Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

emma53

Tak já nevím co jsem Davidovi udělala, že mě takhle trestá. Druhý film a jsem opět a zase zklamaná na celé čáře. Asi po půlhodině mně už bylo úplně jedno, jestli je to založené na reáliích nebo ne, ale hlavně ať to nabere trochu dech, protože se to táhlo jak cezená nudle. Takže z pětihvězdy jsem okamžitě odečetla jednu za tu příšerně a zbytečně přepálenou stopáž. A tu druhou za scénář, protože ten byl přímo hokejový, tudíž jsem se občas ztrácela a občas děsivě nudila. Já si sice nehty neokusovala, jak píše verbal, ale stačila jsem si je přitom dát parádně do pucu a krásně nalakovat. Mrzí mě to o to víc, že tam hrála senzační herecká sestava, ale já měla pocit jakési prazvláštní exhibice, která je ale určená pro někoho jiného, jen ne pro mě. Abych pravdu řekla a světe div se, já ženská jsem zbystřila hlavně v momentech, kdy se na place objevila moje topková Amy a dokonale krásná Jennifer, které se tam dostalo k mé lítosti minimálně prostoru. Tak abych nebyla pes, za obě super holky a skvělou muziku se plácnu přes kapsu a dám trojku. Jo a Christian bude za chvíli z těch jeho tělesných proměn na prášky, já ho skoro nepoznala. ()

Jossie

Film nabitý kvalitními herci ještě nezaručuje jeho kvalitu, takže vlastně to nejlepší tady bylo to obsazení a především skvělá Jennifer Lawrence. No dobře, tak ještě ty masky. ()

Jara.Cimrman.jr

Jsem velkým fandou zatýkání politiků, bankéřů, mafiánů a podobné verbeže, ale tohle je pouze divizně zahraná bramboračka s prvoligovou sestavou. Navíc tomu chybí nějaký zásadní prvek překvapení a tak dávám hvězdy za jedinou věc vybočující z šedi průměru - zběsilé účesy filmových hvězd. Ty jsou naprosto vynikající a dělají z jejich seriózních nositelů solidní klauny. ()

EdaS

Když dva dělají totéž… Scorseseho masterpiece Vlk z Wall Street (kde se taky pořád žvaní a žvaní) trvá tři hodiny, ale uběhne jako voda, zatímco Russellův Špinavý trik má stopáž dvě hodiny deset, ale vleče se, jako by byla minimálně dvojnásobná. A na rozdíl od Vlka moc nebaví. ()

H34D

David O. Russell (poslední dobou) točí jednoduše "lidské" filmy, které nemusí mít kdovíjak chytrý děj, či převratně napsané dialogy, aby se člověku vryly pod kůži. Fighter, Terapie láskou a nyní i Špinavý trik působí sympaticky, domácky a sálá z nich lidství. Na obrazovce se pohybují lehce groteskní charaktery, na které se díky kvalitnímu herectví dost dobře dívá. Rozjezd filmu je skvělý, Russelovo filmové vyprávění je poutavé, děj se zamotá tak akorát a 70. léta jsou zpodobněna perfektně. Výhrady mám k závěrečné fázi, která se jaksi rozplývá do ztracena, a to i přesto, nebo spíš právě proto, že se snaží působit mindfuck dojmem, což neodpovídá dosavadní neseriózní náladě. 7/10 ()

xxmartinxx

Asi nejdelší dvě hodiny, jaké jsem v kině zažil. Herci okázale oscarově drmolí naprosto nezajímavé věty a já jen chci, aby to co nejrychleji skončilo: nevnímal jsem už ani, o čem to je. Nuda roku. Chtěl jsem dát korektní tři, ale nakonec jsem se rozhodl si na nic nehrát. ()

Traffic

Je to vlastně dobrý, celkem chytrý film, ale Russell mě příšerně vytáčí svojí urputnou honbou za Glóby a Oscary. A ne, není nový Scorsese a nikdy nebude. Už mu proboha dejte cenu za režii, ať se uklidní a přestane točit filmy podle úspěšných a oblíbených šablon s oscarovými hereckými výkony™. ()

Morien odpad!

(1001) Mám problém s tady tím retrem, kdy každé vlasy jsou očividně paruka a každý výkon je očividně oscarový. A taky nemám ráda filmy, kde všichni mluví zaráz a nikdo se neposlouchá. Mám potom problém poznat, jestli je to karikatura a nebo jestli to vážně myslí vážně. Uff. A taky nemám ráda ty filmy, co pouští k filmu hudbu proto, aby se nemuseli obtěžovat s vyprávěním jinak. Nejvíc směšné mi ovšem přijde mluvit o tom, že tu jde o syrové emoce. Já jsem se na film dívala pouze kvůli Rennerovi a ten byl aspoň roztomilý, takže to nebyl úplně promrhaný čas. Ovšem měla bych se nejspíš zamyslet nad způsobem, jakým činím životní rozhodnutí (nebo aspoň rozhodnutí, na jaké filmy se podívat), protože jsem se právě dívala na téměř dvou a půl hodinový film, abych mohla vidět čtyřsekundový záběr, jak Jeremy Renner líbá ručičku svojí opravdové novorozené dcery. A jediná opravdická věta mi připadala ta Baleova nad spálenou mikrovlnkou: "Já nechci novou, já chci tu, co mi dal Carmine." ()

TeeAge

|| Scenár: Eric Warren Singer, David O. Russell | Hudba: Danny Elfman | Produkcia: Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Atlas Entertainment, Annapurna Pictures | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 173,887,372 $ || Zázrak sa nekoná, no keď už nomináciám kralujú filmy o morálnych žumpách, tak American Hustle je to menšie zlo, jak príbehovo, tak obrazovo. Herecky je to oproti Wolf of Wall Street nesmierne vyrovnané, ale kým vo vlkovi to DiCaprio ťahá celkom sám, v triku je to celá garda skvelých hereckých výkonov. Ku koncu filmu sa predsalen objavý štipka morálnej korektnosti, a tak som mal z American Hustle celkom príjemný zážitok. Lawrence mohla trošku menej kvákať, a mohlo to byť za 5. 80% | Videno v CineStar Černý Most, 21.1.2014 | ()

genetique

Štýlová žánrová báchorka, ktorá akoby si zobrala príklad z niekoľkých častí tejto podfukárskej partie. O. Russell veľmi lišiacky spravil z gangsterského feelingu filmu niečo, na čo som nebol pripravený. Ani podľa traileru sa nedalo vytušiť, čo naozaj príde. Od začiatku dej kolísa niekde medzi drámou, dobre rozohranou krimi, no v nemalej miere sa skoro priblížil komediálnemu charakteru, ktorým pred týždňom ovenčil svoju drámu Scorsese. Neviem, či zámerne, no veľkou mierou sa o to zaslúžila spanilá herecká kreativita dvoch hlavných kohútov Bale-Cooper. Posledná polhodinka nakoniec svojou pointou pripomenula starých dobrých parťákov, no zároveň prináša so sebou aj akési morálne okienko. Netuším čo z toho bolo režisérovou prioritou, ale prekvapujúco to celé držalo celkom dobre pohromade, najmä (znova prizvukujem) vďaka hercom, btw De Nirova rolička nemala chybu. Scenár občas zakopol, vniesť do toho trošku viac šťavy a trošku to zrýchliť, tak by sa na to asi pozeralo lepšie, ale všetko vynahradia skvelé dialógy a záverečné zvraty. Plus oceňujem výber hudby a režisérov cit pre detail a reálie. 80%. ()

3DD!3

Trochu moc překombinované, to rozhodně. David O. Russell se ale mazlil s každým detailem a vybral skvělé herce do hlavních rolí. Bale je výborný v netradiční (obézní) poloze, ale opravdu jde o týmovou práci, kdy každý dělá co má a ve výsledku je to znát. Na Oskary to určitě není, ale i tak jde zábavnou taškařici, která do diváka humor nepere násilím, ale trousí ho v průběhu jako drobky chleba. Neuvěřitelné kostýmy. ()

Kaka

Všechny ty nominace jsou pochopitelné, ale nebavilo by mne koukat na to znovu a když, tak jen kvůli některým málo scénám, které stojí za to především díky fantastickým hereckým výkonům, skvělé estetice, kostýmům a povzbujícím hudebním flákům sedmdesátých let. Ovšem vyladěné to je až běda a divák, která prokoukne sofistikované motivace postav a skvělou psychologii, bude spokojen. Nikoliv však ohromen. Na to je to příliš pomalé a nevyrovnané s x hluchými a zbytečnými momenty, kde nezbývá než se opájet skvělým vizuálem a to je při konverzačním filmu ne úplně v pořádku. ()

Spiker01

Dlouho jsem film vyhlížel a dlouho jsem se těšil. Skvělé obsazení přece nemohlo nabídnout nic jiného než skvělý film. Výsledkem je takový podivný mišmaš, ve kterém se snadno ztratíte a vlastně jediné, co vás táhne dál, jsou výkony jednotlivých herců. Cooper, Bale, Lawrence, Adams, Renner? No nezní to báječně? Všichni předvádí skvělé výkony a nejvíce mi sedla postava Jeremy Rennera, ačkoli vlastně ve filmu není tak dlouho. Alespoň v tomto případě se trefil Russel do černého. Když to kvalitativně porovnám s Terapií láskou, tak je oboje tak na stejné úrovni, ovšem téma American Hustle mi sedí více...70% ()

castor

Dvacet minut pryč. Čtyřicet minut pryč. Hodina a něco fuč a pořád nic. Tenhle kousek se vleče, žvaní v něm sice vynikající herci (bavilo mě spíš ženské duo Amy Adams – Jennifer Lawrence), ale ani to ještě jaro nedělá. David O. Russell strašně chce a tím si podkopává nohy. Jeho předchozí Terapie láskou byla emočně velmi nestálá, dramaticky povrchní, komediálně průměrná. Herecky ale bravurní. Stejně jako tady. Ale tím to tak trochu končí. Sofistikovaná síť podvodů a intrik mileneckého páru narazí na ambiciózního poldu, který se chce prodrat nahoru. To už se ale pohybujeme ve světě velké politiky a samozřejmě i vyšších cílů tvůrců. Zápletka se rozvíjí velmi pozvolna, tu a tam jí komentují důležití aktéři. Postavy se hromadí, minuty přibývají a tahle gangsterka se pomalu a nepěkně zajídá. To „haló“ kolem si tenhle kousek nezaslouží.. ()

Rogue

Film sráží hlavně ultranudná režie, mrhání potenciálem je evidentní především při diskotékové scéně (obzvlášť když je v živé paměti Velká nádhera), bezdůvodné voiceovery, naleštěné nudné nic. ()

*CARNIFEX*

Irving je "malým" podvodníčkom z New Yorku. Jedného dňa spozná ambicióznu Edith, s ktorou rozbehne kšeft s úvermi, krytými anglickou bankou. Princíp je jednoduchý. Založíš 5 000$, obratom dostaneš na účet 50 000$. Samozrejme, len fiktívne. Zlaté časy končia potom ako sú obaja podvodníci pristihnutý pri čine agentom FBI, DiMasom. Ak chcú ostať na slobode, musia "prásknuť" štyroch kšeftárov so svojej "branže". Spočiatku jednoduchá cesta za slobodou sa komplikuje akciou - "politik". Agent DiMaso si berie na mušku jedného z najuznávanejších, najobľúbenejších mužov ameriky, Carmina Polita. Podarí sa Irvingovi spoločne s partnerkou dostať z tejto "šlamastiky"? Ani sa nečudujem, že má tento film 62%. Až na záverečné rozuzlenie, NESKUTOČNÁ NERVY DRÁSAJÚCA NUDA, obohatená o tak nelogické kroky a udalosti, že čumím. Tak opatrný človek, ako bol Carmin, ktorý pociťuje pochybnosti, sa dá ukecať osobou, len preto, že bola z Bronxu? Nikto nikoho nepreveruje s kým obchoduje, každí si vzájomne verí ( veď podozrievavosť je gangsterom a podvodníkom predsa "vrodená", snáď nemusím spomínať KRSTNÉHO OTCA ), alebo mám veriť tomu, že boli všetci tak tupí? Vrátane DiMasa, ktorého by som nenechal riadiť ani detskú križovatku. Ešte aj taliansky vraždiaci mafián ( De Niro ), len tak kývne rukou, a čo tam potom, že tu niečo nehrá, hlavne že mám 10 000 000 - Neverím tomuto filmu ani "Ň". V kombinácii "faktov" a "fikcie" rejžovy buď niečo ušlo, alebo je tak neschopný, že nevie pracovať ani s jedným, ani s druhým. Nie je nič žalostnejšie, ako keď si niekto zoberie na "paškál" udalosť, ktorú "napísal" sám život, a takto to domrví. Ani vtipné, ani zábavné. Chvála za záver a herecké obsadenie. Pa slušnej dráme "Fighter" a výbornej romantickej komédii "Silver Linings Playbook" ma Russel veľmi sklamal. ()

Hild

První letošní velký oscarový favorit ve mně zanechal spíše rozporuplné pocity. Nemůžu si pomoct, ale z filmu jsem cítila hlavně to, že vznikl za účelem získávání mnoha cen, ale David O. Russell jakoby do toho nedal něco více ze sebe, prostě jen natočil retro gangsterku, která vypadá "cool". Stejně jako v Silver Linins Playbook, i tady se David snaží každý monolog, nebo dialog silně vypointovat, jenomže zatímco v Silver Linings Playbook se mu to dařilo hlavně proto, že film byl o postavách, tady už to na mě místy působilo nuceně. První hodina byla i docela utahaná, což jsem nečekala, nicméně druhá polovina už šlápla na plyn a bavila mě, velkou zásluhu na tom má perfektní herecké obsazení, musím zmínit Jennifer Lawrence, která i na velice omezeném prostoru dokázalo to, že právě její scény mi utkví v hlavě asi nejdéle. Špinavý trik je pro mě taková ta klasická oscarovka, u které oceníte kvality (film je dobře napsaný i natočený), ale postrádáte v něm něco osobitého a výjimečného a po skončení zůstanete úplně chladní. Těmi 4* si stále nejsem jistá. 70% ()

Spooner

Po řemeslné stránce výborná prácička s šílenými parukami a poutavou dobovou atmosférou, kterou jsem však od Davida O. Russella tak trochu čekal. Co jsem však nečekal bylo selhání v práci s postavami a jejich vztahy, jež šli Russellovi vždy báječně od ruky. Zde ovšem dostaneme jen sbírku psychicky narušených podivínu, k nimž si na rozdíl od Terapie láskou vůbec nenajdeme cestu a vlastně mi byly celou dobu i přes výtečnou hereckou sestavu naprosto ukradený. Příště bych tedy Davide poprosil o méně odtažitý oscarový kalkul. ()

HOCKEYKA

Stopercentné herecké výkony vykrývajú nedostatky,ktorých však,našťastie nie je veľa.Absolútne nerozumiem tomu celkovému hodnoteniu,len niečo málo nad 60% veď je to šialené. ()

Wacoslav1

Já teda nevím, ale přišlo mi to děsně rozvleklý, vážně míněný za každou cenu. Bez jediný snahy aspoň trochu to odlehčit. Herci nebyli špatní, ale celé je to nezvládnuté a dějově o ničem.30% ()

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky