naprostá klasika. Výborné vtipy ze školního prostředí v excelentním hereckým obsazení. Snímek lze vidět snad po sté a pokaždé nad dokonalostí a vyšperkovaností některých pasáží stejně uroníte slzu. Opravdový poklad československého filmového archívu. ()

Ollie235

Musím říct, že mi žáci septimy opravdu přirostli k srdci. Zřejmě proto, že i my to měli v mnohém podobné :) Druhá polovina filmu je naprostý klenot, o té první se to bohužel říct nedá. Pomalý rozjezd této komedie mi jinak skvělý zážitek mírně kazí. I tak se ale jedná o nezpochybnitelný skvost mezi předválečnými československými filmy. ()

dobso

Nadčasový film, ktorému po rokoch už niečo chýba. Ale aj tak je to klasika pri ktorej sa človek rozhodne nenudí. ()

Movie Gourmet

Jeden z nejklasičtějších a nejlepších filmů ze školního prostředí s výborným hereckým obsazením. Má to vtip, dialogy dobře fungují a dávají smysl. Dobře zahrané. Verdikt: 5* a 90 %. ()