Koruna - Série 3

(série)
Velká Británie, 2019, 8 h 53 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Hudba:

Martin Phipps

Olivia Colman, Helena Bonham Carter, Tobias Menzies, Josh O'Connor, Emerald Fennell, Ben Daniels, Jason Watkins, Michail Gorevoj, Marion Bailey (více)

Epizody(10)

Královská rodina se v 60. a 70. letech musí vypořádávat s konflikty a zradou, ale zároveň se snaží udržovat tradice v rychle se proměňujícím světě. (Netflix)

vydumnica

To čo má byť?!!! OK, vedela som, že v Season 3 Olivia Colman vystrieda Claire Foy, ale hneď v prvej minúte som bola v šoku!!! Píše sa rok 1964, čiže rok po smrti JFK, kedy hrala ešte Claire Foy mladú kráľovnú a zrazu za jeden rok zostarne tak, že vyzerá na 50?!!! Alžbeta mala vtedy 38 rokov, Olivia Colman vyzerá na 50! A okrem toho, za dve série si človek zvykne pozerať do modrých očí Claire Foy (a takisto aj Phillip mal výrazne modré oči!!!) a nahradia ju tmavookou herečkou. To prečo? Nemohli len namaskovať Claire Foy? Som sklamaná! Keby sa aspoň trošku podobali. The Crown som si obľúbila a chcem pozerať ďalej, ale už to bude iné....EDIT: Zaujímavé. Nikdy by som si nebola pomyslela, že by mi Charles mohol byť sympatický. Vždy som ho vnímala len ako chlapa, ktorý podvádzal Dianu. Je teda dobré, že vďaka seriálu sa môžem o Charlesovi (a nielen o ňom) dozvedieť viac. Mam trochu problém s Oliviou Colman, nie s herečkou, ale len s touto rolou. Po prvé, vyzerá veľmi staro (o 10 rokov staršie) a po druhé, oproti Claire Foy je príliš chladná, protivná a až krutá (napríklad jej chladné privítanie Charlesa, keď sa vrátil domov z Wales)!!! Nechce sa mi veriť, že skutočná kráľovná sa takto správala, alebo sa mýlim? Je pravda, že vzťah Alžbety k jej deťom nedostáva veľa priestoru v seriáli, bolo to naozaj až také? Ktovie ako sa teraz kráľovná cíti, keď sa vidí v The Crown? Musí byť zhrozená!!! A na tejto sérii mi ešte vadí, že tak málo priestoru dostáva Margaret! Za Aberfan dávam 5*!!! Nebola potrebná ani hudba, ticho všetko vystihlo najlepšie. Táto epizódka je akoby oddeliteľná od seriálu, mohol by si ju pozrieť ktokoľvek, aj ten kto doteraz nevidel ani jednu epizódu...Veľmi podmanivo natočené. A kamera je úchvatná! Season 3 je pre mňa najslabšia...Olivia ako kráľovná si žiaľ moje sympatie nezískala...Stále však ide o veľmi dobrý a kvalitný seriál, ktorý vrelo odporúčam. Chýbala mi tu aj Vanessa Kirby. ()

filmmovier

Změna osazenstva seriálu ani trochu neuškodila, naopak mám dojem, že ještě posílila. Olivia Colman je opět naprosto neskutečně dokonalá, HBC má prokatě málo prostoru a kromě této výtky už nemám absolutně nic, co bych vytknul, protože i třetí série Koruny je opět naprosto strhující, dechberoucí a naprosto špičková. A takovým dokonalým příkladem je například třetí epizoda z Aberfanu, která se může hrdě zařadit po bok epizody z Charlesovy internátní školy z minulé série a patří k tomu nejlepšímu, co dosud seriál předvedl. Churchill umírá, do života královské rodiny se dostává lady Diana (a Camilla), Alžběta a trestuhodně upozaděná Margaret (což ale dává smysl) mají opět napjaté vztahy... A víte co? Já bych se tuhle sériie vůbec nebál označit za tu doposud nejlepší. A nejen díky již jmenovaným epizodám, ale také díky epizodě s Derekem Jacobim a Geraldine Chaplin a všem ostatním. Dialogy jsou opět v každém díle naprosto špičkové, filmová kvalita je mnohonásobně výše, prostor dostává mnohem víc členů královské rodiny, kteří jsou všichni extrémně zajímaví, hudba je skvostná. Já vím, píšu asi nesouvisle, ale můj sled myšlenek je opravdu divoký. Koruna je pořád bezkonkurenčně nejlepší seriál současnosti. 100%. ()

Eleanor05

Nejslabší série The Crown doposud, což ale při výši laťky nastavené minulými řadami, stále staví tu nejnovější do velmi kvalitního nadprůměru... Jakmile si zvyknete na nové obsazení (mě to trvalo plné tři díly), pak zjistíte, že noví herci nejsou zdaleka tím problémem, který činí z poslední série outsidera. Problémem se stala povrchnost a bezdějovost většiny epizod. Nelze říct, že by nějaká epizoda byla vyloženě trapná, či příšerná, ačkoli dvě pro mě byly opravdu nudné (e01, e07), ale kvalita scénáře i filmařiny zkrátka poklesla. Tam, kde byla v minulých dílech cítit osudovost, rozervanost, umění silné pointy a úchvatných dialogů, zde zbyly jen smutné pohledy a střety mezi postavami, které lze označit nanejvýš za velmi dobré. Namísto řešení údělu nésti korunu, údělu zodpovědnosti a odpírání, přizpůsobování se zidealizovanému očekávání poddaných, se řeší především vztahy mezi postavami. A i když se rýsuje půda pro stěžejní problém (Aberfan, chladný vztah Elizabeth a Charlese, klesající důvěra v monarchii), nakonec všechno vyjde tak nějak naprázdno, bez zdrcujícího vyvrcholení, bez pořádné hloubky a silné myšlenky. Žádná z epizod nedosáhla kvalit dílů Hyde Park Corner (s01e02), Pride and Joy (s01e08), Assassins (s01e09), Lisbon (s02e03), Matrimonium (s02e07), či úžasného Paterfamilias (s02e09), vlastně se k nim ani nepřiblížily. Ačkoli se Olivia Coleman velmi snaží navázat na herectví Claire Foy, Tobias Menzies zase na Matta Smithe, Ben Daniels na Matthewa Goode, tak tento cast, na rozdíl od toho předešlého, už ničím neuchvacuje. Postavy se díky nim trochu změnily, nevím, jak velkou roli v tom hraje scénář samotný a jak velkou roli samotní představitelé. Jeden jediný, kdo znatelně pozdvihl svou roli, je úžasný Charles Dance coby lord Mountbatten a na opačné straně spektra pak stojí Helena Bonham Carter, která se zřejmě domnívala, že styl "hraju všechno jako ve filmech od Burtona" bude stačit. Mě nestačil a udělal z hrdé, inteligentní, komlikované, nešťastné a rozmazlené princezny Margaret pouhou jednoduchou, arogantní, vulgární násosku. Na druhé straně všichni představitelé mladší generace (Charles, Anne, Camilla) jsou naprosto výborní, jak typově, tak herecky a nakonec vás zajímají daleko více, než jejich starší kolegové. Filmařina je jen lehce nadprůměrná a znatelně tu chybí umělecká vytříbenost a cit Stephena Daldryho, či smysl pro napětí Philipa Martina. Co se týká hudby, pak nejlepší témata jsou tu použita z předchozích dvou sérií, takže Martin Phipps ničím výrazným nepřispěl, u pár prvních dílů se navíc zdálo, jakoby hudba chyběla skoro úplně, popřípadě se stále jen opakovalo jakési téma podobné soundtracku z filmu JFK od Olivera Stonea. Rupert Gregson-Williams měl navíc lepší vkus na vážnou hudbu a celkově hrála hudba v jednotlivých epizodách daleko zásadnější roli. /// Takže co dodat na závěr? Třetí série díky slabšímu scénáři a změnám v tvůrčím týmu na postech režie a hudby, již postrádá svoji předchozí hloubku, naléhavost a osudovost. Stále se však jedná o pěknou podívanou s krásnou výpravou a dobrými hereckými výkony a mnohým divákům, obzvlášť nekritickým obdivovatelům monarchie, bude i tato cesta The Crown vyhovovat. Pro mě je poslední řada však mírným zklamáním. Slabší 3*. () (méně) (více)

Geralt z Rivie

Nový příběh s novými herci, čímž tvůrci naznačují, že se jedná o další období Královské rodiny. Způsob zpracování se mi moc zamlouvá, ale když porovnám herce z první a druhé řady, tak se jedná o tragickou volbu. A nedivím, že hodnocení klesá oproti předchozím řadám. Nicméně, 3* by bylo málo, ale úrovně 2. řady dosaženo nebylo. ()

• John Lithgow (Winston Churchill), Pip Torrens (Tommy Lascelles) a Leonie Benesch (princezna Cecile) jsou jediní tři herci, jejichž postavy nebyly ve třetí sérii přeobsazeny staršími herci (nepočítáme-li dětské herce, hrající některé postavy ve flashbacích). (hansel97)