Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

borsalino

Tento film (a jemu podobné) jsem jako kluk ho nikdy neviděl, protože nadšená mládež, budující kolektivně světlé zítřky - to jsem nesnášel už jako kluk. Mé děti se na to dívat chtějí, takže jsem jim to sehnal a pustil. Děti si z příběhu vybírají až naivně milý příběh a pobrukují si u toho snadno zapamatovatelné písničky. Mé trauma však zůstalo. Z mého pohledu jde o angažovanou agitku, využívající či spíše zneužívající dětský motiv, k adoraci kolektivního myšlení, bezbřehého nadšení a oslavy budování, ať už to smysl má nebo ne. Vysloveně nepříjemné je přivlastnění si zříceniny hradu formou diktátu (ve dne náš, v noci Váš), přičemž k vyjednávání je vlastník přinucen a jsou mu vnuceny podmínky, které by jinak nepřijal (scéna, kdy Sovák nechce přistoupit na uvedenou podmínku, spadne do díry a mládež ho z díry vytáhne jen tehdy, když bude souhlasit...). Paralela s chováním KSČ v období jejich vlády, je zde zřejmá. Nezlobte se na mě, ale tohle je doslova odporné. Dětem film hanět nebudu, ale až trochu poberou rozum a zeptají se, povím jim to bez servítek. ()

Sofia

Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších českých dětských filmů, nabitý hláškami. Mám ho i na CD a poslouchat to v autě je fakt zážitek :-) ()

Ištván87

Skvěle obsazená komedie, která plní svůj účel bavit na jedničku. Lubomír Lipský jako Jouza je nejlepší. "Ále, Chuchvaly u Kolína. U Kolína je rovina. Tam je hned všecko vidět. Kdežto my jsme v kopcích." ()

kajda.l

Tak tihle bubáci šli vždycky mimo mě, ale za superkost Leontýnku a až nepříjemně chytlavé písničky tu 3* nakonec přihodím. ()

duklak2

Pěkná, česká, pohádková komedie, kterou mohu vidět i vícekrát a vůbec mě neomrzí. Nádherné písničky, výborní herci a neopakovatelná, pohádková atmosféra. Výborně zde začíná hrát Tomáš Holý. ()

stub

Poněkud přeceňovaný snímek, na kterém zpětně oceňuji především to, že byť se v podstatě celý skládá z písní, je bez problémů sežvýkatelný. Samozřejmě, že Lipský, Sovák, či Brodský jsou výborní, jistěže hudba je chytlavá a některé motivy nesmrtelné, dějově je to však dost slabota. Jako celek film nicméně funguje nad očekávání dobře a, jak už jsem naznačil, na to, že se jedná o dětský muzikál (téměř synonymum pro filmové odpady všeho druhu), je dosažený výsledek až neuvěřitelný. ()

Tommassi3

"Mýlíš se !! My jsme duchové a žádná strašidla !!" - "A kde máš tatínka, dítě ??" - "Tady někde straší.." - "No prosim !! Není strašidlo, a straší !!" ;) ()

BoPo

Na mňa to bolo už v detskom veku priveľmi rozjuchané a milučké. V pamäti samozrejme utkveli remeselníci z Trpaslík s.r.o. V tej plejáde skvelých československých rozprávok dostávajú radostní duchové jednoznačne na frak a nemôžem ich radiť ani do lepšieho priemeru. ()

Terva

Anglický název filmu: Long Live Ghosts! Scénář: Zdeněk Svěrák, Oldřich Lipský, Jiří Melíšek. Kamera: Jan Němeček. Hudba: Jaroslav Uhlíř. DIALOG - Jenda Dlouhý: Ty jsi živá? Leontýnka: Javor. Jenda Dlouhý: Říká se jasan.......... ()

villon17

Nejlepší, nejdokonalejší, nejúžasnější, nejskvělejší. Každý den, Hajný je lesa pán, Šupy dupy dup a spoustu dalších, to je prostě jedna hitovka za druhou, který budu milovat do konce života. Neni zde jediný hluchý místo, každej si v tom najde něco, co se mu líbí. Svěrák s Uhlířem odvedli jako vždycky skvělou práci! ()

corpsy

Rozprávka, ktorá prakticky obkresľuje vtedajšiu dobu. Všetko malo život, zábavu a potešenie. Veci, ktoré sa mnohými ďalšími rokmi pomaly vytrácali ( a to nielen v našej krajine ). Nejde o nič prevratné, snáď len Svěrákové hlášky a triky trčia nad priemer, ale človek sa pri sledovaní má tendenciu zamyslieť, či práve takýto prístup k ( hlavne mládežníckemu ) životu, by nebol záchranou pre našu planétu. ()

Falcor

Jéé, to dětství plné kouzel, a ty písničky, ach jo, fňuk...a ty triky a ten nejen dětský humor, jenž rozřehtá i klučinu po třicítce (to jako mě). Jo jo, veselá i smutná připomínka krásné doby dávno minulé, stejně jako vzpomínka na vlastní kruté zjištění, že ALPA není až tak slastný lektvar, jak jsem se mylně důvěřivě domníval. Ale opít se po ní dalo (když člověk nebyl srab...hihi). ()

curunir

Myslím si, že tento film s odstupom 30 rokov už dnešné deti nezaujme (keď som bol malý tiež som ho nejak nemusel) a skôr pobaví rodičov, ktorí sa zaspomínajú ako si za socializmu vystávali radu na Pribináčik. ()

F.man

Nestárnoucí snímek dvojice Lipský - Svěrák, který do skupiny klasika pozvedá zejména skvělá Uhlířova hudba. Kdo by neznal - Hajný je lesa pán, Ať žijí duchové nebo Pramen zdraví z PosázavÝ. A Leontýnka? Láska láska... I přes fakt, že jde nakonec jen o "pouhý" film o dvou strašidlech a bandě pionýrů tady všechno funguje jak má. A trpaslíci? Klobouk dolů... Slibuju za kluky , slibuju za holky, za každý strom dáme sto malých do školky ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014