Transcendence

• slovenský

Transcendencia

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Čína / Velká Británie, 2014, 119 min

Cit a logika v trvalej opozícii - čo mimochodom sa rovným dielom hodí tak na samotný film, ako aj moje pocity z neho. Vzletné úvahy o predkladaných myšlienkách, hoc akokoľvek stroho a náznakovo predložených, sú vytrvalo dláždené nevierohodnými dejovými skratkami. To zamrzí, pretože ústredná myšlienka aj s "pointou" je fakt zaujímavá a spätne s prižmúrenými očami aj podáva ruku k porozumeniu zvoleného temporytmu. 5/10.(17.4.2014)

Tvurci se zřejmě rozhodli nezpracovat látku ve velkém stylu plném výbuchů a masových scén poslední apokalypsy, ale spíše šli v duchu Krajních mezí nebo Alfred Hitchcock uvádí, zkrátka takové to odpolední koukání. Navíc si evidentně neujasnili, o čem to vlastně jako bude. Jestli o lásce nebo o poučení, že přílišná moc a technologie může škodit. Je to vcelku jedno, jelikož příběh byl fakt dobrý. Stojí za zamyšlení. Rebecca Hallová však u mě vyvolávala anihilaci s hilací halových relací. Depp mě také mrzel. Deppa, prosím, už do sci-fi ne e. Přimalujte mu oči navíc a šup s ním do fantasy. Jo, a ještě jedna věc. Jestli ještě v nějakém dalším sci-fi uvidím Morgana Freemana v roli vědce, vypínám televizi oknem, jestli mi rozumíte.(21.2.2015)

Je to celkom dobrý sci-fi thriller. Má výborný príbeh o špičkovom vedcovi, ktorý spolu so svojou ženou pracuje na rozsiahlom výskume, ktorého cieľom je vytvoriť umelú inteligenciu na neporovnateľne vyššej úrovni, než je tá ľudská, čo by ľudstvo výrazne posunulo, lenže radikálna skupina je proti tomu a pri útoku vedca ťažko zraní a zostáva mu len mesiac života. S tým sa jeho žena nehodlá zmieriť a pred jeho smrťou sa jej podarí dostať jeho vedomie do počítača, ale po mnohých výhodách si postupne nielen uvedomuje, že to nie je presne to, čo chcela, no hlavne vedcove vedomie chce neustále viac a pre ľudí sa stáva hrozbou. Spracovanie je celkom slušné, ale potenciál bol ešte o niečo väčší. O nejakej výraznejšej dynamike sa tu určite hovoriť nedá, film sa po celý čas nesie skôr v takom pomalšom tempe, ale s týmto nemám problém, dej sa zaoberá síce neoriginálnymi, ale aj tak zaujímavými myšlienkami, pričom ma to nestále bavilo a určite musím pochváliť aj ideálne zvolenú gradáciu celého priebehu, kde postupne vidno mnohé výhody aj nevýhody tohto rastu. Je síce pravda, že to nie je až tak inteligentné, ako by chcelo, je tu viacero výrazných nelogických prvkov, ale len predsa stále je to len vysokorozpočtový blockbuster, takže niečo viac som ani nečakal. Ale navyše to miestami pôsobí aj tak zbytočne béčkovo, napríklad tie ovládané telá a tiež by som ocenil, keby šiel film v tom postupnom rozvoji ešte trochu ďalej, aby to získalo to správne katastrofické čaro a pocit ohrozenia ľudstva, ale aj tak je pre mňa hlavné, že ma to bavilo a nenudil som sa ani na okamih. Inak o nejakej akcii sa tu moc hovoriť nedá, sú tu len dve, tri menej výrazné sekvencie, ktoré nie sú zlé, ale ani moc nenadchnú, no v tomto prípade ide predsa len o príbeh, takže s tým nemám problém. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Johnny Depp by si síce mal radšej vyberať projekty, kde môže aj hrať, tu mi jeho prejav dokonca prišiel aj celkom unavený, ale tu mi to kvôli odlišnosti jeho úlohy ani moc neprekáža a navyše to vynahraduje plno dobre zvolených vedľajších postáv, ako Rebecca Hall v úlohe manželky, Paul Bettany, Cillian Murphy, Morgan Freeman, Kate Mara a Cole Hauser. Čo sa týka réžie a technickej stránky, na pomery blockbusterov sa jedná o solídny nadpriemer, kvalitná vizuálna stránka, seriózne prevedenie a pár dobrých nápadov. Takže Transcendence nie je až tak dobrý film, ako by mohol byť, ale aj tak som príjemne prekvapený, určite kvalitnejšie dielo, než väčšina súčasných amerických filmov podobnej rozpočtovej kategórie. 71%(6.7.2014)

Tenhle film má dva problémy, které z něj dělají pouhé, snadno zapomenutelné, béčko, tím prvním je datum vzniku, kdyby tenhle film vznikl na konci devadesátých let? Ok, by by z toho dost možná kult, ale dneska už působí dokonale zastarale a tisíckrát viděně,to jde pařát v ploutvi s problémem druhým - scénářem, nejen, že jsou tu dialogy nepříliš dobré, jsou i hluboce podkopané takovými koninami, jako například zcela odporným flashforwardem, který u dvou-áčkového filmu nemá co dělat. První polovina je ovšem docela dobrá a nadprůměrná, žel, mrví ji ta druhá, se zcela nudným vrcholem (a teď nevím, jestli je jako celek závěr nudnější, nebo hloupější, těžký to výběr). Je to sice koukatené, ale tak nějak nevidím jediný důvod, proč bych měl ve svém bídném životě znovu obětovat dvě hodiny na tohle.(24.1.2015)

Přinejmenším podivný scénář zabíjí slibnou myšlenku o lidském Skynetu. Pfister prezentuje krásné propracované obrazy, ale při Nolanových lekcích režie měl dávat větší pozor. Dějová linka nedrží pohromadě jak by měla, je dost zkratkovitá a chování postav je dost chaotické. Depp ale hraje po dlouhé době, celkem příjemně a povedená hudba trochu zvedá dojem.(10.7.2014)