Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

salalala

I pro člověka, kterého tohle téma moc nebere (mezi něž se počítám), je Apollo 13 zážitek. Howard to vše zvládl na výbornou a velmi jistě a přesně zrežíroval film o neúspěšné misi na Měsíc. Pomohli mu v tom výborní herci Hanks, Paxton, Bacon, Sinise, Quinlan a samozřejmě Ed Harris, který snad nezahraje špatně. Tady ta symbolika skutečně fungovala, třináctka byla skutečně hodně nešťastná. Možná je to někdy laciné, ale četl jsem, že ty věci (pád snubního prstýnku do výlevky..), které tak vypadají, se skutečně staly. Každopádně mně to tady nevadí, a i když film nemá na plný počet, je místy hodně silný. Nejsilnějším momentem je scéna, kdy Hanks kouká z okýnka na Měsíc a ví, že se tam neprojde, to byla hrozně citlivá a silná scéna. Téměř dokonalý film. ()

dom156

Další ze skvostů v Hanksově výkladní skříni. Děj nám popisuje těžké komplikace během letu Apolla 13, když člověk pozoruje co vše se posralo, je s podivem, že tito tři pánové spolu s pomocí x dalších lidí na Zemi dokázali bez úhony přistát. Tolik hvězd na jednom smetišti dokázal Howard (pro upřesnění režisér) ukočírovat a filmu dokázal vštípit svůj výborný rukopis. Bohužel to opět jak už u těchto druhů snímků stává, přehnali s americkým patriotismem, jinak mohu jen chválit a vřele doporučit. ()

Blackhand47

Oproti dva roky starému snímku První člověk má Apollo 13 výhodu v tom, že zpracovává zajímavé téma, kde se opravdu něco dělo. Zatímco u Apolla 11 vyšlo všechno až do posledního prdu, Apollo 13 se neustále potýkalo s problémy a bylo to takové drama, až se dalo krájet. Vážné scény jsou čas od času prolomeny nějakým fórkem a vždycky to stojí za to. A je jedno, jestli jde o babku s Armstrongem nebo techniky snažící se propojit zcela nemožné díly. Film má jinak samozřejmě skvělé obsazení v čele s Tomem Hanksem, který se musí objevit snad v každém filmu podle skutečnosti. Opravdu se nedivím, že zrovna Apollo nominovali na tolik cen, jelikož se jedná o vypiplané dílo a Ron Howard zde ukázal, že mu biografické snímky opravdu jdou. 80% ()

Colonist

Strhující podívaná se skvělým hereckým obsazením. Je skoro až neuvěřitelné, že to celé tenkrát šťastně dopadlo. Naštěstí happyendy umí psát i život, nejen hollywoodští scénáristé. "We just lost the moon." ()

higuain

Based on a true story & Directed by Ron Howard. To mluví za vše. Howard filmy tohoto ražení ovládá s přehledem a tohle brilantně natočené vesmírné drama se skvělými herci a výbornými triky není výjimkou. ()

Skip

Američané mají rádi velkou podívanou, hodně hrdinství a pořádnou dávku vlastenectví. Mnohdy to leze na nervy, ale to není případ tohoto filmu. Takhle zpracovaná skutečná událost, kdy se zdárně podařilo skoro nemožné, má místo na žebříčku kinematografie hodně vysoko. ()

Aleee89

Podívala jsem se na další film s mým oblíbeným Tomem Hanksem - Apollo 13. Musím říct, že opět nezklamal, on prostě umí hrát a tady se to zase potvrdilo. Příběh nabývá na větší efektivnosti tím, že je natočen podle skutečných událostí. To se mi líbilo, dostává to větší šmrnc, příběh je totiž vzrušující, zajímavý a nenudící a tak to má být. Tenhle film se prostě povedl. ()

major.warren

Apollo 13 s Hanksem je dnes již kultovním historickým dramatem. Ron Howard je opravdu skvělý režisér, jehož díla sice postrádají výrazný rukopis, ale vynikají řemeslnou zručností. Osobně mám raději jeho Rivaly, kteří jsou ještě o něco dotaženější a filmařsky odvážnější, ale to nic nemění na požitku, jenž Apollo 13 přináší. Skvělé obsazení (hlavně neselhávající Hanks, Ed Harris a Gary Sinise), poctivá hollywoodské řemeslo včetně výjimečných efektů, pěkná hudba (James Horner) i skutečně kvalitní scénář, v němž je místo pro napětí i humor. Howard zkrátka umí a podívaná tzv. podle skutečného příběhu mu sedí nejlépe, jak ostatně prokázal již mnohokrát. Dodnes mám v živé paměti hlášku matky Jima Lowella k Neilu Armstrongovi: "Taky se zajímáte o kosmonautiku?" ()

Trevor

Za dva roky a štyri dni som sa na tejto databáze dopracoval k v poradí 2500 hodnoteniu, ktoré je zároveň 888 komentárom a rovnako ako pri iných "jubileách" (1800 hodnotenie a 180 komentár Kubrickov Barry Lyndon, 666 komentár Omen a i.) som sa rozhodoval pozrieť si nejaký epický film. Voľba padla najmä zásluhou najväčšieho filmového fanúšika na film Apollo 13, ktorý ho pozrel pred niekoľkými dňami. Pri pozeraní som sa nemohol zbaviť potreby porovnávať tento film s Prvým človekom či Marťanom, filmami s podobnou tématikou, avšak podstatne novšími a dopadlo to pre Apollo 13 viac ako dobre. S niekoľkými momentmi, ktoré takýto druh filmov nevyhnutne doprevádzajú akými sú nezrovnalosti v porovnaní so skutočnou udalosťou (problémy Apolla 13 začali už 55 minút po štarte) či srdcervúcimi scénami som sa celkom nestotožnil, avšak atmosféra v Manned Spacecraft Center v Houstone či na palube Apolla 13 bola zvládnutá veľmi dobre a aj s prihliadnutím na rok vzniku som sa rozhodol filmu nadeliť najvyššie možné hodnotenie. Úspešne mám za sebou ďalšiu povinnú jazdu každého skutočného filmového fanúšika, ktorá rozhodne nesklamala. ()

Anglie

Jasně, je to patetické a vlastenecké, ale v tomto případě je to zcela na místě. Kromě velmi dobrých hereckých výkonů se vytáhl i scénárista - ačkoliv popisuje skutečnou událost, kterou zná celý svět, tak skvěle vtáhne diváka do děje. Zaujala mne scéna, kdy podřízený žádá nadřízeného o volno. Ten mu odvětí slovy: "Mně nezajímá, že Vaše žena rodí, my tady všichni děláme šestnáctky". I takové oběti se musely položit na oltář... ()

Fanucci

Vynikající i po x-tém shlédnutí. Napínavé a úžasně natočené. Skvéle zahrané. Minimum patosu alá Armageddon. Super film. ()

GILLWANDER

Pekný kozmický epos s kvalitným filmovým prevedením. Výborné herecké výkony či už Eda Harrisa tak i Toma Hanksa dodávajú filmu úplne iný rozmer. 80% ()

Petroff

"...když tehdá před lety začaly lítat rakety, zdál se to bejt docela dobrej nápad!" A taky byl, jenže rakety dolítaly, na měsíc jsme se už asi 40 let nepodívali a vůbec - škoda mluvit. Bezvadnej film, kterej je ale vlastně i tak trochu dokumentem. ()

dyfur

moja zaujímavosť: Jim Lovell (Tom Hanks), Fred Haise (Bill Paxton) a Jack Swigert (Kevin Bacon) nosia hodinky značky Omega Speedmaster. (dyfur) ()

jhr

Apollo 13 je dokonalá ukázka toho jak má podobný film vypadat. Obsazení v čele z Tom Hanks je nejen vyrovnané ale každý odvádí více než slušný výkon. Nepodařená mise na měsíc a strhující záchranná akce a to celé v dokonalém zpracování. Apollo 13 patří k jednomu z nejpůsobivějších filmů, první půlky devadesátých let. ()

Katarine

I když film vidím po stopadesáté, stále působí na mé pocity, jako bych jej viděla poprvé. Proto mi nic nebrání v tom, kouknout na něj i po stopadesáté prvé. A i to se vyplatí. ()

lekr

Film má skvělou atmosféru ale místysi odporuje se skutečností....jeho hvězdné obsazení však člověku příběhové nedostatky vynahradí..... ()

Lischai

Velká škoda amerických limonádových promluv ("Pokud to někdo dokáže, tak Jim! " "Můj syn přistane i s pračkou!"), jinak samozřejmě velmi fortelný film. ()

Martin741

Reziser Ron Howard natocil film o raketoplane Apollo 13, ktory odstartoval roku 1970 smerom na mesiac ..... a dalej uz vsetci vieme, nasledoval boj o prezitie. Chvalim herecke osadenstvo : Hanks, Bacon a dobre sa na to pozeralo, aspon si clovek rozsiri obzory : 84 % ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)