Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Kosmik 1

Tom Hanks a Ed Harris tuhle parádní "show" vedou, to je jasný. Ač už se jedná o starší snímek, rád se na něj vždy znovu podívám. Sice se opakuju, ale Tomovi sedí vážně jakákoliv role. Astronaut by mohl být klidně taky, já mu teda věřil všechno. A vlastně věřím všemu kolem Apolla 13, že se přesně takhle tenkrát událo. 85% ()

mkubalikova

Houston, we have a problem. Problém raketoplánu se naštěstí podařilo vyřešit, problémem filmu je ale přílišný patos, který mě v tomhle jinak dobrém filmu strašně rozčiluje. 80% ()

ghatos

Vždy jsem věděl, že to je nadprůměrný film. Už když jsem čučel na obal ve videopůjčovně. Viděl jsem to po dlouhé době a pocit mám stále stejný jako tenkrát. Velké téma, velcí herci, USA styl...všechno jak má být, ale do srdce se mi to nezarylo. Nevím proč. 74%. ()

Ravi

Ron Howard umí točit drama osobních zážitků, to víme. Na Apollu 13 mě zaujalo, jak může film prohloubit divákův zážitek natolik, že je v malé kajutě někde mezi Měsícem a Zemí a trne, jak to dopadne. Howard Vás zkrátka zainteresuje, i když nechcete. 90% = 5/5 ()

Autogram

Aj americké vlastenectvo a hranie sa na vesmírneho MacGyvera má na tomto mieste opodstatnenie. Moje napätie pri dávnom sledovaní premiéry bolo o to väčšie, že som poriadne nevedel, ako to všetko dopadne a asi aj pre znalcov vesmírnych misií bolo prekvapením, koľko detailov dokázal režisér priniesť divákovi. Od súkromia a príprav na let až po klasické Houston, máme problém. ()

vyfuk

Krásně převyprávěný příběh osudu kosmonautů z Apolla 13, jejichž cesta byla stejně úžasná jako Apolla 11, ale číslo samo napovídalo, že tentokrát to asi nedopadne dobře. Howard si pro svůj skoro první velký počin vybral velké sousto, ale proměnil to v dokonalost, která je jeho filmu hodna. Nádherný odpočinkový film, který potěší fandy kosmonautiky. Old schoolový Marťan. ()

mirec88

Houston, máme problém... To bol filmík. Ron Howard ozaj vie a spolu s Tomom Hanksom, Edom Harrisom, Kevinom Baconom a Billom Paxtonom nám prinášajú film, ktorý sa môže rovnať dokumentu, lebo je to verne vyrozprávaný príbeh nepodarenej, ale našťastie dobre sa končiacej misie na Mesiac. Páčilo sa mi to veľmi. ()

Jaro.Krafcik

Malý krok pre človeka ale obrovský skok pre ľudstvo. Hanks ukázal že dokáže zahrat aj cestu na mesiac. Je to napínavé hravé a dobré nie výborne. Filmov o vesmíre je mnoho aj lepšie spracované. Ale apollo 13 mal niečo do seba a hlavne koniec filmu trochu prilepšil. Reklamy na Nasa mi ale prišli až prehnané. Film je však kvalitný. 4* ()

Pipes

Dobrý film s výborným obsazením a hereckými výkony, navíc plný napětí s emocionálním koncem. Možná škoda toho mírného amerikánismu - asi těžko se lidé v Jeruzalémě budou u Zdi nářků modlit za 3 Američany ve vesmíru.. Jinak paráda! ()

Borat

Znovu skvělý Hanks. Dojemný příběh astronautů, kterým se nesplnil sen doletět až na povrch měsice. Film je více-méně i takovým dokumentem, jak vypadala příprava letu, samotný let ve vesmíru a všechny události kolem vzletu na měsíc.|91%| ()

Pecival

Excelentní zpracování jednoho ne zcela úspěšného letu. Ron Howard tlačí na emoční pilu relativně přiměřeně, ale u takového ultimátního hereckého obsazení není místo pro cinismus :) Až se člověku nechce věřit, že to je podle skutečnosti... ()

jenik71

Dramatické události nepovedené výpravy Apolla, s nešťastným pořadovým číslem 13, byli pro filmaře jasně dané. Šlo tedy o to, do jakého kabátu tento příběh navléknout. A to se Ronu Howardovi rozhodně povedlo. Nemám sice tušení jak to tenkrát vypadalo v řídícím centru v Houstonu ani v samotné kabině Apolla, ale rozhodně tu vše působí silně autenticky a věrohodně. Herecké obsazení snad ani nemohlo být lepší a přispělo tak k celkové kvalitě tohoto dramatu. Rozhodně stojí za to se na tento film podívat a připomenout si chvíle, kdy měli kosmonauté neskutečné štěstí v neštěstí. Já bych tedy rozhodně nechtěl být v jejich kůži. Vlastně skafandru ... ()

latvar

Cesta na Měsíc se zvrhne díky nepatrné technické závadě na boj o přežití a posádka Apolla 13 musí řešit problémy jak se dostat zpátky na Zem. Film jsem hltal plnými doušky. Líbilo se mi herecké obsazení a chvílemi infarktová atmosféra. 75% ()

milancecil

Apollo 13, naprosto bravůrní hraný dokument o událostech spojených s třetí lunární misí Američanů, doposud s čímkoliv nesrovnatelná filmová lahůdka a pro zájemce o poznávání historie kosmonautiky nezbytný průvodce, počáteční oprávněná sebedůvěra opírající se o zkušenosti z předchozích úspěšných misí se 13. dubna 1970 po závažné technické závadě při manévrech na oběžné dráze Měsíce náhle mění v paniku důsledkem obtížně zvládnutelného kritického stavu hrozícího děsivou tragédií, pro všechny nečekaně začíná tuhý boj o záchranu životů tříčlenné posádky, kdy o konečném úspěchu či neúspěchu rozhoduje vůle se schopností pohotové a adekvátní improvizace, začíná napínavý příběh o statečném odvrácení nepřízně osudu úžasnou týmovou spoluprací řídícího centra v Houstonu s kosmickou posádkou, která po celou tu dobu odolává ve velmi obtížných nouzových podmínkám, stále v ohrožení zdraví i života, kdy až do posledních minut může dojít k tragickému zvratu a tak ke znemožnění konečné záchrany kosmonautů, sledujeme téměř bez dechu fascinující děj probíhající unikátní záchranné akce, tak jakoby šlo právě o záchranu našich nejbližších, nádherné, po všech stránkách jedinečné filmové dílo a rovněž i důstojná pocta všem, kteří k tehdejší úspěšné záchraně jakkoliv přispěli. ()

obivan568

Fakt, že víte jak film skončí ještě neznamená, že si ho neužijete na sto procent. Apollo 13 je po všech stránkách výborně zvládnutou prací, které škodí jen trošku nudnější "předstartová" část. ()

venca163

I když je to víceméně uvěřitelně natočený, jede to prostě na takový to americký středněproudý schéma (vlastenectví, přerod ubožáka v hrdinu (náhradní pilot), neomylný Hanks (jako ta jeho postava, ne herectví), neustálé záběry na brečící děti a manželky, finální oslavy (na konci táhnou všichni za jeden provaz, i dcera, u který jsme měli pozorovat jakýsi posun od já-vás-nenávidím ke spořádané americké dceři), použití hudby a další a další). Abych jenom nehanil, scény z letovýho střediska celkem ušly (dobrej Ed Harris i Gary Sinise). Už jsem to jednou viděl a nepamatoval jsem si z toho nic, předpokládám, že i teď zase všechno zapomenu. Ten film bohužel nemá žádnou přidanou hodnotu. (65%) ()

Darth_AK

Apollo 13 je filmem o tom, jak Ed Harris ve slušivé vestičce spolu asi s dalšími dvěmi stovkami lidí dostal na Zemi mírně vousatého Toma Hankse, Billa Paxtona s teplotou a Kevina Bacona, který už skoro neviděl na metr před sebe. A to já mám rád-navíc film se z valné části drží skutečnosti, což je mu třeba připsat jen ke cti (když pominu pohledy paní Lovellové do vesmíru ve chvíli, kdy Lovell kouká na Zemi, jak romantické!). Je samozřejmým faktem, že kdyby se tohle stalo v SSSR, tak by kosmonauti a lidé v řídícím středisku určitě pak nedostali vlastní film, spíše by byli rád že mají ještě práci. Ale v USA to chodí jinak. Film má silný příběh (což mají skutečné události vždy) skvělé herce (obzvláště kromě posádky Apolla ještě vypichuji Garyho Sinise "spalničkáře" a Eda Harrise) a skvělé efekty, s výjimkou startu rakety (zem je vykreslená jako textura opravdu příšerně). Ovšem já osobně se přiznám, že nejsilnější scénou filmu bylo, když astronauti natáčeli "film do televize" a netušili že žádná z nich to nepouští, upřímně se přiznám že mi jich bylo líto. Ale rád bych ještě připodotkl jednu věc, která filmu přidala tak půl hvězdy a to je "zabijácká" babička Lovellová! A proto moje závěrečné hlášky patří hlavně a jen jí. "Ty se bojíš Susan? To je zbytečný. Kdyby automatický pračka uměla lítat, můj Jim by s ní přistál!"---"Babi, tihle dva pánové s tebou budou sledovat televizi, to jsou Neil Armstrong a Buzz Aldrin" "Vy se také tedy zajímáte o kosmonautiku?" :) a na závěr=jak se cítí správná manželka astronauta? "Jsi šťastná, hrdá a nadšená" (přibíhají reportéři) "Vaše pocity paní Haisová?" "Jsem šťastná, hrdá a nadšená!" ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)