Ač je to neuvěřitelné, český montér Lojza Králů, zaměstnanec ČKD, se jednoho dne znenadání stane vladařem exotického Tamánského království. Před dvěma lety, kdy byl na montáži v zahraničí, zachránil v poušti život neznámému starci. Ukáže se, že to byl král Tamánského souostroví. Ten si na smrtelném loži vzpomněl na Lojzu a jmenoval ho svým nástupcem-regentem. Jak se Lojza s touto zapeklitou situací vyrovná? Pomůže mu zdravý selský rozum? Satirická komedie režiséra Martina Friče vznikla podle námětu Jiřího Weisse, pod scénářem byl podepsán Jiří Mucha. Díky jim vznikla zručně realizovaná komedie, u které se diváci i po letech vděčně baví. (Česká televize)

pwc

Originální nápad, ale zpracování hodně poplatné době. Dost jsem se nudil. Nejlepší byly epizodní role Brodského a Kemra :-) ()

brasek

Jedna zo starších, ale bohužiaľ nepodarených komédií. Z každého záberu cítiť, že socialistický robotník je to najpríjemnejšie na svete. Dej nemá potrebný spád a na komédiu sa to dosť ťahá. ()

Logout

Z filmu není až tak úplně jasné, zda kritizuje lačnost kapitalistické dolarové ciziny nebo absurditu domácího rozvinutého socialistického zřízení, nejspíš dělá docela dobře obojí, což je ovšem pro filmy z polovinz 60. let typické: pro vrchnost agitka a prostý lid si tam našel dost svého. Každopádně společně se Světáky a Koncem agenta W4C je to pro mě jeden vrcholů komedie předsrpnové kinematografie. ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1987/88. Bohužel jsem se tehdy ani nikdy potom u tohoto filmu nebavila. Možná křivdím, ale vím jistě, že už nenajdu odvahu dát to ještě jednou. Takže za dva. ()

Hombre8

Super komedie. Při sestavě herců to není žádné překvapení. Překvapením je především autor scénáře. To bych nečekal. ()

JerryPilsen

Skvělá a velice odvážná komedie,u které je vůbec div,že byla v té době uvedena.Krásné narážky,otevřené i skryté.Výborný scénář a bravurní režie. ()

PORTER44

I přes výborné herecké obsazení nej jaké v té době mohlo být jsem se naprosto nudil,příběh ve kterém se přou o to jestli má převzít trůn po jakém si králi někde v Tamánii mě moc nezaujal. ()

hlenyzkrabic

Excelentní výkony herců, super příběh (i když zasazený do doby, na kterou neradi vzpomínáme), skvělý režisér. Lék na blbou náladu. Škoda, že jen 65%. Asi filmu málokdo rozumí. ()

horskejvlk

Vnímám to jako Fričovu skrytou kritiku celého socialismu, pamatoval moderní prosperující ČSR a v době vzniku filmu totalitní dogma nad dogma, ani dělník v prosperující fabrice neměl na auťák a to byl na montáži v cizině ale všechno se dá zrušit všechno se dá zrušit, neboť na západě kdyby se stal někdo králem ráno plné noviny ale v ČSSR ? Chudák Frič už se nedožil demokracie. Jak mohl natočit kritiku aby se člověk mohl zamyslet? “Tyhle slečny letí na cizince ale já nikoliv”. Ano takhle prosperující ČSR dopadla jako ČSSR byla chudá, pěkné budovy byly ty prvorepublikové, auta ? Jen na poukaz na Spartaka, všude byrokracie.Nejlepší bylo ministerstvo zahraničí takové ospalé, honosné státní zařízení ovšem, ČSSR byla mimo jakékoliv evropské dění, “Já dnes příjdu dřív domů” vždyť se nic neděje, nikde se nevměšujeme prostě mimo všechno dění. Natečone to bylo velmi opatrně aby se vše vnímal spíš podprahově aby měla první dáma šaty od “Christián Dior” no to v socialistické ideologii opravdu nešlo. ()

Iloveporn odpad!

Správný herec a správný režisér se nesmí ničeho štítit. - Možná to tehdy přišlo někomu k popukání, rafinovaně rozvratné a děsná moderna, ale je to stejná píčovina, jako když dneska černoška hraje Alžbětu královnu Anglie nebo alespoň soudkyni, nejrozumnější postava kdejakého filmu je moudrý transsexuál a Dánskou dívku hraje chlap. Každá doba je cáklá na svůj způsob. - Už se těším, až na nás z televize začnou pouštět Kohoutova veledíla z padesátých let. - Alespoň je to přehlídka mediálních prostitutů. ()

Andrmen221

Pobavilo mě, když si Sovák vyběhával potvrzení do práce a všichni se báli převzít odpovědnost. Krásná paralela s komunistickým režimem. Sovák, Kopecký, Bohdalová, co více dodávat. 60. léta byly zlatá léta československé kinematografie a tento snímek mě určitě nenudil. Dávám 4/5 naprosto po právu. Ono také, když je pod tím podepsaný Martin Frič, tak lze těžce dávat malé hodnocení. Kemr a Brodský byly opravdu vtipní. ()