Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

papuchalk

V dobách mého dětství (cca okolo 1988) tohle byl nejvíc dobrodružný a akční film, který vůbec šlo v TV nebo na videu vidět. Nejoblíběnější část filmu vždy byla dobývání Buttlerovy farmy. Mohl jsem se na to dívat dokolečka, znal jsem naspaměť všechny dialogy i indiánské hlášky. Nic lepšího nebylo. I dnes, když se na to občas koukám, na mě padne ten pocit, jako když jsem to viděl poprvé. I přes všechny nedostatky nejde jinak než 5* ()

swinevenca

I když se kvalita Mayovek dá zpochybnit, stejně jako zdravý rozum jejich autora, na těhlech filmech odrostlo 99% z nás, a proto mu zcela subjektivně musím dát 5*. Timhle filmem to začalo, kdo se opováží porušit mír stvrzený přísahou, zemře, Old Shatterhanda si nelze koupit, ale v zájmu spravedlnosti nám pomůže, Utahové jsou srabé vrány a Dunivý Hrom je velký lhář, Velký Vlk drží svou přísahu a můj otec, Erik Engels, je nejlepší člověk na světě. A na to se napijem!:) ()

Víteček

Klasika. Výborný děj a výborné podání. Ani po letech neztrácí své kouzlo. Až jsem nevěřil, že se mi to bude pořád tak líbit. Hodnotil bych možná i výš, ale nějak mám pocit, že 4* k tomu sednou nějak lépe. Neviděl jsem v poslední době žádné jiné díly a tak si nejsem jistý, jestli by to ve srovnání s nimi, nedopadlo hůř. EDIT: Tak po sedmi letech už jsem z toho asi vyrostl a mé nadšení celkem ochladlo. Teď už mi to přišlo ve většině míst spíše úsměvné. Asi že jsem od té doby viděl větší množství opravdu kvalitních westernů. Dávám 65% ()

Bumerang

Stačí, když začne ta hudba a mě se hrnou slzy do očí. Zase jsem malým klukem, který ve školce sedlal Ilčiho a vyrážel s kamarády za dobrodružstvím. Říkejte si, co chcete. Je to pecka. ()

Ados12

Tak u tohoto filmu jsem vyrůstal. Měl jsem ho natočený z televize na VHSku a díval jsem se na to pořád dokola, dokud se ta kazeta ve videu nezasekla :D Jinak přidávat komentář, jaký film to je a o čem ten film je, je zbytečné, protože to všichni ví a všichni znají, ikdyž ho možná neviděli. ()

tonton78

jako by mě bylo zase čtrnáct let...nooo teda spíš deset, ve čtrnácti jsem honil jiný věci než jsou bizoni na prérii ()

lobo87

Kult našich rodičov! A na ten si nedovolím siahnuť nejakou zbytočnou kritikou. Poviem len, že dnes pre mňa film neznamená toľko, čo pre môjho otca a jeho rovesníkov... 75% ()

Meow86

Po návštěvě Plitvických jezer mám tuto "májovku" zase o ždibec radši. Nezaměnitelný hlas Stanislava Fišera, Vladimíra Ráže a Waltera Tauba. ()

Stanmi

Vůdce zločinných trampů Cornel (Herbert Lom) zavraždil Erica Engela a získal tak jeho mapu k ukrytému pokladu indiánů. Po jeho stopách se však vydává Engelův syn Fred (Götz George) společně s náčelníkem Apačů Vinnetouem (Pierre Brice) a jeho bílým bratrem Old Shatterhandem (Lex Barker)… Asi nenapíšu žádnou převratnou novinku, přesto to musím zmínit, Poklad na Stříbrném jezeře je naprostá klasika evropského filmového westernu. Je sice pravda, že na rozdíl od svých protějšků v podobě italských spaghetti westernů, je poněkud idealistický a místy snad až naivní, ale i tak nabízí skvělou filmovou zábavu. Snímek totiž obsahuje vše, co má správný dobrodružný film mít. Zajímavý a napínavý příběh o honbě za pokladem, udatné hrdiny (Pierru Briceovi a Lexu Barkerovi zde dělá společnost také budoucí komisař Schimanski Götz George), zlotřilé padouchy (v čele se skvělým Herbertem Lomem), kovboje, indiány, bitky, přestřelky, krásně ženy (především stálice mayovek Karin Dor), nádherné scenérie (Plitvická jezera prostě nemají chybu) i vtipné chvíle (především díky Samu Hawkensovi a Lordu Castlepoolovi), to vše, spolu se sympatickými herci, ikonickou hudbou Martina Böttchera a jistou režií Haralda Reinla, tvoří velice povedený snímek, který mám velice rád už od dětství a pokud je možnost, znovu se na něj rád a s chutí podívám. ()

sharka.68

Poklad na Stříbrném jezeře- aneb souhra náhod téměř nemožných, která dospěje k tomu,že z pokladu se stane legenda, ze zabitého Tonkavy, který byl legendou už za živa zase jen hlídač pokladu, který poslal do "stoupy", aby ho nikdo nezískal... Ribana je Elen, autobus s turistama z filmu vymazali...no,nádheru Plitvických jezer, zachovanou v těchto filmech,objevila spousta generací....a hlavně tu máme motýle! PS: ale z tohoto dílu miluju paní Buttlerovou a její farmu..... ()

Gig

První ze série filmů o náčelníku Apačů a jeho bratru Old Shatterhandovi. Díl, který je nejlepší z mého pohledu. Film, kde Old Shatterhand - aspoň na počátku - vypadá nebo se přibližuje pojetí Karla Maye. Má klobouk i plnovous. Tedy dokud se neoholí na Buttlerově farmě. Vinnetou se chová jako indián a moc nemluví. Ještě tu nemá hadí čelenku, ale bílou úzkou pásku. Snad jediný díl, kdy Vinnetou osloví svého bratra Charlie. Hlavního padoucha si zahrál čech. Sam Hawkins se nechová jako šašek, ale jako zálesák. Díl, kdy se rozhodlo, kterým směrem se budou vyvíjet další filmy. Tj. co díl, objevil se vždy jen jeden Old. Proč to zmiňuji. V knižní předloze se nachází i jiný Old - Old Firehand. ()

koza3

Tohle je ten nejlepší film z Májovek. S ženou jsme se shodli, že ten moment, kdy se ten záporák topí v bahně nás provázel celé dětství. Pozlacený polystyrén se blýštil jak pravý a jezero s vodopády mi připomělo časy, kdy se pod nimi ještě mohlo koupat a my si tam jako caparti hráli na indiány. Klišovitost a čestnost některých protagonistů už se dneska nenosí, ale to filmu, který má skoro šedesát let rádi odpustíte. ()

Bossi123

Po několika letech jsem se rozhodl podívat se na tento kultovní snímek a následně ho ohodnotit dospělýma očima. Na prvním místě je dle mého třeba říci, že se jedná o snímek objektivně skvělý, a to že všech možných úhlů. Začnu s hereckým obsazením a postav, pak jsem naprosto spokojen. Lex Barker, Pierre Brice a (za mě) např. Ralf Wolter byli naprosto skvělými volbami. Hlavní záporák Cornel je také parádní a velmi uvěřitelný. Prostředí, další velmi důležitý aspekt, je také velmi dobře vybrané. Je vidět, že tvůrci si dali práci s hledáním jednotlivých lokalit. Území tehdejší Jugoslávie, především Chorvatska, bylo tou nejlepší volbou (v rámci Evropy). Příběh poměrně věrně kopíruje knihu Karla Maye, jen vynechává zbytečně dlouhé popisné pasáže, což mi vyhovuje. Scenaristicky perfektní práce. Nemám co vytknout. ()

cimrman2.

Utahové si tady procvičí kritické myšlení a Old Shatterhand tam pošle pár trickshotů za které by se nemuseli stydět ani kluci z kanálu dude perfect! Kromě těch Plitvických jezer, nízkého IQ banditů a souboj great bear - shatterhand mě to opět moc nezaujalo. Kdybych to měl zařadit do žebříčku tak je to 2. Nejlepší Vinnetou za posledním výstřelem. Celá série Vinnetou se mi pod kůži nedostala těžko se mi to popisuje. Pár světlých momentů to bylo (jeden z mála když přišel ten poslední výstřel). Takový Tanec s vlky to je úplně jiný level. Vidět se to však musí a nejvíc mě bavila lokace kde se filmy natáčely. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015