Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

Zíza

Krásná pohádka, úžasně naivní, že se člověk nad tím musí jenom usmívat a zpívat si s nima ty stokrát ohrané písničky, které přesto neomrzí. Proč se už dneska netočí něco takového? ()

Dadel

Když něco vezme do rukou Zdeněk Svěrák, dokáže i z pionýrské agitky udělat výborný nadčasový film. Jeho písničky z filmu už zlidověly a optické triky s trpaslíky strčí všechnu CGI grafiku do kapsy. ()

flanker.27

Důkaz, že děti lze uchvacovat i inteligentními dialogy a ryzí češtinou. I děti musí mít své hlášky. "Kdes byl?" - "Přece na pastvě, ne?" No a Leontýnka? Kterej kluk by jí tu kopretinu nepodal? ()

Morien

Skvěle napsané a zahrané role aby člověk pohledal, a ten budovatelský message jim budu muset odpustit. -"Máme barák v nepřehledný zatáčce." ()

Sarkastic

Jako malého caparta mě Ať žijí duchové! moc nebralo, tak jsem si to po letech pustil znovu a svůj názor musím značně pozměnit. Velmi pozitivní film, ze kterého sálá dětská hravost a optimismus, navíc podpořený kvalitním humorem, hudbou (Jaroslav Uhlíř) a zajímavým hereckým obsazením. Snímek se sice nevyhne občasnému soudruhování, ale na druhou stranu si do socialismu občas nenápadně rejpne (pážata-pionýři, rytířský řád-řád práce, šlechtic-šlechtitel nebo věta: "Hele, dneska se ten původ bere zase jinak, víš?"). Nebude to sice úplně čistý plný počet (navíc mě ty neustálé prostřihy na 2 nejmladší kluky Holého a tuším Brože, po chvíli docela iritovaly), ale tenhle film si je zaslouží. "Napiš, tvrdá pomsta Jouzovi." - "Pomsta Jouzo...hele, jaký "i/y Jouzovi?" - "Tvrdá pomsta, tak tvrdý." Výstižný komentář: Matty ()

Segrestor

Film Ať žijí duchové dostává v dnešní době zcela brutální rozměr. Duch doby, kdy film vznikl, povstal a zvítězil v komunálních volbách roku 2012. Soudruh ředitel z normalizační pohádky znovu zasedne za úřednický stůl a znovu prosadí vůli lidu. Ať žijí duchové na jednu stranu brojí slovem proti tehdejší vládní garnituře („Rytíři už neexistujou, že jo, soudruhu řediteli?“), činem (vedoucí prodejny, soudruh Antonín Jouza, je postava záporná a veskrze zlá). Na druhou stranu film bojuje za soužití dětí a dospělých, soudružské vedení a pochopení jiných, ideově zapomenutých, hodnot, přetavených v jasnou socialistickou morálku (Leontýnka se vzdává feudálního původu, odmítá nesmrtelnost a chce dožít jako řadový občan a zapojit se do výrobního procesu). Zajímavé je ovšem pojetí vedoucího Jouzy, který ví, že nikdy nebude profitovat z vedení prodejny a přijde s koncepčně celkem zajímavým návrhem, jak naložit s prostory chátrajícího hradu Brtník, o který KSČ zjevně přestala mít zájem. Domnívám se, že hrad byl v padesátých letech zdevastován, když se z něj stala kasárna. Jouza je od počátku ukázán jako naprostý pitomec (počty mu nešly a v mateřském jazyce zaostával). Dokonce je trestán za to, že přemýšlí tržně, když chce dětem objednat 200 pribiňáků jen proto, že si to přejí. Jeho podnikavý duch opravdu nemá šanci, i když je mottem filmu heslo: Ať žijí duchové. Navzdory všem snahám (zastrašování zfanatizovaných dětí, znárodnění vozidla Hradní střela k přepravě hnoje) je jeho plán, který obci mohl přinést nějakou tu kačku navíc, zcela převálcován agilními pionýry, kterým v těžké hodině pomůže hajný Kochánek tím, že jim osobně doveze několik kmenů stromů. A protože děti, byť pionýři, nedokážou kuláče samy otesat, bývalý feudál, rytíř Brtník, jim dohodí několik submisivních trpaslíků. Strana a vláda se však těmto archaickým dříčům odmění tak, že je nechá zesádrovatět. Jaké byly původní plány s hradem Brtník už nikdo neví, ale tím, že za ně trpaslíci opravili střechu, celá akce končí a pionýři jdou zase o dům dál přeměnit zase něco jiného k obrazu svému. Filmu dominují písničky, které častým opakováním zlidověly. Přitom je to taková moralizující agitka, že to snad ani není možné. „Sekerečku vezmi a zatni. Copak to jde? Les je státní, zadarmo se nezíská. Z toho koukaj želízka!“ Přesto všechno, občas na diváka pomrkává inteligentní humor. Například, když pionýr zvaný Zrzek špicluje jednání Dlouhého Jendy s nomenklaturou Města o budoucnosti ruiny Brtníku a řekne: „Zatím to vypadá na houby,“ když zjistí, že jejich naivní plán ustupuje komerčnímu záměru s žampiony.. ()

TheDarKnig

zábavná česká duchařská komedie plná ztřeštěných vtípků a na tu dobu perfektních "vizuálních triků". A samozřejmě nesmím zapomenout ani na legendární písničky a skvělé obsazení. Prostě všechny ingredience, které jedině Lipský uměl tak často a tak dobře dát dohromady. Jeden z géniů československého filmu. Ať žijí duchové. ()

sportovec

Nedoceňovaný režisér Oldřich Lipský natočil ve spolupráci se Zdeňkem Svěrákem, sice doceňovaným, ale občas i podceňovaným českým scénáristou mezinárodního věhlasu skvělou pihádkovou komedii ze současnosti. Asi to nejtěžší, co se v tomto subžánru hraného filmu vůbec udělat dá. Všechny složky filmu jsou vzácně vyrovnány, nechybí ani náš proslulý černý humor, vyzvednout jednu hereckou kreaci znamená zavrhnout ty ostatní. Duše zřídkakdy pookřeje jako při i po zhlédnutí tohoto nadčasového klenotu naší národní kinematografie. Klenotu, který by mohl - nebo měl být - zajímavý i pro zahraničního diváka. ()

Eliott

Kdybych to hodnotil jako malý kluk tak dám hned 5 hvězd. Pro děti rozhodně doporučuji, ale pro dospělé to prostě není a tak to podle mne na víc než 3 hvězdy nestačí. ()

berg.12

Chtěl jsem napsat: 'moje první filmová a dětská láska'. Ale koukám, že na Leontýnku se tady stojí už celkem fronta. Tak se aspoň pochlubím, že grog z Alpy jsem už také pil. Film téměř nestárne, stejně tak jako písničky, o čemž se většině jeho socialistickým kolegům ani nesnilo. Pro mě jednoznačně stálice a TOP mezi dětskými filmy. ()

Jezinka.Jezinka

Nepohádková pohádka, kde se pěstují žampióny, ze země lezou trpaslíci, hajný je lesa pán a Leontýnka (celým jménem Leontýnka Brtníková z Brtníku) si stěžuje svému stínu, kdo jí podá kopretinu. A už jsme plnoletí. To, jak to je smutné, si člověk uvědomí, až když je dospělý a ví, že bezstarostné dětství se nevrátí. Srdce nezebe, srdce nezebe ... ()

castor

Totální nadčasová krása nejen pro nejmenší diváky!! Něco takového tu chybí a bude už vždycky chybět. Přesně na TOMHLE by měly vyrůstat dnešní caparti.. milé, pozitivní, nezapomenutelné!! 85% Zlatá slova, zrak mi plane. To je švagře zlatý důl. Žampiony nadívané, máslo, žloutky a pak sůl. ()

ClintEastwood

Hajný je lesa pán, je mládeží i zvěří milován! Nádherné písničky hudebního velikána Jaroslava Uhlíře, které do filmu náramně pasují, pohádkový příběh pro celou rodinu, se spoustou výborných hereckých výkonů (nejen v dětských rolích) a samozřejmě jako vždy fenomenální Jiří Sovák, coby rytíř Brtník z Brtníku. Spolupráce nadčasových tvůrců Oldřicha Lipského se Zdeňkem Svěrákem opět na podtrženou jedničku. Srdcovka od dětství, již si rád pustím i dnes a na kterou nedám nikdy dopustit! ()

MM_Ramone

Filmy režiséra Oldřicha Lipského mám celkom rád. Avšak snímok "Nech žijú duchovia" ma nikdy nedokázal zaujať. Nepáčil sa mi ako decku a nepáči sa mi ani teraz. Vôbec mi to nesadlo. Výkony detských hercov sú otrasné, spievané pasáže otravné a socialisticko duchársky príbeh ma vôbec nebavil. Ani zvučné herecké mená to nedokázali zachrániť. Pán Jiří Sovák sa do úlohy rytiera Viléma Brtníka z Brtníku absolútne nehodil. V tomto prípade pôjdem proti prúdu a tejto hudobnej detskej komédii dám iba ve hviezdičky. ** ()

Davies182

Kultovní pohádka ČR, ve které zazněly snad ještě kultovnější písničky. Triky byly na tamnější dobu lepší, než megatunový Optimus Prime z Transformers. Povinnost pro každého zapáleného vlastence, heh. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014