Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

helrohir

Tak tu to všetko začalo! No hej, je to plné dobového klišé a niekto by to nazval aj gýčom, ale tento dobrodružný film (western snáď len dobovým zasadením) aj po polstoročí funguje perfektne. Legendárne duo Vinnetou/Old Shatterhand, slizký záporák, skvelá hudba, nádherné exteriéry, spoľahlivo fungujúci zábavný element v podaní Lorda Castlepoola, a aj po technickej stránke zručne natočné scény spolu vytvorili nezabudnuteľný film, ktorý u mňa stále funguje aj bez nostalgických pripomienok. ()

jm.angelo

Jedna z nejlepších filmových Mayovek, nicméně si nemůžu pomoct, nemám rád Freda. A Ellen vyloženě nesnáším. Takže jen za 4. To, že je Karin Dor v polovině filmových Mayovek bych dokázal snést, ale ne Ellen. FREDE! ()

JosefTomas

Netradiční "eastern", který navzdory klišé archetypům nepřestává bavit i po letech. Netradiční tří-aktovka s jedním ukázkovým McGuffinem nepřestává příběhově táhnout i při výrazné absenci hlavní postavy, neboť scenáristická zdatnost, úchvatné širokoúhláče na krásy Jugoslávie a naprosto perfektní leitmotif pro každou situaci zvládají prodat příběhový dobrodružný klenot. A to dokonce i s kombinací pohádkového vnímání indiánů, jednoplošné charakterizace a naprostého nutkání vlastnit Oldovu Henryovku. ()

Pitryx

Jasně že jako děcko bych tomu dal plné hodnocení, vždyť jsem na to chodil stále dokola. Nota bene jsem od pana Maye přečetl vše, co bylo k sehnání. Jenže, jak to hodnotit nyní. Pokud nepočítám spousty chyb, odklon od knihy a ne zrovna vypilované některé scény… Ach jo. Mé hodnocení neberte vážně. ()

ostravak30

Ani nevím co napsat. Poklad na Stříbrném jezeře patří právem k nejoblíbenějším filmům fanoušků nejen Mayovek, ale také Vinnetoua a Old Shatterhanda. Samozřejmě, i v ostatních filmech je legendární hudba, kvalitní příběh a nejoblíbenější dva hrdinové divokého západu a westernů všech dob. Nicméně zde hraje celá řada legendárních herců, přidejme si kvalitní příběh a pak samozřejmě nádherné prostředí. Jako poslední bod je třeba uvést skryté touhy každého kluka být jako indián či kovboj, jezdit na koni, střílet lukem a honit bizony na prosluněných prériích. Ty doby jsou nenávratně pryč a my se k nim nejspíš i proto tak rádi vracíme. Příběhy o náčelníkovi Apačů a jeho příteli miluje můj otec a já jsem to po něm zdědil. Rozhodně patří hned několik snímků k mým oblíbeným. A tento je na pomyslném vrcholu. Nejvíc ale stejně musím zmínit hudbu. Ta hudba je tak legendární, podobně jako třeba u Pána Prstenů, že když ji slyším hned ty dva vidím. A hned, jako bych tam byl. Zkrátka tohle je legendární film a myslím, že je třeba ocenit také to, že víc jak 55 let po natočení, víc než půl století, patří tenhle film k oblíbeným u všech následných generací. Který film tohle o sobě může říct? A jeho popularita ani zdaleka nekončí! ()

Gamekeeper77

Pro mě rozhodně nejlepší z Mayovek. Tyhle filmy jsou úžasný v tom, že oproti většině ostatních indiánek a kovbojek jsou stravitelný jak pro dospělý, tak pro ty nejmenší a to hlavně proto, že jsou nějak tak pozitivnějc laděný, pestřejší, barevnější a tak krásně naivní.Až na ty směšný indiánský paruky se to opravdu povedlo. 90%. ()

0verseer

Vôbec prvý film z celej plejády viac či menej podarených mayoviek patrí k tomu najlepšiemu, čo táto (najmä u pamätníkov v tunajších končinách) legendárna séria ponúkla... ()

PichyjePan

Heh, Ooh. Co to moje oči vidí, cizí muž sem koně řídí. Nějaký zelenáč jestli se nepletu, hih hih hý. (Já si to pamatuju... :) ()

DeDanu

Hrdinové mého dětství. Když to zříte s láskou, kterou si všichni zaslouží, není třeba řešit logiku a umění a bůhví co. Prostě s nimi po drahných létech zase vyrazím do prérie. Snad s toho koně nespadnu! :-)) ()

George8

Chodil jsem na první stupen základní školy ve Zlíně a vždycky jsem se těšil na víkend, až pojedu za dědou, který to vždycky pouštěl na VHS :-). Tahle Vinnetouvka byla jedna z nejlepších a taky to byl úplně první díl. ()

johnny01

Hezký příběh v nádherných exteriérech s podmanivou hudbou nabízí příjemnou podívanou s překvapivým vyústěním ohledně pokladu. ()

seba

Hodnocení po prvním shlédnutí v kině v roce 1982 by bylo tak 25 hvězd. Letošní shlénutí (2004) - "pouze" 5 hvězd, které ještě umocnila letní cesta po národních parcích Chorvatska (jiný název pro vinnetouvské lokace). Předpokládané hodnocení v roce 2030 (jestli se ho dožiju) - 4 hvězdy (Castlepool mě začíná trochu štvát). ()

dejv01

Klasická mayovka. Člověk to může vidět tisíckrát a i po tisíciprvý se na to dá koukat. Velice dobrý psychopatický záporák Herbert Lom. Götz George zamlada taky není k zahození a je na něm vidět velký talent. Samozřejmě o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi nemluvě:-) ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015