S.Quentin QUALE

Oh, tohle je teda něco, co se opravdu jen tak nevidí. Kdo by čekal, že takovýhle extrémní až humus může být tak zábavný? U mě jednoznačně první půle převálcovala druhou "splatter estrádu", za kterou odebírám skoro jednu celou hvězdičku. Nevadilo mně nijak provedení, ale ke konci už jsem měl dost, nůžky to potřebovalo. První půlka je dokonalá, kdy začne pudingem a vygraduje scénou v parku, to jsem byl v kolenách. Krev, mozek, hnis a kola se točí dokola....85% ()

Rominator

Ve filmu se objeví hodně nápadů a hlášek. K nezapomenutelným scénám patří netradiční využití sekačky na trávu a kněz nakopávající zadky ve jménu božím. ()

misterz

Podľa mnohých doposiaľ neprekonaný splatter a absolútny kráľ subžánru. Pripájam sa k tomuto názoru. A čo sa týka komédie, v žiadnom inom filme nenájdete toľko perfektných, fungujúcich hlášok, ktoré v spojení s hektolitrami krvi a ďalšími hororovými prvkami veľmi často vyznievajú pekelne bizarne a absurdne, ale o to viac sú účinnejšie a chytľavejšie. Hlášky ako: " oni vlastne nie sú mŕtvi, len trocha hnijú", alebo "ty mi čúraš na moju maminku" v spojení s konkrétnou situáciou, ma často dostali do akéhosi zvláštneho kŕčovitého stavu so záchvatmi smiechu a primrznutým úsmevom na perách. Akcia počas snímku pekne graduje a ku koncu sa už premení na hotový krvavý masaker, kde lieta vzduchom všetko možné, od kuchynského náčinia až po končatiny a vnútornosti. Sekačka odviedla kus roboty :). Pritom aj v týchto masakrálnych scénkach ostáva zachovaný všadeprítomný humor, čo dáva aj vážnym veciam úplne iný rozmer. Spojenie komédia-horor tu jednoducho funguje totálne dokonale, bez jedinej chybičky a jediného zaváhania. Jackson mi opäť raz dokázal, že mu nie je žiaden žáner cudzí a do čoho sa pustí tak to jednoducho stojí za to a treba s tým počítať. Skrátka, ide o kultové dielo, ktoré by nemalo nikomu uniknúť. ()

Satan

Čím začít? Oidipovským komplexem? Osudovou romantickou láskou? Kritikou lidského pokolení? No spíš nadrženými božími služebníky, prdícími vnitřnostmi, ochuceným pudinkem, blbnutím s děckem v parku nebo knězem s černým pásem...Braindead je úchylný, zvrhlý a nechutný. Jestli si chcete trénovat žaludek, pusťte si film a k tomu si dejte guláš. Jackson si bere na paškál nejpokleslejší druh zábavy...a přidává plyn! Kdo má rád trochu černější humor a hlavně má nakoukáno, ten se bude válet smíchy. Závěr je jeden velký mejdan! Rabelais by byl myslím na svého drsnějšího nástupce náležitě hrdý. [Přesná stopáž: 99 min] ()

pornogrind

Tak tohle je kutovní pecka,kterou by měl vidět každý fanoušek hororu a taky každý fanoušek Petera Jacksona.Což já rozhodně nejsem.Pán prstenů a Hobit jde mimo mě,ale tohle se fakt povedlo.Škoda jen že s Petera už je pan režisér(hoolywoodskej) a takový film už od něho rozhodně čekat nemůžeme.Pro mě nekompromisně nejlepší Jacksonův film,který už zůstane nepřekonán. ()

2-Xtreme

Najnechutnejší, najbrutálnejší, nejkrvavejší, najhnisovaejší film všetkých čias. Horor, vtip, romaktika a plno naozaj plno nápadou v jednom. Ako niekde napísal kolega Hellblazer, Peter Jackson točil aj dobré filmy. U mňa to síce neni za plný počet, ale je to niečo neopísatelné. Kto to ešte nevidel proste nepochopí... 4* ()

MIMIC

Predovšetkým treba povedať, že Peter Jackson nie je žiadny génius. Koncepcia splatter estetiky dovedenej ad absurdum sa teoreticky môže javiť ako esencia číreho blaha, v skutočnosti však táto barokizácia založená na nemiernej akumulácii rozmanitých atrakcií čí senzácií takmer zákonite vedie k nude (scénu so sekačkou som sledoval naozaj už úplne rezignovane). Jackson by bol väčší frajer, ak by v naznačených intenciách nenakrútil parodickú hororovú crazy komédiu ale skutočný horror s tromi r, čo je neporovnateľne väčšia výzva. Čo však očakávať od chlapíka, ktorý tvrdí, že "horory sa berú príliš vážne". Túto zvrátenú logiku komentovať nebudem, poviem len, že logiku svojho filmu si ustrážil a mnohým divákom pripravil zábavu gargantuovských rozmerov. Koho vzrušuje predstava dementne sa rehotajúceho nemŕtveho batoľaťa, nemá čo riešiť. Zďaleka najzaujímavejšia je prenádherne vypointovaná línia sledujúca riešenie a vyriešenie vzťahu syna a matky. Najprv živej, potom zomierajúcej, mŕtvej, nemŕtvej a napokon zmutovanej nemŕtvej. Každý syn takéto šťastie nemá. ()

Vančura

Neskutečná prdel, u který jsem i podruhý málem umřel smíchy. Sice u mě ten film nefunguje úplně na 100% - občas se mi tam vkrádá nuda, hlavně zpočátku, a občas mi přijde, že se postava Lionela chová jako naprostý idiot - ale jinak je to prostě něco neskutečnýho. V jednom momentě se ten film zvrhne v tak nepředstavitelný jatka, až to není možný - a to je podle mě naprostý vrchol filmu, a už kvůli němu nejde nedat plné hodnocení. ()

Javert

Je to nechutnost:) Ale zatraceně dobrá. Líbilo se mi to víc než Bad Taste a od tohohle filmu pudingy zrovna dvakrát moc nemusím. ()

kingik

Velmi stupidní horor, jehož stupidita je paradoxně největší předností. Černo humorné scény se tu v rychlém tempu střídají s těmi krvavými, pročež se tenhle film opravdu nedá brát vážně. Peter Jackson pochopitelně v pozdější době natočil daleko lepší filmy. Zvláště krvavě a s nadhledem je natočena závěrečná půlhodina. Ale nic výjimečného na tomto hororu nevidím. 60% ()

Snorlax

Dokonalé není třeba měnit. V tomhle filmu bych nezměnila ani sekundu. Vtipná černá komedie se snoubí se zombie hororem a nenechá diváka vydechnout. Mou nejmilejší zombii se stala zdravotní sestra, sice jí občas padá hlava, ale jinak je velice činorodá. ()

Legas

Začnu od konce. Posledních 30 minut je opravdu mazec. Nechutně krvavý "humor" nezná hranice. A to bude asi ten důvod, proč Braindead nemůžu obdivovat. Už dávno minuly časy, kdy jsem u podobných záležitostí vykřikoval "fuj, to je nechutný!" a vlastně si film užíval. Netvrdil bych, že se ze mě stal suchar, protože černý humor a veškerá střeštěnost první poloviny filmu se mi velice líbila. Oblíbil jsem si veškeré scény s tím roztomile znetvořeným děťátkem, ale celkově to na mě bylo moc. Mám rád podlý černý humor, ale ten masakr motorovou sekačkou, to už je prostě za hranicemi mého vkusu. ()

InJo

Hitchcockovo Psycho pojaté jako komediální zombie splatter. :-) Slova jako 'neuvěřitelný', 'šílený' nebo 'ujetý' jsou s Braindead spojována maximálně zaslouženě. Na první (i druhý) pohled absolutně odporná, úchylná a nekoukatelná srágora, v jádru ale velmi komplexní, odvážný a nápaditý film, který s neskrývaným nadhledem (a bezmezným tvůrčím nadšením) mixuje rozkošně pitomoučký milostný příběh, psychologické drama zahrnující Oidipovský komplex (!) a groteskní hororovou komedii tak neuvěřitelně brutální, nechutnou a hlavně černohumornou, že i otrlejší diváci budou u některých scén bojovat se svými protestujícími žaludky. ;-) Praktické efekty a masky jsou vzhledem k produkčním podmínkám bezmála geniální (fakt, že občas nepůsobí "realisticky", je spíše ku prospěchu věci), gradace poslední půlhodiny, v níž Jackson a spol. už odhazují veškeré zábrany a valí tak na nevěřící publikum jeden "lahůdkový" zvrhlý výjev za druhým, je až absurdně extrémní... Jestli tohle není dokonale sebeuvědomělá braková zábava, tak už nevím, co by jí mohlo být. Jen teda dost lituju všechny ty nebohé "normální" diváky, kteří tenhle pekelný majstrštyk někdy nějakým omylem spatří, přičemž k němu budou přistupovat třeba jakožto k dílu "toho člověka, co natočil Pána prstenů"... :-) Btw kung-fu kněz a ten zombie spratek by si podle mě zasloužili vlastní film. "Oni nejsou mrtví. Jenom trochu hnijou." 90 % ()

Webb

Šílené, nechutné, zvrácené. Takto jednoduše by se dal popsat snímek, u kterého budete často odvracet hlavu nad tou hromadou hnusu. Některé pasáže jsou ale už moc přetažené za vlasy, jako například hřbitovní karate scéna. Některé zase nezvládnuté a lehce čitelné, kde místo postav vidíme pouze umělé neživé panáky, stejně jako dekorace lidských orgánů. Vcelku jsem se vůbec nebavil jak by si možná Jackson přál a převládala nuda. Jedinou mini záchranou je skutečnost, že to není tak amatérské jako např. Evil Dead. ()

HoneyBunny

Moje matka se po půlhodině taktně zvedla a opustila místnost. To bylo dobré znamení. Nejkrvavější davová vyvražďovačka všech dob a to podivná věc, v kterou se promění Lionelova maminka, by v ní asi zanechalo hluboké následky. ()

Jordan

geniálne, krásne, tomuto sa hovorí nárez, tomuto sa hovorí nadšenie z točenia, to je úplne vidieť tú radosť, tú inšpiráciu, tie skvelé nápady, tú energiu . . . super, len naozaj to nie je pre slabé žalúdky ()

LION-MR.T

Jackson rozhodně měl točit horory,než se stal vycpaným rejžou,kterej točí za velký prachy jen slátaniny. Černýho nechutnýho humoru je tu dost stejně jako krvavých scén. Bez jakýhokoliv omezení vyplítval stovky litrů krve,masky jsou výtečný stejně jako nápady. Škoda,že se nechal tak zkurvit těm oscarovejm filmů,kterejm se věnuje. Takový filmy se nikdy nenatočí. No,určitě příjde ještě nějaká spása,která překoná i tuhle krvekravinu. ()

Carol Pifková

Keby si tento film pozriem v roku 2000 tak sa asi poseriem strachom ale nakoľko som si to pozrela ako 20-ročná v roku 2012 tak niektoré scény mi prišli až príliš prehnané ale veď o to v tomto filme išlo. Matka a jej megaprsia na konci boli neskutočné až smiešne a samozrejme, že i poklona potkanej opici :D Na to, že z akého roku film pochádza tak niektoré efekty klobúk dolu.... nechutné, vtipné, staré ale dobré. ()

Anderton

Braindead mi pripadal, ako keby sa na jednom pľaci stretli Romero (celkový námet), Fulci (zombies a náznaky nadprirodzenej mytológie) a Švankmajer (dizajn opičky a niektoré triky) a natočili film, v ktorom neurobil nik žiaden kompromis a popustili každý naplno uzdu svojej fantázii. Skutočne chytrý je film popri neuveriteľne vtipným vizuálnym nápadom až svojim podtextom o "materskej láske" a traume z minulosti. Záver s návratom syna tam, odkiaľ vzišiel, preto nemohol byť výstižnejší. Je to podobný prípad, ako Raimiho Evil dead, ale bez zbytočných ľakačiek. Z hľadiska zmien stavu môjho žalúdka už takýto film so mnou príliš nepohne, ale aspoň sa človek viac môže sústrediť na ten príval vizuálnych fórov. No a príprava rajčinovej omáčky je poriadna makačka, tak ju radšej prenechám profesionálom. Začiatky Jacksona a Raimiho majú svoje kúzlo, ale o niečo radšej ich mám trilógiovo komerčne popcornových. ()