Reklama

Reklama

Tajemství rodu

(seriál)
všechny plakáty
Rozhovor  - Karel Šíp
Česko, (2013–2015), 19 h 11 min (Minutáž: 52–53 min)

Hrají:

Karel Šíp, Veronika Freimanová, Michal Viewegh, Květa Fialová, David Vávra, Ester Janečková, Viktor Preiss, David Koller, Halina Pawlowská, Tereza Kostková (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Unikátní seriál, v němž se známé osobnosti stávají detektivy a vydávají se na dobrodružné pátrání do minulosti. Na základě svého rodokmenu odhalují to, jak žili jejich předci, objevují netušené souvislosti, překvapivé informace, dojemné osudy. Historie naší země v příbězích jednoho rodu podle slavného formátu BBC. (Česká televize)

Videa (1)

Rozhovor  - Karel Šíp

Recenze (46)

triatlet

všechny recenze uživatele

Obliba tohoto pořadu odpovídá sympatiím, které divák sdílí s průvodcem daného dílu. Zbytečně moc povídání odvádí pozornost od podstatného. 3. díl: Převíweghováno - jinak to v pořadu Tajemství rodu, kde dají prostor Mistru Vieweghovi,nejde. A Mistr ještě straší, že o tom možná napíše další knížku... ()

Lukrecie 

všechny recenze uživatele

Zajímavé příběhy pátrání slavných po svém rodu, své krvi. Moc pěkně zasazené do historických souvislostí. Člověk si z toho může sám něco vzít, jaká byla tehdy doba a život. Celkem obdivuju aktéry natáčení, že nemají problém s odkrýváním soukromí. Ještě poznámka - různé díly jsou různě pojaté, některé jsou hodně zajímavé, jiné spíše průměrné. Nicméně to neubírá hodnotě cyklu jako celku. Souhlasím s triatlet v tom, že záleží strašně moc, o kom daný díl je, protože jeho osobnost a charakter do značné míry určuje úspěšnost a "koukatelnost" dílu. ()

Reklama

baroko

všechny recenze uživatele

Připojuji se k těm, kteří tento pořad odsuzují a dávám mimo statistiku "odpad", protože mé výhrady jsou ideové. Za komunismu se vyprávělo úsloví, že se u nás lidi dělí na rovnoprávné a na ty rovnoprávnější. A tohle se mi vybavilo ohledně tohoto pořadu. Když jsem já chtěl zjistit něco o svých předcích, stálo mě to doslova tisíce. A tadyhle? Celebrita dostane zdarma perfektní rodokmen, dostane peníze za účinkování v pořadu a nakonec i podíl na vydání knihy. Tři tučné mouchy jednou ranou. Zklamali mě některé osoby, které se tohoto tunelu (jak to zde někdo nazval) účastnily. Ale proč se nakonec divit, když generální ředitel čt ještě před svým jmenováním zatajil své členství v KSČ. Inu je to stále tatáž ideologie o rovnoprávnosti. ()

Billie777 

všechny recenze uživatele

Velmi kvalitní pořad na úrovni. Myslím, že se originálu britské BBC může klidně rovnat. Výborně zpracované, poutavé, velmi zajímavé informace. Vždycky, když se na tento pořad dívám, mám chuť to zažít také, ponořit se do hloubky svého rodu a zjišťovat nečekané. Zároveň jsem ráda za osobnosti, kterým nevadí pátrat po svých předcích takto veřejně přes televizní obrazovky. Super! Velká pochvala ČT. ()

raroh

všechny recenze uživatele

Dosti rozporuplné pocity. Nicméně pár poznámek k věcem, jimiž se zabývám. Viewegha za osobnost (přirovnávat se k Singerovi mladšímu a Rothovi je drzost, pokud působí v české literatuře, proč ne třeba Poláček, Rakous, Olbracht, Hostovský, Aškenázy?) nepovažuju, vedle Achaba (Haidlera) působil jako nula, Achab naopak zářil, znalec hebrejských pohřebních nápisů je velký, vedle toho je neobyčejně vtipný a opravdový (zábavné bylo, když se jeden z obyvatel obce, z níž pocházel židovský předek Vieweghův představil jako Šalom, a já myslel, že zdraví). Škoda, že nebyl přítomen v dílu s Ester Janečkovou, korigoval by její romantizující představy o českém židovství. Zcela nepochopitelně v "jejím" dílu byl k slyšení klezmerový klarinet a Tumbalajka, tedy hudba, kterou žádný český žid v 19. století na české vesnici jakživ nikdy neslyšel. Samotný díl o předcích Janečkové navíc ukázal, jak silné osobnosti byli bratři Ornestovi (Ortenovi), každý z nich by si zasloužil pořádný pořad, vedle nich je Janečková úplná nula. K tématu měla co říci i vrstevnice Zdeňka Ornesta Dagmar Lieblová (předsedkyně Terezínské iniciativy, organizace přeživších terezínských vězňů), její rodinný příběh je velmi silný - tatínek byl zavřen za 1. světové války za aktivity (dostudoval medicinu až po válce) v českém národním hnutí (což dnes všichni oslavovatelé monarchismu neradi slyší, vžyť přeci my plebejci jsme méněcenní), rodina k židovství měla (a má) velmi slabý vztah, v čemž je zcela typická pro české židy. Z osobní zkušenosti ji považuji za mnohem silnější osobu pro takovýto typ pořadu (který mi přijde zbytečně nafouklý a málo spolupracující s odborníky na 19. století, archiváři jsou přeci jen více úředníci, místní nadšenci jsou právě jen nadšenci, ale chybí jim obecnější rozhled). Legrační také bylo, jak Ester Janečková musela zajet do archivu v Terezíně, aby zjistila, kdy Zdeněk Ornest s maminkou byli zde vězněni - to jsou celkem běžně zjistitelné informace díky Terezínské pamětní knize. Pokud mě sluch nešálil, tak nějaký amatérský genealog říkal něco o tom, že židé mají zakázaný alkohol - kde proboha k této blbosti přišel? O šábesu se pije víno, o svatbě také, na simchat tojre je povinnost se opít. Když už tvůrci nesmyslně do pořadu zařazovali klezmer, mohli si zjistit, že existují třeba písně jako Maške (kořalka), Glezele vajn (sklenička vína), Glezele lechajim (skleničku na život) apod. Taky mám mírně pocit, že pořad vznikal tak trochu pro vojenského historika E. Stehlíka (Freimanová, Fialová), který se mohl tak opět pochlubit - podle něj slušivou - uniformou. ()

Galerie (88)

Reklama

Reklama