Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

GeusX

Žádný zázrak, že bych si to toužil shlédnout znovu a znovu, to teda není. Ale v dnešní bídě české pohádkové tvorby to ujde. ()

Tommassi3

"Udělej mi kocoura !!" ;) Jakkoliv se jeden nedokáže ztotožnit s běžnou Janákovou tvorbou, je třeba přiznat, že jeho štědrovečerní žánrový příspěvek se nad očekávání podařil, což však bohužel ještě samo o sobě vlastně vůbec nic neznamená.. Přes všechny výhrady vůči subžánru akční pohádky, jak si Karel Janák šikovně vypomohl a udělal si alibi, právě v těch akčních pasážích i dík dalšímu skvostnému hudebnímu motivu Ondry Brzobohatého Princezna a písař funguje daleko nejlépe, ty ostatní sekvence totiž snadno odhalují zásadní bolest celého českého filmu, a tak i právě tohoto, totiž příšerně slabý scénář dua Merkner, Janák s jeho vyprázdněnými dialogy.. Největší zklamání ovšem s sebou nese jalová Monika Timková se svojí princeznou Amálkou, kterou strčí stále lepší Matouš Ruml do kapsy s přehledem i s prstem v nose.. ()

Wewik

Zmatečný až hrůza, a navíc to má v některých případech do pohádky daleko! Herci vypadají jak strašidla! ()

jh666

Jsem spokojený. Nejedná se sice o nejlepší vánoční pohádku, ale není ani špatná. Ruml je sympaťák a role mu sedla. Timková je asi nejzábavnější princezna, co si pamatuji a Kramár byl taky dobrý. Navíc pěkné exteriéry. 69 % ()

Pink.Panther

Po té co jsem ukončil proces smíření, tedy smířil jsem se s tím, že už ani princové a princezny nejsou to co bývali a poválečná kvalita nám v tom lepším případě mizí v domovech důchodců, nutno po letech zkonstatovat že tohle nebyla ani zdaleka ta největší bizarnost co se objevila na televizních obrazovkách o Vánocích. Naopak. Ano, Janek bude bez charizmatu, princezna je odvážná i mužná zároveň - možná až příliš, ale na TV formát to má solidní výpravu zajímavé exteriéry i interiéry a Janák je solidní řemeslník. Moja zaujímavosť z natáčania: původně měla hrát Janka Monika Timková a princeznu Matouš Ruml, ale na první klapku to bylo změněno po té, co si Ruml tvrdošíjně odmítal oholit lýtka. 70%. ()

Padme_Anakin

Příjemné překvapení mi v tomto dobrodružném příběhu způsobili pánové, tedy především Matouš Ruml se strništěm a delšími vlasy, seklo mu to a Maroš Kramár, vůbec jsem netušila, že umí být působivě odporný.. To, co měla většina zúčastněných na hlavách, ponechám bez komentáře, neb na to nenacházím slušná slůvka.. ()

Hoyt

Řemeslně skvěle odvedená práce, zvláště kostýmy a lokace zaslouží pochvalu. Obsazení také příjemné ale co vázne hrozně moc je příběh a jeho vyprávění a kvůli němu nemůžu hodnotit jinak než průměrem a to je docela škoda. ()

PauloZ

Z té hromady novodobých pohádek je tenhle pokus z těch lepších, tudíž to není nejhorší z nejhorších. Jenže tomu chybí pohádkovsky zábavné momenty, i když Nárožný dává, co mu síly stačí :). Neumím si pořádně vysvětlit čím to je, že dnešní tvůrci pohádek neumí vtisknout to pravé pohádkové kouzlo a atmosféru. Po shlédnutí tohoto jsem přepínal na Jak se budí princezny a kvalita je nesrovnatelná. Tehdy to prostě uměli! A abych nezapoměl, je kunšt neumět vybrat sličnou princeznu :-/. ()

Lama.Lama odpad!

Jáchachachacha! To si někdo z nás dělá dobrý den, ne? Kdo tohle mohl vymyslet, tvl :D Jásný, zdrhneme ze zámku, brodíme se bažinou - jéé, čau táto, 20 let jsme se neviděli. Jéé, týpek, před kterým utíkáme je mámovrah. Jéé, tak uděláme i s fotříkem kolečko a vrátíme se. *facepalm* ()

FFilipCZ odpad!

Ač nerad, musím takto nízko. Pohádka na ČT1 se stala naší každoroční tradicí po štědrovečerní večeři. Tento rok byla však celá naše rodina obrovsky zklamána. Všichni jsme často jednohlasně křičeli "trapné". Rádoby akční dobrodružné scény byly spíše k smíchu. O zvláštních dialozích a celkově mluveném slovu jsme také značně pochybovali, vůbec to nebylo dobové a pokud se tady někdo snažil o moderní pojetí, hodně se mu to nepovedlo. Ještě jednou - velké vánoční zklamání. ()

pools

Další pohádka, na kterou může člověk vklidu zapomenout. Kamera hezká, kulisy taky, příběh na vedlejší koleji a po půlce si člověk přeje ať už to proboha skončí... ()

MartinezZ

Ještě koukatelná moderní pohádka, ale jen tak tak. Nic proti Monice Timkové, ale bohužel do princezny má děvče bohužel trochu daleko. Ruml mi kupodivu nevadil. Vadily mi ale účesy, protože z krále udělali kokota a princezně na spanilosti taky nepřidaly. Co mě ale překvapilo byla docela zdařilá hudba Ondřeje Brzobohatého. Tu blábolačku na konci si mohli ale autoři odpustit. ()

kareen

Já nevím, asi mám divný vkus, ale mně se Princezna a písař líbila ze všech vánočních pohádkových novinek asi nejvíc. Jasně, na obvyklou, konzervativní pohádku tam bylo trochu víc moderny, ale příběh se mi celkem líbil a co je hlavní, mezi ústřední dvojicí to příjemně jiskřilo a na to já vždycky slyším. Mezi nějaké velké sváteční klasiky si ji sice určitě nezařadím, ale na jeden příjemně strávený podvečer to stačilo. ()

Rosana

Ruml zaválel, vážně vydařená pohádka. Nikdo nebyl uřvaný, žádná zbytečná kouzla a podivné fantasy postavy. Takové pohádky mám ráda. Nevím, co na to děti, mně se to líbilo :) ()

Siegmund

V pohádce se mi nelíbily především paruky, a to ať už Jiřího Bartošky nebo Petra Nárožného. Také princezna se mi nelíbila; no hlavně, když se líbila Dietrichovi a Jankovi :-). Primitivní děj byl uměle protahován. Nikdo z herců mě svými výkony neupoutal. Zhlédnutí tohoto filmu bylo pro mne jednoznačně ztrátou času. ()

blackrain

Nápad byl dobrý, ale celé to bylo tak nějak nedotažené, jako spíchnuté horkou jehlou. Petr Nárožný byl výborný s tou jeho šílenou parukou a hláskem jako zvon. Maroš Kramár mohl být větší mizera. Určitě by se v takové roli parádně vyřádil. Tady byl bohužel tuctový. Barbora Srncová nám začala hrát maminky. ()