Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

movie

Rozhodně velmi dobrý a strhující snímek. Díky perfeknímu výkonu Nicolase Cage a jeho vnitřním monologům ani na chvilku neztratíte pozornost. Kaufman je opradu zjevení, už se nemůžu dočkat na Eternal Sunshine of A Spotless Mind... ()

RHK

Komplikovaná mystifikace s jackpotem pro řešitele - to je charakteristika tohoto složitého filmu. O čem scénář je, to už tady psali jiní:=) Umění je však o dojmech, které si odneseme. Mé pocity při sledování byly - v pořadí podle výskytu: mírný zájem a pobavení, pak nuda, ještě větší nuda, náznaky pochopení, hledání souvislostí, pobavení, nakonec zájem vyluštit tuto komplikovanou křížovku do konce... a teprve po přečtení komentářů mých kolegů i externích recenzí mi dochází plná hloubka i vymyšlenost scénáře a k tomu postupně i řada ukrytých nápadů a vtípků. Postupně se tak vyvíjelo mé očekávané hodnocení - od původně zvažovaných dvou hvězdiček za nudnou scénáristickou masturbaci vylepšenou jen dokonalou dvojrolí Nicka Cage až k současným čtyřem hvězdám. A teď už musím vidět film ještě jednou, abych si ho vychutnal. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4868-adaptace-adaptation/videa/# ()

Boss321

Hodně zajímavý a originální scénář Charlieho Kaufmana, který se tentokrát neponořil do hlavy Johnu Malkovichovi, ale sám sobě. To nejzajímavější a nejpoutavější, hned po scénáři, jsou bezesporu skvělé herecké výkony. Nicolas Cage předvedl vynikající výkon, za který byl po delší odmlce nominován na Oscara. Meryl Streep snad ani špatně zahrát neumí (nominace na Oscara za vedlejší roli). A Chris Cooper, kterého jsem si v roli "bohéma" Johna hned zamiloval, předvádí jeden z svých nejlepší výkonů vůbec, za který poprávu obdržel Oscara za vedlejší mužskou roli. Druhé spojení sil "hollywoodského zázraku" scénáristy Kaufmana s režisérem Spikem Jonzem dopadlo opět výborně a těším na jejich další spolupráci. Slušné čtyři hvězdičky........ ()

Jossie

Je velmi zábavné sledovat, jak vzniká jeden scénář, všechny ty Charlieho úvahy, prostřihy do minulosti a budoucnosti, pochybnosti o sobě samém a tvůrčí krize, bratr Donald, kterému jde všechno tak snadno a neuvěřitelně akční závěr, který prostě nečekáte. Je to prostě zajímavý film. ()

CheGuevara

Já se klaním panu Kauffmanovi. Já se klaním jeho mozku. Já se klaním tomuto scénáři. Vrchol filmové mystifikace, musím se přiznat, že doted nevím, co je nakonec pravda. Existuje ta knížka? O čem je ta knížka? Má Kauffman bratra (ano, má, to jediné vím)? Existuje ten guru filmového scénáře? Ani tyhle otázky stejně ve mě nekazí celkový dojem z celého filmu. Film je geniální jak ve své výšce, šířce, ale i hloubce. Snímek komplikovaný jako samotná španělská vesnice, nakonec je v podstatě pouhou obžalobou vlivu hollywoodské produkce na kvalitní scénáře, a to zejména na Adaptace knižních bestsellerů. Cage si vystřihl perfektního životního tragéda, který neměl štěstí ani ve svém nemožném bratru. Konec filmu je už pouze zlomením vazu mým mozkovým buňkám, které jsou už tak vytíženy celým filmem. A tak se naposledy ptám. Je to dokument nebo film? ()

EdaS

Nestačím žasnout. Tenhle pocit ve mně vyvolá jen málokterý film. Chytré - přímo mazané, zábavné, výtečně zahrané (naprosto všichni!), zkrátka jedinečná lahůdka! ()

zputnik

Čekal jsem "intelektuálštinu" a nakonec se z toho vyklubal dobrý, chytrý, humorný a inteligentní (byť lehce překombinovaný) snímek. Uf, je to asi dost těžký "úděl" natočit snímek, který by byl dostatečně chytrý a originální... a zároveň neobsahoval "pachuť" přechytračené blbosti. Charlie Kaufman i jeho fiktivní bratr Donald zvládli scénář na výbornou a Spike Jonze ho následně stejně tak výtečně převedl do filmové podoby. Na perfektním výsledném efektu mají "lví podíl" také herci. Nicolas Cage, Meryl Streep, Chris Cooper & comp. předvádí excelentní a přesvědčivé herecké výkony. A tak herecké výkony spolu s výborným scénářem, celkovým zpracováním a hudbou dotvářejí výborný pocit z filmu, který se nezaměřuje pouze na otázku JAK?, ale také pátrá po něčem hlubším... a snaží se odpovědět na otázku PROČ? Dle mého (silně subjektivního) názoru dává snímek zdařilé a moudré (i když leckdy skryté) odpovědi. Snímek navíc obsahuje výborné vtípky a ironické narážky na vše, co se točí kolem filmu (viz scénář k Donaldovu filmu atd.). Poznámka: A stejně je to zvláštní a leckdy dost ubíjející - ta neustálá honba za originalitou. ()

xxmartinxx

Vypadá to, že co napíše Kaufman a zrežíruje Jonze, se automaticky mění ve zlato. Velmi povedená sonda do duše rozervaného scénáristy, kterou by stejným způsobem nemohl natočit nikdo jiný. ()

igi B.

Originální. Obskurní. Schizofrenní. Skvělé. Utrápený zpocený tlustý plešatý Cage. Poprvé v dějinách viděn Hollywood v době před iks miliardami let! Věnováno Donaldu Kaufmanovi... :-) ()

Skejpr

Zajímavá hřííčka, která je svojí originalitou a střeleností neuvřitelně zábavná (nikoliv však nějak extra vtipná), ke konci jde bohužel zcela do pekel díky naprosté ztrátě nadhledu. Cage je super (a krásně neCagovitej) a Meryl Streep je poměrně sexy, ale ten konec je fakt zabiják... ()

Dadel

Charlie Kaufman je první scénáristická celebrita Hollywoodu, o tom není pochyb. Na Adaptaci jsme nešli jako na "film s Cagem", ani jako na "film od Jonzeho", ale výhradně na "film od Kaufmana". Adaptace je brilantní mystifikace od scénáristického génia, film o psaní scénáře k sobě samému, jehož žánr se dynymicky mění podle momentálního rozpoložení labilního scénáristy, kterého zároveň sledujeme na plátně. A v kterém jiném filmu máte šanci vidět zhulenou Meryl Streepovou?:-) ()

flanker.27

Tohle bylo moje první setkání s Charlie Kaufmannem, jež se odehrálo před 11 lety v památném a již neexisujícím kině na Perštýně blahé paměti, se stolečky a židličkami a občerstvením. Vhodné prostředí pro vstřebávání zašmodrchaného příběhu jako je tento. I když pravda, tak jako Charlieho mysl létala mezi autorkou adaptované knihy, svým bratrem dvojčetem a svým scénářem, ta moje létala mezi filmem a mou milovanou. Realita a fikce se sice nemísily, ale dojmy ano a byly moc příjemné. ()

Morien

(1001) Vcelku zajímavý film, ale bohužel ne svojí kvalitou. Myslím si, že jsem ho nepochopila, takže ho nemůžu docenit. Můj pohled byl zhruba takový: Ze začátku se mi to líbilo, Cage, kterého nemusím, mě vcelku bavil, Streep, kterou nemusím, mě nerušila. Těšila jsem se na to, jaké zajímavé psycho se z toho postupně vyvine. Jenomže ouha. Ono se to vyvinulo tak, že jsem se čím dál tím víc nudila a jenom se těšila, až to skončí. Moje očekávání se naplnilo - skončilo to. Jenomže nic víc. Katarze se tentokráte nekonala. ()

choze

Po Bartonu Finkovi další umělecky založený scenárista v pekle tvůrčího bloku a nekonečných pochyb o sobě samém. Cage je skvělý v zábavné dvojroli rozdílných bratrů-scenáristů. ()

Dudek

Film ve filmu, to je přesně to co se dá o Adaptaci říct. Charlie Kaufman je geniální scénárista, který dokáže pomocí vhodných slov vyjádřit téměř cokoliv. Svou genialitu a lásku k filmu nám nyní ukazuje mnohem silněji, neboť by se dala označit za jeho fiktivní biografii. Sám sebe vytvořil jako muže, který právě pochází krizí středního věku. Filmový Charlie dostane novou zakázku, má napsat scénář podle slavné knihy Susan Orleanové Zloděj orchidejí, přestože si knihu zamiluje není schopen ze sebe "vypotit" byť jednu jedinou scénu. Čím více však nad dějem filmu přemýšlí, tím hlouběji zapadá do knihy a beznadějně se zamilovává do její autorky. Což ho vede k výrazné změně příběhu, vnáší totiž do scénáře sám sebe, režiséra v krizi středního věku, který bádá nad tím, jak napsat scénář podle knihy Zloděj orchidejí. My se tak vlastně stáváme svědky originální Kaufmanovi hříčky, kdy sledujeme film, který vlastně teprve vzniká. Scénárista do filmu vložil plno černého humoru, ironie a narážek na své vlastní řemeslo, přesto že se dozajista jedná o fikci, je nutné se nad dílem samotným zamyslet, neboť tentokrát nám dá Kaufman možnost nahlédnout přímo do svého nitra, dává nám možnost dozvědět se o něm více, není však jasné, jestli nám dává možnost nahlédnout do svého pravého já nebo si pro film vytvořil novou identitu, takového Donalda Kaufmana. Pokud však ne, můžeme mezi narazit na spoustu střípků, na spoustu Kaufmanových myšlenek, neboť - a to se mnou můžete souhlasit nebo ne - se jedná o film složený přímo ze sletu idejí, které se scénáristovi líhly v hlavě. Dle mého názoru se jedná o jeho výpověď, kterou nám dává najevo názor ke svému vlastnímu řemeslu. Ať je to tak či onak, Adaptace je rozhodně velice zdařilým dílem se spoustou hereckých hvězd (Nicolas Cage, Meryl Streep, Brian Cox...). ()

Hal_Moore

Nicolas Cage a jeho další bezchybný herecký výkon, tentokrát dokonce dvakrát. Jeho dvojrole spisovatelů - profesionála a začínajícího amatéra je zahrána s přehledem, jaký má jen málo herců a Cage mezi ně rozhodně patří. Charlieho Kaufmana mám jako scénáristu velice rád a na každý film, pod kterým je podepsán se těším tak nějak více. Navíc, když se režie ujme nějaký zručnější chlapík (což určitě Spike Jonze je) a obsazují se herci, kteří hrát umějí.. to mé srdce zaplesá. Příběh je opět jeden z originálnějších, okořeněn faktem, že Nicolas Cage hraje právě scénáristu Charlieho Kaufmana a jeho fiktivního bratra Donalda. Herci jsou zkušení a předvádí velice příjemné výkony, hlavně postava zloděje orchidejí v podání hereckého veterána Chrise Coopera. Někomu může vadit příliš akční konec, mně zase tak nevadil (konec stejně dopsal Donald :p ). ()

Lynn

Vynikající schyzofrení snímek o scénáristické krizi Charlieho Kaufmana. Jeho filmy jsou vůbec všechny tak zvláštně skvělé (Věčný svit neposkvrněné mysli, V kůži Johna Malkoviche atd.). Nicolas Cage, myslím, zahrál svůj životní výkon, Meryl Streep a Chris Cooper také odvádí dobrou práci, velice se mi líbila i hudba (hlavně závěrečná písnička). Obdiv však jednoznačně patří Kaufmanovi, který je skutečnou hvězdou tohoto filmu. ()

genetique

Celkom príjemný filmík, nad ktorým sa dá pousmiať aj popremýšľať. Väčšina však stojí na hereckej kvalite výkonu Nicolasa, ktorý najmä vďaka dvojroli dominuje. Je pekne vidieť hereckú pripravenosť na psychické rozpoloženie každého z bratov. Inak ma príbeh nijak zvlášť nenadchol. Mohlo to ísť viac do komediálneho žánru. 65%. ()

molotov

Hodně zvláštní film. Připomíná mi Klub rváčů s tím dvojím Cagem. Ten zahrál svojí postavu velmi dobře a je to jeden z jeho nejlepších film. Na Kaufmana jsem čekal větší ujetinu, ale originální ten film je. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra