Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Blazkowicz

Bez nějakých extra triků, počítačových efektů a podobných dnešních fíčur a stejně to vypadá dobře. Škoda, že film neumí navodit větší strach o posadku. Moc jsem se o ně nebál, jednak kvůli absenci takových momentů a jednak je jejich příběh známý nebo aspoň snadno zjistitelný. 4* ()

mrclTV

Prekvapivo nepútavý film. Neviem, kde mohla byť chyba. Tento film asi viac zaujme človeka, ktorý o kosmonautike vôbec nič nevie. Ak sa len trochu orientujete v téme, tak to prekvapivo stráca na atraktivite. Jednoducho, ak viete ako to dopadne, tak kde je to napätie? Ale technicky je to spracované prvotriedne. ()

ostravak30

Apollo 13 je jedním z filmů, který odstartoval moderní filmy o vesmíru. Slavná hláška Houstone, máme problém je pak už jen třešničkou na pomyslném dortu. Dále pak tolik oslavované vlastenectví, závěrečná radost týmu v Houstonu, objímání a tleskání. To vše od té doby používají tvůrci v podobných filmech často. A právě na vlastenectví je zde kladen důraz, protože do doby nebezpečí národ nějaký start vesmírné rakety moc nezajímal. Teprve až šlo doslova o život. Ale i tak to filmaři přehánějí. Nemyslím, že by opravdu celý svět, a zřejmě ani jeho půlka, visela na televizi a zajímala se, co se děje s posádkou. To jen Američané to tak viděli. Radost z návratu je pak ale pochopitelně velká a asi nejen prezidentovi spadl kámen ze srdce. Jemu ale z jiných důvodů než třeba rodině. Vlastně to možná USA i posloužilo jako reklama, že i ty nejnemožnější situace jejich mozky vyřeší. Režisér Ron Howard si přizval k filmování známé tváře. Jak on, tak scénárista William Broyles Jr. už s Tomem Hanksem spolupracovali. Skutečná událost je popsaná docela dramaticky, tedy bez zbytečné omáčky. Sledujeme prakticky jen to důležité a pomocí kvalitních triků a hereckých výkonů se na to více než dvě hodiny dá koukat. Partě to skvěle klape a objev vesmíru je věc, která mě enormně zajímá a důraz na americké vlastenectví zrovna nevadí, to se shodnu s golfista. Závěrem je třeba se zastavit hned nad první zajímavostí, která je u filmu uvedena. Jak podle csfd.cz tak podle Wikipedii zemřel herec Paul Mantee 18 let po natočení filmu a tedy ne hned po premiéře. A dále u filmu Angels & Airwaves: Start the MachineZtracen ve vesmíru je uvedena naprosto stejná zajímavost, přičemž oba filmy mají úplně jiného režiséra. A že by se tatáž věc opakovala dvakrát? Zdejší tvůrčí tým by asi měl svědomitěji kontrolovat, co sem kdo píše. ()

PlysovyMacko

Napinava a dramatická rekonštrukcia skutočnej udalosti, kde sa kvoli technickej zavade zmenila misia na mesiac na boj o život troch astronautov. Rešpekt všetkým pracovníkom pozemnej kontroly ako dokázali nemožné. Škoda, že astronauti sa už na mesiac nevrátili. Kvalitný film. Dobrí herci. ()

kadef

Skvělý příběh o 3 chlapách v plechovce, o dalším chlapovy kterej o to přišel a o šéfovy navigátorovy. Tom hanks v životní roli. Navíc tu zahrál dobře i Gary Sinise. Dojímavý konec při neustálém tleskání též skvělý. Jo a abych nezapomněl. Hudba byla naprosto vynikající, 2 oskary jsou právem. ()

Max Q.

Méně vět typu "Dostaneme kluky domů", "Nesmíme v tom kluky nechat" popř. "Klukům tam bude zima" a více reality a technických detailů nevysvětlovaných publiku jako předškolním žáčkům - dalo by se na to celkem dívat. A Tom Hanks - stále přehrává, stále přehrává. Co na něm třeba Spielberg pořád vidí? ()

smrtubohem

Perfektní film. Ono to vlastně nešlo natočit špatně, ale obsazení výborně hrajícího Hankse do hlavní role znamenalo pozvednutí do vyšší úrovně a zaručený úspěch. Ve vedlejší roli vyniká velmi solidní Ed Harris. Kdyby bylo méně scén z domácností astronautů, film bych považoval za naprosto dokonalý ()

moviepill

No jo, asi všetci poznajú legendárnu vetu "Houstone, máme problém!". Ale ja s týmto filmom problém nemám. Sám som nadšený astronóm a tento film je majstrovsky natočený. Ničoho nie je príliš, ani sentimentu a amerického patriotizmu. Plus brilantný Ed Harris. ()

gotham

Hereckými hvězdami nabité drama z prostředí NASA je velmi koukatelné, i když trochu jednotvárné a zcela předvídatelné. Nicméně určitě doporučuji, co se týče filmů z oblasti NASA, kosmonautiky, vesmíru apod. je to prakticky bezkonkurenční podívaná, která staví na charakteru jednotlivých postav, zejména pak Toma Hankse a Eda Harrise. 80% ()

reAnimat0r

Americke vlastenectvo prepletene happy-endom?! Nenviem ako presne bola zrekonstruavana situacia ohladom Apolla 13, tak sa vyjadrim len k samotnemu filmu. Technicky a herecky na velmi dobrej urovni. Gary Sinise a Paxton velmi dobra volba, Bacon mi tu doslova prekazal, Hanks nevyrazny (stale sa tvari rovnako) a skvely Ed Harris. Napatie bolo citit uz po par minutach a k zaveru sa pekne vyostrilo. Zaujima MacGyverovska scena skladania filtru na CO2, nasledne pouzitie v MM. Film ale trpi klasickymi americkymi crtami, preto len 8/10 ()

Dextwer

Dobře zpracovaný film o nejúspěsnější neúspěšné akci v podání Apolla 13. Tom Hanks je herec světové extra třídy, o tom není pochyb i další mu velmi dobře sekundují. Většinou pokud se natáčí takový to projekt, tak Hollywood velmi rád z toho udělá patriotický film. Tentokrát se držel hodně zpátky a film můžeme sledovat bez dalších skrupulí. Zajímavosti: * Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon a Gary Sinise podstoupili výcvik na simulátorech v „US Space and Rocket Center Space Camp“, aby si zvykli na práci před kamerou ve stavu beztíže, ve kterém se pak natáčela značná část filmu * Skutečný astronaut Jim Lovell prohlásil, že z herců se mu nejvíce podobá Kevin Costner. Costnerovi ale nikdy nebyla role nabídnuta. Byla nabídnuta třeba Johnovi Travoltovi, který odmítl. Jedna z hlavních postav byla nabídnuta i Bradu Pittovi, ale ten dal přednost thrilleru Sedm * Tom Hanks je vysoký 186 centimetrů. Avšak maximální povolená výška pro astronauta je 182 centimetrů * Muž, který si na konci potřásá rukou s Jimem Lovellem (Tom Hanks), je skutečný Jim Lovell Moje hodnocení: 80 % ()

Gortyna

"Vždyť je to kýč až na půdu", napsala tu Kochanski. Plně souhlasím. "Co máte v plánu, pánové," ptá se Hanks. "Já se vracím na Zemi," odpovídá sám sobě. S tím na mě nechoďte. A ty oduševnělé výrazy lidí v řídícím centru! Paráda. Jako kdyby to natočili Rusáci (jenže ti by to takhle neuměli a bylo by to k popukání ještě víc). ()

mata77

Proste nádhera. Takto nejako si predstavujem silný oscarový príbeh. Veľmi vydarený strih ma preniesol rovno do deja a aj keď som poznala historické súvislosti, bola som ako na trní. Videla som to viackrát ale vždy mám slzy v očiach pri scénach, ako keď sa raketa velkolepo dvíha pri štarte a potom ozlomkrky rúti nekontrolovateľne vesmírom. Skvelé herecké obsadenie, vynikajúce výkony. Kathleen Quinlan, ktorá si zahrala Hanksovu manželku, mi z vedľajších rolí zaimponovala asi najviac. Pri niektorých scénach som mala trochu problém, zdalo sa mi, že vidím Forreta Gumpa. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)