Dětská hra

Child's Play

Detská hra

Horor / Thriller

USA, 1988, 84 min

Nakopu ti kundu ty píčo! Tohle je prostě kult. Moje oblíbená pohádka na dobrou noc. Pamatuji si jak jednou kdysi ve videopůjčovně spočinul můj puberťácký zrak na obalu této vhs a pracovnice videopůjčovny říká mojí máti. Tohle je film od 18 let, ale dětem to půjčují jako pohádku. Hmm docela drsná pohádka teda. Každopádně vraždící a sprostě hláškující Chucky je můj miláček a kdo by ho nechtěl mít doma? Je mi fuk jak to zestárlo a kdesi cosi pro mě furt pecka. Ahoj jsem tvůj kamarád, chceš si hrát? 100%(7.12.2015)

DETSKÁ HRA je pre mnohých divákov rovnaká nostalgická záležitosť, ako LEVIATHAN, ALIGÁTOR, PIRAŇA, VOSKOVÉ MÚZEUM a tony ďalších vecí z 80. rokov 20. storočia. Vďaka démonickému zlosynovi (s Dourifovou tvárou a následne Dourifovým hlasom), temnej atmosfére, premysleným vraždám (kladivko, woodoo), zaujímavému hereckému obsadeniu (schopný sedemročný Alex Vincent to i bez mamy, policajta a priľahlých obetí sebavedomo ťahá naprieč celým filmom) a skvelým scénam (takmer hitchcockovská scéna - baterky) to však zvláda i bez nostalgie.(18.10.2004)

Chucky je malej zrzavej zmetkovskej hajzl a já ho měl vždycky rád, i když sem nikdy pořádně neviděl ani jeden díl, vždycky jen kousky, ale toho si prostě nejde neoblíbit. Nicméně první díl je co se týče Chuckyho vraždících kousků rozhodně slabší než by bylo optimální(8.2.2009)

Reprízu CHILDS PLAY som dlho odkladal s cieľom uistiť sa o hodnotení, pretože pri premiére mi neprišiel nijak zvlášť výnimočný, no roky mu neubrali na pôsobivosti. Tom Holland (FRIGHT NIGHT) bol jeden z najlepších tvorcov hororov 80tych rokov, čomu zodpovedá poctivé spracovanie a super atmosféra. Udržiavanie celého Chuckyho aj s jeho dušou Charles Lee Raya dostatočne dlho mimo záber bolo výborným ťahom. Scenár je vierohodný, obsahuje pár výborných scén a keďže napätie graduje, nie je pochýb, že zrod jednej z kultových hororových ikon (staré zlaté osemdesiate roky) sa vydaril mierou vrchovatou aj vďaka výborne navrhnutej a rozpohybovanej bábke Good Guy.(27.9.2008)

Vzhledem k vazbě série o Chuckym s reálnou kauzou vraždy Jamese Bulgera, jsem velice opatrně sáhla po filmech až v momentě, kdy jsem se přesvědčila, že poslední dva díly jsou jen lehce ujetá hororová zábava. Bohužel první tři díly jsou na tom trochu jinak. Na konci 80. let si Dětská hra vydobyla zvláštní postavení svou originalitou a poměrně chytrým řešením celého nápadu, ale chybou bylo, že se tak záhy film dostal i k těm nejmenším - nejnaivnějším divákům. Drama graduje velice systematicky, duo matka a syn je obsazené slušnými herci - Catherine Hicks se napříště zapsala natolik výrazně, že starostlivou matku si zahrála také například hned v jedenácti sériích seriálu Sedmé nebe. Bohužel pro Alexe Vincenta se účast na první a druhé Dětské hře stala vrcholem a další herecké zkušenosti mu nepřinesli inspiraci k herecké kariéře i v dospělosti. Duo policistů je na tom samozřejmě hůře, jejich kreace hraničí s představením ochotníků. Kdo je na tom ale až skvěle, je samozřejmě tým ovládající Chuckyho a Brad Dourif, bez něhož by série neměla svůj styl. Suma sumárum jde tedy o ve své době invenční horor, který šikovně převrátil téma ze světa dětské imaginace v její pravý opak. Veskrze negativní dopad, který inspiroval skutečné vrahy Roberta Thompsona a Jona Venablesa, bych pak přičítala nevhodně řešenému marketingu a laxní výchově nezodpovědných rodičů.(23.12.2010)