Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

dopita

Největším problémem tohohle filmu je scénář. Zápletka je strašně hloupá. Ale když se nad to divák povznese, tak je to jinak vlastně docela zábavnej film. Akce i humor ujdou a herecká sestava je taky kvalitní. Titulní herecká dvojice je sympatická, ovšem jednoznačně nejlepší je Maroš Kramár. Ten by mohl charizmatem zalejvat saharu a pořád by ho měl na rozdávání hromadu. Záporáka si fakt vychutnal. Petr Nárožný sice pobavil, ale to jeho kňourání bylo tentokrát na samé hranici karikatury - ale asi to byl záměr. Hudba, výprava, kostýmy - to vše potěšilo. Karel Janák hloupej příběh odvyprávěl celkem se ctí. ()

Yangus

Solidní pohádka kde to držel hlavně Ruml. Ovšem Nárožný vypadal hrozně v té paruce. Asi takto na Štědrý večer již byli horší pohádky ( micimutr aj. ) Ale taky o dost lepší ( Anděl páně, peklo s princeznou). Na pohádku tam chyběla kouzla či kouzelná postava ale to raději ne to naši neumějí to nevypadalo trapně. Takže písař Matouš Ruml alá Princ z Persie. ()

Ebon

Nový pokus o khůl pohádku s akčními scénamy. Bylo to nevýrazné.. Naštěstí to zachraňovali staří pardálové Nárožný, Bartoška a Maroš Kramár. I Radima Kalvody odlehčené podání mi vyhovovalo. Kdyby to tak vzali všichni včetně režie, asi by to bylo lepší. Každopádně v tom vidím pokrok a snad konečně přijde ústup od papundeklových kulis a dementních kostýmů.. ()

nylo

Tato bezbřehá, ničím zvláštní, nuda hlavní pohádkou na Štědrý večer ??? Au, to opravdu, ale opravdu bolelo...... ()

peetriss

Mám pocit, že pohádka Princezna a písař byla ČT natočena účelově pro vyplnění štědrovečerního prime timu. Podle toho také vypadá a fádnost snoubená se zbytečností z ní čiší každou minutou. Na druhou stranu je alespoň slusně natočena a Karel Janák se snaží z minima vytřískat maximum. Obsazení taktéž není nejhorší. 50% ()

Drirr

První půlka byla mile zábavná, vše se bralo s nadhledem a párkrát jsem se opravdu zasmál. Pak to bohužel spadlo do podivné splácaniny plné strašlivých nelogičností (já vim, že je to pro děti, ale stejně), křečovitých akčních scén (hlavně bitky byly fakt strašný). Někteří herci mě bavili, celkově to není úplně tak špatné, díky tomu humoru jsem si to docela užil. 55 % ()

Matematicka

Pohádka dnešní doby. Na mě bohužel po první třetině působila celkově trapným dojmem, kterého už jsem se nezbavila. Zbytečně komplikovaný děj, zatížený spoustou nelogičností (Proč například osovobozený král se neujal své vlády a nedal věci do pořádku - proč musel dál riskovat Janek???). Herci mi přišli, že místy spíše přehrávají či nuceně vtipkují - včetně Nárožného, kterého mám jinak velice ráda. Některé pohádky posledních let se mi líbily, ale tahle pro mě patří spíše k těm horším a víckrát ji vidět nemusím. Ale díky České televizi za pohádku, jejíž děj byl vhodný a pochopitelný i pro děti - to už dnes také není zcela pravidlem. ()

Prochy38

V dnešní době dnešních pohádek moc milé překvapení. M. Rumla mám rád a když pominu jeho geniálního Lexu, tady byl taky moc dobrý! Po delší době fakt krásná princezna M. Timková. A velmi sympatický záporák M. Kramár. na pohádce je velký plus její svižnost, nenucená vtipnost a jednoduchost. Žádná hromada zbytečných keců. Hodně se utíká, skáče i šermuje. Možná mohl náš písař méně skákat salta, ale originalitě nebude klást překážky. Zápletka nijak originální nebyla, ale v našich pohádkách si myslím, celkem povedené. Opravdu hrozně velké mínus je styl, ve kterém se nese doba děje. Kostýmy, účesy - humus!! Jinak ale spokojen! ()

Asmodin

Vánoční pohádka 2014, která mě mile překvapila - nebyla trapná! Okouzlily mě akční a zároveň vtipné scény písaře a princezny. Příjemně mě potěšilo obsazení, kde se skloubily staré známé herecké obličeje s méně známými, mladými herci. Příjemný soundtrack, hezké prostředí. Pohádka byla vtipná a promyšlená, i když trochu předvídatelná. ()

mira007

Z moderních pohádek posledního desetiletí určitě ta lepší, akční, obrazově bohaté dobře obsazené a extratřída Kramár, ale celé to sráží nevěrohodná zápletka, zbytečné pitvoření se, které ze všech dělá trochu parodisty a dialogy, které jsou dle předem obehraných šablon ( viz. princezna vs. písař na útěku ) A nevím, kdo dělal paruku Dvořákovi, ale asi to nebyl heterosexuální kamarád. ()

spageta

Jak bych zhodnotila štědrovečerní pohádku... Nechci a ani nemůžu ji srovnávat s klasikou, to bych k hodnocení nepotřebovala hvězdičky. Začátek nebyl špatný, vypadalo to na slibný děj a neokoukanou zápletku. Jenže tím to tak asi skončilo, celý zbytek pohádky totiž nebyl o ničem jiném, než o tom, jak utéct hloupým zbrojnošům. Absurdní scény tomu také moc nepomohly a humor... o tom bych se také raději moc nezmiňovala. Před koncem jsem dokonce malinko pousnula, ale vůbec o nic jsem nepřišla - děj totiž jaksi skončil s tím začátkem. Ty dvě hvězdičky dávám za ten začátek a za sympatického Matouše Rumla v roli Janka. ()

Movie Gourmet

Bohužel trend novodobých ubohých pohádek stále pokračuje. Jak se zdá, vyvarovat se tohoto nešvaru a vymanit se z oné příslovečné ubohosti není pro současnou českou kinematografii jen tak. Všechny pohádky jsou na stejné brdo, s ubohým scénářem a nijak jim nepomáhají ani dobří herci. Verdikt: 2* a 50 %. ()

Vesecký

Takřka pravidelný štědrovečerní podprůměr. Samozřejmě, v dnešních pohádkách se nesmí objevovat klišé zlí bohatí a hodní a poctiví chudí, to by zavádělo propagací starého režimu... Na to jsem si zvykl. Tak jsou dnešní pohádky námětově velmi omezené. Zlo představuje lapka, který kdysi oloupil a zabil královnu, a po dvaceti letech se chce zmocnit i království. Hledá ho otec písaře Janka, už dvacet let, ale nepochopil jsem, jak ho to blbě hledal, když trávil čas uprostřed bažin. Evidentně čekal na svého syna a princeznu, které vysvobodil na poslední chvíli z bahna - a oni v dalším záběru leží v chatrči zcela čistí a suší. Ani předchozí pád do kanalizace nezpůsobil na garderobiéře hlavních hrdinů žádnou úhonu... Hodně velký čas zaujímá jejich útěk, hlavně po těch střechách, to bylo úžasné... Připočtěme k tomu jazykovou stránku věci, kdy mladí užívají dnešní obecnou češtinu se všemi typickými obraty, to tahy tahá za uši. Toporné herectví Moniky Timkové, která se na roli princezny vůbec nehodila, Matouš Ruml působil mnohem líp... Nakonec ještě to trapné a zcela nefunkční "udělej mi kočičku..." Proč a nač? No, tak ty dvě hvězdičky nechám, ale je to tak na 1,55... ()

Johny303

Nenechte se zmást nepříliš dobrým hodnocením, jsem přesvědčen, že spousta lidí hodnotí nové pohádky negativně jen ze setrvačnosti. Ve skutečnosti je to vynikající pohádka, která má solidní tempo, výborné obsazení a srší vtipem. Normálně bych dal čtyři hvězdy, ale protože si myslím, že by zrovna toto dílko mohlo být směle v červených číslech, dávám plný počet. ()

IvcaSammet

Tak tohle se České televizi opravdu nepovedlo. Ani jedna scéna vtipná, vykrádání všech ostatních pohádek, opravdu velmi nesympatická a na princeznu hodně stará princezna, prostě trapas! Kdyby se ČT zaměřila na jednu jedinou Vánoční pohádku, možná by se na ni dalo i dívat ... V tomto případě nepomohlo ani herecké obsazení. Smutné, opravdu smutné ... Nakonec ale přece jen hodnotím jednou hvězdičkou, protože oproti pohádce Kdyby byly ryby to bylo ještě aspoň malinko dívatelné ... ()

Greg25

Pohádka o útěku, aneb kdo se zastaví nejspíš nepřežije. Akčnost by nevadila, osvěžila by příjemně pohádkový žánr, ale musela by být opodstatněná, ne jen slepencem scén, kde se utíká tu chvíli v bažinách, tu chvíli na loďce, tu chvíli po střeše... Kromě toho problém je i s charaktery - hlavně s tím princezny, ze které se tu dělá pipka, tu houževnatá žena, tu nemehlo, tu primadona, tu chytrá princezna, přesně podle toho jak se to hodí rádoby vtipným dialogům mezi ústřední dvojicí (to postavy mají ohýbat dialog, ne naopak). Matouš Ruml se mi do téhle role nehodí moc typově, ale roli Janka uhraje více než přijatelně. Jako pohádka to ale u mě neprojde. Je to spíš taková taškařice, na nedělní pohádkové odpoledne to ještě ujde, ale jako vánoční pohádka tedy ne (ale co od dob Anděla páně z vánočních pohádek taky ušlo, že?). To Dvanáct měsíčků se přes ukřičenost až po hlavní představitele a pohádkovost povedlo Janákovy mnohem lépe. 45% ()

theSaint

Utrpení. Dialogy (především mezi princeznou a písařem) byly katastrofální. Člověk má pocit, že sleduje rozhovor dvou teenagerů v 21.století než rozhovor dvou pohádkových postav. Nulová poetika. Nulová atmosféra. Zvláštní příměs akčích prvků nevítám(parkour-wtf?). Když jsem před onou pohádkou zhlédl Princeznu se zlatou hvězdou a následně jsem věnoval pozornost tomuto dílu.. škoda mluvit. Jediná plusová postava byl spolupachatel Kramára, vtipná to postava. Princezna-neštastná volba. A že by zrovna toto mělo být pro děti? Bída. Uživatel králPasovcu ve mně vyvolal nezřízený údiv, když pohádku označil za vynikající. Prý zaslouží 5*. Kristova noho. ()