Fiktivní snímek Špinavý trik, který je založen na reáliích jednoho z nejpozoruhodnějších skandálů v dějinách Spojených států, vypráví příběh špičkového podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), který je společně se svou obdobně vychytralou britskou partnerkou a milenkou Sydney Prosserovou (Amy Adams) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper), který se zcela vymkl kontrole. DiMaso je s sebou strhává do světa jerseyských politických machinátorů a mafiánů, který je nebezpečný i lákavý současně. Jeremy Renner představuje Carmena Polita, zaníceného, ale prchlivého politika, který se ocitl v pasti mezi podvodníky a FBI. Irvingova nevypočitatelná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence) by se přitom mohla stát onou příslovečnou poslední kapkou, která způsobí, že se mocné hráze intrik a podvodů definitivně protrhnou. Stejně jako předchozí filmy Davida O. Russella je i film Špinavý trik snímkem, který nelze jednoduše přiřadit k žádnému konkrétnímu žánru a který staví na syrových emocích a situacích, ve kterých se rozhoduje mezi životem a smrtí. (Falcon)

becki_tu

Přeceňovaný film, ve kterém je kvalita snad všude jinde, jen ne v příběhu. A to se pak herci můžou předhánět v hereckých výkonech jak chtějí, ale výsledek bude pořád stejný. Navíc ani závěr nepřišel s žádnou překvapivou pointou, kterou by pozorný divák neodhalil. S pohledem na velkorysou sbírku oscarových nominací se mi tak vkrádá do mysli myšlenka, jestli náhodou i pan režisér nešel s podobným kufírkem za členy filmové akademie. ()

Morholt

V záplavě všech těch keců jsem měl občas problém rozeznat, o co vlastně jde. Nemám potíže s udržováním pozornosti u zamotaných filmů, ale tohle bylo tak příšerně nudně, že i víceméně jednoduchá zápletka působila zmatečně. Nabušené obsazení slibovalo nevšední zážitek a nakonec i jméno režiséra vypadalo dobře, ale jediné, co mi z toho všeho nakonec utkvělo v paměti, byl výstřih Amy Adams. 10% ()

Sawy

Nemám, nemám rád režijní styl Davida O. Russella. Urputně se snaží být stylový, zároveň do svých filmů obsazuje zářivé a talentované herce, kteří se u něj většinou stejně jen utápí v předem daných škatulkách. A nejvíc mě štve to, že minimálně v Americe mu to stále vynáší diváckou popularitu i přízeň kritiků. To tam vážně nikdo nevidí, jak jsou jeho filmy pod tou rádoby originální stylizací podbízivé a snaží se zalíbit úplně všem? Špinavý trik je v tomto směru ještě mnohem otravnější než přeceněná Terapie láskou, protože líbivý soundtrack, množství známých tváří a působivá retro stylizace jen zakrývají prázdný obsah. Snímek nefunguje ani jako "podfukářský" film ve stylu Dannyho parťáků, tím méně jako komedie a vůbec nejvíc strádá jako drama, které by v divákovi mělo vzbuzovat nějaké emoce nebo nedejbože empatii s postavami. Navíc je to TÁÁÁK dlouhé... Dá se ocenit vypiplaná výprava, film vypadá dobře. A Christian Bale je jako unavený podvodník s báchorem a přehazovačkou po delší době opět výborný. Ale tyhle ojedinělé klady se výrazně ztrácejí pod nánosem nudné vaty a snahy být cool za každou cenu. 50 % ()

jerry12

60%. Docela zmatená záležitost, kterou drží nad vodou Christian Bale se svým chameleonským výkonem, husí kůži nahánějící megera Jennifer Lawrence a trochu Amy Adams. Tím však benefity končí - vcelku nevyužitý potenciál příběhu, zbytečná překombinovanost a snaha za každou cenu z American Hustle vytvořit něco výjimečného, což z toho zákonitě vytváří něco naprosto obyčejného. Škoda, protože tvůrčí, herecké i dějové kapacity tady jsou, jen chybí chemie, která by to spojila v kvalitní celek. Více na Filmech podle Jerryho. ()

ScarPoul

Davida O. Russella mám rád. Preto som sa, ako to už býva, na jeho nový film tešil. Trailer sľuboval zaujímavý film, lenže pravdou je že ma to držalo asi 15 minút. Prišlo mi to strašne umelé. Jediný kto skutočne stál za zmienku bol Bale( ktorý rád priberá a chudne, podľa toho čo si úloha vyžaduje) a Louis C.K. Amy Adams je poslednú dobu v každom filme čo za niečo stojí. Ale okrem hlbokým výstrihov neponúka vlastne nič. Najlepšie je, že asi po hodine a pol sa prizná že anglický prízvuk si vymyslela. Ja som ho za hodinu a pol nedokázal postrehnúť. Lawrence mám rád, ale ešte nikdy mi neliezla na nervy ako teraz. Film je postavený na dialógoch a hercoch. Ale väčšina z nich je neuveriteľne neznesiteľná. Myšlienka sa stráca pod váhou vaty a pamätných scén aby človek hľadal pod mikroskopom a aj tak ich nenájde. Vyšumí to z hlavy priveľmi rýchlo, čo je škoda, keď sa jedná o hercov a režiséra takého formátu. Keby to robil ktokoľvek iný, bolo by to za tri hviezdy. Takto sa s American Hustle stáva preceňovaný film, ktorý si tie svoje nominácie okrem Balea absolútne nezaslúži. A ak už film s podobnou tématikov, Soderberg ich robí podstatne lepšie. A to ho ani nemám rád. DRUHE ZHLIADNUTIE: Uvedomujem si, že v prvom prípade naozaj zohral úlohu fakt, že som čakal oscarový materiál. Na druhú stranu s vyššie uvedenými vecami sa stále stotožňujem, aj napriek tomu, že sa mi to teraz páčilo o trošku viac. Myslím si, že pri takých menách a takom režisérovi je námet značne nevyužitý. Bez osobitosti. Stvorený pre hercov, aby ukázali čo v nich je. Ale skutočne silných scén, kde to môžu ukázať tu aj tak veľa nie je. ()

d.beseda

120 minut nudy a 9 minut napětí / humoru / akce. Nechce se mi věřit těm 10 nominacím na zlatou sošku. Mé hodnocení: 60%. ()

jhrasko

Autorsky konvenčné (Oscar za scenár??? - WTF!!!), nudné, preceňované a dokonale obyčajné. V tom najmenej pozitívnom slova zmysle. Šeď a prázdno. ()

Lacike

Kto sa tesi na poriadne strhujuci film o nejakom premyslenom podfuku, tak bude sklamany. Cely ten plan tvori len pozadie, ktore dostane hlavne postavy do uzkych, aby sme videli ako budu reagovat a snazit sa z toho dostat. Film sa venuje postavam a ich perfektnemu vykresleniu. Takze tempo je sakra pomale a pre niekoho asi aj nudne. Pomale filmy nemusim, ale ked ma zaujmu postavy, tak si vychutnavam kazdu akukolvek obycajnu chvilu, ktoru s nimi stravim. No a tentokrat ma bavili komplet vsetci. Dokonca aj nesympaticka Jennifer Lawrence, ktora tu hra neskutocne nesympaticku zensku, takze ani nemusela prilis hrat. :) V centre filmu stoji romanticky parik dvoch podvodnikov, ktori si vlastne zasluzia basu, ale napriek tomu som si ich hned zamiloval. Vyzraty tlustoprd s absurdne tvarovanou prehadzovackou Bale a sexy romanticka potvora Amy Adams. Luto mi cely cas bolo Jeremy Rennera, ktory tu stvarnil dobraka od kosti, ktory sa zapletie do veci, ktore sa mu stanu osudne. Humor filmu dodava snaživý ale neschopný agent FBI, ktory si myslel, ze je na koni Bradley Cooper a jeho sceny s Louisom C.K. a tym nekonecnym pribehom na ľade patria k najzabavnejsim na celom filme. Som rad, ze sme sa pointu nedozvedeli. No a okrem par dalsich skvelych postaviciek je velkym bonbonikom cameo ved vy viete koho v ulohe, ktora mu ide najlepsie a behom tej chvilky si ukradne film pre seba. Okrem skvelych hereckych vykonov zaujme aj dokonale vykreslena retro atmosfera, ktoru podtrhuje perfektny vyber dobovych pesniciek. Filmu asi uskodilo bambilion nominacii na oscara, vdaka comu divaci ocakavali prevratnu pecku a pritom to je len kvalitna vztahova zanrovka, ktora sa odohrava behom jedneho zabavneho podfuku. 8/10. ()

PROROK14

Prvá pol hodina bola hrozná. Trochu svetla do toho priniesla scéna s De Nirom a náladu mi potom zdvihol až posledný "trik". Ináč to bol ukecaný, nudný, strašným spôsobom natočený film. Škoda, pretože scenár mal potenciál a ten príbeh mohol vyzerať úplne ináč. 50% ()

BoPo

Špinavý trik patrí medzi 15 najviac nedocenených filmov na ČSFD (konkrétne pozícia č. 11 v rámci môjho zoznamu). Kde začať? Pre ústredných hercov/herečky je tento film buď najlepším výkonom doterajšej kariéry (Amy Adams, Jennifer Lawrence), alebo po x rokoch zasa vydarenou postavou (Christian Bale, Bradley Cooper). Ako bonus sú tu navyše skvelo sa hodiaci Jeremy Renner a De Niro, ktorý hraje "prekvapivo" mafiána, ale od čias Casina konečne neparoduje sám seba. Naopak rozsieva hrozivé charizma (vyťažil zo svojich 5 minút dojmové maximum). Amy Adams tu vystrieda veľké množstvo sexy šiat s ultra nebezpečným výstrihom a je tou správnou neodolateľnou osudovou ženou. Jennifer Lawrence mi nikdy nesedela, ale mladšiu verziu Sharon Stone z Casina trafila na 100%. Labilná a lákavá. Bradley Cooper predvádza veľkú a uveriteľnú nadržanosť. Jednak na zásun, jednak na kariérny posun. No a Christian Bale si tento film evidentne užil. Postavu ako takú a skutočnosť, že má okolo seba talentovaných kolegov. Je mozog celej bandy, ale neustále zvádza verejný aj vnútorný súboj s nežným, nevypočítateľným pohlavím. Film narvaný postavami, ktoré je radosť sledovať. A bolo mi jedno, kto s kým práve vedie dialóg. Každá kombinácia stála za to. Za mňa, na rozdiel od tunajších przniteľov hodnotenia, minutáž skrz príbeh odsýpala bez akýchkoľvek hluchých miest. Nenechajte sa odradiť nízkym hodnotením. Ja som film x rokov odkladal a bola to chyba. ()

Baxt

Přiznaná neschopnost převyprávět skutečný příběh začíná být v Hollywoodu v kurzu. Schématu se drží i David O. Russell, pro kterého se film plný převleků, dvojrolí a falše stal záminkou k prozkoumání spojitosti mezi realitou a jejím "pravdivým" výkladem. Něco z toho se opravdu stalo a lidé věří tomu, čemu chtějí věřit, jak ostatně přímo uslyšíme. I tak je Affleckovo Argo lepší, už jenom svým zaměřením na matoucí povahu filmu. Affleck navíc nemá potřebu imitovat Scorseseho v nadsazování jeho nejproslulejších vypravěčských a stylistických fíglů. ()

bouncer

Zatím nejlepší Russellových útoků na Oscary (předchozí - Fighter, 2010 a Silver Linings Playbook, 2012). V American Hustle spojil 2 a 2 herecké koně z předchozích "hitů" a ještě přidal tentokrát skvělého Rennera. Bohužel bylo až trochu přehercováno a tak důraz na jednotlivé postavy není tak velký, jak by si zasloužily. A právě postavy to táhnou, protože příběh není špatný, zaujme, ale zároveň to není nic světoborného. Co se filmu nedá upřít, je styl. Za mě 4 hvězdy, i když spíš slabší... ()

Johny_fork

Geniální herecké výkony - infarktový Bale a very very hot Jennifer Lawrence. Scénář, jež šikovně kombinuje humor a napětí. Do toho povedená retro stylizace, ano jsem velmi spokojen. ()

CiTrus007

Má očekávání se bohužel nenaplnila. Špinavý trik měl exkluzivní obsazení, dobrého režiséra, originální zápletku a tudíž i tu nejlepší vyhlídku stát se retro-variací na mé oblíbené Dannyho parťáky. Místo toho ale Russell upustil od akce a rozhodl se pro podstatně nudnější dvouhodinovou tlachárnu. Co naplat, že Christian Bale předvedl nejkvalitnější výkon, který jsem u něj doposud viděl. Jeho práce se společně s prací ostatních protagonistů ztratila v nekonečném víru dialogů a scén, který se zamotává sám do sebe, způsobuje zmatky a diváka udrží u plátna jen proto, že chvilkami vyvrhuje nějaký ten střípek dokonalosti. Je to obrovská škoda, hlavně kvůli všem těm jednotlivostem, které mi padly do oka a které mě potěšily. Předně jde o volbu dobově laděné hudby a velmi pečlivě dekorované prostředí, pak také všechny herecké výkony ústředních pěti protagonistů a velmi osobitý humor, který celou dvouhodinku příjemně okoření. 7/10 ()

MoiJe

Čakala som niečo premyslenejšie, alebo aspoň s peknou pointou. V prítomnosti toľkých výstrihov a rozparkov a příčeskov asi nikomu nič nenapadlo. OK. ()

Terva

Čekal jsem tady víc a byl jsem vlastně zklamán. Ale zase, když už jsem to dokoukal, asi to nebude tak nekoukatelné. 50% ()

MrCreosote

Špinavý trik by mohl z fleku dostat cenu za nejšílenější casting roku. Christian Bale jako tlustý plešatící žid? Jennifer Lawrence jako natvrdlá domácí panička? Ehm. Chápu, že to do jisté míry koresponduje s koncepcí filmu jako hrou na x různých rolí, navíc vyprávěnou pohledem několika vypravěčů, jenomže excesivní, hysterické scény podmáznuté tarantinovským soundtrackem ještě stylovou jednohubku nedělají. Celý ten nesourodý mišmaš ztřeštěnosti, parodie, satiry a kriminálního dramatu dokázal unést pouze Bradley Cooper. Tuhle hru Russellovi nebaštím... ()

JohnCZ

Filmu podráží nohy přílišná utahanost a podivné chování prakticky všech postav. A chaotický a ne moc zábavně napsaný scénář tomu moc nepomáhá. S takhle nabouchaným obsazením (a výbornými hereckými výkony) jsem čekal rozhodně něco víc, než jen fádní variaci na Vlka z Wallstreet. Pokud bych měl pro American Hustle přiřadit jedno synonymum, tak by to bylo: nevýraznost. ()

joehot

joehot nechápe, jak mohlo American Hustle porazin na Zlatých Glóbech Vlka z Wall Street. Jde totiž o jen lehce nadprůměrný snímek, který je okořeněn tak maximálně občasným prožonglováním chronologie scén. Ale i přesto - může nás bavit pohled na bandu nesympatických kreténů v ničím nezajímavém příběhu? David O. Russell se snažil srágoru natočit světově, ale pořád je to srágora. P.S.: Kdyby si Jennifer s Amy prohodily role, bylo by to za a) uvěřitelnější a za b) mnohem produktivnější. ()

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

Před Blade Runnerem za mimozemšťany

08.03.2015

Denis Villeneuve teď patří mezi nejvyhledávanější režiséry v Hollywoodu. Rodák z kanadského Quebecu začal točit ještě v minulém století, americkou pozornost ale upoutal až předloňským dramatem… (více)

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky