Bezstarostná jízda

• USA Easy Rider (více)

Svoboda je děvka a my se bezstarostně projíždíme... Dnes už klasický film Bezstarostná jízda (1969) byl v době svého vzniku přelomovým dílem, které otevřelo cestu nastupující generaci filmařů do Hollywoodu. Nezávisle natočený snímek, jehož distribuci převzalo studio Columbia, měl svoji premiéru v soutěži MFF v Cannes 1969, odkud si odnesl Cenu za nejlepší debut. V létě pak zahájil svoji pouť americkými a světovými kiny. Stal se velikým hitem (s rozpočtem 340 000 dolarů utržil jen v USA a Kanadě téměř 40 milionů) zejména mezi mládeží, neboť úzce souzněl s jejich tehdejšími pocity a náladami. U nás se film na začátku normalizace nesměl promítat (ač byl zakoupen) a v kinech se objevil až v březnu 1995, kdy na jeho pražskou premiéru zavítal i režisér a představitel hlavní role Dennis Hopper. Tvůrci příběhu dvou mladíků Wyatta a Billyho (jejich jména upomínají na dva proslulé psance Divokého západu Wyatta Earpa a Billyho the Kida), kteří si za peníze utržené za drogy koupí motorky a jedou „objevovat Ameriku“, porušili řadu v Hollywoodu dlouho dodržovaných filmových postupů a pravidel, mj. rezignovali na vývoj postav, vytvořili zcela atypické hrdiny (či antihrdiny), místy zrychlili a ozvláštnili střihovou skladbu (použití flashforwardů jako přechodů mezi scénami), dovolili do té doby běžně nevídanou míru improvizace v dialogu i v hereckém projevu a použili hudební soundtrack jako dějotvorný prvek. Bezstarostná jízda je dnes právem považována za jeden z průkopnických nezávislých snímků. Film byl poctěn i tehdy ještě velmi konzervativní Americkou akademií, která ho nominovala na Oscara ve dvou kategoriích (původní scénář a mužský herecký výkon ve vedlejší roli – J. Nicholson). Představitel zkrachovalého advokáta George Hansona Jack Nicholson tu vytvořil první ze svých mimořádných hereckých kreací a za svůj výkon byl kromě oscarové nominace vyznamenán mj. Cenou newyorských filmových kritiků a Cenou Národní společnosti filmových kritiků. Hlavní role vytvořili Peter Fonda a Dennis Hopper, kteří byli spolu s Terrym Southernem také autory scénáře, a za kamerou stál tehdy ještě málo známý maďarský emigrant Laszlo Kovacs. (Česká televize)

JARDAHONDA

Bezstarostná jízda v žánru Road movie je první vlaštovkou pro fandy na dvou kolech. Herci byli perfektní, film má jasný přimočarý děj, který má zajímavou myšlenku a ta svou hloubkou předčí pár filmových renonců. U mě spokojenost, snímek ukazuje určitou svobodu,, takže : Silný stroj, peněženku plnou peněz, slunce za zády, vítr ve vlasech a .................tradááá ()

aproz

Prva polovica nuda...druha ma nieco do seba a najmä po prichode Jacka Nicholsona. Celkovo je to vsak priemer. ()

Lazy87

Poslední dobou mám slabost pro tyhle freethinking filmy. jen nevím, proč všechny končej takhle. Herecké obsazení brilantní, atmosféra parádní, děj minimální, prostě pohoda. ()

predsedaH

Vzít v potaz svobodu na jedný stopě a prohánět se Amerikou nasáklej drogama,,budiž,,to může být fajne,ale natočit film,kde 60 minut z 95 jedou dva frajeři na biku rychlostí 15 mil za hodinu a kde se po celý film dějě prakticky lautr kulový až na zavražděnýho Nicholsona pod širákem baseballkou,..Ne díky,,,za finální zápletku nemůžu dát ani odpad,protože ve dvou minutách dvě rány z brokovnice a bylo po rautu,,,no to jsem přemýšlel,esli si ten rejža nedělá náhodou kšandy ze špaget,,,takže jako motorkář sázím 3 hvězdy za motorkářskou hymnu,,díky Steppenwolf ()

radek.896

Děj strašně pomalu ubíhá. Prvních 20 minut se to zdálo býti dobrý, ale pak už to jen padalo do nudy, až jsem nevydržel ani do konce. Poslední scénu si pamatujik, že se s ženami koupali nahatí v přírodním jezírku, dál už jsem nechtěl ztrácet čas, když jsem u toho usínal nudou. Dávám průměr, jelikož nevím, jak by dopadla zbylá třetina filmu, ale třeba to někdy zkouknu znovu a změním názor... ()

Tempter

Za to, že jsem si na tento film celý našel čas až teď, ano, za to se kaju a stydím. Ale to je tak vše. Jinak jsem viděl nebetyčnou blbost, ze které se prý stal kult. PROČ??? Nebylo to ani o motorkářské vášni, ani o svobodě ( snad tím nebyl myšlen ten náznak střetu s omezeností buranského Jihu - takového buranství je u nás v každé druhé vesnici či maloměstě přehršel a kult kolem nikde ), nemělo to ani přiběh, scénarista a autor dialogů byli zřejmě více zhulený než všechny hlavní postavy atd. atd. Poslouchat duté dialogy dutých hlavních postav dotažené k "dokonalosti" cs dabingem byla opravdová duševní tortura. Román Honzíkova cesta, k jejíž četbě jsem byl komouškým režimem v útlém mládí donucen, se proti této roadmovie jevil jako propracovaný dramatický příběh plný psychologicky vyhraněných postav a intelektuálně jiskřivých dialogů. Navíc s ilustracemi, které by nevytvořil ani sebevětší zhulenec i kdyby na té motokoze, která není schopna ani zatočit, křižoval Amerikou sem a tam po celý svů krátký život. Nebýt toho happyendu na závěr, dal bych odpad. Howgh. ()

Widlicka4

Tak nevím... Docela vlastně chápu, proč dvojice svobodomyslných motorkářů vyvolávala takové negativní reakce svého okolí. Místy štvali i mě, jak to tedy asi muselo působit na konzervativní americký venkov šedesátých let... Film je velmi nízkorozpočtový, a taky podle toho vypadá, žádnou strhující filmařinu čekat nelze. Je to více či méně příjemná motorkářská jízda, kterou o stupínek výše vynáší ten docela ostrý konec. ()

baruslan

Líbilo se mi to...až do scény v "restauraci" - od té doby jsem z toho měla špatný pocit, a ten konec se mi nelíbil :-( ()

A.J. Rimmer

Jedno velké zklamání! celý film je skutečně o ničem. Pokud si někdo představuje ztělesnění svobody v podobě jízdy na choprech přes půlku ameriky s prachama za drogy ukrytých v nádrži, nepřetržitým hulení trávy, chlastání a blábolením neuvěřitelně prázdných dialogů tak děkuji nechci. Jedna hvězda za Jacka Nicholsona, bez něj by to byl úplnej shit. ()

andy60

Vím, že se jedná o kultovní záležitost, navíc road movie je moje srdcovka, ale s hodnocením nemůžu výš. Nejsilněji na mě působily momenty, kdy se nemluvilo a kamera zabírala do daleka se táhnoucí silnici, slunce sklánějící se k obzoru a přírodu vůbec. Naopak, když se herci pokoušeli o dialog, hodně to drhlo. Chápu - je to především o svobodě, o volnosti, ale myslím si, že se to dalo natočit mnohem líp. ()

andydufrsn

Klasika žánru road movie, je pořád moc dobře koukatelná. V tomhle případě z filmu touha po svobodě přímo sálá. Navíc tenhle film zdobí přímo skvostný soundtrack ()

str0001

Jako motorkář jsem si film pustil s velkým očekáváním. Dlouhé lirycké scény mě o něj ale připravily. Je zde sice nespočet překrásných záběrů na okolní krajinu. Dobré herecké obsazení. I celé poselství, které odsuzuje násilí je zde jasně čitelné. Mám ale silný pocit, že to pro průměrného moderního diváka nestačí. Většinu filmu se vlastně nic neděje a když už jde do tuhého, tak to ani nijak nevygraduje. Spíš vše vyšumí. Celkově zklamání. ()

Nag0

Všetko vlastne začína stretnutím Jacka Nicholsona, čo by fľaše burbonu s filozofickou príchuťou. Pred týmto bodom sa mi ťažko hľadá niečo na vyzdvihnutie (možno tak scéna vo vode). Po Jackovom odchode nastávava pasáž, ktorá by sa dala prirovnať halucinogénnemu opiátu biblických rozmerov za finančnú odmenu, ktorú taktiež hodnotím pozitívne. K tomu nevšedné vyvrcholenie, teda summa summarum slabé štyri hviezdy. ()

januar789

Nebojej se vás. Oni se bojej toho, co pro ně znamenáte. To co reprezentujete..... je svoboda. O to tady jde. Mluvit o ní a mít ji...to jsou dvě různý věci. Atmosféra dobrá, príbeh jednoduchý, humor žiadny, akcia žiadna, napätie žiadne. ()

louislumiere

Svoboda!? Pro mě zcela zásadní film. Být divnej, je těžký všude. I ve "svobodných" USA. Jo a je tu ještě jedna věc. Mám ten starej vinyl se žlutým obalem s Fondou a je snad jasný, že sousedka není ráda, když ho hladí jehla gramofonu. Poznámka nakonec - nikdy, ale opravdu nikdy se nedívejte na dabovanou verzi. ()

damian

Příslušnost filmu k vyprávěné době je podobná, jako konec 80.let v Pražské 5. Musel bych bejt sjetej, abych mohl tenhle film hodnotit. ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června