Transcendence

• slovenský

Transcendencia

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Čína / Velká Británie, 2014, 119 min

Pro mě osobně to není taková blbost, jak se tady někteří snaží naznačovat. Ano, není to promyšlené do detailů a jako v každém (!) filmu zde najdete chyby a otázky "ale proč". Přesto, příběh dokáže pracovat s několika klišé, kterým se efektně vyhne (např. vědec se nechce stát duší ve stroji, ale jeho manželka to chce). Zaujalo mě, jak se v posledních letech začíná i po filmové stránce řešit kyberparanoia a pohled autorů prochází evolucí (Nepřítel státu to začal, Eagle Eye pokračovalo, Kapitán Amerika to dostal do komiksu...). Transcendence nabízí jiný pohled, který mě zaujal... obrovský spoiler... protože už kdysi v hodinách dějepisu jsme řešili, že absolutismus ve správných rukou, může být nejefektivnější nástroj globální změny. Proč by tedy konec filmu měl být "hipík", vždyť přesně o tohle, ekologickou záchranu, se tu poslední roky snažíme. Transcendence tak odráží současný paradox mezi technickou/technologiemi, které neustále rozšiřujeme, zdokonalujeme na úkor všeho okolo, a snahy vrátit se k přírodě, k udržitelnému rozvoji, k ekologickému životu. Řešení tohoto problému mě zaujal a má co říct, srovnávat ho např. Stalo se, je opravdu zcestné. Slabé 4*, už jen tak pro provokaci:). PS: Depp po všech těch pirátech pro mě osobně naprosto ztratil jakékoliv kouzlo. PPS: u některých komentářů mám pocit, že ten film je protitechnologiím, opravdu? Sakra, já viděl jiný film! Viděl jsem způsob, jak využít technologii jako nástroj k nápravě světa, a to že to kluci z FBI a pár pseudo-antikyber-teroristů nepochopilo, je prostě jen velká škoda:)(19.4.2014)

Tady nepomůže ani AVG.(18.4.2014)

Já bych všechny ty internety a počítače zakázala! Buď nás odstřelí Skynet, nebo se všichni zlinkujeme pod guru Sparowem a staneme se nesmrtelnými otroky díky nanomšicím, prostě vyhlídky na 3,14ču. Zvláště teď, když lidstvo dosáhlo tak dokonalého vzájemného porozumění a multikulturní ráj je na dosah, stačí se navléct do pytle na mrtvoly a 5x denně omlátit ksichtem koberec. Bylo by hříchem vytvářet nová božstva, vždyť máme dávno vymyšleny lepší, zcela nezpochybnitelné Bohy a nesmyslné... chci říct povznášející rituály k jejich uctívání. Plně chápu kontroverzi, kterou "Transcendence " vyvolala: průměrnému divákovi ve filmu chybí více střelby a efektnější transformeři, inteleguáni jistě postrádali dechberoucí desetiminutové záběry do blba. Kromě toho je nahozena spousta převážně etických otázek a odpovědi jsou jaksi neuspokojivé, divné. Ale já jsem taky neuspokojivá a divná, takže nemám potřebu se nad "Transcendencí" povýšeně ošklíbat, mě se docela líbila. Skoro bych jí byla ochotná dát 4 astry... bohužel jen skoro, pár věcí mi v tom příběhu skřípalo. 68%(2.12.2015)

• Fr

,,JE TO V DEŠTI. JE TO V MRACÍCH... V PŮDĚ... VE VODĚ... VŠUDE TO BUDUJE SVÉ KOPIE.“ /// Neexistuje nic hnusnějšího, než nudnej filmovej úvod! Nakonec vím, že neexistuje nic hnusnějšího, než nudnej celej film. Jak já si tak přál, aby zrychlili… Filosofický sci-fi, který biblicky filosofickýmu Noahovi nesahá ani po (suchý) kotníky. Síla myšlenky, ta tady samozřejmě je. Bohužel to provedení je hloupý. HLOUPÝ! Ne technicky, to se mi celkem líbilo. A tak chápu, že ti co choděj na čumendu, jdou vejš. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vo nanotechnologii mě už nebaví jen číst. 2.) Chcu vysvětlit parchantům, proč ve skříni furt schovávám Y2K. 3.) Thx za titule ,,DENERICK“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(9.7.2014)

• Marigold

Podle mého jde o kritický obraz nízké sociální inteligence vědců, kteří, i když dostanou neomezené prostředky na realizaci svých vizí, ztroskotávají na mizerném PR. Ale možná jsem to špatně pochopil. Každopádně už mi dlouho nedalo v kině tolik práce netranscendovat do světa spících. Wally, nedělej z nás voly. [40%](17.4.2014)

• - Natáčení probíhalo v amerických státech Nové Mexiko a Kalifornie. (Terva)

• - Význam slova transcendencia by sa vo filozofii či teológii dal zhrnúť ako všetko to, čo presahuje zmyslovú skutočnosť, je teda mimo možného pochopenia človekom. V kresťanskej filozofii je transcendentný Boh, pretože nie je súčasťou sveta, ale jeho pôvodcom, ktorý každú skutočnosť presahuje. (Rorschach_SK)

• - Ve scéně přibližně v 96. minutě, kdy přijede Evelyn (Rebecca Hall) ke sluneční elektrárně, jsou patrné stíny, které vrhají solární panely. Lze však také vidět, že slunce svítí z druhé strany, než by mělo, a v dalším záběru dokonce stíny chybí úplně. (Terva)