Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

LadyDevil

To je představa - projet si na motorce část Ameriky..zahodit všechny předsudky, mravní zásady a prostě si jenom užívat...ale každá mince má rub a líc, což je tady krásně vylíčený...no a samozřejmě úžasnej Jack Nicholson, i když ne v hlavní roli..tenhle film má zatraceně pěknou atmosféru:-)) ()

Elementál

Parádní záležitost, která vás bez problémů vtáhne zpět do šedesátých let, do období dlouhých vlasů a konopného kouře. Celý film je o ničem a vlastně o všem - o životě, takovém, jakým by měl být - čistém, bezstarostném, prostém. Vypointování celého příběhu je sice přehnané, ale přeci jen ne nečekané - řekl bych, že zejm. druhá půle k takovémuto rozuzlení nutně směřovala. A říkám si, je-li to dobře nebo ne... Kdyby film skončil šťastně, odcházel bych od něj s takovým tím hřejivým pocitem, který máte po shlédnutí krásného filmu. Takhle se sice kýžený pocit nedostaví, ale snímek aspoň není přeslazenou limonádou a člověk se nad ním i zamyslí... Tak těžko říct. ()

Javad

Rozhovor medzi Billym (Dennis Hopper) a Georgeom (Jack Nicholson), ktorý sa mi páčil z celého filmu najviac: George: Oni sa neboja vás. Oni sa boja toho, čo pre nich znamenáte. Billy: Znamenáme pre nich len niekoho, kto potrebuje ostrihať. George: To nie. To, čo reprezentujete...je sloboda. Billy: O to tu ide. George: Áno, to je pravda. O to tu ide. Hovoriť o tom a mať to...to sú dve rôzne veci. Je ťažké byť slobodný...keď vás kupujú a predávajú na tržnici. Takže nikomu nehovorte, že nie je slobodný, pretože oni sú schopní...vraždiť a mrzačiť, len aby dokázali, že sú. Oni budú len kecať a kecať a kecať...o individuálnej slobode. Ale keď sa s takouto slobodou stretnú, tak sa jej zdesia. Billy: Áno, musia pred nami utekať. George: Nie, robí ich to nebezpečnými. ()

mickyreed

Film se nese v úžasně pohodové atmosféře. A přináší s sebou myšlenku, že svoboda, vlastní názory a odlišnost i když nikomu neubližujete a nikoho neomezujete vás může stát život, protože lidi tohle nemají rádi. ()

Pavlínka9

Ano, chápu, že je to zcela přelomový film. Rozumím zásadám, které tyto lidé dodržovali a jejich smyslem bytí bylo neustálé "filosofování" nad čímkoliv, co je určitým způsobem odpoutalo od země, jejich cílem byla cesta a heslem života byla svoboda. Ale pro mě nic zásadního. Jediné co na tomto filmu lze opravdu podle mého názoru ocenit, je hudba, která je tahounem celého filmu. ()

noriaki

Jestli byla pravda co se tvrdilo o studiovém systému, čili že zaostával za realitou zhruba o pět let, pak tuhle mezeru nový Hollywood vymazal prakticky okamžitě a začal naopak trendy určovat. Stačí se podívat na Bezstarostnou jízdu z konce šedesátek a Vanishing Point natočený o pouhé dva roky později. Na první pohled podobné road movie o vzpouře proti autoritám a systému, snad ani nemůžou být odlišnější. Easy Rider je esence svobody, bezstarostnosti, relaxace a radosti ze života. Oba pohodáři zažívají lepší a horší chvíle, ale jsou pány svého vlastního osudu. Vanishing Point naopak zvěstuje příchod drsných sedmdesátech, kdy systém znovu pevně chytil otěže do svých rukou a jakákoliv rebélie nutně skončí neúspěchem. Kowalski a jeho Dodge Challenger žijí na vypůjčený čas. Čím delší je cesta, tím bližší je nevyhnutelný tragický konec. Anebo si myslíte že by si s ním Harry Callahan neporadil? Easy Rider, který ohromil svou progresivností, paradoxně přišel až v době, kdy se vrcholná éra hippies chýlila ke konci. ()

elanius

(26/2018) / Film Easy Rider je originálnym filmovým svedectvom doby kedy do popredia spoločnosti prvý krát ako téma vstúpila sloboda jednotlivca. Rozhodne toto nie je bežný filmový produkt. Tento film je o feelingu viac ako o hocičom inom. (7/10) ()

progression

Legendární road movie 60. let sice po letech malinko "zestárlo", tenkrát jsme jakoukoliv "ódu na svobodu" (pokud se nám vůbec poštěstilo ji vidět) prožívali daleko silněji. Každopádně tato "bezstarostná jízda" v rytmu hudebních šedesátek, se skvělými mašinami, všudypřítomnými tripy, krásnýma holkama, Peterem Fondou, Dennisem Hopperem i mladým Jackem Nicholsonem pořád dokáže zaujmout a současně vyvolává nostalgické vzpomínky na "dobu květinovou - Make Love Not War" jak ve filmu, tak i vzpomínky na vlastní mládí. Když nám sem přijely ruské tanky, tak takovéhle filmové události (nebo vítězství hokejistů nad rusáky) měly samozřejmě o hodně větší působivost obzvláště u tehdejší mladé generace. ()

dANo

Klasika v žánri, kde môžeme vidieť pánov hercov za mladi a hlavne silnú myšlienku, ktorú nám týmto filmom chceli povedať... ()

Moogwi

Jakmile přišel na scénu Jack Nicholson, začala to být opravdu jízda :) proto je mi líto že tam nehrál delší část filmu.. jinak docela nudný začátek, který zachraňoval pouze skvělý dabing :D ()

Compadre

Live free, ride free, die free....co dodat. Tnhle film je prototypem žánru road movie, kterej nebude nikdy ničím jiným v daném žánru překonán - prostě to nejde....tenhle film vznikl v rukou muže, který to myslel opravdu upřímně - Dennise hoppera. Bůh mu žehnej! ()

Tomesh

Uvažuju, že zastavím barák a koupím si čopra.. Připadám si naprosto born to be wild.. Po čem touží ženy je pro mě děsná záhada. Netuším, co po mě chce furt můj šéf. Nevím, co po mě pořád dokolečka vyžadujou ve škole. Nevím, po čem touží jedna moje nadřízená. Netuším, proč tady vůbec píšu tenhle komentář a nesedím na motorce serouce (je mi srdečně u prdele, jestli je ten tvar správný nebo ne) na všechno a hledajíce svobodu, ať už je cena jakákoliv.. Aspoň by to za to stálo, když už nic.. ()

Mishqo

tento film položil základ pre všetky road-movies...nesie významné posolstvo...vcelku nepredvídateľný dej...a aj keď sa to v úvode trocha vlieklo a nedávalo celkom zmysel, hodnotím veľmi pozitívne ()

Brain-D

Filmy, který ukazuje naprostou volnost a nezávaznost. Lidé se bojí takových volných lidí jako jsou Hippí, protože se bojí pravé svobody... tak nějak jsem si to zapamatoval. Díky bohu jsem se ani nenudil a jakmile na scénu přijde Jack Nicholson, tak je to opravdu zábava. ()

sskrblik

Skvělý trip! Jen tak se unášet americkou krajinou na mašinách za zvuku oldies hudby. Události plynou v jednoduché posloupnosti z bodu A do bodu B. Nelze očekávat sotisfikovaný příběh, myslím že o to se film ani nesnaží. Důležité je vnímání svobody, což splňuje na jedničku s hvězdičkou. Účast ďábelského Nicholsona potěšila, kdyby tak byl s oběma pány už od začátku výpravy posune to ještě o kus dál... ()

Prekarkar

Asi to "dílo" mělo připomenout Hippiesáckou dobu. Ano, účel to možná splnilo, ale... výrazové prostředky byly pro mě chabé, z filmového, profesního hlediska, nedostatečné. Tuším, že autoři chtěli světu ukázat tu "volnost". Pro mě to tak nevyznělo. Kamera spíš podprůměr, zvuk... nekomentuji! Plusy hledám těžko. Závěr filmu hodnotím na jednu hvězdu! ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června