Do posledního dechu

The Finest Hours

Drama / Thriller

USA, 2016, 118 min

• Wacoslav1

Rutinérsky udělaná, tisíckrát viděná velká nuda. Hlavně to nezapomeneme švihnout do naprosto zbytečnýho 3déčka a opatřit nezbytným sloganem : Based on true story. Já se pekelně nudil strhující survival či hrdinský akční thriller jak se nám snaží nakdákat distributor se nekoná ani náhodou. Vlastně to na mě působilo jako totální pohoda s absencí čehokoliv jako je strach o postavy nebo obavy o jejich život. Prostě rodinej Walt Disney kterej střídavě nudí, střídavě uspává, občas nabídne nějakou tu digitální vlnu a dokonce se snad aspoň místy snaží o nějakou dramatičnost, ale vy prostě víte, že to nakonec stejně dopadne nechutně dobře a žádnýmu z těch hrdinů kteří jsou u vám u prdele a chtěli by jste je vidět na dně oceánu se nemůže nic stát. A jak už jsem zmínil 3D úplně na nic. Akorát mě boleli oči a uši z těch brejlí debilních. Jednou a dost.40%(27.1.2016)

• Womanizer

Tenhle trend filmů podle skutečných událostí už mi leze krkem. Vždyť to je pořád samej Jarda hrdinou. Dívat se na to dalo, ale poslouchat se to nedalo, vždyť to bylo samé skučení. Nebýt tam mladého Afflecka, tak snad v půlce filmu uteču.(27.1.2016)

|50%| Ani se mi do tohoto moc nechtělo, ale přesto jsem to riskl. Celkově na zabití sobotního dopoledne to bylo celkem ideální, místy trochu zdlouhavé, ale nebylo to nic, co by mě nějak pohoršilo. Čistě průměrná záležitost. Nejdřív hlavní herec. Chris Pine podle mého názoru, vůbec neumí hrát. Osobně ho nechci moc kritizovat, prostě je to takové trdlo, snad v každé scéně je na něm vidět jak se stydí atd. Ve filmu Jack Ryan jsem ho asi moc tvrdě kritizoval, ale do akčního žánru se prostě nehodí. Třeba ve filmu Nezastavitelný, tam celkem ušel. Zde se nemohl kolikrát ani vymáčknout, no přežil jsem to. Někdy si s ním musím dát ty novější Star Treky, třeba tam nebude tak špatný, ale pochybuju. Ostatní herci v pohodě. No, tak se vrátíme k tomuto katastrofickému dílku. Nějak mě to celkově nechytlo, ale nutno uznat, že scény, kdy se loď potápí a postupně ničí jednotlivé části lodi, tak to bylo natočeno velmi dobře a přehledně. Sice to nebylo vůbec dechberoucí a emočně napjaté, bylo to alespoň uvěřitelné a mírné. Skoro žádné napětí, film se pozvolna ubíral jedním směrem a tak skončil. Takže bych to měl vlastně po této stránce zhodnotit ještě trochu kritičtěji, ale neurazilo mě to, nemělo to žádnou nelogičnost, prostě jednohubka. Toť vše.(25.4.2016)

Do posledního dechu jsem rozhodně tento film neabsolvoval, i ve finále jsem při něm v poklidu dýchal, ale mám rád toto prostředí, kdy zima ševelí nad rozbouřeným oceánem a rozvírá náruč smrti. Herecké obsazení v čele s Chrisem Pinem pro mě není nijak velkým lákadlem a možná bych i řekl největší slabinou tohoto filmu. Ten kluk mi prostě nějak nejde pod rozčepířený vous. Nejvíc si na tomto filmu cením inspirace čerpané lodní pumpou ze skutečné události, což dělá pro mě něco víc, než ve výsledném průměru je.(28.1.2016)

• Zeck

Hrůzně nudné drama nevtipné verze Forresta Gumpa v rozbouřeném bazénu s CGI triky a permanentní tmou. Děsně rovní intelektuálové ze strojovny, detailně obeznámení s etiketou a gentlemanským vystupováním v situacích za třicet minut jistá smrt, uvíznou na rozbouřeném moři v bezvýchodné situaci. Člověk by čekal, že řeknou minimálně jednou něco sprostého ve stylu: "Kurva, jsme v prdeli, všichni tady chcípneme, co budeme dělat!". A půjdou si následně hystericky po krku a tím vytvoří půdu pro pořádné drama v už tak dramatické situaci. Nikoliv, zazpívají si, udělají si pregnantní argumentační schůzku, talentovanější brácha z netalentované herecké rodiny děsně psychologicky oloupe uvařené vejce a totálně uměle u toho pronese brilantní plán, který strojníci a kuchaři ihned odsouhlasí a realizují, no a pak už nezbývá než čekat až se přiblíží retard v záchranném člunu s další bandou děsně rovných záchranářů, kteří zcela realisticky v situacích za pět minut jistá smrt vtipkují, hází hollywoodské dobrosrdečné pohledy ve stylu: "Vím, že tady dnes zcela bezdůvodně zemřu, ale povinnost pomáhat mi to přikazuje a já jsem s tím smířen, takže znáte ten vtip jak jde žena na nákup?...". Kéž by byl celý film pouze o tomhle mizerně napsaném a zahraném heroizačním patosu, to by se ještě snést dalo, ale před samotnou děsně realistickou záchranou akcí, ve které sice mrzne a prší zároveň, sněží a blýská se, všichni jsou totálně mokří a za deset minut uschnou, i když na ně pořád prší, hypotermie neexistuje, vlny uhýbají a lidé nadskakují deset metrů do výšky aby spadli na stejné místo, ze kterého nadskočili, i když loď je o pět metrů dál... Kde jsem to sakra skončil. Jo, člověk si musí vytrpět přes hodinu balastu jenom proto, aby zjistil to, co zjistí po pěti úvodních minutách, že záchranář Pine je retardovaný a má příšernou snoubenku, které se polovinu filmu věnuje pozornost jenom proto, aby pak mohla mít strach o boyfrienda a my zřejmě spolu sní. Já ho ale měl úplně u prdele, stejně jako jí a všechny ostatní vyretušované postavy. Tleskám, chyběl už jen Mitch Buchannon ve zpomaleném znaku jak plave v tom moři s desetimetrovými vlnami, pomáhá s plovákem a drží flašku Hennessy. Vlastně by to s ním bylo mnohem lepší než tahle poctu skládající nuda. 40%(14.5.2016)