Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

Chlupis

Wannabe Scorsese tak enormním způsobem, až je to prostě jenom hrozně nezajímavé a chvílemi až směšné. Dvouhodinový film subjektivně o stopáži 180 minut, kterému kraluje zcela příšerná Jennifer Lawrence. ()

kingik

Jo zlatá sedmdesátá! Je konec sedmdesátých let minulého století a Amerika se teprve vzpamatovává z války ve Vietnamu a aféry Watergate. Do prodeje přichází mikrovlná trouba a New Jersey je v očekávání korupční aféry v níž budou mít prsty členové Kongresu. Samolibý obchodník Irving Rosenfeld s "přehazovačkou" jede v machinacích s investicemi, falešnými depozitními certifikáty a v neposlední řadě obstarává padělané umění astronomických hodnot. Jde po něm FBI a má na výběr v podstatě jen ze dvou možností: bud skončí v "chládku" anebo bude spolupracovat s federáli při vyšetřování velkého finančního zločinu, jehož hlavním aktérem bude místní zkorumpovaný starosta Carmine Polito a ambiciozní agent s podivnou zálibou v natáčkách Richie DiMaso, který současně celou akci povede, nic neponechá náhodě. Náš hrdina si pochopitelně zvolí tu druhou nabízenou možnost, do vyšetřování vtáhne svoji atraktivní a podnikavou rusovlasou milenku Sydney, která změní svoji identitu za britku jménem Edith a vše nabere neočekávaný průběh. Past může sklapnout. Jestli nakonec sklapne, kdo se do ní chytí, a jestli náhodou nesklapne naprázdno, to už neprozradím. Jisté je však jedno: všem zúčastněným hercům bych nejraději rozdal oscarové sošky, jak byli perfektní, ale samotnému filmu už tak ne. Příběh je chtě nechtě z diváckého hlediska atraktivity poněkud fádní a s převážně statickým odvyprávěním příběhu se film jeví, na svoji více jak dvouhodinovou stopáž, natahovaně. V úvodu filmu je divákovi oznámeno, že některé události se skutečně staly. Tomu se dá v ose příběhu věřit, protože ve filmu není nic až tak závratně přehnaného a většinou se ráz vyprávění drží při zdi, a někdy až moc. Zpočátku dvě hlavní postavy, Irving a Sydney, seznamují diváka svým vnitřním komentováním s událostmi kolem postav i se svými vnitřními pocity, které bezprostředně předcházejí korupční aféře. I když se od toho později upustí, tak si nejsem jistý, jestli mělo smysl první hodinu sledovat Irvingovo seznámení se Sydney, Irvingovu problémovou a afektovanou manželku, se kterou se kvůli adoptivnímu synovi nechce dát rozvést, citovou rozpolcenost Sydney se kterým mužem, konkrétně s Irvingem nebo Richiem, vlézt do postele atd. Poté se film rozběhne zase trochu jiným směrem, ne o moc záživnějším a ani o moc strhujícím, ale jak se tam ty scény s prvky absurdity i erotického pnutí střídaly, tak byla radost pohledět na herecké akvizice. Christian Bale bude zřejmě útočit na oscarový triumf. To samé platí i o Amy Adams, která pánskou pozornost strhávala režisérovým až obsedantním smyslem snímat její neskutečné výstřihy a obnažená stehna, přičemž takových záběrů bylo ve filmu nepočítaně a prakticky nebyla scéna, až na pár řídčích výjimek, kde by se Amy s něčím takovým nevytasila. Všechna čest, že takovou roli nadupanou podle scénáře sexappealem, na jehož sepsání se režisér David O.Russell podílel, dokázala zahrát i po herecké stránce a vyniknout v ní i jinak, než jako absolutní sex symbol. Akorát zamrzí, že velmi dobře po erotické stránce zvládnutá scéna na záchodcích, neskončila souloží (ovšem o decentně odhaleném zadku Amy se mně bude zdát). Amy si to sice ještě v první hodině rozdá s hlavním hrdinou, ale pro diváka nemravu nemám dobrou zprávu. Je pouze vidět "vápno a cihly". Jennifer Lawrence, která se zjeví ve filmu cca po dvaceti minutách, poleze svým afektovaným chováním všem brilantně na nervy, avšak mám pro ni doporučení, že by po takové roli měla pokud možno urychleně ukončit účinkování v Hunger Games, neb je jí na to škoda. Bradley Cooper coby jeden z producentů snímku odvedl rovněž pozoruhodný kus herecké fazony. To samé platí o Jeremy Rennerovi v roli starosty. Jako nevyužitý se jevil pouze Robert De Niro (obrovská škoda) v roli obávaného mafiána, pro něhož tady byla rezervována pouze jedna scéna, ale jemu šitá na míru. Herci do jednoho super. Režisér se moc "nepochlapil". Občas napodoboval Scorseseho "Casino" bez jeho unikátní vybroušenosti a někdy De Palmův styl bez jeho "špinavé" originálnosti a dohromady filmu citelně chyběla větší osobitost režijního rukopisu. Film pak ve výsledku nepřinesl velký vzruch, vyjma dekoltu Amy Adams, tak nějak střídavě hezky nudil anebo na divákovi vyloudil pobavený úsměv nad určitou absurditou té či oné situace, avšak celkový dopad popisované korupční kauzy, byl z hlediska diváckého prožitku, poněkud vlažný. Mé hodnocení: 60% () (méně) (více)

dr.horrible

Trochu sklamanie, ale bavil som sa dobre... Takže obhajobu štvrtej hviezdy by sme mali (áno, skrývam sa za guilty pleasure), stojí teda za pozretie, už len pre poučné lingvistické cvičenie DeNirovho camea a útrpný výraz Louisa C.K., zakaždým jak ho Cooper šikanuje (svojho šéfa). Vedľajšie role sú na tom vôbec najlepšie a Jennifer, na nomináciu. Aj cez to, akú hrá mrchu. 75% Edit s odstupom rokov: Žiadne guilty pleasure, ale prvotriedna retro žánrovka. 85% a Jennifer na oscara. ()

IQ Tiqe

Přiznám se, že jsem někdy ve třetině chvilku klimbal, takže mi lehce unikaly souvislosti, ale i tak mi tahle konverzačka přišla zbytečně dlouhá a odnáším si z ní jen malé pozitivní střípky: skvělou Jennifer, skvělou hudbu (bohužel prokládanou dlouhými úseky ticha), Mexičana co hraje Araba a skvělý moment rozčarování, který ale nedokáže vykoupit to, že mi ve zbytku něco chybělo. # [monitor, 5.1, EN sub] # příběh *** | hudba *** | humor – | akce – | napětí * | pustil bych siz novu *** ()

Tsuki

Na první pohled to dělá dojem něčeho, co to zkrátka a jednoduše není. Dobrý námět, úžasné (a místy vtipné) kostýmy 70. let, skvělé herecké výkony, zajímavá kamera, hudba....no, na jednu stranu by se člověk nedivil, že to má tolik nominací na Oscara. Na druhou stranu to ale jako celek nedělá nijak famózní dojem, spíš to dokáže rychle znudit. Scénář zbytečně nuceně užvaněný a co z toho? Do kina jsem na to každopádně šla především kvůli vedlejší roli Jennifer Lawrence a v tomhle ohledu jsem maximálně spokojená. Nestačím se divit, co všechno ta holka dokáže zahrát. Zkráta špičkový výkon. Ostatní herci samozřejmě taky skvělí, takže aspoň v rámci hereckého umu jsem si film dokázala docela užít. ~(3,3)~ ()

Jordan

áno, je to manierizmus, no kvalitný; nie sú filmy wesa andersona, tima burtona či nicolasa winding refna tiež manieristické šperky? sú. a dokonca nájdem príklady filmov, ktoré sú oveľa prázdnejšími manierami a pritom si získali pozornosť a dokázali oklamať široké divácke spektrum: shame (mcqueen), double (ayoade), lets talk about kevin... nie, mne tento typ manierizmu nevadí a russell mi svojím rozprávačstvom sedí už od dôb troch kráľov; tento film je možno povrchný, no je povrchný zámerne, lebo o povrchnosti rozpráva a tak zdvojuje kódovanie; všimnite si sotva badateľný lejtmotív rúk - ako často zaberá ruky, švenkuje na gestá - pretože takto môžete odhaliť podvodníka a "kúzelníka" - pozorne sledovať jeho ruky, od ktorých sa váš pohľad snaží odvrátiť či už rečami, pohľadom alebo inými "efektami"; v tomto filme ako "iné" efekty a ako ďalší, hlavný lejtmotív, je móda a "maskovanie" skrze šaty, účesy a mejkap; všetci chceme byť "skutoční", no každý z nás si nasadzuje masku; "šaty robia človeka" a preto voľba siete čistiarní, ktorú vlastní irving, preto ten lak, voňajúci ako kvety, no zároveň trochu "skazene", preto toľko pozornosti venovanej vlasom - cooper tu má scénu s natáčkami, adams tu má scénu s natáčkami, celý film sa otvára lepením príčesku, lawrence vkuse rieši svoj vzhľad (a dokonca vzhľad v širšom zmysle - vzhľad životného priestoru - skrze jej záľubu v dekorovaní...); nie, tento film nie je o korupcii, nie je ani tak veľmi o láske a nie je ani tak veľmi o ambíciách, ako skôr o túžbe byť niekým iným, len nie samým sebou, o únikoch z reality, ktorou je židovská snúbenica, hlúpa manželka, nekráľovský "proletársky" pôvod... to som z toho odčítal a navyše mi to d-o-russell podal v jemu typickom štýle, ktorý mám rád, s humorom a žánrovým koktejlom, aký mi vyhovuje (vskutku je d.o.r. popri soderberghovi asi jediný ďalší hollywoodsky režisér, ktorý dokáže veľmi decentne lavírovať na pomedzí hollywoodskeho mainstreamu a alternatívnejších prúdov); napokon k hercom - bale tu bol podľa mňa výborný, rovnako renner, ktorého si nie a nie obľúbiť, tuto fakt úplne žiaril a adams je tu s tými jej výstrihmi a pohybmi veľmi erotická; a potom tu je cooper, ktorý prehráva a ťažko sa tu na neho pozerá, mám obavu, že napriek tomu, že sa pomerne rýchlo stal u mňa vcelku obľúbeným a sympatickým, je to ten typ, ktorý sa rýchlo opozerá a pomaly sa stane otravným (podobná chémia u mňa funguje u nortona, napríklad...); a lawrence, ktorú nemám rád nepáči sa mi a naozaj ju nevyhľadávam, ma tentoraz neopak potešila, lebo táto rola tupej povrhcnej domácej puťky jej sadla a bola v nej presná (a výstup na toaletách s amy adams je podľa mňa malá perlička na dne); ()

Anderton

Špinavému triku myslím veľmi ubližujú jeho nominácie. Každý má potom pocit, že ide zhliadnuť najlepší film roka s množstvom závažných posolstiev. Čo je na tom, že si chceli všetci poriadne zablbnúť pred kamerami a natočiť čistú zábavu? Pretože z tohoto hľadiska film v mojich očiach perfektne funguje. Scenár je síce komplikovaný, ale je podaný zrozumiteľne. Ak ma film dve a štvrť hodiny vôbec nenudí a nepozerám sa vôbec na hodinky, neviem prečo by som mu mal za niečo uberať body. Ale nadávať na filmy, ktoré bojujú o Oscary je a vždy bolo in, ja sa však domnievam, že o to pri jeho nakrúcaní vôbec tvorcom nešlo. Výborne som sa bavil, asi ako všetci herci pri nakrúcaní. Podobná vec sa už stala v prípade rovnako čistej zábavy: Podrazu, ktorý navyše cenu za naj film aj získal. Nechcem vedieť, koľko hejterov by si dnes hypoteticky našiel. Nedávajte Russelovi nominácie za jeho filmy, ľudia ich potom budú mať radšej. ()

Dzeyna

No herecké obsazení je hvězdné. Stejně jako charaktery všech osob. Ovšem, celý film je takový táhlý a dovolím si říci, že dokonce nudný. Příběh je vymyšlen skvěle, ale je špatně zinscenován. Těžký americký průměr. ()

boshke

Uznávám, byl jsem nevyspalý. Tak první třetinu filmu jsem částečně proklimbával, než jsem se vzchopil. Možná i proto je celkový dojem ze Špinavého triku... poměrně hrozný. Ano, k ocenění jsou masky, kostýmy a z tria Lawrence / Renner / Bale hlavně první jmenovaná, která mi v prvních Hunger Games lezla děsně na nervy, ale tady je perfektní. Potud chvála. Přišlo mi to celé prostě špatně napsané a špatně zrežírované. Moc jsem se neorientoval (možná zájem), nějaký scény nebo dialogy (úplně) mimo, Adamsiny kozy mohly vzbuzovat nějaké vzrušení možná poprvé, pak už mi svou prvoplánovostí akorát lezly na nervy. Podobně jako Bradleyho frizúra... 50% ()

swamp

Až příliš mnoho nominací na Oscara vzhledem k tomu, jak nudný film je. Přiznávám, že všichni herci hrají - dalo by se říct až oscarově - to ale nestačí. Příběh je velice neoriginální a všechno se neskutečně vleče. Herecky mi přišel výborný hlavně Bradley Cooper (sorry, Batmane s tlustým břichem) a překvapivě Jennifer Lawrence (normálně ji neshledávám jakkoliv herecky výjimečnou ani hezkou). Jenže to je málo, sorry. ()

Okara

Veliká škoda. Potenciál měl Špinavý trik na papíře určitě velký, především na nezfilmovaném scénáři Singera, ale výsledek stojí za starou bačkoru. Je mi až líto promarnění umu všech aktérů; především Bale se se svým bachorem zadýchával dost zbytečně. Tak tvůrcům přeji alespoň přiměřené tržby, aby si Russell napravil reputaci něčím jiným, protože toto si mohl odpustit. Více zde. 40% ()

Dalda

Poměrně nudný a zdlouhavý film. Sice tam je pár dobrých hereckým momentů, ale jinak je to dost slabé. A když se nakonec u filmu toho žánru nedostaví kýžený wow efekt, tak je to smutné a opravdu nemám co bych vyzdvihnul. ()

cukorek

Znova som dal na svoj inštinkt a vykašlal som sa na hodnotenie užívateľov čsfd a oplatilo sa to. Film si ma získal od prvej až do poslednej minúty. Komorná a nenáročná atmosfére mi vyhovovala aj preto, že nerušila v spánku môjho malého syna, ale hlavne preto, že po dlhšej dobe film s dôrazom na umenie slova. Podobne to bolo aj vo filme Zbal prachy a vypadni, kde úspešný bol ten kto vedel v správnu chvíľu použiť tie správne slová a hrať správnu presvedčivú hru, nehovoriac o trefnom a výstižnom poznatku z reality " kto je umelec ten kto namaľoval originál, alebo ten kto dokonale vytvoril kópiu? " Čo dodať na margo hercov len toľko, že o Ch. Balovi som vôbec nepochyboval, výborne sadla rola J. Rennerovi, ktorý po fijasku v akčných filmoch konečne ukázal svoju kvalitu a životný výkon podala aj Amy Adams. Malé zauzlenie na záver úplne doladilo rozbehnutú dejovú líniu. 80% ()

Bachy

Nemusel to být špatný film a možná ani není. Přeci jen tam občas záblesk něčeho výjimečného je. Jenže tímhle se mi O. Russell definitivně otrávil a už nic dalšího vidět nechci, i kdyby těch nominací a cen dostal dvakrát tolik. Ten člověk a vlastně už i ta parta kolem něj je mi skrze jeho díla neskutečně nesympatická. Absolutně souhlasím s tím, že v Russellovo posledních dvou počinech je křeč a tlak na úspěch. Je hrozně fajn vidět Balea hrát úplně jinak, než hraje obvykle, ale víc mi American Hustle nenabídlo. Hlavně všem postavám připsat podivné pitvoření, jeden nebo dva emoční výbuchy a ceny připlují. Coopera už nechci vidět nikde. ()

eLeR

Strašne ukecaný film a príbeh ničím nezaujal ... ale herci hrali svoje charaktery na jednotku s hviezdičkou a tak isto hodnotím aj muziku. ()

dopitak

Jen čekám, kdy Jennifer Lawrence dostane cenu i za film, ve kterém nehrála. Neexistuje v současném Shitwoodu přeceňovanější člověk. A to si prosím přečtěte můj komentář k filmu Winter's Bone, protože dřív to bylo jinak. A k filmu - zase platí awards formula = čím průměrnější film s nepředpokládaným cenovým potenciálem, tím víc nominací. Další schizofrenní kousek Davida O. Russella to naplňuje beze zbytku, je to jen trochu snesitelnější než loňský trapas. Z herců se mi moc líbil Jeremy Renner, úplně jsem v něm viděl Christophera Walkena. Ví se o mně, že mám rád retra, ale tady se mi líbila jen hudba. Vytkl bych zejména neexistující tempo, námětem se z komára udělal velbloud tak, že se nakreslil slon, toho pak sežrala zebra a pak někoho napadlo přidělat jí hrby a delší nohy. Prostě, solidní počin, ale kdyby bylo po mém, nedostane žádnou cenu, nominaci, ani to nikoho nenapadne o tom uvažovat. A proč si někdo myslel, že by v 70´s existovaly šaty z takovými výstřihy? A proč do nich někdo nacpal Amy Adams s jejími povadlými prsy? ()

SeBig

Nedivím se, že je to uplně zapomenutý a zakopaný. Něco ve stylu Dannyho parťáci, akorát, že tady mi to lezlo na nervy hned od začátku. ()

classic

Klobúk dole pred Davidom a jeho hereckým ansámblom,čo stvárajú,a ako to vidím,lebo HUSTLE sa hrá s divákom... Zišli sa tu starí známi+ nováčik Jeremy Renner ako starosta moc dôverujúci osobám,ktoré hrajú svoju hru. Po The Fighter(2010),kde sú Christian aj Amy,ďalej v Silver Linings Playbook(2012) Jenn a Bradley,a keď sa spoja sily a vízia tvorcov,ktorí vedia ako na to,tak Davidov počin vychádza ako najlepší,unikátny. Amy je každým filmom lepšia,Jenn podáva famózny výkon,na ktorý som sa osobne tešil. Som zvedavý,či kápnu ceny v podobe Glóbusov,či Oscarov... Tento snímok je medzi tým najlepším,čo vzniklo za minulý rok,a tak má nábeh... ()

Chrustyn

David O. Russell se díky oskarovým snímkům "Fighter" a "Terapie láskou", zapsal do diváckého podvědomí, jako zručný režisér a šikovný scénárista, který navíc výborně dokáže vést herce k neobvyklým hereckým výkonům. "Špinavým trikem" však neuvěřitelně přestřelil a dokonale předvedl nevyužití potenciálu příběhu i hereckého obsazení. Díky tomu natočil hvězdně obsazený, ale prázdný a nudný příběh, inspirovaný skutečným příběhem profesionálního podvodníka a jeho partnerky, kteří se proti své vůli museli spojit s agentem FBI na vyřešení jeho náročného případu. Z daného tématu a s takovým hereckým obsazením, mohl vzniknout propracovaný a výborný film, ale vznikla z toho nafouknutá fraška, s nevysvětlitelnými oskarovými nominacemi. ()

Arsenal83

10 oscarových nominácií pre film, ktorý ma až tak nenadchol. A to som bol z hercov celkom nadšený. Plešatý Bale bol okrášlený naozaj atraktívnou Amy Adams a výbornou herečkou Jennifer Lawrence. Hoci tu možno asi nemusela hrať. Hysterickosť je v ženách prirodzená. Napriek tomu, že vychádzame zo skutočnosti, príbeh ďaleko zaostáva za hviezdami, ktoré ho stvárňujú. Chýba tomu šťava. ()

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky