Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

Motinski

1.séria zobrala najlepšie poviedky z prvých kníh, pridala aj prequel story k niektorým postavám a ajkeď občas vidieť nižší budget, funguje to. Niektoré veci ma oproti knihám bavili menej, musím ale priznať že som občas dobrovoľne prehliadal chyby lebo ma to proste bavilo. Henry Cavill bol dobrá voľba ktorej som ako jeden z mála veril hneď po ohlásení. Skákanie v deji je zo začiatku určite problém pre neznalcov, ale zas tak zle to nevidím, veľmi rýchlo si zvyknete. Najväčšie mínus teda ostáva že cítiť produkčné rezervy. Zo súčasnych fantasy seriálov ide ajtak o nadštandart.  8/10 ()

BROKEN_

Velice povedený rozjezd seriálu Witcher, který má velký potenciál. Henry Cavill si Geralta užívá, a nedovedu si představit někoho jiného, jeho "fuck" a "hmm" nikdy neomrzí. CGI není dokonalé, to rozhodně ne, ale není to takový průser, abychom obraceli oči, jen je to zkrátka jasně vyditelný. O to více očekávám, že po úspěchu přidá Netflix na rozpočet, seriál si to zaslouží. Časově se každá epizoda odehrává v jinačím časovém pásmu, a někdy to může být zmatené, ale ke konci to všechno do sebe zapadne, je to zajímavý, jakým stylem vyprávění se tvůrci vydali. Jsem spokojený, a na druhou sérii se těším, jsem na to zvědavý. :) ()

Lachtaan

Vím, že je až divné, že Zaklínače hodnotím až čtvrt roku po premiéře, když ho celý svět stačil vidět do Vánoc, maximálně do Nového roku. Já jsem ale měl s novým vůdcem televizního fantasy žánru ze začátku trochu problémy, skoro nepřítomný kontext mezi prvními díly mě dokonce na dlouhou dobu odradil. Dost se změnilo až s rozhodnutím nejprve přelouskat knížku a se znalostmi z ní se poddat zbytku seriálové adaptace. Ta se mi ve své druhé půlce zamlouvala místy až na samotných 5 hvězd a věřím, že se se svou budoucí druhou (snad i třetí, čtvrtou..) sérkou vyšplhá mezi lídry fantazijního soudku na našich obrazovkách. [viděno na Netflixu] ()

MikyAff

Mé ambice na Zaklínače se pohybovaly opravdu vysoko a bohužel (bohudík) jsem před začátkem seriálu stihla přečíst knížky, kolem kterých se točí i děj první série. Díky tomu jsem se dokázala orientovat v časových skocích, ve kterých je jinak divák poměrně zmatený a upřímně mi to přeskakování i dost otravovalo. Příště víc scén s Geraltem a méně točení se kolem Yennefer a Ciri, prosím. Protože i těch pár chvil, kdy on je na scéně, dokázalo zachránit jinak nudný díl. Vážně bylo potřeba ty dvě holky natolik rozebírat? Příběh s Yenn by se dal zfouknout během jednoho dílu a Ciri mě tady neskutečně unavuje. Ale abych jen nenadávala, tak kromě skvělého Cavilla (kterému jsem při obsazení moc nefandila - byla to chyba), bych vyzdvihla Marigolda (tohle je fakt chytlavý!), který se fakt povedl a hlavně i ty šermířský souboje! Geralt v boji.. slint. Striga taky úplně skvělá a drak bohužel divnej. Takže jako všude, i zde je nějaké to pro a proti. Z výše zmíněných důvodů s přeskoky a zbytečných odchylek, bohužel dávám 4 hvězdy, ale hype na druhou sérii mám obrovský! ()

Zek

Abych se přiznal, tak knížky jsem nikdy nečetl. Hru jsem kdysi hrál a nějak mě to přestalo časem bavit. Proto svět zaklínače byl pro mě vlastně novinka a musím říct, že mě seriál mile překvapil. Občas jsem tedy měl problém se orientovat v příběhu, kdy se co v jaké době odehrává, ale to bylo vše postupně dovysvětleno. Cavil mi na Zaklínače parádně sedl a hlavní děj mě hodně bavil už se nemůžu dočkat druhé série. ()

tnp101

Nepolíben knižní ani videoherní podobou Zaklínače, přistupoval jsem k němu jako k seriálu, který bude „něco jako“ Hra o trůny a to se mi částečně potvrdilo, i když zaměnit by se v žádném případě nedaly. Po prvních epizodách jsem byl kvůli propletenosti dějových a časových linií na vážkách a vlastně si tu nelineárnost ani dlouho neuvědomoval. Postupně se skládačka vyplnila, ale doteď v tomto způsobu vyprávění nevidím moc velký smysl, respektive nevím, čím vlastně přispívá k lepšímu zážitku a zda to není jen prostředek ke zmatení diváka. Henry Cavill byl v roli Zaklínače dobrý (adaptaci neznám, takže se raději zdržím detailnějšího hodnocení), ale nemůžu se zbavit dojmu, že v rámci 1. sezóny hraje skoro druhé housle, ať už co se týče výpravy, tak celkové doby na obrazovce. Taková Yennefer na mě měla mnohem větší impakt (jo, je pěkná, ale nejen proto) a takřka vše, co se mi ze Zaklínače vybaví, spadá do její dějové linky. Nemůžu tedy říct, že by mě seriál nebavil, ale zároveň nemůžu říct, že mě baví všechny rozjeté dějové linky. 70% ()

Všivák

Jsem spokojený. Nečekal jsem buhvíjaký zázrak. Seriál se v celku věrně drží knižní předlohy z malýma odchylkama nebo občasným zjednodušením děje. Kdyby měli být zfilmovány všechny maličkosti z povídek, osmihodinová stopáž by na to těžko stačila. Jako znalec knih jsem se dobře orientoval v dějových liniích. Herci jsou dobře vybraní a atmosféra správně temná. Od začátku mi bylo jasné, že spousta lidí tomu napaří odpad kvůli černým elfům a dryádám. Bez ohledu na kvality samotného seriálu. Těmhle lidem bych řekl: "Kdybyste si vytáhli hlavu ze zadku, nerozčilovali se nad každou nepodstatnou kravinou a prostě se jen bavili, byli byste šťastnější". Je to jen fantazie. Vymyšlený svět. Až Ciri začne cestovat mezi sférama, už to rozhodně nebude vypadat jako typizovaný středověk. ()

VanTom

V podstatě se mi Netflixovské zpracování, po rozporuplných úvodních dvou epizodách, líbilo. V orientaci mi ale dost pomohlo, že jsem před ním dokoukal tu neslavnou polskou inscenaci, protože jmen, politických a časových linií na nás tvůrci vychrlili opravdu mnoho, navíc kontraproduktivně roztříštěně a nechronologicky. Dále jsem musel akceptovat, že Geralt sám byl až 3. hlavní postavou, většího prostoru i pozornosti se dočkaly silné ženy (dívky) Yennefer a Ciri, načež z adaptovaných povídek zůstala osekaná torza. Jinak obsazení hlavních rolí mi přišlo v pohodě, ani černoši mi mezi magickými, exotickými bytostmi nevadili (o to víc však bili do očí ve vesnickém / měšťanském komparzu). A dostat bůra pokaždé, kdy se postavy "zaklínaly" (hehe) osudem, mohl bych se v hospodě pěkně rozšoupnout. ()

fabecc1222

Zatím dobré! :). Člověk se po těch prvotních fotkách a prohlášeních začínal docela bát, ale tvůrci se s tím zatím popasovali víceméně statečně. Možná bych ocenil ještě větší důraz na Geralta jako takového, a ostatní důležité postavy představoval až třeba k závěru první řady, a ne hned ze začátku, což také zapříčíní pro neznalého diváka poměrně zmatek v časové linii. Linka Geralta je pochopitelně to nejlepší z celé 1. série, naopak linka Ciri, i přes dobrý výběr herečky byla zatím nejvíce nudná (stejně, jako její linka v knihách), a také změny oproti předlože, které byli udělány nejvíce právě v její lince někdy dost zabolí... Co však nelze odpustit, a kvůli čemu nelze jít na 5* je výběr představitelky Triss, zde opravdu tvůrci šlápli hodně vedle, a snad do 2. řady udělají aspoň něco s jejími vlasy, a sama herečka zapracuje na svém někdy dost podivném výrazu. ()

SamVimes

Proč nás Lauren S. Hissrich během příprav seriálu tolik strašila?! Zaklínač se totiž nakonec nad očekávání povedl. Předlohu sice neadaptuje úplně přesně (proč by taky měl…), využívá ji ale dostatečně, občas i doslovně používá její obzvlášť povedené repliky. Vypráví v dobře zvolené struktuře třech časových rovin pro tři hlavní postavy, díky čemuž můžeme zároveň sledovat původ Yennefer a Ciri a zápletky z povídek s Geraltem. Tato nechronologičnost není hned zpočátku zřejmá, čtenáři zde budou ve výhodě, pozorný divák se ovšem nebude ztrácet i bez znalosti knih. Je ale pravda, že některé povídky vzal seriál až příliš rychle a v závěrečných epizodách řada nevygradovala tak dobře, jak by měla. Henry Cavill obecně možná nemá obrovský výrazový rejstřík, Geralta ale zvládá výborně a herecké schopnosti dorovnává obrovským zápalem a porozuměním zdrojovému materiálu. U Ciri a Yennefer nakonec také nebyl důvod k obavám. A Joey Batey jako Marigold, ač třeba na statických fotkách ze středověkého okolí poněkud vyčnívá, jakmile začne mluvit nebo dokonce zpívat, je skvělý. Přešlapem se tak ukazuje jen Triss a pár vedlejších postav (dryády jsou ale úplně v pohodě). Seriál se může chlubit nádhernou výpravou (jen s výjimkou vysmívané nilfgaardské zbroje). Fantastický soundtrack s důrazem na struny a smyčce využívá i středověké a renesanční nástroje (loutna, niněra a mnohé další), což mu oproti klasickému orchestru dodává kromě „dobové“ atmosféry i dojem určité neučesanosti, drsnosti. A Geraltovy bojové scény nabízí vynikající choreografii s mečem. Jen těch scén pohříchu není zas tak moc a ta asi nejlepší je hned v první epizodě. I přes některé výtky jsem zkrátka se Zaklínačem nadmíru spokojen. ()

Jaro.Krafcik

Pre niekoho sklamanie a pre ďalšieho spokojnosť. Predlohu som nečítal, nakoľko som prešiel hru divoký hon a načrtol dvojku tak do detailu witchera nepoznám. Hlavný herec Geralta mohol byt lepší, a keď už tak mohol byť na scéne viac času. Ďalej nevýrazne postavy hlavne vďaka obsadeniu, Ciri a Triss. Yennefer bola fajn. Marigolda a jeho piesne v češtine radšej fakt nekomentujem. Určite pridu aj ďalšie série a budú o čosi lepšie, aspoň dúfam. 4* ()

vyfuk

Tohle je těžké hodnotit. Zaklínač je v podstatě srdovka. V jakémkoliv ohledu. První knihu znám v podstatě nazpaměť. A tak nějak jsem se během sledování pokusil vyvážit nějaké to nadšení a kritické oko ve mne. Nakonec silně převládlo to druhé. Seriál skáče v příběhu jako Babiš na dotace. Je zajímavé, že podle názorů jiných, je příběh pro nečtenáře chaotický těmi skoky. Ale upřímně, ony byly chaotické i pro mě jako čtenáře. Neustálé hopsání sem a tam lehce způsobí, že i když vy víte, co je v knihách, tak se přestanete orientovat v tom ohledu příběhu pro seriál. Nejednou si totiž tvůrci v rámci "zajímavosti" vymysleli vlastní linku příběhu. Kupodivu takovou, že jelikož nebyla přímo podle knihy, tak se na ni občas dalo i koukat. Protože když budeme u povídek, tak autoři sice je používají, ale jde o zvláštní směsici toho, kdy mají asi dělat nějakou linku toho, že se seznámíte s Geraltem. Mezitím, co na pozadí jede svůj příběh Ciri asi o 15 let později. Problémem je, že povídkami se spíše inspirují, než aby je adaptovali. Ona atmosféra temného světa spojená navíc s ikonickým satirickým a cynickým humorem typu "Blábol. A navíc se ani nerýmuje. Každé správné proroctví se rýmuje.", které sice použito je, ale je tak nečekané a prohozené jen tak, že si ani neuvědomíte, že mělo jít o vtip. Rozhovor se Stregoborem je z několika desítek napínavých minut zkrouhnut na pár prázdných vět a z menší kapitoly Renfri, která je silná, strašná, ale jednohubková se najednou stane velkým proroctvím, které s tím nemá co dělat. Vynechaná je samotná dokonalá postava Kaldemeyna s jeho úžasnou "kočkomůrou". Alespoň, že odkaz na krysu zabitou widelcem nechali nějak modifikovaný. Jenže ono to nějak pokračuje dál. Poté se hrabeme dlouhou dobu v Yennefer, která opět má všechno skoro vymyšlené, ale dá se na to koukat. Hej, dozvíme se něco více. Snad to bude dávat smysl. Pak se Geralt přesune do Temerie, kde najednou vyvstává asi milion a půl otázek. Jaký důl? Co tam dělá Triss? Proč ikonickou scénu z hospody úplně vystřihli? Kde je průlomový dialog s Foltestem, který ukáže, že i on je přeci jen člověk plný chyb? Dalo by se asi nekonečně pokračovat. To už si člověk uvědomí, že seriál se nijak neotravuje tím, aby povídky byly co nejlépe adaptovány, ale jde jenom o to, aby vám všem nějak došlo, že Geralt asi bude v tom příběhu nějak důležitý. Že by hlavní postava? Která jakoby není napojená na zbytek okolního světa? Hm? Ještě předtím máme tu možnost se podívat na kraj samotného světa. To, že jsme okradeni o neuvěřitelně humorné a kultovní hovory typu "Jářku, divotvory?" - "A šotci sú tu!" už jenom tvrdě zabolí. O tom, že "zasraní vtipálci" párkrát dostanou kuličkou a Marigold nebude mít ani své "Už tě někdy někdo kopl do prdele, kozlíčku?", to je konečná. Celá povídka je zruinovaná během pěti minut. Neologistické vtipy působí asi stejně přirozeně jako péro v zadku. Jsme okradeni o slovanskou mytologii v podobě "mladé babky", která se zjeví ve formě deus ex machina. Zmiňovat se o Cintře a Rinde asi nemá cenu. Z toho, co jsem tady vypsal tak vám všem je asi jasné, že v rámci adaptace to dopadlo katastroficky. Pak už je člověk vůči všemu tak otupělý, že ho to vlastně ani nezajímá. Postavy nějak různorodě skáčou sem a tam. Jejich jednání občas postrádá logiku, aby toho nebylo málo. Lehce už pak na to koukáte z donucení. A já se ptám, co by bylo lepší? Nebýt čtenář a mít v příběhu docela velký mrdník? A nebo být čtenář a umírat po každých deseti minutách? Později už hlavně nezájmem a nudou. Jsou i čtenáři a fanoušci, co se jim to líbilo, já jim to neberu. Mám svůj názor, který asi může být se stejně velkým obhájením jako jejich. Na další sérii se podívám už kvůli tomu, že už tolik v tom nebudu vzdělaný a hlavně mě zajímá, jak se to bude odvíjet. Pokud má jít o "konkurenci" Game of Thrones, tak to moc nevím teda jak. Nepamatuji se, že bych až do páté série měl někdy potřebu to vypnout a nebo nedokoukat. Sice jsem při sledování prvních sérií za sebou ještě neměl knihy, ale to neznamená, že bych nebyl kritický. Nepamatuji se, že by se v Písni ledu a ohně objevilo něco, z čeho bych vyloženě střílel. Tady se to dělo na epizodu tolikrát, že by mě nestačil celý muniční sklad. Jsem hnidopich, já vím. Ale co nadělám? První série za mě katastrofa. Trochu to zlepšuje příjemná hudba, která se ale jakoby bojí být více průbojná, nový, mladý, ale překvapivě dobrý Marigold, v celku obstojná Yennefer a Geralt, který je hrán jak je Cavill dokáže. On hrát umí, ale Geralt se mu tolik nehodí, což ani není ve výsledku jeho chyba, ale spíše chyba scénáře. Seriál kompletně přišel o kouzlo, které vytvořil Sapkowski. O kouzlo, které dělalo Zaklínače jedinečným. () (méně) (více)

Kalidor_

Z první série mám rozporuplné pocity. To co ztvárnili tvůrci dle knižních předloh (pár povídek v několika epizodách bylo ztvárněno vskutku bravurně), bylo to nejlepší z celé série. To co si tvůrci vymýšleli sami, bylo nudné, nezajímavé a laciné. Pro druhou sérii moc prosím o více Sapkowského a méně vlastní iniciativy. ()

MI-380

Sapkowského úžasné povídky a pohádky se tvůrcům dost pomíchaly. Jeho svět ale vykreslily celkem přesvědčivě. Seriál je pro mne tragicky temnou a přehnaně vážnou, ale celkem stravitelnou pohyblivou ilustrací dvou úvodních povídkových knih: 70% (zatím 3531 hodnotících s průměrem 81%). ()

V.Silver

Komplikované, pomalé - ale skvěle vystavěné a zahrané. Užíval jsem si každou chvíli s Geraltem, velmi dobrá byla "geneze" Yennefer i krkolomná cesta Ciri. Jako fanoušek knížky i her jsem byl z první řady Zaklínače nadšen, protože tato sága konečně dostala herce i rozpočet na to, aby mohla být převedena na filmové plátno v odpovídající podobě. 89 %, přičemž ty 4 % jsou za Toss a coin to your witcher :-) ()

cpt.Lynch

Dílo A.S. mám opravdu hodně rád. Na seriálovou verzi jsem se ani nijak moc netěšil, ani se k ní neupínal, jelikož jsem se chtěl vyhnout zklamání, že to zkrátka nebude podle mého gusta. Po prvních 4 dílech jsem byl naprosto unešený a nadšený! U pátého a šestého jsem vystřízlivěl a zažil zklamání. Poslední dva mou náladu pozvedly, nikoliv již k počáteční extázi. Povedl se casting, od začátku jsem koukal na Geralta a ne na herce, Yen taky naprosto výborná, Ciri jakbysmet. Fajn i vedlejší postavy, třeba Myšilov, Calente. Předlohu si dějově už do detailů nepamatuju, ale za mě je to dost věrné. Navíc celou dobu jsem měl pocit, že jsem v Sapkowského světě, atmosféra (jo mohla být trochu tamější a špinavější), hlášky. Chorografie soubojů skvělá. Souboj se zbojníky v Blavikenu je jedna z nejlepších scén, jakou jsem kdy viděl. Striga taky super. Hudební doprovod úžasný. Tolik k tomu dobrému. Brnění Nilfgardu je fakt průšvih, ale dá se to přejít a snad to v dalších sériích napraví :). Některé scény jsem moc nechápal. Orientace v ději a prostředí celkem složitá i pro fanouška. Některé kecací scény nudné. Boj o Sodden byl přinejmenším zvláštní. A někdy to působí lacině. Co na závěr? Bylo to super, ale mohlo to být ještě o mnoho lepší. Rozhodně nejsem naštvaný a vidím ohromný potenciál do dalších sérií. 4,5* ()

Arkanoid

Je škoda, že je v sérii hneď dej s Ciri zároveň s dejom Geraltových poviedok, lebo zaklínačov dej je kvôli tomu pretvorený a ukrátený o niektoré podstatné veci, ktoré by príbehom dodali väčšiu silu a dôraz. Rovnako mi chýba aj jedna nesfilmovaná poviedka (snáď inokedy) z prvej knihy. Niektoré Geraltove poviedky mi pripadali lepšie v knihe a tu v seriáli im chýbalo to, čo im môže kniha dať lepšie – viac prežívania a opisov situácie. V knihe som si černochov nevšimol, no v dnešných seriáloch kvôli trendu obsadiť všetky rasy tu sú, aj keď by sa do svojich úloh možno nehodili. Henry Cavill má správny chrapľavý hlas pre Geralta, ostatní herci tiež ujdú, aj keď to nie sú žiadni nominanti na Oscarov. Scenáristka Lauren Schmidt niekedy vlastnou iniciatívou epizódam pridala, no väčšinou ubrala. Jej najlepší nápad je záverečná bitka v epizóde 8 Much More, avšak nevyužila dostatočne jej potenciál. Jej najhorším nápadom bolo asi ubrať surrealizmus zo spracovaných poviedok, lebo práve tu sa réžia mohla vyhrať s formou a odlíšiť sa z davu seriálov. Vo väčšine epizód sa tvorcom nepodarilo udržať ani dojem zaujímavého béčka, bolo to horšie. Najlepšie sa podarilo adaptovať Otázku ceny, najhoršie u mňa dopadla epizóda Before a Fall, ktorá bola skoro celá vyplnená zbytočným dejom, ktorý si tvorcovia vymysleli. Prevláda sklamanie, v budúcej sérii to snáď dopadne lepšie. ()

Melios

Prvá séria ukázala ,že aj po všetkých aférach ,ktoré sa stali ešte pred uvedením ( aj po uvedení) dokáže vyrozprávať aj celkom solídny príbeh. Už rovno môžem povedať ,že sa to nedrží moc knihy a dosť často to aj odbáča ,ale ak ste čakali ,že dostanete stopercentnú knižnú adaptáciu spravenú od slova do slova a naservírovanú ako na striebornej tácke tak vám musím povedať ,že ste debili. Prestaňte snívať a vráťte sa do reality. Mne osobne stačilo ,aby si tvorcovia zobrali tento príbeh (konečne) ho natočili a spravili ho zábavne a ani sa nemusel držať knihy ( ,ale nesmeli zničiť LORE ). A to som aj dostal. Dostal som zábavnú krátku sériu ako ukážku toho ,čo by tvorcovia z touto sériou ešte mohli spraviť ak to niekto dotiahne do dokonalosti. A po prvej sérii musím povedať ,že: I am in!...Samozrejme to nieje perfektné ,ale ako ochutnávka je to super. No vec ,čo nesmiem opomenúť sú samozrejme efekty ,ktoré nie sú najlepšie ,ale aspoň nevyzerajú jak CGI Neo v bitke so Smithom v druhom Matrixe, ďalej napríkald neskutočne divný výber postáv ( Henry Cavil ako Geralt sa mi páči ,ale na Yennefer ,Triss a Ciri som si stále ešte nezvykol ), pre niekoho slabý vizuál ,alebo divný vizuál a vrcholom toho všetkého je zložitý dej. Ak chcete týmto začať ,aby ste sa dostali k zaklínačovi tak nezačínajte ,seriál je hlavne spravený pre znalcov predlôh a vy by ste sa v tom iba strácali. Hrami a knihami spravíte (zatiaľ) najlepšie. Až potom sa môžete vrhnúť na toto....Hodnotenie: B- . 75% - Každý diamant sa musí brúsiť ,aby bol perfektný... ()