Dětská hra

Child's Play

Detská hra

Horor / Thriller

USA, 1988, 84 min

Tenhle film se dal z mého pohledu hodnotit dvěma způsoby. Kdybych bral v úvahu jen to, že jsem Dětskou hru viděl dnes, kdy jsem již dospělý a ani jednou jsem se nevylekal, natož abych pocítil, že koukám na horor, tak bych film označil za průměrný a málo hororový. Jenže je tu jeden fakt, který prostě nemohu pominout. Já tenhle horor dnes neviděl poprvé. Já jsem ho viděl zhruba jako osmileté dítě před nějakými 15 lety, a to v noci, kdy na lidskou (natož potom dětskou) psychiku horor působí nejhůř. Tehdy jsem to opravdu hodně prožíval, hodně jsem se bál, bál jsem se usínat sám a děsil jsem se všech hraček, které jsem měl v pokoji. Po dlouhá léta jsem si pod pojmem strach vybavil právě Chuckyho. Tenhle horor tedy na mě jako na dítě velice zapůsobil a probudil ve mně ohromný strach. A to je právě ten druhý aspekt, podle kterého nakonec také tento film hodnotím. Nezáleží na tom, jak na mě Dětská hra působí teď, ale jak na mě zapůsobila, když jsem jí viděl poprvé jako dítě. Nezapírám, že tenhle film pro mě také znamená ohromnou nostalgii, ale hlavně mohu zodpovědně prohlásit, že tohle je film, který mě dokázal vyděsit snad nejvíce ze všech hororů, které jsem kdy viděl. A proto jsem se rozhodl ohodnotit pěti hvězdami, jelikož když se řekne Dětská hra a Chucky, tak se mi znovu vždy vybaví strach, úzkost, a dlouhá léta neklidných nocí, kdy jsem se v posteli v noci před usnutím docela bál. A to prostě musím ocenit.(8.5.2010)

Na první projekci si pamatuju velmi dobře, už je to pár let zpátky, ale musím říct, že na to nikdy nezapomenu (nešel jsem v noci spát a v oknech jsem viděl odraz panenky Chuckie!). Sado maso Chucky rulez !!!(25.2.2012)

Oblíbený film z dětství, ale ještě oblíbenější je pro mě dvojka. I po tolika letech si stále Chucky drží své kouzlo a když jsem se teď na něj díval naposled, zdál se mi snad ještě lepší, než když jsem ho viděl minule. Prostě klasika v hororovém žánru, který musí povinně vidět každý milovník hororu.(16.11.2016)

U tohoto bezpochyby zajímavého kriminálního hororu mě mrzí jen jedna věc, a to že jsem to neviděl jako dítě. Věřím, že pro ty, kteří to viděli v útlém věku, musí být panenka Chucky kultem. Takhle můžu jen říci, že se jedná o poměrně napínavou podívanou s dobrou atmosérou, ostřejším slovníkem Chuckyho a několika slabšími momenty, které mě trochu vadily, ale jinak musím uznat, že Dětská hra je určitě jedním z nejlepších hororů 80. let. 65%(5.3.2012)

Tento horor byl pro mě extrémně děsivý v době, kdy jsem ho poprvé zhlédla, to mi bylo okolo 14ti let. Když jsem pak večer usínala, krčila jsem se v rohu postele, klepala se nehorázně strachy a čekala, odkud na mě Chucky vyskočí. Snad po žádném hororu jsem se tenkrát tak strašně nebála, jako po tomto. K opětovnému zhlédnutí jsem se odhodlala zhruba o deset let později a očekávala, jestli na mě zapůsobí stejně jako před léty. Ze začátku jsem cítila neklid a jistý strach, který se však postupem času rozplynul a zůstala jen lehká nostalgie a vzpomínky. Ve scénách, o nichž si pamatuju, že mě tehdá "scared to death", což byla návštěva "voodoo" přítele či schovávání Andyho ve skříni, se onen strach vůbec nedostavil a vzpomínala jsem, jak se mi tenkrát zdálo, že je ta scéna nekonečně dlouhá a děsivá. Andy, ten jeho malý, umělohmotný, zrzavý spratek s modrýma očima a ozdobným nožíkem a jeho pravé jméno Charles Lee Ray, pro mě vždycky budou patřit ke klasice mých dětských let a k jedné z těch nezapomenutelných "dětských her"...:) Chucky říkal, že teta Maggie byla strašná kráva a dostala, co si zasloužila", "Mluv, sakra, nebo tě hodím do toho ohně!"(1.1.2006)

• - Autor původního scénáře Don Mancini napínal diváky déle a pohrával si s myšlenkou, že namísto Chuckyho zemřel Andy. Nápad byl využit při natáčení filmu Dětská hra 4: Syndrom Pinocchia. Prohlásil také, že se na začátku počítalo s tím, že film bude satirou na výrobce hraček. (HellFire)

• - Název televizního kanálu, jež na začátku oznamuje smrt Charlese Lee Raye, je W-DOL (což by se dalo přeložit jako dřevěná panenka). (HellFire)

• - Film se točil v Chicagu (Illinois) a v Culver City (Kalifornie). (Chatterer)