Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

fordhont

Henry Cavill jako Zaklínač skvělej v každé scéně, kamera super, hudba fajn. Uvítal bych více rukopisu Baginskiho ala jeho Katedrála. Tvůrci si šikovně poradili se Sapkowskiho povídkami a podařilo se jim vytvořit několik dějových linek v různých časech, jejichž souvislosti se postupně propojují. Trochu úsměvná politická korektnost vyvrcholená afro-americkým elfem :-). ()

Olafsson

První season mám za sebou, takže pár postřehů. Knihy jsme nečetl, zato jsem fantický fanda hry Witcher 3, která je podle mého názoru mistrovským a neopakovateným počinem. K seriálu: Cavill se role Geralta zhostil poctivě a odvándí slušný výkon, hlas se mu povedl, suché hlášky taky, akce je dobrá. Proti obsazení Ciri nic nemám. A teď začíná tragédie, proč je v roli Yennefer napůl Indka která vypadá na 18? Proč je casting plný negrů a kříženců? Pokud se nemýlím příbeh vychází z mytologie centrální Evropy a je reáliemi zasazen někam do středověku! Tohle je fakt na poblití, ale od Netflixu jsem samořejmě nic nečekal, současná Amerika je kulturně marxisitcká žumpa se vším co k tomu patří. Hře tohle samořejmě nesahá ani po kotníky, ale což, běžný US konzument to zhltne i s obalem. Středoevropan na mnoha místech pravidelně pláče... Můžem se jen domýšlet jak by to dopadlo, kdyby se do toho pustili Poláci sami, bez zkurvené americké politické korektnosti... ()

DarweyD

Pokud by seriál byl samostatný, a nejednalo se o svět zaklínače, zasloužil by si asi tak tři hvězdy. Jelikož se ale jedná o adaptaci úžasného fantasy světa plného zajímavých postav, seriál přinejmenším pohořel. Pokud bych musel říct pozitiva: určitě Henry Cavill jako Geralt odvedl super práci, stejně tak bojoví choreografové, a stejně tak se povedly speciální efekty v soubojích (poměrně realisticky vypadající krev a sekání do lidí) plus některé malé prvky ohledně magie se mi líbily. Rozhodně také bylo pár velice silných chvil, u kterých mi emoce lítali, ale bylo jich opravdové minimum, to je asi úplně veškeré pozitivum. NEGATIVA: Nezajímavé vedlejší postavy, nezajímavý děj, nezajímavá atmosféra, nezajímavá hudba, nezajímavé prostředí, neni cítit ani špetka inspirace slovanskou kulturou, náhodně vhozené postavy černé pleti pouze pro efekt politické korektnosti (skákání mezi Geraltem a amazonkami z Brokilonu je jako skákat mezi filmy Princ a večernice a Black Panther) lidé ze Skellige, na kterých byste nikdy nepoznali, že jsou ze Skellige, kdyby to nebylo řečeno v dialogu. Nepřehledné skákání v časoprostoru, nezajímavá Ciri, nezajímavá Yen, nezajímavá Triss, nezajímavá příběhová linka Yen a Ciri, nezajímavá politika, absolutně nefungující svět, kde to v jednu chvíli vypadá, že se koukám na Popelku, a v druhym momentě se kleje, šoustá a seká maso, nezajímavé používání magie... mohl bych pokračovat ještě tisíc řádků dál, ale tenhle seriál prostě šlápl těžce vedle, a radši bych byl kdyby nikdy nevznikl, nebo by byl mnohem minimalstičtější, kde by bylo víc Geralta, míň nudy. Jo a taky by to museli dělat evropani, ta americkost z toho teče jak krev z mejch očí a uší při některých scénách tohoto seriálu. Poslední věc: pokud porovnám tři média svými pocity (protože porovnávat jiné média po technické stránce jako jsou knížky, hry a seriály je očividně zakázáno) tak to řeknu takhle: Knihy (mega zábava) Hry (mega zábava) Seriál ("prosímtě bože, ať už tahle levná napodobenina skončí"). Druhou sérii podporovat nehodlám, leda by se stal nějakej obrovskej zázrak. ()

ACDCKL

První série za náma. Popravdě jsem od seriálu moc nečekal, nejenže obsazení některých postav mi přišlo až zastrašující díky politické korektnosti vůči menšínám, tím pádem teda očekávám, že v dalších sériích budou nasazeni i původní obyvatelé Ameriky, aby se to vyvážilo; a následně i trailery nebyly zpočátku moc povedené a vypadalo to jako guláš. Nakonec se ukázalo, že některé díly jsou velmi povedené (3. a 4. díl), herecké výkony Henryho, Freyi a Anyi jsou vcelku dobré, i Adam Levy jako Myšilov je dobře zahraná postava, jen se nesmí čekat, že bude stejný jako ve hře. Bojové scény, je vidět, že si najali choreografy z GOT, ty nemají problém. Největší problém nastává s obsazením některých postav, Fringilla Viggo, strašidelné obsazení, přešlap do hlubokého hnoje, pohnojení jejího charakteru, který se bude špatně napravovat, totálně neatraktivní herečka, a i když nejsem rasista, kurnik, koho napadlo dát tuto roli herečce tmavé pleti, např. u Istredda to nakonec tak nevadí, ale zde u ní, ona, která je v příbuzenském vztahu s dvorem v Beuclair, to teda znamená, že Anna Hernieta bude taky černá jako bota, no to teda, potěš pánbůh nás fandy Witchera. Následně i mladý černý elf je teda přešlap do nebe bijící. I obsazení Cahira, který je obsazen hercem, který je jasný záporák, tak bude těžké napravit jeho pověst v dalších sériích, bude velmi složité. Následně jsem rád, že již pro druhou sérii vyměnili maskéra či maskérku, ten průser s Nillfgardskou zbrojí, z toho si budou fandové LOTRa dělat srandu ještě v hrobě :D Nic horšího jsem snad neviděl, představit si, že v tomhle hnojníku bojuje brigáda generála Impera, to je k smíchu. Třetí a asi poslední kaňkou je vyobrazení Brokilonu, nejenže zase zvítězila ta korektnost, takže z nádherně blonďaté Eithné se stala černovlasá černoška, ale že Dryády používají kuše, sakra, to je dehonestace Dryád jak čert, úplně se obávám, co časem vyleze jako obsazení mé oblíbené Milwy. Následně i vyobrazení bitvy o Sodden je špatně vyobrazená, nebylo to nic velkého, co asi každý čekal. I tak, seriál zaslouží uznání, ono zfilmovat tyto povídky, není to sranda, už Poláci narazili do zdi, zde se povedlo prozatím nenabourat. Doufám, že pro druhou sérii se toho hodně zlepší, přece jenom, pořád je to fantasy ze Slovanského prostředí, nelze z toho dělat myšmaš, že tam obsadíte naprosto celý svět, to by tam za chvíli mohli hrát i Eskymáci. Takže prozatím si první série u mě drží tak kolem 80%. PS: Rasista ani Xenofob nejsem, ale co je moc, to je moc, všeho s mírou a spíše se držet předlohy než politiky. ()

Midar

Nakonec jsem docela zklamaný, trailery slibovaly našlapanou, temnou, akční jízdu, ke které se však první série ani nepřiblížila. Jako nečtenář předlohy jsem byl z neustálého přeskakování v čase ze začátku dost zmatený. Dějová linie z Ciri byla pak naprosto uspěchaná a hlavně nic neříkající. U Yennefer to sice bylo příběhově obsáhlejší, bohužel mě, ale tahle dějová linka vůbec nezaujala a tudíž také nebavila. Geraltova linka tak byla rozhodně tou nejlepší, bohužel však také, v rámci děje, často tou nejzbytečnější. Na druhou stranu to byly právě epizody, které neměly s hlavním dějem nic společného (povídky se Strigou a s drakem), které mi přišly nejzajímavější a nejlepší. Nejvíce se totiž blížily tomu, co jsem od tohoto seriálu vlastně čekal. Co se týče hereckého obsazení, Cavill se nakonec ukázal jako skvělá volba a i když jsem si chvíli musel na jeho "batmanovský" hlas zvykat, byl v roli Geralda přesvědčivý, bohužel však dostal překvapivě docela málo prostoru. Dále musím vyzdvihnout akční scénu ze závěru první epizody, která byla natočena naprosto bezchybně a zcela chápu, proč jí zařadili právě do této epizody. Co mě však kdovíjak neoslovilo byla hudba, která prostě nebyla dobrá. Celkový vizuál seriálu byl pak až příliš uhlazený a pěkný, což jde vidět hlavně v poslední epizodě, která mi kvůli tomu docela často přípomínala Narnii, což rozhodně není kompliment. Chybí tam ta surovost a špinavost, kterou jsem čekal. Ve výsledku mě napadá otázka, proč tvůrci zpracovávali něco, na co prostě neměli? Chtělo to schopnější lidi, od scénaristů a režiséru, po designéry, kameramany a skladatele. Věřím, že i s takovým rozpočtem by z toho schopnější lidé udělali skvost, takhle je to ale jen docela fajn, průměrné béčko, které, ale mohlo a mělo být něco mnohem víc. ()

Mykhaluu

Podivné obsazení, scvrklá zdroj Nilfgaardu, dějové linie léta vzdálené pro diváka neoznačeny, místy kostrbaté... ale přes lehce nadmakaného Geralta je to úvod od povídek do děje Ságy o Zaklínačovi, a o to tu jde! Přes původní obavy ze ztvárnění panem Cavillem, on je Zaklínač! Tak snad ta Sága nakonec bude... ()

PichyjePan

Nepřehledný, nudný, nezáživný, nic nevysvětlující (takže kdo vůbec neví co je zač zaklínač, tak se to ani nedozví), zdlouhavý (v některých lepších pasážích naopak příliš urychlené), hloupý, zmatečný, to hrozně nepřehledný a otravný skákání v čase a další a další špatný vlastnosti na které si jen vzpomenete. Na druhou stranu mě bavil Marigold a svým způsobem i Geralt, takže abych nebyl zas tak zlej, dám tu jednu hvězdičku. PS: Viděno v polštině, ve které to aspoň narozdíl od ostatních jazyků je poslouchatelné. PPS: Pokud jste to ještě neviděli, tak se na to pro lásku boží ani nedívejte. ()

Blazkowicz

Nejsem velký znalec nebo fanoušek knižní série (první dvě knihy mám přečtené), ale toto teda bylo velké zklamání. Začátek série ještě docela šel, ale asi tak od poloviny je to hrozná nuda, protože Geralta je tam čím dál míň a příběhy jsou oproti knižní předloze hodně zkrácené a někdy i zmršené (Borch Tři Kavky). Nejhorší ale je, že příběhy nejdou popořadě, ale jsou prostě časově úplně všelijak. A kde vyhrabali ty herce? PC Master Race Henry Cavill je v pohodě, ale Yennefer a Triss jsou totální šeredy. O černošině která by tam na tu dobu neměla co dělat ani nemluvě. 3* ()

adamix

Tento seriál je len špinavá exhibícia kostimérskej práce, ideálneho výzoru dvoch hlavných postáv, ako aj silenej erotiky či debilného scenára a hromadu iných nedostatkov, po ktorom zostane pachuť v ústach a bordel v hlave. Cavill prekvapil aj keď si viem predstaviť na jeho mieste iného herca, ktorý by postavu Geralta z Rivie vedel predstaviť aj z inej perspektívy. Postavu Yennefer som si zo začiatku obľúbil, paradoxne, keď bola zohyzdená. Potom sa z nej vykľula rozpoltená mrcha, ktorá stoj čo stoj túži po moci, aj keď oprávnene. Keby jej postavu hrala Eva Green, beriem všetko späť. Ale Chalotra je LEN pekná. Rovnako ako Cavill LEN nabúchaný. Nič viac, nič menej. Freya Allan je chudiatko taká škaredá a nezaujímavá, že jej potenciál vyprchal niekde v polke série, nehľadiac na to, aká je jej postava veľmi dôležitá. Ostatní herci nič. Preskoky v deji a v čase diváka skôr dopletú, než záujmu, obzvlášť takého, ktorý s týmto Zaklínačským svetom má veľmi málo alebo vôbec do činenia. Ja som fanúšikom poslednej časti hernej série s knihy čítať už nechcem, keďže seriál sa opiera prevažne o ne. Hromada nechcene smiešnych situácií, ktoré výsledný dojem skôr pokazia. Aj keď sa tu nájdu dobré momentky, väčšinou nesúvisia s hlavným dejom. Osobne ma viacej zaujali questy so Strigou alebo ochranou zlatého draka. Od druhého diela to vie upútať, ale niekde pred koncom to začne dosť škrípať a finálnou epizódou to len pribije klinec do hnilej rakvy. Akoby tu niekto chcel natočiť horšiu verziu ôsmej série GoTka, ibaže to poňal z omnoho minimalistickejšieho hľadiska. Vlastne ani neviem, či sa mi chce niekedy pozerať budúce série. Všetko by bolo tip top, len tvorcovia si zvolili nejaký zvrátene neladiaci systém, na ktorom tu všetko vystavili. P. S. - nie som rasista, ale ak sa nemýlim, Sapkowského svet Witchera má málinko odzrkadľovať s veľkým nadhľadom svet starých Slovanov, ale ja som tu napočítal v priemere dvoch černochov na každú epizódu. V nich však chyba nie je... ()

hrumsrt

Když se začne mluvit o seriálu jako nástupce Game of Thrones, tak si koledujete o problémy... Nečetl jsem knihy, nehrál jsem hru, ale prostě seriál měl zajímavé promo i reakce, takže jsem tomu dal šanci. No ani nelituji, seriál mě spíš bavil.. Obzvláště úvod seriálu mě fakt hodně bavil! Celkově není tajemstvím, že tu máme 3 dějové linky, kdy nejvíce mě určitě bavila ta s Yennefer (Anya Chalotra), navíc velmi příjemné obsazení! A naopak nejméně mě bavila linka s Ciri (Freya Allan), kde vyloženě tahle postava mě štvala! Co se týká celkově děje (epizod), tak úvod série mě mega bavil, stejně tak i konec, ale ta výplň byla přeci jen slabší.. Bylo to ale celkem svižné, akce v pohodě, famózní Marigold (Joey Batey) a jeho "Give a coin to your witcher". Co se těžce nepovedlo je nesourodost času, kdy se různě přeskakuje a fakt jsem se v tom ztrácel. (P.S. Nebyl jsem sám, i další lidi, kteří nečetli knihy v tom měli trošku guláš. A ti kteří je četli uznali, že to není úplně jednoduché pro někoho, kdo knihy nečetl.) Závěr série mi přišel trošku jak z latinskoamerické telenovely, že se "skoro nesetkali"...  75% ()

farb

I přes všechny změny, ke kterým tvůrci oproti předloze přistoupili, Geralt a ani jeho svět neuzmuli nic ze své podstaty. Naopak to vše slouží vyprávění a celkovému obrazu, který je přesně takový, jaký být má. Kvalitní adaptace. ()

kubas369

6/10. Největší plus tohohle seriálu jsou paradoxně věci, kterých jsem se od začátku nejvíc obával a to castingu hlavních postav a vykreslení světa jako takového. Henry Cavill je naprostá trefa do černého a i zbytek výrazně nezaostává. Hodně příjemným překvapením je Anya Chalotra. Co se týče vykreslení a atmosféry Kontinentu tak není překvapivě vůbec špatné. Jako ano mohli si na tom tvůrci dát ještě více záležet ale čekal jsem to daleko horší. Největší škoda je zkratkovitost některých epizod a vůbec nepoužití některých povídek. Různé časové linie jsou při prvním shlédnutí docela zmatečné ale při druhém průchodu seriálem dávají docela smysl a jsou příjemným zpestřením. Takže suma sumárum je první řada seriálu docela milým překvapením, který ale bohužel nedokáže překonat mírný nadprůměr. ()

koty2201

Ešte je skoro vynášať súd nad týmto seriálom ako nad celkom, pretože ešte nie sme na konci a minimálne 2 série nás čakajú. Ale v hodnotení prvej série spomeniem mnoho základných vecí, ktoré potom zopakujem aj v zhodnotení celého seriálu. Na začiatok taktiež stojí za zmienku aj to, že môj pohľad na Zaklínača je určite skreslený a menej kritický vzhľadom na dôležitý fakt. A to, že som knižné predlohy nečítal, čiže ak sú vyjadrenia o tomto seriáli pravdivé, že sa často výrazne odkláňa od predlohy, tak ja to neviem posúdiť a skritizovať, keďže knižky o "vědmákovi" nepoznám. Musím uznať, že tak či tak je veľmi ťažké zadaptovať do seriálovej podoby takú komplexnú vec ako je románová séria a určite nie je priestor takýto veľký epos zobraziť na 100% verne a v celej svojej kráse. Je tam veľa postáv, bohatá história tohto fantasy sveta, množstvo monštier, príbehov, prostredí, miest a dedín a kráľovstiev a loru ako takého atď.. A s tým súvisí jeden zásadný problém, ktorý s 1. sériou Zaklínača mám, pretože často je pre mňa dosť ťažký na pochopenie. Občas som mal problém určiť kto je kto, aké sú motivácie jeho konania, občas mi unikala logika danej situácie alebo chovania sa postáv. Jednotlivé pasáže v epizódach nejasne skáču medzi minulosťou a súčasnosťou a naozaj som sa v tom bordeli často strácal. Chápem, že potrebujú robiť flashbacky a chcú retrospektívne odkrývať mnohé tajomstvá a divákom postupne odhaliť rôzne dejové skutočnosti, aby diváci potom dostávali tie pay-offy. Ale tu proste ten foreshadowing alebo aj retrospektíva často nefunguje a je to veľký chaos a často som sa nechytal a musel som googliť, že ako sa veci majú. A to je, ako som povedal, asi môj najväčší problém so seriálom. Nehovoriac o tom ,že to komplikuje aj ten fakt, že sledujeme asi minimálne 3 dejové linky naraz. Príbeh je pomerne jednoduchý a štandardný v rámci žánru stredovekého fantasy a možno sa niekto urazí, ale pán Sapkowski očividne nevymyslel vo svojej podstate nič nové a originálne (myslím príbeh ako taký a nie jeho podanie v seriáli). V krajine zúri vojna, pretože jeden panovník sa rozhodol zabrať celý kontinent, čarodejníci ktorí sa tiež snažia ovládať celé územie niekde v pozadí sú v ohrození, monštrá a bytosti ohrozujú a vraždia obyvateľstvo a zaklínači s nimi bojujú a do toho tu máme vyvolenú, princeznú Cirilu, ktorá má vraj moc zachrániť svet. A Geralt, ústredný "vědmák" ju má nájsť a chrániť, lebo mu bola súdená. Takže takto jednoduché to je vo svojej podstate a keby som to zjednodušil. To proste nie je nič nové a neviem ako sú na tom knihy (snáď oveľa lepšie), ale seriál je dosť často nudne a nezáživne podaný. Veľa dejových liniek je zbytočných, respektíve sú dlhšie ako treba a pôsobia potom zdĺhavo. Z postáv ma najviac zaujali (aj vďaka skvelému hereckému podaniu) Geralt (Henry Cavill), Cirila (Freya Allan), Yennefer (Anya Chalotra) a Jaskier (Joey Batey). Ostatné herecké výkony sú štandardné, ale určite nie zlé. Len buď dostali málo priestoru alebo ma jednoducho nezaujali. Geralt je síce emočne dosť suchár, ale za to výborný bojovník a má svoju iskru miestneho hrdinu. A je príjemné sledovať ako neskôr má tento drsňák predsa len aj nejaké ľudské city a že mu na niektorých ľuďoch záleží a chce ich napriek svojím zásadám záklínača, chrániť. Cirila to má vďaka svojmu neľahkému osudu veľmi zložité a len pomaly sa s tým vyrovnáva, keďže prišla o všetky svoje istoty a blízkych. Yennefer je zase rebelujúca čarodejnica, pretože osud sa k nej tiež nezachoval najlepšie a ešte sa len hľadá, že čo chce od života. Jaskier je zase dobrou a vtipnou postavou miestneho hudobníka a baviča, ktorý ma zaujal svojou komickosťou a funguje dobre ako také odľahčenie rôznych vážnych momentov. Keď sa mám vyjadriť k hudbe, tak tá je v Zaklínačovi perfektná a minimálne "Toss a Coin To Your Witcher" je už hotový hit a občas si to zvyknem púšťať na dobrú náladu :D Alebo keď ide v seriáli do tuhého, tak akčné pasáže sú tou dramatickou hudbou tiež pekne podčiarknuté. Čo sa týka práce s kamerou a zábermi, tak často je to dobrý money-shot a je radosť sa na to pozerať. CGI je tiež veľmi podarené vzhľadom na ten rozpočet. Nie je to asi top kvalita, ale je to pekné a neurazí. Prostredia a sety sú tiež veľmi pekné, kde sa nachádzajú hrady, zámky, lesy alebo hory a zo všadiaľ dýcha európska nátura a poľský stredovek. A tie kostýmy a masky, to ani nehovorím, pretože ako keby predomnou ožila videoherná verzia od CD Projekt Red. Síce sú tu dizajnové zmeny a niektoré nie presné v porovnaní s knihami (čo mi niektorí čitatelia povedali), ale aj tak tvorcov chválim. Čiže technicky je na tom Zaklínač skvelo a kvalitne natočený. Takže keď to tak zhrniem, tak som síce z mnohých podstatných riešení v seriáli sklamaný, čo podanie príbehu je veľmi podstatné.. na druhej strane ide o určite jemne nadpriemerné stredoveké fantasy a som zvedavý ako to bude pokračovať ďalej. Len čo mám z počutia, tak vraj druhá a tretia séria už sú na tom horšie, čiže sa veľmi neteším. () (méně) (více)

JollerCZE

Zaklínač - Série 1 Na seriálového zaklínače jsem netrpělivě čekal od jeho prvního ohlášení. A musím poděkovat Netflixu, že celou sérii vydali najednou. To dává skvělou možnost ohodnotit to jako celek. Na začátku bych měl zmínit, že jakožto velký fanoušek knižní ságy seriál velmi porovnávám s knižní předlohou a následující řádky mohou a spíše obsahují SPOILERY. Taky se dopředu omlouvám za možnou kostrbatost komentáře, nejsem profesionální recenzent. Jak se tedy Zaklínač v mých očích povedl? V první řadě obsazení. Jako spousta lidí jsem i já byl mírně skeptický ohledně Henry Cavilla coby Geralta z Rivie. Nicméně, Henry ukázal, že mu tato role není lhostejná a dal do ní opravdu hodně svého hereckého umu. Geralt v jeho podání mi velice sedl. Začínaje vzhledem, chováním doprovázeje a emočním podáním končíce. Vyobrazení emoční stránky je pro tuto roli chůze po tenkém ledě, koneckonců by měl být zbaven emocí, a proto mě nesmírně potěšilo, jak si H. Cavill vedl. Co se Cirilly týče, tak ano, zahrála to pěkně, ale upřímně jí tam moc prostoru dáno nebylo. Jelikož po většinu času na scéně utíkala svým pronásledovatelů, tak řeknu, že to jí šlo dobře. Yennefer mi přišla docela vzdálená od předlohy, moc mi nesedla. I když opomenu, že vzhledově moc neodpovídala, tak hlavně chováním. Čekal jsem, že bude více „knižní“. Koneckonců, je jedním z pilířů celé ságy. Velmi mě naopak překvapilo, jak byla dějová linka ohnuta ohledně Fringilly Vigo a Cahira. V případě pokračování budu velmi zvědavý, jak vysvětlí několik významných okamžiků z pozdějších dílů ságy. Vilgefortze a Triss jim prostě neodpustím. Posunu de k ději. Hned zprvu se mi zalíbilo, že seriál využil svého potenciálu a vyplnil, či více rozvedl linky, které byly v knihách málo, či vůbec popsané. Za to patří tvůrcům velké plus. Kupříkladu jejich pojetí Yennina příběhu je zajímavé, působící a divácky uspokojivé. Nicméně, ubírat či měnit lore vnímám jako risk, který se nemusí vyplatit. Obzvláště, když v některých dílech bylo úplně opomenuto to hlavní z celé povídky, příklad, hned druhý díl a scéna „Filavandrel nás prostě pustil“, nebo „Yennefer a Geralt prostě porazili Djinna“, ti, co četli knihy, tak ví, ale pro nového diváka to může být trochu ochuzující. Co také může být pro někoho, kdo nezná lore, tak je obrovské skákání časem. To bych označil za největší vadu na kráse. Postavy umírají a zase ožívají a divák tak nemusí zcela pochopit v jakém pořadí se co odehrálo a může v tom mít trochu chaos. Což asi nechcete, pokud ho neumíte ovládat. :D Velká odchylka a zklamání byla celá bitva o Sodden, jestli takto chtějí pokračovat, bojím se, jak jednou bude vypadat Brenna. Posunuli se, tak hudba mě velice překvapila. Skvěle dodávala atmosféru. Vizuál taktéž velice působivý a až na Údolí květin, které spíše připomínalo poušť, trefný. CGI spíše průměrné. Dalším kladem můžu označit bojovou choreografii, řežou se pěkně. Na závěr tolik. Seriálový zaklínač rozhodně stojí za to zhlédnout. Je to obstojné přiblížení velkolepého světa A. Sapkowského, které uspokojí skalní fanoušky a nováčky nudit nebude, ba je možná naladí ke čtení knih. Za mě se čekání vyplatilo a jako celek, až na několik nedostatků a detailů prošel mým celkem jemným sítem. Na konec pár plusů a mínusů: + Hudba + Herecké obsazení + Rozvinutí dějových linek + Bojová choreografie - Vilgefortz - Přepisování popsaných postav - Bitva o Sodden - Přepisování knižního děje () (méně) (více)

VirglCZ

Výpravné, uspěchané a nestoudné ve své promarněnosti. Zaklínač trpí stejným neduhem jako nové Star Wars, neví, komu se chce zavděčit a jak si poradit s hloubkou a komplexitou základů, na kterých chce stavět. A tak bere svět, kterému nerozumí, tu slepí, tu škrtne, tady přidá a nakonec to prožene emočním vagónem agresivní osuduvosti, který snad má nahradit neúplnost a nespojitost děje i prázdnost abstrakcí a paralel, které se přes očividnou snahu nepodařilo ze Sapkowského díla přenést. Bohužel, samotný osud prostě nestačí, někdy je třeba něco víc... Přitom se nemuselo nikam spěchat, autoři mohli s klidem na srdci nechat první sérii Jaskierovi, Geraltovi a Yennefer, soustředit se na svět, ve kterém příběh chtějí vyprávět, a vyvarovat se děr, které nebudou umět slepit. Slovy klasika, 3.6, not great, not terrible. ()

Emílio

Je to ako by vám niekto rozprával pribeh dobrej knihy, ktorú niekedy čital. Už si ju moc nepamätá, loví v pamäti, skáče v deji a snaží sa to polepiť tak, aby ste to pochopili. Veľa toho vynechá, sem tam niečo primyslí, tvári sa pritom spokojne a pozoruje, či vás dostatočne namotal. Myslel som, že Netflix šermujúci miliardami investovanými ročne do obsahu sa aspoň vizuálom pochlapí, ale je to na dnešnú dobu príliš často lacné a umelé ako na svoju dobu poľský seriál. Dúfal som, že Baginski z pozície jedného z producentov na nich dá trošku pozor, ale nakoniec sa tiež len zviezol plus k tomu jeho Platige Image asi poslúžila len ako lacnejší zdroj CGI efektov. Prvá séria je skrátka kastrát bez chuti a zápachu, fejk kde veľká časť podľa kníh pomenovaných postáv hrá úplne niekoho iného ako bol v predlohe. Je to obal, kde bol chutný a výživný obsah nahradený univerzálnymi ingredienciami podľa súčasnej globálnej príručky zdravého stravovania (preto som nečakal, že táto partička SJWs tak dokáže zhanobiť rasu mojich obľúbených trpaslíkov). Uvidím či sa to niekam posunie za rok druhou sériou, ale mám dojem, že tieto starosti môžem už teraz kľudne pustiť z hlavy. ()

The_soloist

Úvodní sezóna rozhodně nezklamala! Sice by se dalo najít mnoho chyb, kterých se tvůrci dopustili. Například přílišná snaha vecpat do série Ciri, osekání některých povídek nebo časová zmatenost. Nicméně je třeba mít na paměti, že před tvůrci stál nelehký úkol. Dosud žádné seriálové dílo nebylo pod takovým drobnohledem fanoušků. Svou vinu na tom nese samozřejmě knižní sága a také CD projekt. A to se podle mě v mnoha případech odráží nad recenzemi komunity. Dále se nejde vyhnout srovnávání s Game of Thrones, ať už po stránce castingu, cgi, příběhu nebo rozpočtu. Na zaklínači musím ocenit, že každá epizoda má něco svého, tudíž se nedostaví stereotyp a i přesto série působí kompaktně. Jsem toho názoru, že herci nebo orchestr nebudou mít v následujících letech tolik svázané ruce a že seriál bude mít pouze stoupající tendenci. Přece jen dvě knihy složené z povídek se přepisují do scénáře hůř než román. Zároveň mají tvůrci opravdu růžovou budoucnost. Netflix už prolamuje i filmovou tvorbu, Witcher má lepší start než Stranger Things, GoT skončilo a ještě si nějaký měsíc počkáme na Lotra od Amazonu. K tomu mají kompletně uzavřenou knižní ságu, některé nevyužité povídky z první dvou knih, spoustu materiálu z her a Bouřkovou sezónu. Když si to člověk shrne, musí mu být jasné, že Witcher je masivní značka, která tu s námi bude pěknou řádku let. Závěrem bych dodal, že Chalotra byla opravdu trefou a vůbec nepochybuji o tom, že nahradí Emiliu Clarke na pomyslném trůnu královen fantasy. ()

MichaelKey

Nemůžu si stěžovat. Uteklo to jako voda. Cavill jako Geralt je skvělej. Na Ciri už jsem si taky celkem zvykl. Prosím, další sérii, co nejdřív! ()