Dětská hra

Child's Play

Detská hra

Horor / Thriller

USA, 1988, 84 min

Tom Holland horory uměl. První díl vyhrává z celé série solidně budovanou atmosférou a hlavně originálním nápadem. Svůj podíl na popularitě panenky Chuckie patří samozřejmě i Brad Dourifovi. Celkové skóre: 4 mrtví.(1.9.2012)

Tenhle film se dal z mého pohledu hodnotit dvěma způsoby. Kdybych bral v úvahu jen to, že jsem Dětskou hru viděl dnes, kdy jsem již dospělý a ani jednou jsem se nevylekal, natož abych pocítil, že koukám na horor, tak bych film označil za průměrný a málo hororový. Jenže je tu jeden fakt, který prostě nemohu pominout. Já tenhle horor dnes neviděl poprvé. Já jsem ho viděl zhruba jako osmileté dítě před nějakými 15 lety, a to v noci, kdy na lidskou (natož potom dětskou) psychiku horor působí nejhůř. Tehdy jsem to opravdu hodně prožíval, hodně jsem se bál, bál jsem se usínat sám a děsil jsem se všech hraček, které jsem měl v pokoji. Po dlouhá léta jsem si pod pojmem strach vybavil právě Chuckyho. Tenhle horor tedy na mě jako na dítě velice zapůsobil a probudil ve mně ohromný strach. A to je právě ten druhý aspekt, podle kterého nakonec také tento film hodnotím. Nezáleží na tom, jak na mě Dětská hra působí teď, ale jak na mě zapůsobila, když jsem jí viděl poprvé jako dítě. Nezapírám, že tenhle film pro mě také znamená ohromnou nostalgii, ale hlavně mohu zodpovědně prohlásit, že tohle je film, který mě dokázal vyděsit snad nejvíce ze všech hororů, které jsem kdy viděl. A proto jsem se rozhodl ohodnotit pěti hvězdami, jelikož když se řekne Dětská hra a Chucky, tak se mi znovu vždy vybaví strach, úzkost, a dlouhá léta neklidných nocí, kdy jsem se v posteli v noci před usnutím docela bál. A to prostě musím ocenit.(8.5.2010)

Osmdesátky byly schopné udělat vraha z kohokoliv a čehokoliv, aniž by příliš nad čímkoliv dumaly (vrah se po černomagickém rituálu převtěluje do kusu plastiku... oh fuck). Série Dětské hry pořád drží rekord v počtu lidí, kteří nejsou schopní odhodit nebo rozkopat půlmetrového zabijáka a raději se nechají na sto způsobů upíchat nožem, udusit fólií či umlátit pravítkem. Do toho něco voodoo a charakteristická panenka Chucky, která mě v dětství děsila k smrti. No jo, nostalgie.(2.1.2014)

Na první projekci si pamatuju velmi dobře, už je to pár let zpátky, ale musím říct, že na to nikdy nezapomenu (nešel jsem v noci spát a v oknech jsem viděl odraz panenky Chuckie!). Sado maso Chucky rulez !!!(25.2.2012)

Ze začátku se mi zdálo, že se bude jednat o pěknou blbost. Potom se rozběhl správný horor, u kterého mě i občas mrazilo. Ale na samý závěr jsem se neubránila smíchu.(28.8.2011)