Expanze

• USA The Expanse
Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
USA, (2015–2022), 46 h 56 min (Minutáž: 40–63 min)

Předloha:

Daniel Abraham (kniha), Ty Franck (kniha)

Steven Strait, Dominique Tipper, Wes Chatham, Shohreh Aghdashloo, Cas Anvar, Frankie Adams, Cara Gee, Thomas Jane, Shawn Doyle, Nadine Nicole, Florence Faivre (více)

Série(6) / Epizody(62)

Děj se odehrává za 200 let v budoucnosti, kdy lidstvo plně kolonizovalo sluneční soustavu, ale ještě nedosáhlo ke hvězdám, na pozadí vyostřujícího se konfliktu mezi Zemí, Marsem a koloniemi v Pásu asteroidů. Detektiv Miller, narozený v Pásu, dostane úkol najít nezvěstnou mladou ženu, Juliettu Andromedu Mao. Jim Holden je prvním důstojníkem z nákladní lodě - tahače ledu Canterbury, která těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to oba stáli, jejich osudy se protnou a zjistí, že pohřešovaná dívka je klíčem ke spiknutí nepředstavitelného měřítka. (jaaara)

lajkus

Divím se tomu nízkému hodnocení (pouze 76%), asi se u toho pubertální beďarové nudili.... Ani jedna lod se totiž nezmění na elektrického transformera, žádná planeta nevybuchne a lidé po sobě nestřílí zelenými lasery... Zatím viděno 7 dílů... UPDATE : Nakonec hodnocení nechávám, jeden z nejlepších sci-fi seriálů za poslední dekádu (aneb jdi se vysrat Battleship Gallaktiko (nebo jak se ta kravina jmenuje)).... ()

Daydreamer

Výtečná záležitost! Po skvělé první řadě druhá řada právě tak skvělá. Zajímavý příběh a dechberoucí vizuál. Něco takového už tady dlouho nebylo! :-) ()

RomanL

Konečně zase po dlouhé době klasická hard SF, která se vyznačuje tím, že ten vesmír, ve kterém se odehrává, působí naprosto reálným dojmem. Bude to hlavně zřejmě poměrně zdařilou knižní předlohou, o které jsem dokonce zjistil, že ji mám doma, ale ještě jsem ji nečetl. Nářky některých recenzentů o nudných pasážích (například scény na Zemi a podobně) musím odmítnout, protože jsou zcela neoddělitelnou součástí děje a na jejich výsledku záleží vývoj dalšího děje ve zbytku vesmíru, nejsou samoúčelné. Zápletka, hrdinové a počet stran je podle mě optimální a umožňuje zachovat přehled o ději, což u sebe nemohu říct například u Hře o trůny, která mě tím pádem nebaví. A jak je nakonec vidět, i tohle je pro někoho moc slozité. Prostě, jak už jsem psal - tenhle komplexní vesmír fuguje, nemluvě o skvělém technickém zpracování, se krerým se studio SyFy tentokrát skutečně vytáhlo a nad kterým srdce technokrata jako já zaplesá. Za mě jednoznačně plný počet bodů, nic podobného tady už dlouho nebylo. ()

Comodore_1

První série je taková zahřívačka. Druhá série je brána velmi vážně, jednoznačně dostala mnohem větší přísun dolarů. A proto ještě překonává první sérii. Těším se na další kousky. ()

rinnovka

Ze všech seriálů, který jsem během svý "kariéry" seriálovýho maniaka viděla, je The Expanse pořád pro mě na prvním místě. Svět, ve kterým už pro lidstvo není domovem jen Země, je myslím ztvárněný tak dokonale, že se nemůžu ubránit myšlenky, že jednou to takhle fakt bude. Dějová linie se během obou sérií větví značně, ale myslím, že pozorný divák si pořádek udělá a nenechá se odradit. Nemůžu se dočkat třetí série a doufám, doufám, že se tvůrci ještě "vytasí" s Millerem a nasolí nám napínavou akci. Obě série 100%. ()

stalkicz

Prvni sezona je slabsi, nektere dily jsou utahane a nudi. Druha serie uz ma vetsi nabo. Pro fanousky sfici dobra zabava. Dobre herecka vykony, kde nejslabsi je Holden, ktery proste jako respektovany vudce nepusobi. ()

Sashmen13

Po přečtění knih (co zatím byly vydány), mám tuhle sérii ještě radši. Seriál je myslím dobře zvládnutý a jsem rád, že zakomponovali i příběhy, které byly vydány dodatečně. Viz. epstain nebo "butcher from Anderson station" : ) ()

Mejkby

Parádní sci-fi seriál, konečně něco co se nesnaží napodobovat Star Trek (BSG, Firefly, Orville, atd.) Tady nepotkáte vymazlené lodičky s varpovým pohonem a nekonečné množství ras. Jsou tu jen lidé, ale ve špíně a vzájemných intrikách si bohatě vystačí. Vztahy mezi Zemí, Marsem a obyvateli Pásu jsou na bodu mrazu. Taková studená válka celé sluneční soustavy. Herci jsou spíš neznámí, ale to beru jako výhodu. Teda až na Stevena Straita v roli J. Holdena. To je opravdu děs. Jen kvůli němu nemůžu dát 5 hvězd, i když by si to seriál jinak zasloužil. ()

zijutady

Viděl jsem obě dosud vydané série a nevím, co si mám myslet. V jednu chvíli je děj zajímavý a člověk se raduje nad různými detaily ze světa fyziky (všudy ne/přítomná gravitace, navigační křivky, fyziologické rozdíly podle původu…). Ovšem o chvíli později? Vše se začne vléci pomaleji, než Vesmírná Odyssea 2001 ve své 160 minutové verzi a vy čekáte, kdy už tvůrci konečně odhalí to, co je vám uplynulé 3 hodiny/díly naprosto jasné. Víc než časté, naprosto nelogické chování postav je obvykle omluveno složitou politickou situací solárního systému. Aby také ne, když frakcí je k dispozici víc než stran v parlamentu ČR (2018). Belter Creole umí pěkně trhat uši, hlavně při plamenných projevech rádoby revolucionářů… Seriál mě několikrát dostal do stavu, že ho vypnu a už nikdy nepustím, jen proto, abych se pak s podezíravostí podíval na pár dobrých dílů, zabitých mimoňským finále… Co musím pochválit a proč jsem nakonec nedal jen jednu hvězdu za fyziku, ale dvě, je hudebně-ambientní podkres, který skvěle utváří atmosféru tam, kde je potřeba. ()

Cr3sh

Jsem velmi rád, že jsem počkal na rozhodnutí až k třetí sérii, než k tomuto seriálu cokoliv napíšu. Po první série přišla totiž ke mě současně frustrace i nadšení. Nadšení ze začátku seriálu, protože tu dlouho nic zajímavějšího ve sci-fi sféře (teď jako myslím opravdu sci-fi, kde jsou vesmírné lodě, ne ty seriály, které jsou z důvodu rozpočtů všechny na zemi v roce 2040 apod, kde se vlastně ještě nic moc nezměnilo a tak všichni jezdí stále v ojetých škodovkách) a frustrace z toho, že je ten seriál hodněkrát poměrně neuchopitelný a složitý na úkor takové té pohody. Ale teď po polovině třetí série, kde musím říct, že seriál neustále graduje a graduje, spoustu právě těch složitých linek, kde člověk slyšel kvanta jmen a nemohl si skoro pamatovat, kdo je kdo skončilo a Expanse se dostal přesně tam, kde měl být. Tedy po sériích, kde bych dal za 4 hvězdy, se konečně dostaneme k takovým informacím z toho co se vlastně všechno stalo a proč, že to musím ocenit plnými pěti. Lepši Sci-fi tu fakt dlouho nebylo. BTW #SAVETHEEXPANSE (díky Amazone) ()

pvlkohout

Musím říct, že se to tak rozjelo, že po 8. dílu 3. série myslím, že Expanse je jeden z nejlepších sci-fi seriálů, co jsem kdy viděl, a že jsem jich viděl spoustu. Neskutečně mě to baví a moc se mi líbí i ta realističnost lodí a technologií, politické pikle, to že vše není jen černobílé a hlavně ta mysterióznost, která nutí člověka pořád přemýšlet... Myslím, že Expanse klidně snese srovnání s Battlestar Galactica a nebo Firefly... :) Dávám 5 hvězdiček, neboli 100%, nic míň si toto mistrovské dílo nezaslouží :) ()

Hootik

Vůbec se mi do toho nechtělo, trailery mě vůbec nepřilákali, ale ještě že jsem se odvážil, tohle je to top scifi poslední doby, ta fyzika oooooooooh maj gad... na tohle sem dlouho čekal, zhltnul sem všechny díly během pár dní a chci víc, snad 4 řada nebude poslední... Jediný co mi vadí je Holden, to je tak hroznej charakter... Miller je úplně boží, stejně jako Amos... Alex si jede svou, Naomi bych vystřelil prvním airlockem ven. Když sem viděl Ashforda tak sem si hned řekl tvl to je Cpt. Price... LivingDead hodnotí po 20min... ()

tulen

Nejsem moc fanda sci-fi (hlavne proto, ze jsou vetsinou znacne pitomy), ale tohle nevypada vubec spatne. Po prvnim dilu jsem spokojeny. Provedeni se mi nezda vubec spatny, ani obsazeni a herecke vykony (az na detektiva Millera, ale treba se to zlepsi nebo si zvyknu). Je to prijemne umerene, civilni a uveritelne (pokud se to da o scifi rict :)). Paralelne, resp. s mensim predstihem ctu knihu, takze je i zajimave porovnavat drobne odlisnosti. * Dodatek - dokoukal jsem všechno a hodnocení snížil na 3. Od první série jde kvalita setrvale dolů, ze seriálu se stává stále větší sitcom, klišé, působí čím dál odbytěji, ztrácí kvalitu i originalitu příběhu. Výsledný dojem je, že je to průměrná space opera, která dost rychle ztrácí logiku a poslední série už tvůrci prostě nějak chtěli dotáhnout a je to znát. ()

Kamil111

Béčková záležitost, která si hraje na něco, na co nemá. Ale jako odpad bych ji neoznačil a pro sci-fi mám slabost. ()

zekon

Skvělý sci-fi seriál který má šťávu. Jen aby 4 řady už nebylo jako vždy moc....... Fantasticky to evokuje Mass Effect lehce Alien a UFO. Autoři asi znají hry se skvělou atmosférou :) ()

Sidenius

Nemohu se zbavit pocitu že konkrétně celou první sérii jsem odhadl v prvním díle. Celkově mi moc nebaví 5 příběhů samostatně se odvíjejících a sem tam se protnou. Pro udržení pozornosti musím často vypít kávu. Efekty a zákony fyziky jsou dotažené na jedničku. Některé díly občas překvapí, ale to přisuzuji spíš režisérovi, protože každý druhý točí někdo jiný (ještě že tak.. ) Nějak jsem tomu nepřišel na chuť. ()

KraLuban

Seriál s brutálně sestupnou tendencí kvality...nebo to snad je jen výkyv, ale 4. série byla naprosto jalová. Předchozí série byly výborné až dobré, každá trochu o něčem jiném. Ta poslední ale byla...o ničem. Jestli tohle je tendence, kterou se "expanska" hodlá ubírat, tak potěš prso. ()

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (více)

Amazon chystá Mass Effect seriál

Amazon chystá Mass Effect seriál

24.11.2021

Streamovací služba Amazon pomalu ale jistě začíná rozjíždět svoji vysokorozpočtvou televizní produkci. Před pár dny si tak odbyla premiéru seriálová adaptace fantasy ságy Kolo času, kterou příští rok… (více)

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse