Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Severus007

Kdyby to bylo o půl hodiny kratší, možná bych jednu hvězdičku přidal. Mnohem zajímavější a o poznání kratší je díl Simpsonů Hrdinný kosmonaut Homer a zajímavější a poučnější je Apollo 11 VR. Akorát to chce ty brýle pro virtuální realitu. ()

Appleby

Klasika, ikdyž k němu mám místy drobné výhrady, co se týče občasného patetismu je to pro mě jasně nejlepší film roku 1995. ()

-ETIENNE-

Skutočne brilantný kúsok. A klobúk dolu pred všetkými tými ľuďmi, ktorí pracovali v realizačnom tíme NASA pri lete Apolla 13 a dokázali tak neskutočne poškodený stroj, ktorý podľahol mechanickej závade, vrátiť zo vzdialenosti Mesiaca naspäť do zemskej atmosféry. Úžasné, Vám patrí všetka česť!!! ()

Lenykov

Až na to americké vlastenectví ve filmu, je pro mě APOLLO 13 zárukou skvěle stráveného večera..a na konci vždy zaručeně ukápne slza. ()

paranoid82

Napínavé vesmírné drama podle skutečné události. Po režisérské stránce brilantní, výprava a hudba též na vysoké úrovni, herecké výkony, ač je tu hvězda na hvězdu, mě nijak zvlášť neupoutaly. Z filmu cítím typický americký patos se všemi zbytečnými klišé, proto nemohu dát plný počet hvězdiček. Některé výkony jsou jen těžko k uvěření - manželka, matka Lowella atd. Celkový dojem shazují též dost chabé dialogy. 80% hlavně za námět a slušné zpracování. Poznámka: Vedle Forresta Gumpa a Zelené míle další velkofilm, kde se setkávají Tom Hanks a Gary Sinise ()

McIron

Každého, kdo se někdy trochu zajímal o vesmír, musí k slzám dojmout, když se Odyssea znovu ozve. Desetkrát jsem tuhle scénu viděl a desetkrát mě dojala k slzám. A vždycky znova. A taky jiné úžasné scény - když Lovell vypráví synovi, že zesnulé kolegy znal. Anebo, když se Lovellova matka ptá, zda pánové Armstrong a Aldrin se taky zajímají o astronautiku. Navíc - i odborníci tvrdí, že je to jeden z nejvěrohodnějších filmů. Film o síle lidské vůle, důvtipu a odvahy. A o tom, kde jsou hranice lidských schopností, vědění a poznání. A ještě něco - Ken Mattingly nikdy nedostal spalničky... ()

babuca

Tento film o danej téme nemá chybu a ani konkurenta 100%. Musím sa priznať , že v závere mi vyšli aj slzy. ()

Traktorista

Klasika klasik, opředená do maximálního vlastenectví a maximálního happy endu. Tenhle film je slušně natočený, herecké výkony jsou zde velice dobré, ale při své délce začne sem tam trochu nudit. Když se člověk ale pohlédne zpátky za filmem, který právě dokoukal, musí prostě uznat, že se mu to líbilo. Slušně a věrně zahrané, přes jasný konec i napínavé, poutavý děj a slušné hudební podbarvení. I přes pár svých chyb, je to dobrý film, který bych si nebál pustit znova. ()

Monco

To už je hodně dlouho, co jsem tenhle film viděl. Pamatuju si jen, že mě to hodně uchvátilo. Tom Hanks dokáže snad zahrát cokoliv, o tom není nouze a celkově kamera a režie byla na jedničku. Ale něco mi na tom chybělo a tak dávám jen za tři. ()

Ospalek

Možná to mohlo být o něco kratší... 140minut je docela hodně pro toto téma. Na 5* to úplně není, protože jsem filmů tohoto tématu viděl mnoho, ale díky T. Hanksovi mohu dát větší hodnocení než u normálních, průměrných, katastrofických akčňáků. Chovám k tomuto herci jistý neodmyslitelný obdiv a proto bych filmu, kde vystupuje, dát nízké hodnocení nemohl. Alespoň, že se američani drží jistých podobností s tím co se skutečně událo a tím se to právě liší od Německých "béčkovek". P.S.: Opět kombinace Hanks & Sinise alias Forrest a Dan :-). ()

Vindemiatrix

Jako hold úspěchům americké kosmonautiky snímek funguje velmi dobře; při scénách typu start rakety člověka jímá závrať obdivných emocí. Jako příběh záchrany tří lidských životů už ale film nenabízí nic navíc, protože i tahle rovina slouží jako pocta americkému heroismu, nikoli třeba jako podklad pro psychologické drama. Obě roviny spojuje jednoduchá premisa, že záchrana nešťastníků z Apolla 13 je vlastně stejně monumentálním úspěchem jako první přistání na Měsíci. Myšlenka je to snad i opodstatněná, ale snímek nám ji doslova nutí - a tím poněkud nudí. Jeho děj je vzhledem k obecně známému příběhu a zvolenému způsobu zpracování velmi očekávatelný, a vzdor kvalitním hercům i skvělému technickému zázemí tak po zhlédnutí zanechává spíš dojem dobře odvedené rutiny než mimořádného díla. ()

bratr_jezek

"Hustone, máme problém" je již legendární hláška a pocta jednomu přistání, které neskončilo katastrofou. Na malém prostoru (raketa) je třeba rozehrát charaktery, což skvělí herci v čele s Hanksem umí dobře. ()

Steevee81

Hlavní role Tom Hanks, téměř 100% záruka kvality..a jaký byl film? Byl jsem nadšen. Kdo má rád filmy podle skutečné události a nevadí mu ta pro američany typická nálada vlastenectví tak jednoznačně doporučuji, protože "Houstne, máme problém" ()

Novik

Brilantní soundrack, napínavé scény, z herců vyčnívá skvělý Harris .. jen to není na plný počet, uvídíme jestli po druhém zhlédnutí bude film o něco "uzrálejší" .. každopádně na čtyři hvězdy to je určitě a vím že je to stoprocentně klasika. :) ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard