Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

frbulka

I když je mi jasné, že lidé si dříve lásku vyznávali jinak než v dnešní době a svým způsobem to je půvabné, nevím, proč mi ta všechna cukrlíková přeslušnost, zdlouhavé dialogy, plytké fráze a vůbec striktní etiketa trošku vadily. Ale to už je probém knihy, ne filmu. Knihu Rozum a cit jsem v ruce nedržela, zato jsem ale četla druhou slavnou romantiku - Pýchu a předsudek. Mám pocit, jako by to bylo to samé v černobílém. Na druhou stranu, musím vyzdvihnout výkon Emmy Thompson a Alana Rickmana a být na místě Marianne, Willoughby by vedle něho neměl šanci:-). Přesto, nebyl to bohužel můj šálek čaje. ()

MissSimm

Scénář je jako na míru ušitý pro Kate Winslet i Emmu Thompson. Rozum pro Emmu, cit pro Kate. Plus skvělý Alan Rickman. Kniha Jane Austenové nemohla být zprácována lépe! ()

Torgal

Skvele sa na to pozeralo, i keď sú to len milostné trable ženských z 19. storočia. Okrem obsahu, ktorý fakt bol trochu ako pre husičky, filmu nemám čo vytknúť, Oskarové nominácie určite zaslúžené. Ale od Jane Austinovej je mojím favoritom stále Wrightova Pýcha a predsudok. 8-/10 ()

Biopler

Romantika, ktorá ma natoľko nedostala, lebo jej chýba poriadna osudovosť. Celkové vyústenie v happyend je účelové. S postavami, zvlášť Ferrasom, sa narába ako s tovarom, zjaví sa v úvode a potom až v samom závere, skrátka keď ho treba niekde dolepiť, jeho príbeh je tvorcom prakticky ukradnutý. Alan Rickman je malátny a spojenie s o 30 rokov mladšou Winslet mohol vymyslieť len ujo Lee. Ňouma Ferras je typický archetyp hrdinu pre Granta, a tak tým najlepším výkonom spomedzi všetkých možno korunovať Emmu Thompson. Vždy keď sa objavila na plátne s neomylnou rozvahou a triezvosťou, bolo radosť sledovať jej herecké nasadenie. Samotný film je pozerateľný i vďaka krásnym kostýmom, krásnej tráve a hlavne interiérom. ()

tranquill

"Láska není cit, který se mění, když narazí na překážky nebo se poddá, sotva že změnu tuší..." Romantická dobovka. ()

haWranka

Po prvním shlédnutí jsem hodnotila "jen" čtyřmi hvězdičkami. A dnes, po několikátém shlédnutí, musím navýšit hodnocení na plný počet. Tolik citu, a hlavně tak umně a nekýčovitě nafilmovaného, se v dnešní době moc nevidí. Spolu s Elinor si na konci vždycky popláču. Ještě musím vyzdvihnout naprosto překrásnou hudbu Patricka Doylea. ()

Brinkley

Z celého snímku na nás dýchá austenovský duch. Ang Lee je zkrátka kouzelník, "angličtější" než lecjaký rodilý režisér. Skvělý scénář, herecké výkony par excellence (především jako vždy umírněný Alan Rickman) a Doylova hudba jednoduše skvostná. Vlastně mě nenapadá jediná věc, kterou bych Rozumu a citu vytkla. Snad až na šílený český dabing - ten mě však příliš netíží, neboť nesledovat "austenku" v originálním znění je podle mě hřích. ()

Shizuru

Nevidět před tím Pýchu a předsudek, měla bych menší očekávání a zároveň měnší zklamání. Neříkám, že je film špatný, ale nemám chuť ho vidět znovu. Proto jen tři *. ()

Trias

Možná je to dobře zahrané, ale to sladké cvrlikání a přehnaná slušnost mi po chvíli začínají lést na nervy. Již samotný fakt, že se to všechno točí kolem námluv a sňatků mě doslova nudí. ()

Hannibal1913

Parádní Kate Winslet i Emma Thompson... Nicméně děj filmu byl lehce nudný. Do období 19. století jsem se vlastně ani moc neponořil - nešlo to... A konec taktéž předvídatelný. Čtyři hvězdičky jsou tentokrát opravdu taktak a film za ně vděčí především už zmiňovaným herečkám. 75% - 17.1.2010 ()

Martin79

Nádherný film především Emmy Thompson, která krom role v tomto snímku napsala i scénář, jenž byl oceněn oscarem. Ale i ostatní herci jsou skvělí především Kate Winslet, Alan Rickman o Hugh Grantovi nemluvě. Majstrštyk Ang Leea. 95 %. ()

josieaddms

Myslím že nejvíc tady udělali herecké výkony, samozřejmě knižní předloha, scénář, režie, krásné dobové kostýmy, Anglie, atmosféra, skutečná vůně té doby, příjemná hudba - a pak z toho všeho vznikl dokonalý celek. A pro milovníky skutečné romantiky to navíc splňuje všechny kritéria. Viděla jsem tento film několikrát, a vždycky se ráda podívám znovu. ()

mira.l

Působilo to na mně dost podobně jako knižní předloha - tak nějak nijak. Možná je třeba autorce scénáře i poděkovat za to, že to poněkud proškrtala, protože jinak bych nad tím asi fakt usnul. Dlouhé, prázdné dialogy knižní podoby tady byly mnohdy vynechány, ale nejen ony, někdy to bylo "přískokem vpřed" o nějaký ten kousek předlohy, no budiž. Ale i tak to prostě nemělo koule, byla to docela nuda. Mnoho uživatelů Rozum a cit srovnává s Pýchou a předsudkem, většinou tak, že toto je o něco horší, a udělám to i já. Jen tak mimochodem, Pýcha (2005) má aktuálně 82%, Rozum 83%, což mě teda trochu překvapuje a nemyslím si, že je to úplně spravedlivé. Pýcha mě okouzlila na první shlédnutí, Keira byla coby Elizabeth prostě kouzelná, a vůbec všechny sestry se tak nějak krásně doplňovaly, celý ten film je jedno krásné pohlazení, a tady? Emma Thompson mi přišla na svoji roli už trochu stará, Kate Winslet mě taky moc nezaujala, postavy - tedy většina toho zbytku - byly takové ploché, bez hlubšího vyjádření jejich charakteru. Tomuhle dílu chybí ta půvabnost, kouzelnost, lehkost příběhu, spád nebo jak to nazvat, kterou Pýcha má, možná i ta vizuelní krása. Za mě průměrné tři *, stejně jako u knihy. Myslel jsem si, že na čtyři by to mohly vytáhout třeba kostýmy nebo exteriéry, ale minimálně v případě těch kostýmů se tady žádné velké nadšení taky nekonalo. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson