Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Teabag

Za chvíli tomu filmu bude dvacet let a vůbec to na něm není znát. Poctivá filmařina, která obstojí i dneska. ()

bloodcountes

Milovníka kosmonautiky tohle musí nadchnout. Jsem nadšená. Po nedávno viděných kosmonautických filmech Gravity a Europa Report se můžu jen divit, že mi oproti nim ani nepřišel nijak zastaralý nebo nešikovný. Je skvěle udělaný, technicky precizní, velmi autentický, skoro dokumentární. Jako fandu do kosmonautiky mě samozřejmě z kontinuální extáze vyrušovaly scény z rodinného života a potom všechno to strachování u televize, ale chápu, že to v takovém filmu být muselo, přeci jenom cílovka je širšího zaměření:) Herci fantastičtí jak nahoře, tak dole, hudba parádní. Velkej respekt k těm reálnejm lidem, k těm machrům, kteří tohle zvládli, improvizovali a zachovali si chladnou hlavu. Obdivuhodný! Až je mi líto, že tihle frajeři už dneska k Měsíci nelítají, musej se pekelně nudit:)) ()

Marrty3

Strhující. Tohle je přesně ten vesmírný snímek, který mě mimořádně bavil. Skvělé herecké výkony, samozřejmě v hlavní roli s Tomem, jenž byl opět perfektní. Našlapaná atmosféra, plná napětí a místy i neočekávaných zvratů. Na svou dobu i velmi vydařená grafika. Ron Howard nám podává to úspěšně neúspěšné drama v celé své syrové kráse. Beznaděj a strach o životy s filmu čiší na světelné roky daleko. Díky tomuto snímku si dovedu vcelku živě představit, jak urputné do muselo být. Výborný film. ()

Paldiny

Zdanlivo obyčajný príbeh dostáva do popredia precízna réžia a excelentne zahraný prepis skutočnej udalosti. Spomínam si, že v časoch minulých som sa pri Apolle dušoval, že nudnejší film nepoznám a naďalej uctieval hyper-deštruktívneho Baya. O to viac ma teší, že po pár rokoch dostal druhú šancu, aby svoje nesporné kvality predstavil dospelejšiemu "ja“. ()

filipvrbik

Fantastické ztvárnění "neúspěšné " mise na měsíc s hvězdným obsazením. Celkově lze vyzdvyhnout dobovou atmosféru spojenou s prvními kroky po měsíci. Třináctka byla úspěšně neúspěšná a kdo neviděl nepochopí, tak mrkněte ..viděno v kině 95% ()

Macik

Tenhle film je vážně parádní jediné co je jeho chybou,že napinavej je jenom na první koukání. Někdo může opnovat,že to přece každej katastrofickej film,jenže tenhle film mě na druhý zkouknutí nudil......Ale to samozřejmě nemění nic na tom,že je to film s velkým F. ()

LuckyStar

Jeden z nejsympatičnějších filmů o vesmíru, kouzelná režie, hudba, Tom Hanks, pocity... Zcela po právu zasloužená nominace na nejlepší film roku 1995 včetně vizuálních efektů, scénáře, výpravy... Další z hitů pro příjemný večer u televize nebo přehrávače a film mého mládí! :-) ()

lareinna

Na základe všetkých dokumentárnych filmov a informácií, ktoré sú dostupné o Apolle 13, o tejto ceste do vesmíru, ktorú nazvali „úspešná prehra“ lebo nepristáli na mesiaci, čiže misia nebola splnená, ale úspešne sa vrátili domov, je tento film dosť autentický a dosť presný v porovnaní so skutočnosťou. Na druhej strane táto udalosť pomohla pri plánovaní ďalších letov do vesmíru. Pútavý film a výborní herci. ()

Mikino00

No, na téma vesmírných letů znám pár povedenějších kousků, jedná se přece jen o velkofilm hrající na city diváka, plný klišé a amerického patosu či vlastenectví. Zhruba po hodině mě přestalo bavit sledovat jejich problémy, když bylo jasné jak to dopadne. Je to velký americký příběh zfilmovaný tak, jak si publikum žádá. ()

Movie Gourmet

Zkušeně natočený "majstrštik" s dobrým hereckým obsazením. Dobrá kamera, výborné efekty, nákladná výprava a kvalitní režie.... Verdikt: 5* a 85 %. ()

H4ku11

Škoda, že takýchto filmov sa dnes točí už málo. Dnes sa tlačí na pílu, aby sme boli citovo odrovnaní od začiatku. Tu je to správne vytvorené tak, že presne po 2 hodinách sledovania a vývoja filmu, prídete v posledných 10 minútach do štádia, kedy skutočne držíte astronautom palce, aby pristáli v poriadku. Prehnaný americký patriotizmus pri NASA snímkoch mi nejak neprekáža. ()

Matt Raider

Asi největší sázka na jistotu. Nakonec se přece jenom ta černá kočka chodící po rozbitém zrcadle vyplatila. "Kdyby moje pračka uměla létat, Jim by s ní přistál." (82%) ()

laepus

Howard je asi nejukázkovější americký režisér, na kterého se hodí "poctivá filmařina" - ne umění, ne nic nového, ale vždy zvládnuté téma, dobrý výběr herců i hudby, srozumitelně vystavěné scény i charaktery postav, uvěřitelnost děje. A vždycky se na to taky příjemně dívá - není tam nic, co by člověka otravovalo, nebo mu bránilo ve vícerém zhlédnutí. A to všechno je právě i případ Apolla 13 - prvotřídní herecké obsazení, příběh na motivy skutečných událostí a (spoiler) dobrý konec. ()

RomanHyde

Opravuji po dalším zhlédnutí na pět hvězdiček. Film je to naprosto bezchybný, propracovaný a strhující. Tohle téma nešlo natočit lépe a rozhodují jen naše sympatie či nesympatie k obsazení, které je dle mého názoru to nejlepší. Stejně jako Titanic Jamese Camerona, pravděpodobně i tohle téma už nikdo nebude zkoušet znovu točit, protože laťka je setsakramentsky vysoko a překonat ji je v podstatě nemožné.. ()

Greg25

85%, překvapivě "neamerické", což je dobře. Velmi dobré herecké výkony i scénář s režií. K tomu snad není co dodat, prostě film na který se vždy ráda kouknu. :-) I z legendární hláškou Houstone máme problém, která prý ve skutečnosti z úst skutečného kosmonauta nezazněla. ()

Brejlil

Jako technicky precizně inscenované ilustraci jedné z nejznámějších událostí dějin pilotovaných vesmírných letů nelze tomuto filmu vytknout nic. Protože je primárně určen pro běžné americké publikum, je soustavně snesitelňován všemi těmi "citovými" odbočkami (Lovellova rodina, patos apod.). Takže bohužel sekvence inscenované brilantně (start Saturnu V; zvláště pád kamery podél obslužné věže je skvělý; samotná havárie Apolla 13 atd.) jsou střídány nesnesitelným citovým "vydíráním", kde vede okamžik, kdy se Lovell dívá na Zemi a ve stejném okamžiku pozoruje jeho žena oblohu. I když jsem schopný pochopit čistě lidsky její obavy a také její bezmocnost, takovéhle filmové pojetí mně vysloveně ničí. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)