Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

PabloFuentes

Já jsem velmi spokojený. Už dlouho se mi nelíbila žádná česká pohádka z posledních let tak moc, jako tahle. Pravdou je, že naše nejlepší pohádková léta už jsou dávno za námi a proto trochu nad tímto počinem přivírám oči. Nicméně skutečně se líbilo. Vtipné, akční :) ()

rodo

Veskrze průměrná pohádka se sympatickým hereckým projevem Matouše Rumla, krásnými exteriéry, divnými účesy, přiblblou akční šermovačkou a nepříliš hezkou princeznou. ()

Johnny.ARN

Pekná česká rozprávačka, v pekných kulisách, s peknými kostýmami, s peknými hercami. Nezanechá dojem, ale ani neurazí 1 z 5 ()

pytlik...

Ta princezna by mohla hrát v Cimrmanově pohádce Dlouhý Široký a Krátkozraký Zlatovlásku před závěrečnou proměnou. ()

zdenny

Na letošní (2014) vánoční nabídku celkem slušná pohádka, která byla natočena trošičku jinak než ty ostatní. Byla trochu dobrodružná a hlavně honička ve městě byla celkem poutavá. Mám pocit, jakoby byla dělána v koprodukci (ale to jsem si neověřoval), protože prostě měla takový zahraniční nádech. ()

ghatos

Vánoční * za Barboru Srncovou a Norberta Lichého. Postavit pohádku na finančních pletichách..., až příliš se do ní odrazila současnost. Navíc Petr Nárožný si to asi spletl s Machem a Šebestovou - úmyslné vykrádaní sebe sama totálně nefungovalo...30%. ()

Ravi

Další zbytečná pohádka. Kdyby se v českých luzích a hájích pilovala jedna pohádka deset let a za tu dobu se žádná jiná nenatočila, nikdo by o nic nepřišel a možná bychom se jednou za deset let mohli těšit na jednu, která by za to stála. Možná ... 35% = 2/5 ()

V.Silver

Tak nejdřív to dobré: solidní herci, pro mě správně ujetá role pro Nárožného, krásný obraz a kulisy. To špatné: absence děje, logiky, zacílení spíš na dospělé než dětské publikum... Celkově hodnotím kladně, že mě štědrovečerní pohádka neurazila, ale radši bych napsal něco víc. 45% ()

PollyJean

zpočátku to vypadalo docela dobře. Že snad třetinu pohádky zabere útěk mladého páru, prosím, to se dá vydržet, je to natočené poměrně akčně i vtipně. Ale po příchodu do bažin se celá dějová konstrukce pozvolna rozpadá. Objeví se Přibík, který opustil rodinu a dvacet let pátral po lupičích tím způsobem, že seděl v bažině (což mi nedá nevzpomenout na Ludvíka v Hospodě na mýtince). Bartoškův král získává cenu za nejsenilnějšího krále za posledních x let. Jeho jednání se totiž nedá omluvit věkem (jako třeba v Pyšné princezně), povahou (Nárožného králové, kteří jsou dementní už od základu) ani nevyžádanou lobotomií (Hanzlíkův Ctirad v Nesmrtelné tetě). Navíc má ještě dementnějšího rádce, než je sám - Nárožný zde recykluje své senilní krále, ale svým učitelem/rádcem/šaškem v jedné postavě už se dostává za hranice vkusu. Nutnost natáhnout děj přiměje trojicí vynořivší se z bažin k dalším nesmyslným akcím, asi proto, aby mohl písař dokázat, že chodil i na hodiny šermu a akrobacie, což se při opisování listin určitě muselo hodit. Nutno ale uznat, že je tu pár docela dobrých žertíků a mladá dvojice není špatná, i když tu zamilovanost jim moc uvěřit nejde. Nejzajímavější postavou tak nakonec zůstává zejména nonverbálně se vyjadřující velitel stráže Herkul, jediný se totiž celou dobu chová uvěřitelně. PS: Docela dobré kostýmy, hlavně pro pány - inspirované zjevně dobou Ludvíka XIV. (tedy až na Stacha, ten sem zjevně zabloudil z jiného období). ()

Specs

Hláška: (Princezna Amálka se snaží odvázat člun.) princezna Amálka: - "Jak to mám rozvázat?" Janek: - "Pravda, to jste se na háčkování asi naučili." ()

Hollohlaway

Hlavní pár mi přišel v pohodě, zajímavý a originální, i princezna osvěžila svoji civilností. Několik scén bylo zajímavých a vtipných, ale celkově scénář plný hloupostí a blábolivé pitvořivé dialogy, které jsou prokletím českých pohádek, srážejí film do podprůměru. ()

giovanni3

Nemohu ani tak mluvit o zklamání jako o potvrzení toho, že v současné době se pořádní pohádka povede tak na jeden z padesáti pokusů a tento pokus byl dle očekávání vedle. Postavy byly vcelku dobře zvoleny, ale ta princezna se vůbec nepovedla ani vzhledem (netvrdím, že je ošklivá) ani hereckým výkonem. Nejslabší na tom všem byl ovšem děj. \Ten bych shrnul asi takto - Bezvýznamný písařík se zamiluje do princezny dá ji psaníčko, kterým zažehne plamínek lásky na neštěsní přijdou do hradu mocní páni, kterým je "ukradena" truhlice. A najednou kluk s princeznou prchají všude možně až skončí v bažinách tam je zachrání klukův otec a obratem ruky naleznou jak truhlu tak krále tak lásku tak cestu zpět do království, aby vše napravili. Ano kde jaká pohádka je předvídatelná, ale safra hlavní hrdina skákající po střechách s princeznou v zádech? Kde to jsme? 1z5 ()

j.anek

Když uvážím, kolik je v českých divadlech vynikajících dramaturgů... Nechápu, proč se pro změnu neobrátit na někoho, kdo to umí. ()

dita.krizova

Bože můj, to bylo žalostné. Horší pohádku opravdu už dávat nemohli. Nudná, špatní herci a dialogy příšerné. Myslím, že mnohem líp by udělali, kdyby tu princeznu hrála jedna z její družiny nebo co to bylo. Tady je krásně vidět ten rozdíl, kdy pohádku sponzoruje Česká televize a Nova. ()

harapag

Ta pohádka se má jmenovat PRINCEZNA A JEDNO VELKÝ HOVNO, neskutečnej mišmaš o ničem a o nikom. Scénář doslova vykuchanej z notoricky známých pohádek. Působí to jak laciná štětka. ()

Wally

Jak prohlásila naše mladá ´Tohle je bitva Comebacku proti Zázrakům přírody, kterou vyhrál Lexa´....neurazí, ale neohromí. ()

Chmur

Dokud budou režírovat pohádky experti jako Troška s Janákem, tak se asi žádné slušné pohádky nedočkáme. No, aspoň můžeme pořádně docenit pohádky z minulých dekád. Princezna a písař je tak strašně hloupá pohádka, že se to vidí jen málokdy. Už jen ty dialogy. Ono je vlastně jedno, jestli se díváte na pohádku či Rafťáky, postavy se vyjadřují skoro stejně. Merkner s Janákem si asi myslí, že děti jsou prostoduché bytosti a pokud by postavy mluvily jiným jazykem než pubescenti ze sídlištní základky, tak by je děcka asi nepochopily. Jenže ony by je pochopily a rodiče by nemuseli tolik trpět. Vůbec kvalita scénáře je na úrovni slohovky žáka osmé třídy, a to mnoha z nich křivdím. Logické díry? To asi nikoho moc netrápí. Absenci rozumu vykompenzujeme gymnastickými prvky a skákáním po střechách á la Princ z Persie. Myslím, že některé pohádky by měly být lidem s IQ nad 50 nepřístupné. ()

Finskej

Vcelku pěkná a vydařená pohádka. Zápletka přiměřeně nekomplikovaná, průběh poněkud akční, ale proč ne. Klasická pyšná princezna nakonec taky má své arkádové momenty. Matouš Ruml dokazuje, že pohádkování mu zjevně jde, Monika Timková jako princezna je neokoukaná a fajn. Nářky fakt nechápu, je sice trochu atypická, ale rozhodně velice půvabná a osobitá. A špičkování mezi hlavní dvojicí je taky uvěřitelné. Takže na tuto pohádku se spíše podívejte než ne. ()

panWolf

Tak nějak jsem se těšil.Už dlouho se mi žádná česká pohádka nelíbila(naposledy Císař a tambor a před tím S čerty nejsou žerty). Možná ,kdyby mě tam neprudil příšernej Nárožný,bych to i zkousl.Ale jen vzhledem k Bartoškovi a civilní princezně 50% ()