Dětská hra

• slovenský

Detská hra

Horor / Thriller

USA, 1988, 84 min

Z "80kových" hororových sérií je Dětská hra rozhodně ta, kterou zub času nahlodal nejvíc. Zajímavý námět podráží sterilní scénář a možná až přílišně vážné pojetí, které se ovšem postupem času vytrácelo - což je ale v případě Chuckyho jen a jen dobře. Čtvrtý a pátý díl série je z mého pohledu nejlepším přírůstkem do rodiny, protože černá komedie skutečně Chuckymu sluší nejvíc. Přesto jsem v tomto konkrétním případě velmi zvědavý na připravovaný remake, který může opět Chuckyho slávu pozvednout i na poli hororového žánru.(25.8.2011)

Tenhle film se dal z mého pohledu hodnotit dvěma způsoby. Kdybych bral v úvahu jen to, že jsem Dětskou hru viděl dnes, kdy jsem již dospělý a ani jednou jsem se nevylekal, natož abych pocítil, že koukám na horor, tak bych film označil za průměrný a málo hororový. Jenže je tu jeden fakt, který prostě nemohu pominout. Já tenhle horor dnes neviděl poprvé. Já jsem ho viděl zhruba jako osmileté dítě před nějakými 15 lety, a to v noci, kdy na lidskou (natož potom dětskou) psychiku horor působí nejhůř. Tehdy jsem to opravdu hodně prožíval, hodně jsem se bál, bál jsem se usínat sám a děsil jsem se všech hraček, které jsem měl v pokoji. Po dlouhá léta jsem si pod pojmem strach vybavil právě Chuckyho. Tenhle horor tedy na mě jako na dítě velice zapůsobil a probudil ve mně ohromný strach. A to je právě ten druhý aspekt, podle kterého nakonec také tento film hodnotím. Nezáleží na tom, jak na mě Dětská hra působí teď, ale jak na mě zapůsobila, když jsem jí viděl poprvé jako dítě. Nezapírám, že tenhle film pro mě také znamená ohromnou nostalgii, ale hlavně mohu zodpovědně prohlásit, že tohle je film, který mě dokázal vyděsit snad nejvíce ze všech hororů, které jsem kdy viděl. A proto jsem se rozhodl ohodnotit pěti hvězdami, jelikož když se řekne Dětská hra a Chucky, tak se mi znovu vždy vybaví strach, úzkost, a dlouhá léta neklidných nocí, kdy jsem se v posteli v noci před usnutím docela bál. A to prostě musím ocenit.(8.5.2010)

Dětská hra dnes už platí za legendu, ale ze začátku to tenhle horror o vraždící panence neměl tak jednoduché. Snímek se v roce 1989 zúčastnil madridského festivalu Imagfic, kde se postaral o slušnou aférku. Tom Holland byl totiž oceněný cenou za nejlepší režii, což hodně těžko nesli festivaloví kritici, kteří měli jasného favorita v uměleckém kousku La Vouivre od Georgese Wilsona. Porotci byli díky svému verdiktu tvrdě napadáni ze všech stran. Ano, i takhle se rodí kult. Každopádně Chucky se mezi diváky těšil velké oblibě, kladné recenze v odborných časopisech nebo další pokračování tenhle úspěch jenom potvrdily. Režisér Holland projevil svůj smysl pro horror, trikaři odvedli skvělou práci, při níž dokázali věrohodně oživit na první pohled nevinnou panenku a nechat jí vraždit. Za pozornost ještě stojí působivá kamera Billa Butlera (Čelisti), který vytvořil autentickou atmosféru hrůzy ze zdánlvě neživého, všedního předmětu.(7.2.2011)

Nakopu ti kundu ty píčo! Tohle je prostě kult. Moje oblíbená pohádka na dobrou noc. Pamatuji si jak jednou kdysi ve videopůjčovně spočinul můj puberťácký zrak na obalu této vhs a pracovnice videopůjčovny říká mojí máti. Tohle je film od 18 let, ale dětem to půjčují jako pohádku. Hmm docela drsná pohádka teda. Každopádně vraždící a sprostě hláškující Chucky je můj miláček a kdo by ho nechtěl mít doma? Je mi fuk jak to zestárlo a kdesi cosi pro mě furt pecka. Ahoj jsem tvůj kamarád, chceš si hrát? 100%(7.12.2015)

Aj po niekolkych rokoch sa da na tento horor s potesenim pozriet, len dnes som inac vnimal neschopneho policajta, ktory sa nechal Chuckym takmer zabit a jeho reakcie mi liezli o nieco viac na nervy, ako pred 20-timi rokmi, ale inac je to stale zabava divat sa na behajucu hracku s nozom v ruke :-) ________ Catherine Hicks - (Karen Barclay) +++ Chris Sarandon - (Mike Norris) +++ Alex Vincent - (Andy Barclay) +++ Brad Dourif - (Charles Lee Ray / Chucky) +++ Dinah Manoff - (Maggie Peterson) +++ Tommy Swerdlow - (Jack Santos) +++ Jack Colvin - (Dr. Ardmore) +++ Hudba: Joe Renzetti +++ Produkcia: David Kirschner +++(31.10.2013)