Deváté srdce

Režie:

Juraj Herz

Hudba:

Petr Hapka

Ondřej Pavelka, Anna Maľová, Julie Jurištová, Josef Kemr, Juraj Kukura, František Filipovský, Přemysl Kočí, Růžena Rudnická, Lubomír Černík, Josef Somr (více)

Potulný student Martin se přihlásí, že uzdraví princeznu Adrianu, která trpí podivnou nemocí. Netuší, že princezna je v moci mocného čaroděje Aldobrandiniho, který si připravuje omlazovací elixír z krve devíti lidských srdcí. Podaří sa Martinovi čaroděje porazit?

Film měl společný rozpočet, a také částečně dekorace, se snímkem "Panna a netvor". V ateliéru č. 6 na Barrandově vytvořil architekt Vladimír Labský multifunkční dekoraci, která byla po úpravách využita rovněž při natáčení filmů "Panna a netvor", "Tajemství Ocelového města" a "Kočičí princ". (oficiální text distributora)

tyna97

Když jsem byla malá, dost jsem se téhle "pohádky" bála. Proto jsem se na ni ani nedívala. Zdá se mi pro děti moc depresivní. ()

pend

Pohádka, kterou by v Americe dávali jako horror :) Jeden z mých nejděsivějších zážitků v dětství. ()

Narciska

Nejenže mám ráda pohádky, ještě Kemr, Somr, říkám si, to bude super... A ono to zatím bylo pitoreskní, samý jarmark a kejklíři, a obskurní, černá magie a ponuré tajemství a žádný děj a vývoj, tak jsem ztratila chuť ve sledování pokračovat s vědomím, že risknu, že se nedovzím, kam to celé vedlo, protože byla šance veliká, že vůbec nikam! ()

Heavyman

Zase tak děsivý jak se tu píše to teda není. Kukura nevypadá zrovna jako sympaťák a atmosféta není zrovna veselá, ale je tam i spousta světlejších momentů. Oproti Panně a netvorovi je to slabej odvar strašidelnosti. Nejlepší byla postava Josefa Kemra co by principála kočovný společnosti. ()

Heroine odpad!

Strašný! Totálně trapná a nepůsobivá hrůza! Má to být pohádka? Nebo mysteriózní film pro blbé dospělé? Záměr režiséra "hlavně udělat dojem na diváka" je až příliš zřejmý, a působí poněkud samoúčelně. Herci jsou až na výjimky strašně hnusní, a hudba je ve většině scénách nesnesitelná. Na mne to nepůsobí, je mi za ně trapně, a při sledování jsem se tak tak udržela v bdělém stavu. ()

Biopler

Hororová pohádka, ktorá je príbehom jeden nepodarok. Nepáčilo sa mi to už od prvých minút, slabé herecké výkony, jedine Kukura v úlohe diabla sa dá strpieť. ()

tranquill

Hororová pohádka, ale spíš horor. Kvůli té teskné atmosféře, bizarnosti, především scéna bálu na zámku, která mi připomenula Eyes Wide Shut (nebo se naopak Kubrick inspiroval? :-) ()

PavelZava

U Juraje Herze nevím, zda jde mluvit o pohádce, v době vzniku bych mluvil o horrroru. Komedianti (výborný J.Kemr )předvedou Příběh nešťastné lásky a ukrutného protivenství, který se udál v zemi neapolitánské dokonalému rytíři Filodénovi a překrásné panně princezně Beatrici a Pavelka prostě vysvobodí princeznu, má k dispozici určitou pochystávku a je pod ochranou Toncky, hustá je situace, když jsou v Síni podzemního času. ()

Schlierkamp

Československá pohádka z dílny hororového odborníka J. Herze, s čímž je spojen neveselý a ponurý nádech díla. Potulný student Martin (O. Pavelka ve své typické roli nespoutaného mladíka) přijme královskou výzvu a pokusí se hlídat v noci princeznou Adrianu, přestože už osm jeho předchůců se nevrátilo. Pohádka se po celou době poměrně pevně drží na své depresivní linii, mocně podpořené znamenitou Hapkovou hudbou. Herecky dle mého názoru jednoznačně vyčnívá mistr J. Kemr, jenž svým pojetím patriarchy venkovské komediantské rodiny všechny ostatní svým umem zastínil. Velmi výrazná byla postava mága Aldo Brandiniho, jemuž chybí poslední srdce pro speciální elixír mládí, ztvárněná k nepoznání namaskovaným a skvělým J. Kukurou. Z Devíti srdcí se stal díky několika nezapomunetelným scénám nevšední zážitek, mám na mysli především scénu v Síni času či scénu s děsivými převozníky A. Kubáněm a J. Přeučilem. Jednoznačně nadprůměrná pohádka nevhodná pro malé děti, všem ostatním však mohu doporučit. ()

DAPDO

V době vánočních svátků čumím jenom na pohádky. Většinu jsem viděl několikrát, takže když narazím na něco, co jsem neměl možnost zkouknout, jdu většinou do toho. Herzovi filmy mi nikdy neseděly, až na Spalovače mrtvol a Holku na zabití to prostě není moje parketa. Deváté srdce bych nenazval pohádka, není tam nic k zasmání, co je hodně dobrý, je až místama ponurá a hororová atmosféra. To ale k pohádkám moc nepatří, Herz jako by si popletl žánry a natočil spíš příběh pro dospělý, kterej si rádi pustíte, když přijdete z nalejvárny po deseti kusech. ()

misbos

Splašený kardiak ve světle svící - aneb - Herz on LSD (ni poprvé ni naposled). Herectví mlaskání a povzdechů, šilhající Kukura jako Lamborgini, a brutální postsynchronní kročeje na dlaždicích... jó, to bejvaly časy. Slabší tři. ()

tančísvlky

Po zhliadnutí tohoto filmu ako dieťa školou povinné som mal problémy so snením . Pre dospelých je však toto dielo veľmi vhodné. Hapka je majster remesla , hudba je čarokrásna a tú titulnú melódiu som si uchoval v hlave stále a navždy.Netreba zabudnúť na pána Kemra maják , ktorý v každom filme svieti skutočne výrazne... ()

BDMarty007

Deváté srdce je pohádka, kterou bych ale žádnému malému dítěti nepřál a nedoporučoval vidět. Asi by jej dlouho pronásledovala ve spánku. I na dospělého je to slušně silná káva. Je to spíše lehčí horor, než "pohádka". Úžasně temná atmosféra, magické a strašidelné prostředí a několik hrůzu nahánějících postav... Tenhle film jsem viděl kdysi dávno, ještě jako dorostenec a velmi silně se mi zapsal do paměti svojí atmosférou a několika scénami. Při druhém shlédnutí po letech už nejsem nadšený až tak moc. Silných momentů, postav a hereckých výkonů je spousta. Ale je tam i spousta takové trochu vaty, příběh je vlastně primitivnější, než jsem si myslel. Nicméně syrovost a strašidelnost je opravdu silná. Juraj Kukura působí jako opravdový zvrhlík a i šašek v podání Františka Filipovského je úchvatná figura, která může kdykoliv překvapit. Skvělí jsou dále převozníci (Jan Přeučil a Augustín Kubáň aka Tóma Hluchoněmec z Tajemného hradu v Karpatech). Vynikající je i Hapkova hudba. Trochu mě bohužel rušil fakt, že část filmu, odehrávající se ve městě je nasnímána velmi ostře a realisticky, a scény ze zámku, jsou bůhví proč jaksi rozmazané a přebarvené. Je to škoda, smysl to nemá a syrový styl sedí daleko více. Škoda, že příběh není více propracovaný, to je asi největší slabina filmu, díky tomu občas působí rozvlekle. ()

josieaddms

Opravdu jsem dlouho zvažovala jestli téhle pohádce nedat odpad. Protože něco tak nudného, nevýstižného a samo-účelového jsem dlouho neviděla. Nakonec jsem se rozhodla dát hvězdičku za originalitu, a za to, že vzhledem k době ve které to bylo natočené, se to docela povedlo. Ani ne tak po výtvarné stránce, ale spíše tak určitým stylem podání myšlenky srze řekněme, film pro děti a mládež. Jinak Pavelku opravdu nemusím, a způsob jakým Herz podává své filmy taky ne. Pohádka je přitrapnělá, ale hlavně se neuvěřitelně vleče, a nebaví žádnou věkovou kategorii diváků. Vůbec mě to neoslovilo. ()

Brinkley

Deváté srdce jsem už od dětství zbožňovala a mám pro ně slabost i teď. Horrorový tón příběhu dokresluje a zároveň i vyvažuje poetický svět potulných herců a krejklířů. Vše mistrně dobarveno Hapkovou hudbou. Závěr je až nepohádkovsky zakončen hořkou realitou, že ženské si bez ohledu na rozum stále vybírají stejný typ mužských. František Filipovský je v roli posmutnělého šaška neskutečně lidský a pravdivý - pokud se zjevil na plátně, měla jsem oči jen pro něho. ()