Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

Marze

Má to všechny náležitosti "případu po americku": pečlivé dobové retro, vypravěčské komentáře, náladovou hudbu i módní strukturu, kdy se vyprávění z klíčového bodu vrací do minulosti a pak zas vpřed až do finále. Celek uspává, jednotlivosti zabírají. K úsměvu film pozvedá Jennifer Lawrence v roli Baleovy ne zrovna bystré, zato nebezpečně aktivní manželky: ať střídá zuřivost, lítost, či svůdnost, sledovat ji je požitek. ()

mcb

Uhrančivá stylovka a herecký koncert, který není třeba vidět. Na rozdíl od Russellových předchozích snímků schází Špinavému triku živelnost jak jeho světa, tak charakterů - podfukářská "komedie" se vzmůže jen na nezajímavé odvyprávění příběhu, nechá herce v propracovaných dobových kostýmech a příčescích předvést další porci expresivního herectví a sem tam přijde se stylovou montáží a působivými jízdami. Kopírování postupů Scorseseho a dalších velikánů kinematografie ale zabírá tak maximálně v první romantické půlhodině, které se daří přesvědčivě vtáhnout do sedmdesátých let, při konstrukci samotného podvodu ale jde už jen o vcelku nudnou honbou za výročními cenami. Pokud jde o film "tak trochu podle skutečné události", který si pohrává s podvodem a mystifikací viděného, lze doporučit spíše Affleckovo Argo. ()

Yardak

American Hustle je naprosto nestandardní gangsterská kriminálka, která staví na skvělém hereckém obsazení, jež předvádí opravdu úchvatné výkony, a perfektně laděné hudbě (Danny Elfman). Styl vyprávění je pomalejší, proto chápu, že tento snímek nesedne každému, ale i tak se nejedná o vůbec špatný film! Režisér se snaží zaměřit divákovu pozornost na herecké výkony a tím si ho hlavně podmanit, což se mu dle mého názoru podařilo. Tempo filmu není zásadní, jde především o příběh a hereckou pětku (Bale, Cooper, Renner, Adams, Lawrence). David O. Russell pochopil, jak se mají točit filmy pro americké publikum, přesněji pro akademiky. PS: Tento snímek si opravdu nezaslouží být modrý! ()

mat.ilda

Český název se zase jednou šikne - fakt špinavý trik, především vůči divákovi, co se nechal nalákat (i když slovo nalákat, po tom, co je k vidění v galerii, je víc, než silné :-)) Tak předimenzované ztvárnění doby a přitom tak tragické, že selhaly i jindy fungující, záchranné pokusy uřvat mě dobovými odrhovačkami, aby povolila ta permanentní křeč, kterou se podařilo přenést i mimo plátno takovým způsobem, že jediná scéna, která mě zaujala i pobavila (agent Bradley Cooper, oslavující svůj triumf), na mě v koncentrátu nudy a zmatenosti působila jako vystřižená, ano ta, která se přidává k lepšímu v závěrečných titulcích! Zneuctění oscarových nominací. ()

heyda

Nevím proč je David O. Russell tak vyzdvihovaný americkou filmovou akademií. Terapie láskou ani Špinavý trik nejsou žádné filmové bomby. Přitom nasbíraly nominací jako kráva. No nic, ale teď k věci. Špinavý trik zdaleka není tak zoufalý film, jak jsem podle očekávání myslel. Naopak má několik velkých pozitiv. Zaprvé geniální herecké výkony a to hlavně Christiana Balea a Jennifer Lawrence (ta holka je neskutečná). Bradley Cooper s Amy Adams taktéž byli dobří. Dobrý byl i příběh. Sice trochu nejistě uchopený, takže jsem tak do poloviny filmu tápal o co tam vlastně jde, ale rozhodně to nebyla taková nuda, jak zde všichni píší. Samozřejmě ta stopáž se měla vejít do 2 hodin, o tom žádná. Ale celkově zklamaný nejsem, čekal jsem totální propadák - něco jako loňský Válečný kůň od Spielberga - to se však nestalo a své fanoušky si American Hustle rozhodně najde. 65% ()

jojinecko

Hahaha 10 nominácií na Oskara??? WTF!!! American Hustle je dokonalým prototypom oddychovky so všetkými kladmi a zápormi. Cristiana Balea je na podobé role škoda, s tým debilným príčeskom by to zahral hocikto. Pár krát sa dá zasmiať, pár krát sa dokonca objavujú náznaky napätia, pár krát človek zívne, nič výnimočné, pohodička. Odporúčam servírovať s vyloženými nohami, popcornom a colou...:) ()

Flego

Nie, nie, Špinavý trik sa nestane kultom, za aký by ho chcel režisér. Tlačí totiž na pílu tak brutálnym sposobom, že je to únavné. V mnohých prípadoch sú to dialógy o ničom a bez konca. Celý film mal mať o 45 minút menej, bol by trefný a úderný, vypointovaný a zábavný. Treba však pochváliť casting, ten je vynikajúci, medzi hercami to iskrí a je radosť na nich pozerať. Samotný príbeh je vraj sčasti vymyslený, zrejme preto je tak vykonštruovaný, ale ten raz sa to dá v pohode zvládnuť. ()

MontyBrogan

Tento film vnímam ako tribute a v tom zmysle sa aj podaril. Mám pocit, že Christian Bale hral De Nira, len brucho a účes mal skôr na štýl Joea Pesciho. Jennifer Lawrence pripomínala Sharon Stone z Casina a Bradley Cooper Toma Sizemora v jednej z jeho úloh vášnivého policajta z 90kových kultových filmov... Zápletka bola fajn, ale kvôli vyššie spomínaným prvkom mi prišla až druhoradá. Prítomnosť Jacka Hustona z Boardwalk empire tiež asi nebola náhodná. Z môjho pohľadu proste film od fanúšika pre fanúšikov. ()

BMW12

Velice povedený film. Režisér David O. Russell tímto snímkem opět dokázal, že je to velice schopný režisér. Film má sice něco přes 2 hodiny, ale já se vůbec nenudil. Je tam totiž ohromné množství zvratů, nevíte co od další scény očekávat, jak se to bude vyvíjet dál. Jak už ten příběh s podvodníky, FBI a mafiánů anebo vztahy Amy Adams, Bradley Coopera, Christiana Balea a Jennifer Lawrence. A právě tato zmíněná čtveřice podala výborný výkon, především Christian a Amy byli skvělí a ta vedlejší role zase parádně sedla Jennifer. Bradley tady hrál takovýho bláznivý poldu, moc se mi ta postava nelíbila, byl to hroznej nervák. A abych nezapomněl ani na Jeremyho Rennera, ten také podal velice dobrý výkon. A ten trik, který je uveden v názvu filmu, tak ten zjsitíme na konci filmu a musím říct, že je to fakt hustej trik, tohle jsem vůbec nečekal. ()

Roman.Ticka

Instinkt mi říkal raději po tomto kufru nesahat, ale nešlo odolat. Jak tu mnozí psali, táhlo se to nebetyčně (děsné slovo) nekonečně až do ztraceného konce. Bale je třída o tom žádná, i když tady svůj potenciál zbytečně promrhal, z tak dutého scénáře holt nic vytřískat nešlo, i kdyby měla Amy jeden dlouhý táhlý výstřih(k) po celou stopáž (ach to slovo), Bradley natáčky i na hrudi a Chris přehazovačku na druhou či stokrát jinak. I když Jennifer předvedla vlasový tanec století, Jeremyho díky tupé jsem poznala až těsně před titulema a jedinou skutečně vtipnou scénou byla povídka o rybách, co na tom, že bez pointy, prostě kde nic není, ani ryba nebere či smrt nebo nevím kdo, nic mě pro samou blbost nenapadá. Kdyby aspoň don Tellegio poslal na tu nudnou bandu spršku střel nebo udělal pořádný ohňostroj, možná bych ožila a jinak skvělé výkony lépe ocenila, takhle mají smůlu, prostě nemůžu. ()

rikitiki

Jako by lidé v sedmdesátých letech patřili k nějakému jinému živočišnému druhu. Všichni jsou hysteričtí a permanentně uřvaní. Tím pádem se mi snímek sledoval obtížně, protože bych je všechny nejraději poslala do háje. Bůh ví, co si příběh vzal z reality a co dotvořili scenáristé - a je mi to jedno. Skandál, který zobrazuje, nemá žádné nadčasové roviny - kromě té, že jsou všichni úplatní a zrádní, což ale není žádná novinka. Možná zajímavé v USA, pro mě to nemá žádný přesah. SHRNUTÍ: Když máš politické nebo stavitelské ambice. ()

HellFire

Není to špatné. není to zase tak špatné. Chvílemi jsem se sice přistihl, že nevnímám co kdo říká, ale ty vtipné situace to bohatě vynahrazují. Že by ale film stál za 10 oscarových nominací? Posledních pár let sleduji, že akademie ocení některé filmy jen proto, že žádný lepší film ten rok nevznikl. Co považuji za výborný tah, tak obsazení Amy Adams, která přešla od neseriózních rolí k těm opravdu velmi, velmi dobrým a ukazuje, že je výtečná herečka. Její výkon mě vyloženě bavil a okouzlil (a ne jen kvůli výstřihu :)). Jennifer Lawrence nemá tolik prostoru, ale ovládá jej beze zbytku. V téhle holce je hodně odhodlání a talentu. Jak mám rád Christiana Balea, tak v téhle roli mi připadal jako omámený. Obvykle se stává svou postavou a věříte mu každý pohled. Tenhle tlustý chlápek není pro něj. Jako vždy mi nesedl Jeremy Renner, který mi není sympatický, ale to mu nemůžu mít za zlé. Celkově jsem nebyl tak potěšen, ale je to má chyba, po Silver Linings Playbook jsem očekával stejně vysokou kvalitu. Horší čtyři, ale ten konec je krásný :). ()

Deschain

Prehliadka zlých šiat a ešte horších účesov. A nanešťastie ma veľmi nebavil príbeh ani postavy. (Lumiere - 06.03.2014) ()

Ivoshek

Bale vypadá zase úplně jinak. Neuvěřitelný. Místo Christiana Balea je tam Jewish Bale. Až na sedmdesatkový styl, hadry a soundtrack je to ale dost nuda. Sledoval jsem to tak jedním okem a místy ani to ne. ()

Janek

Vlk z Wall street jde divákům více naproti. Tempo Triku je vleklé, ale vyrovnané, vyprávění není téměř co vytknout. Herecky zvládnuté ve všech směrech. Tenhle Russell mě bavil víc než ten minulý. 80% ()

Thomick

Přísámbů, že takhle trapně mi v kině ještě nebylo. Však tohle byl normálně jeden z těch filmů, kde se vyskytne víc hlubokých výstřihů než myšlenek, a přitom existuje celá řada ještě výraznějších nedostatků. Háček tkví pochopitelně v tom, že American Hustle namísto toho, aby byl vděčnej za céčkovej dabing a kus dopoledního vysílacího času na Nově, zvesela kráčí na Oscary s 13 nominacema v kapse. Jinak řečeno: Russell světu po roce opět prodává obyčejný šméčko, zatimco se po vzoru svých vlastních postav dušuje, že jde o něco víc. No, nejde ... a nebejt dokonalý Jennifer (s výbornou Amy), šlo by naopak o ryzí odpad, co se se svym největšim "skvostem" (Baleovym pupkem) vytáhl už někdy ve třetí sekundě. A stejně by to tomu protekčnímu děcku zase nezdravý množství lidí žralo i s navijákem. ()

AlfaNumerO

[ČSFD projekce] Každý film na ní působí lepším dojmem, protože je v sále s filmovými fanoušky co typicky nežerou tunu popcornu, nežvatlaj u filmu a nesrkaj hektolitry přeslazený coca coly. Tento film ale nezachrání nic. První půl hodiny šílená nuda, která až na pár světlých okamžiků netáhne - člověk se těší na závěrečné titulky. Přitom první záběr na panděro Balea mě natěšil na další film, kde ukáže kus hereckého umu. Ukázal, ale filmu to stejně moc nepomohlo. Veliké zklamání a to jsem od filmu nečekal téměř nic. To už chce trochu umu. Absolutně nechápu nominaci na 10 Oscarů. 53% PS: Jeslti něco stojí za pozornost, je to výstřih Amy Adams, jednomu by z toho prasknul *ůrá* vedví... napříč ()

claudel

Největší překvapení. Sám se stydím, s jakou přezíravostí a předsudky jsem k tomuto filmu přistupoval. Podle ukázky a recenzí jsem kroutil hlavou nad tolika oscarovými nominacemi. Prvních třicet minut mě naprosto pohltilo, pak se to nějak zamotalo do toho podvodu nebo triku, který jsem po celou dobu filmu stejně nějak nechápal. Ale o to mi vůbec nešlo, protože mě ten film děsně bavil. Nejsem schopný jej ani žánrově nějak zařadit, je to komedie, krimi, drama? Především je to herecký koncert. Na prvním místě musím jmenovat Amy Adams, neboť ta mě po Fighterovi překvapila ještě víc. Asi jsem si ji zařadil do škatulky šedé myšky, z níž se touto rolí navždy vymanila. Střídá jedny šaty lepší než druhé a ještě k tomu perfektně hraje, tančí a provokuje Bradleyho Coopera. Její dvě scény na toaletě jsou nezapomenutelné. Jennifer Lawrence má nejspíš smůlu, že toho Oscara dostala loni, protože v roli Irvingovy manželky doslova exceluje. A to jsem ji nikdy nijak zvlášť nemusel. V neposlední řadě Christian Bale se svým příčeskem a pupkem je možná zdánlivě nenápadný, ale při bližším zkoumání mi nezbývá než konstatovat, že je ve své roli dokonalý. Jeremy Renner s vyfoukanými vlasy a Michael Peňa jako šejk jsou příjemnými bonusy. Špinavý trik asi rozděluje fanoušky, čemuž naprosto rozumím, protože je to hodně zvláštní a svérazný film. Mně se ale líbí čím dál víc a kvůli tomu jsem mu možná až nekriticky zvednul hodnocení na pět hvězdiček. Ale už dlouho se mi nestalo, abych si ještě pár dní po zhlédnutí filmu pouštěl některé scény pořád dokola. Jonesovu Delilah navíc nemohu dostat z hlavy. ()

Sofia

Po třetím Russellově filmu už je mi jasné, co mi u něj nesedí - zatímco já u filmu upřednostňuju příběh, Russell se v podstatě zaměřuje jen na charaktery a to, co pak na plátně předvádí, už tak nějak nedrží pohromadě. Například dialogy působí hrozně uměle a někdy jsou až neúnosně dlouhé (třeba jakákoliv scéna, ve které se někdo hádá). Samotný příběh tak stojí na vedlejší koleji a to je zrovna tady obrovská škoda. Herecky z hlavní čtveřice u mě vyhrála Jennifer Lawrence, kostýmy byly taky skvělé, ale jako celek pouhý průměr. ()

Necrotongue

Po shlédnutí filmu jsem si asi připadal podvedený víc než všichni hejlové,na které jsem se před chvílí díval.Snímek mě zlákal hlavně tím,že v něm hraje tlupa mých oblíbených herců a víc jak dvě hodiny jsem se díval na nudný pokus o Dannyho parťáky ze sedmdesátek.Záměr se tvůrcům absolutně nepovedl,nudil jsem se,navíc bylo od počátku jasné,jak celý spektákl dopadne,takže dvě hvězdičky uděluji přehazovačce Christiana Balea a natáčkám Bradleyho Coopera. ()

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky