Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

ABLABLABLA

Na Štědrý den byla zase taková slabota prostě... Nejslabší ze všech tří vánočních pohádek na ČT1 letos.... teda loni, jen jsem teď měla kapku zpoždění s komentáři :) Pár světlých vtipných chvilek tu bylo jako když si navlíkala punčochy a on se potají koukal a když si ho všimla, tak jen řekl "Vždyť už spolu utíkáme, tak co?" Tak to už jste na to rovnou mohli skočit, když už spolu utíkáte, co? "Hodně velké veselí? Mají třeba i lidi omdlévat radostí?" Tak takhle veselá jsem ještě nebyla... No kolem a kolem měli všichni naprosto strašné účesy - kolik na tento film muselo padnout příčesků a umělých vlasů u těch chlapů, to radši ani nechci vědět. Příběh téměř nulový. Dialogy téměř nevtipné. Napětí žádné. ()

kaylin

Docela mě překvapilo, jak mě tahle pohádka i bavila. Byli zde docela zajímavé postavy, které mě nijak neurážely, a i když je příběh takovou patlanicí, nějak mi to prostě sedělo. Není to pohádka, kterou bych si chtěl pouštět každý rok, ale na to jedno zhlédnutí je to za mě docela fajn. Vánoce mi to nezkazilo. ()

..Lucas..

Pořád čekám, kdy se na ČT objeví nějaká ta hodně povedená pohádka. Tahle nebyla špatná, ale nebyla na ní nic extra. Taková obyčejná milá. ()

italka63

Mělo to švih, spád, vtipné hlášky, sympatického Janka, ukecaného Nárožného, skvěle falešného Kramára z Německa...jen ta princezna byla divná, taková postarší vizuelně mi přišla...klidně ty čtyři hvězdy. ()

slunicko2

Nejnovější podoba věčného pitvoření českých pohádek. 1) Nic se nezměnilo - stále stejné přehrávání (rádce Scapani Petra Nárožného se zapomněl v 80. létech), stále stejné kostýmy, účesy jako symbol degenerace pohádkové invence a především stále stejně neschopné dialogy, jejichž hloupost volá do nebes o zásah. Princ oslovuje dvorní dámy: Holky, teď mi musíte pomoci, a divák si zoufá. 2) Ještěže tu je sympatický 29letý Matouš Ruml, takže mohu dát alespoň jednu hvězdičku. ()

topi

K této štědrovečerní pohádce od Karla Janáka jsem přistupoval sakra s odstupem a stoprocentní nedůvěrou, ale nakonec jsem byl vcelku mile překpaven. Zejména byly skvěle vybrány lokality, hlavně v přírodě a i na neokoukané tváře se dalo dívat s určitou sympatií. Líbila se mě princezna Amálka (Monika Timková) i Janek (Matouš Ruml), kteří se dobře doplňovali. Horší byl Petr Nárožný jako rádce, nebo vychovatel. Hudba občas taky dobře vyplňovala určité scény, no nakonec bych řekl, že po delší době se štědrovečerní pohádka vcelku vyvedla. ()

rt12

K vůli dětem viděno znovu a s klidným svědomím přidávám hvězdu. Po sledování všech možných pohádek, co o těchto svátcích na všech stanicích vysílali, byla jedna z nejlepších. ()

Helo

Čeští neherci (no dobře, Kramár, Nárožný a úplně zbytečná postava bažináře byli v pohodě) se opět sešli a nadělili nám sice o něco lepší pohádku než loni, ale pořád nic moc. Přitom podfuck tvořící zápletku byl na pohádku vcelku nápaditý, souboje byly skutečné souboje, kdy to aspoň vypadalo, že se ti dva vážně chtějí zabít, a i hudba a výprava byla docela povedená. Jenže k čemu to je, když jsou rozhovory místy úplně stupidní a polovina pohádky je o tom, že se snaží utýct, nemluvě o některých klasicky trapných pseudovtipech... ()

stration

Jako hlavní pecka na Štědrý večer teda fakt slabota. Nicméně pár světlých chvilek se našlo a celkově to mohlo dopadnout daleko hůř. Největší slabinu bych viděl ve scénáři, který je děravý jako ústa staré ženy. Postavy nelogicky pobíhají, nechávají se debilně okrádat a jejich pud sebezáchovy je na bodu mrazu. Obsazení celkem ujde, ovšem hlavně díky "starým bardům". Naštěstí je pohádka celkem svižná a skončí dřív, než se člověk začne zamýšlet až moc. Těžko teď hodnotit dopředu, ale nevím, jestli si na tuto pohádku za rok o Vánocích vzpomenu. ()

CageDepp

Po dlouhý době nová pohádka na, kterou se dalo dívat a nebyla ani trapná. Sice nevím jestli podruhé ji chci vidět, ale na poprvé dobrý. Občas se povedl i vtip. ()

togaf

Další zapomenutelná česká pohádka. Že já se nikdy nepoučím, a vždycky sleduju novou. Asi to bude těmi Vánoci...nebo jsem byla namlsaná Svěrákovými Třemi bratra. Princezna Amálka nepůsobí moc princeznovsky. A Barbora Srncová (pro ni naštěstí) rozhodně nebyla dobře obsazena do role matky Matouše Rumla, vždyť vypadá jako jeho o pár let starší sestra! ()

mae-geri

Slaboduchý scénář, roztahaný příběh bez nápadu, postavy jednají naprosto nelogicky a ujetě... Děkuji, stačilo. ()

kajas

Pohádku jsem v tradičním čase neměla možnost zhlédnout, ale po přečtení vesměs negativních reakcí jsem využila archiv ČT a nestačila jsem se divit, jak pěkný příběh se přede mnou odehrává. Ano, během prvních minut jsem se snažila představit si, že princeznu hraje spíše jedna z představitelek jejích dvorních dam (bylo by docela zajímavé sledovat dvojici známou jako sourozenci Saša a Lexa v roli zamilovaného páru), Nárožného pitvoření jsem nemusela nikdy, ale slečna Timková je ve výsledku celkem zdatným doplňkem skvělému Matouši Rumlovi ("Vašku, vždyť nemám ani meč, není ti to trapný?"), Kramár je solidní slizoun, Bartoška sympatický král, moc se mi líbilo šermování, a tak si prostě myslím, že jsme tu dlouho tak pěknou štědrovečerní pohádku neměli. ()

Vědma

Tak zase se to nepovedlo. Herci vcelku dobří, ale neměli moc co hrát, protože žádná originalita se nekonala. ()

Moena

Ani nevím, kde jsem ty tři nasbíral. Ale dejmu tomu, když jsou ty Vánoce a zbytek premiérových pohádek vypadá tak, jak vypadá. ()

fallangell odpad!

Nevím proč se někdo rozhodl zfilmovat závod přespolního běhu v dobových kostýmech. Je sice pravda, že kamera se vedoucí dvojice drží kvalitně. Jenže při jednom z checkpointů skončí v bažině a vrací se na začátek. Vše hrozivě předscriptované a také se u toho nemluví. Jen hlasitě vzdychá, pardon oddechuje. Jako kamera dobrý, zvuk dobrý, ale ten děj, na ten se rezignovalo. ()

Chrysopras

Výborný sympatický Matouš Ruml a solidní zápletka. Mínusy jsou princezna a už trapně škatulkový Nárožný... Lehoučký nadprůměr. ()

easaque

Zvláštní mix - ani pohádka, ani dětský akčňák a na Vánoce mi to nesedlo už vůbec. Nezačínalo to špatně, ale v průběhu se to splašilo a já se nestačil divit jak si teďka představují moderní veselou pohádku. Stylově to nebylo špatné, ale k tomuto žánru mi to prostě nepasovalo. Asi jsem v tomto konzervativec a víc než jednu hvězdu nedám. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Nemyslím si, že tato pohádka "měla na to", dostat se v hlavním vysílacím čase na televizní obrazovku o Vánocích. Kromě toho, že v ní bylo dost akce, byl příběh prostoduchý, stejně tak jako mnohé postavy, včetně pana krále. Zpočátku se mi styl vyprávění příběhu líbil, párkrát jsem se zasmál, postupně ale přešel děj do zkratkovitosti a postavy se chovaly čím dál tím hloupěji. Snad kromě Jiřího Hány a Jiřího Bartošky mě žádná z postav neoslovila, Matouš Ruml na trůnu působil stejně komicky, jako Radim Kalvoda jako velitel. O Vánocích již bylo určitě hůř, ale na tuto pohádku asi bez problémů zapomenu a rozhodně ji nebudu vyhledávat ani v jiném, než Vánočním čase. ()