Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

Hrosko

Film mal slabsi dej, no vyrovnal to hereckymi vykonmi,kamerou a jednotlivymi scenkami, ktore boli na slovensky (polsky) film vydarene. ()

Wargoo

Slovensko nepatrí medzi megalomanské krajiny, a tak aj natáčanie Jánošíka sprevádzali finančné problémy. Minca k minci, a už je Jurko na svete. Po 140 minútach strávených v kine som pochopil, že film môžem buď nenávidieť alebo opak. Mne osobne sa páčil. Nebol to síce akciou a rabovačkami poprepchávaný akčný film, ale ako historická dráma sa mi to páčilo oveľa viac. Čo sa Jiráčka týka, nezahral vôbec zle, ale predsa len, jedného z najväčších Slovákov by mal hrať Slovák. Nuž, voľba aká bola, ale nebol som ňou extra sklamaný. Uhorčík a jeho predstavený Martinka, a vlastne všetci ostatní film svojimi hereckým umom pozdvihli. Milujem slovenskú prírodu, a tu jej teda bolo. Nádherné lokácie kde pohyb a lup zbojníkov sprevádzala prekvapivo vynikajúca hudba - dramatická, ale aj tá romantická. O brutálnosti tu moc písať nechcem, ale bolo jej samozrejme tak akurát. Treba, veď vtedy sa s nikým nepárali. Kamera sa mi sem tam zdala rozmazaná, a stretol som sa aj s dosť hektickými a neprehľadnými situáciami. Napríklad keď Jánošíkova banda pripravila "lesť" prichádzajúcim vojakom s dymom. To som trošku nepochopil, a počkám si na druhú projekciu u mňa v obývačke, aby som to pochopil. Tak teda druhý najdrahší film slovenskej kinematografie som videl, a páčil sa mi. Krásy slovenského prostredia, hudby a kultúry sú u mňa za 4**** 76,714% ()

agassi68

Folklórne slávnosti v Terchovej majú viac šťavy ako tento dokument tváriaci sa ako film. Nepomohli ani sexistické vložky. Celé to bolo ako keby to natočil Janko z ulice za pomoci svojich kamarátov. Desné dialógy len podčiarkli nemohúcnosť hercov zo seba niečoo vydolovať. Chudák Jánošík, v hrobe sa musí obracať.. ()

BathoryMan

Po skončení filmu som zostal mierne zarazený a pýtal som sa sám seba ako je možné že tento film prijali ludia tak negatívne?A myslím že som našiel odpoveď.My Slováci sa stále nejako držíme tradícii a ked niekto tieto tradície poruší a snaží sa presadiť niečo iné ,tak sa nám to bohužial nepáči.V tomto prípade je to trochú iný pohlad na Jánošíka než aký poznáme z povier a legiend a takýto pohlad asi vela Slovákov nedokázalo stráviť!Po filmárskej stránke zručne natočené bez výrazne slabších elementov(iba tá kamera sa mohla na záberoch slovenskej prírody vyblázniť viac), aj keď namiesto Jiráčka by som si v hlavnej úlohe dokázal predstaviť aj niekoho iného ,nakoniec som predsa jeho výkon prijal!Zaujímavý pohlad na legendu,ktorý by si ale zaslúžil viac úcty než opovrhania! ()

Rockerman

Velké ambice, špatný film. Naprosto nepřesvědčivý Jánošík! Ještě jako " heparinovému vrahu ", jsem to Václavu Jiráčkovi věřil, ale Jánošík se mu vůbec nepovedl. Od odpadu tento film zachránila krásná slovenská příroda. ()

Warlukyn

80% na Slovensko asi nejpovedenější film k Jánošíkovi, pěkná hudba, herci také dobří, jen škoda, že mi film přišel že se nese v duchu takového Emo stylu stále tmavo stále smutno a když veselo tak jen v hospodě na 2minuty, jinak pěkné pokoukání. ()

Heroine odpad!

No pomoc! Další výkvět (nejen) českého filmu. Film je zdlouhavý, nezáživný, ochuzený o kouzlo původního příběhu o Jánošíkovi, a taky se z nepochopitelných důvodů zcela nepokrytě vyžívá ve scénách, které můžou být alespoň trochu nechutné! I milostné scény jsou tu odporné, ať už se jedná o natírání bahnem, ocucávání medu, nebo foukání bublinek z úst do úst. Měla jsem štěstí, že jsem byla při sledování filmu už po jídle! ()

Eeuanmainyaq

Vo všetkých aspektoch prehnané (či nedotiahnuté). Na rozprávku príliš drsné, na legendu málo pôsobivé, na drámu málo dramatické, na pravdu príliš nepravdivé. Zaslúži si však veľký kompliment za vizuálne spracovanie, aj keď aj to bohužiaľ miestami pokrivkávalo. ()

Olík

Juro Jánošík alias Jerzy Janosik alias Györgynek Jánosik – no prostě ten chlápek co podle pověstí bohatým bral a chudým dával, kterého mají za svého jak Slováci, tak Poláci a i mi ho známe víc než našeho Kozinu. Poslední filmové zpracování osudů slovenského Robina Hooda přináší kromě pábitelské romantiky i relativně pravdivou historii, kterou se holedbá již v názvu. Vše je samozřejmě lehce přibarveno a mírně upraveno k libosti konzumního diváka, ale historická fakta zůstávají téměř nedotčena. Takže žádné nadpřirozené síly, žádný hrách a žádné "keď ste si ma upekli, tak si ma aj sjezte". Kdo má stejně jako já rád mírně zidealizované hrdiny dávných dob, nemůže se Jánošíkem splést a přes dvě hodiny filmu mu utečou jako voda. ()

drankeryth

Pre mna osobne to bolo velke sklamanie, kde to vsade pokrivkavalo a filmu chybala atmosfera a napatie, ktore som mal moznost vidiet v starsom filme o Janosikovi. Tento nepodareny ekvivalent o Janosikovi mi nic nedal, aby som ho vychvaloval, co to vytvorili ludkovia, ktori sa podielali na tomto slabom historickom filme. ()

Puol

Ukážkový príklad filmu, ktorému chýba onen dramatický oblúk. Po technickej stránke veľmi slušné, sympatické je i obsadenie a potešia prekrásne exteriery a nejaký ten slovensko poľský folklór. A aby som nezabudol, milostný život Jurka mi tiež prišiel celkom zaujímavý. ()

foundation

Nieco strasne a otrasne. Asi po hodine neuveritelnej nudy uz sme sa zacali na tom smiat a neboli sme urcite jedini. Sedeli sme v prvej rade a za nami chvilami sustalo pol kina. Kto vyhlasuje tuto kravovinu za velkofilm nemoze byt pri zmysloch.V prvom rade by som nechal zarezat kameramana . Asi v zivote som nevidel horsiu kameru ako tu a ze uz bolo vela sraciek.Pribeh absolutne povrchna hovadina. Par ludi beha po horach, potom tancuje, spieva a zas beha po horach a vy sa na to vsetko pozerate asi z 20 centimetrov. Martinkovi ako Uhorcikovi som mohol spocitat fuzy na brade. 3/4 filmu su na platne len hlavy postav a 1/4 totalne rozostrena a roztrasena kamera. Chcel som dat odpad ale povedzme ze ta jedna hviezda je za tu poslednu scenu de ho napichnu a film konecne skonci. Ako tu niektory pisu ze lepsie ako Bathory mne to pripada naopak..Bathory nebol zrovna film epickych rozmerov aj priemerna kravinka je stale lepsia ako toto. ()

Biopler

Nečakal som zázraky, takže som spokojný. Ploché, bez poriadneho deja. Ako sa dá poriadne zložiť dej z rôznych zápiskov a legiend? Skrátka nuda. Po úvodnej polhodine sa mi chcelo spať, prebudil ma chlapík, ktorý sedel predo mnou a šiel asi na WC. Tak som začal dávať väčší pozor. Zaujme pekná príroda pod Tatrami, ozaj pekné zábery na nádherné lesy, zaujal aj experiment s lietajúcim Jánošíkom ponad lesmi mapujúcim si trasy kde bude zbíjať. A hudba bola ok, to bolo asi jediné čo sa mi páčilo a čo som si odniesol ako zážitok z filmu. Jiráček bol dosť nevýrazný a zvyšku hercov sa ani nedostalo veľa priestoru na prezentovanie ich kvalít, takže to nebudem komentovať. ()

kamens

Taťka o něm dlouho básnil. Říkal, že to bude pecka! 10 let se točil a takovejch peněz stál. No tak když byla příležitost na něj jít do kina blízko domova, tak jsme vyrazili celá rodina. Ještě před tím jsem se tu díval na hodnocení a přečetl jsem pár komentářů a stejnak jsem si říkal, že to snad nemůže bejt tak hrozný. Říkal jsem si, že od toho asi každej moc čekal a pak byl zklamanej. No tak pecka to nebude, ale snad to aspoň trošku potěší. Nakonec to dopadlo tak, že film mě moc nepobavil, ale co mě pobavilo byla cesta dom a rozebírání s našima a s bráchou, jak to mohlo bejt lepší kdyby to udělali tak nebo tak. Nikdy předtím jsme žédnej film tak nerozebrali. To se mi líbilo. Možná to bylo tím, že do kina s našima moc často nechodíme. Ale stejnak dávám o jednu hvězdu víc. ()

guri

Viac nez dvojhodinova nuda bez nosneho pribehu. Som rad, ze som to videl, no druhykrat veru nemusim. Celeho Janosika aj jeho zbojnicku druzinu som mal uplne na haku... ()

Étienne

Moja pochvala patrí predovšetkým Borušovičovej. Z relevantných faktov, ktoré sú použiteľné, vybrala presne tie, ktoré sú pre film vhodné, inak povedané zaujímavé pre diváka. Skutočné dochované fakty sú totiž iba spísaná listina (ne)priznania Juraja Jánošíka a zápisník farára, v ktorom aj tak nie je jednoznačne určené, kedy sa Jánošík narodil (v tej dobe sa v latinčine zapisovali iba dátumy krstu a teda nie narodenia a okrem toho meno Juraj Jánošík bolo veľmi často sa vyskytujúce). Borušovičová stavila najmä na demýtizovanie postavy a poukázanie na reálne skutočnosti. Ostatné mýty sú iba dôsledkom doby, ústneho podania a podobných princípov, reprezentujúcich ľudové tradície. Aspoň toľko k mýtom a poďme k filmu. Hollandová využíva lyrické vsuvky na retardáciu deja, Štrbove miestami surové "kamerovovanie" spôsobovalo presne taký chaos, aký účinok si predstavoval, to znamená, že v štandardnej akcii sa zrýchľuje proces výkyvov. Bohužiaľ, tento aspekt sa prenáša aj do reálnych, komunikačných scén. Stáva sa tak film autentickejším? Čo však vytýkam (a nie je to problém Hollandovej, ale možno snaha o rýchle ukončenie) je scéna vypočúvania. Ako som spomenul, relevantné fakty túto scénu naplno podporujú, ale zachycujú iba časť života. Pre mňa osobne chýba najmä fakt, že Juraj Jánošík už bol v jeho dvojročnom zbojníckom pôsobení uväznení, ale po podplatení sa dostal na slobodu. To je podľa mňa dôležitý fakt, ktorý mal byť zobrazený. Ako sa však k celkovému pôsobeniu filmu postavia diváci, svedčia aj tunajšie nedostatočné (nič v zlom) vedomosti a predovšetkým fakt, že nový Jánošík je podstatne iný, narozdiel od predchádzajúcich verzií. Mimochodom, veď už taký Bielik sa snažil o čiastočnú demýtizáciu postavy (scéna s hrachom). ()

asfalt

Nuda!!! U mňa je to podobný prípad ako Jakubiskova Bathory. Avšak dopozerať Jánošíka bol pre mňa väčší problém, čo som, priznám sa, vôbec nečakal. Nudný dej bol kompenzovaný sexom a brutálnymi scénami, čo však na kvalite filmu nepridalo. Určite si to už nepozriem. ()