Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

Legas

Roztomilý pohádkový muzikál. "Reklama" na Pribiňáky nemá chybu a za triky by se nemuselo stydět ani slavné ILM - inu, šikovné české ručičky (a hlavičky). Teď vážně. Už dlouho jsem se takhle nepobavil. Spolu s Limonádovým Joem patří tenhle film k mým nejoblíbenějším počinům Oldřicha Lipského. Mám pocit, že v dnešní době už něco podobného čeští filmaři nedokáží natočit. "Hajný je lesa pán..." ()

Frajer42

Ze záhadného důvodu jsem se této pohádce velice dlouho vyhýbal. Nějak jsem tušil ve vzduchu hroznou sračku. Opak byl pravdou. Rozhodně se jednalo o jednu z nejlepších českých pohádek, které kdy byly mému oku dopřány. Hlavním parametrem, díky kterému bylo mé spokojenosti učiněno za dost byl rozhodně velice chutný humor. Je cítit, že je pod filmem podepsán Zdeněk Svěrák a některé hlášky jsou vskutku legendární. Překvapivě dobře si vedli i dětští představitelé vedle těch úžasných dospělých. Tradičně skvělá byla hudba Jaroslava Uhlíře. Tento snímek se zkrátka vydařil. Kdo si myslí, že ne, tak ten je samozřejmě píča a měl by se nad sebou hluboce zamyslet. ()

boshke

Ne nadarmo říká strejda u takových filmů "kdepak, takový film už nikdy nikdo nenatočí". Krásný muzikál pro celou rodinu... 90% ()

Kothy

Hezká česká pohádka se spoustou dobrých herců, vtipů a písniček. S pomocí kouzelných tvorů se jim povede opravit hrad Brtník a postavit se tvrdému odporu. "Tvrdá pomsta Jouzovi. Jouzovi měkký nebo tvrdý Y? Tvrdá pomsta, tak tvrdý." :D ()

Fingon

Nostalgie je pěkná mrcha. Tenhle filmík jsem viděl kdysi kdysi dávno a mockrát, ale od té doby jsem vyrostl a nějak mi na něj nezbyl čas. Ale protože mi na něj zbyly krásné vzpomínky, koupil jsem si jej na DVDčku (které mě překvapilo slušnou nabídkou bonusů, to se u nás moc nevidí). Jenže... dnes už přece jen od filmu očekávám víc než pionýrskou agitku s písničkami (pionýra jsem už jaksi nestihl a ty kecy kolem jsem tehdy taky nějak nevnímal). Největší překvapení mě ale postihlo u písniček - celou dobu jsem si myslel, že v Leontýnčině písni se zpívá Dunky, Žalky... ()

nascendi

To bol zasa raz hrozný zážitok. A pritom sa na ňom vôbec nepodieľa fakt, že som túto hrôzu nemal možnosť vidieť ako dieťa. Výsledku nepomohlo, ani keď na to nahovorili známych hercov. Je to rozprávka pre deti normalizátorov a cenzorov. Keď som videl deti stavajúce hradné múry v bežných odevoch zašpinených od malty a s entuziazmom stachanovcov, bolo mi fyzicky zle. Dojem som mal síce odpadový, ale jednu hviezdičku som tam nechal pre prípad, že som nejaký záblesk kvality prehliadol. ()

nash.

V kategorii dětských filmů nestárnoucí a i po pětatřiceti letech stále stejně svěží, pohodová a zábavná podívaná plná vtípků, kouzelných hlášek a melodií. Skvělé obsazení od Jiřího "Fujtajbl vespolek" Sováka, přes Lipského Jouzu až po Leontýnku Vávrovou, do které jsme se tehdy v sedmdesátých letech jako kluci tak trochu zamilovali možná úplně všichni. Coby kluk jsem "duchy" miloval a dokonce i dnes se u nich bavím víc než u většiny současné české produkce. Připadají mi nejen ryzejší a uvolněnější, ale také chytřejší a mnohem víc od srdce. A taky spíš pro děti v publiku než pro ukojení režisérova zbytnělého ega, jako je tomu u počinů současných. ()

WANDRWALL

Pěkný příběh, dobře podané, veselé písničky, rád jsem se na to dříve díval. A možná na to někdy ještě nakouknu. Takže pro mě za tři hvězdičky. ()

LoLaa

Pro mě asi vůbec nejhezčí česká pohádka. Dívala jsem se na ní často v dětství, ale i teď si na ní udělám čas kdykoliv, když ji dávají v televizi nebo když se na ní moje mladší sestra dívá na DVD. Je doplněna skvělými dětskými písničkami a úctyhodnými výkony hlavně dětských herců. Velkou škodou je, že velká část herců (Vlastimil Brodský, Tomáš Holý, Jiří Sovák, Dana Vávrová...) je již po smrti, mohli jsme se dočkat dalších skvělých filmů a pohádek s nimi. ()

Arsenal83

Plný súhlas s Trevorom, z dnešného pohľadu je film veľkým prežitkom, nemá nič stále, ktoré by oslovilo po dlhých rokoch, nadčasovosť prakticky nulová. Možno deti v sedemdesiatych rokoch šaleli, kto vie, ale dnešné pri tomto určite odvrátia pozornosť. Pesničky sú príliš časté, fádne a väčšina hercov ani nevie spievať. Keď tak rozmýšľam, tak scenáristicky asi najslabšie dielko z pera Z. Svěráka. ()

Jirka_Šč

Mám zážitek, protože se na to právě koukají naše pětiletá prťata (vyžádala si bezprostředně po prvním vidění), zpívají si písničky ("lalala"), tancují u toho a občas se i smějí na vtipech (na správných místech). Film funguje nezávisle na době :). ()

triatlet

Už úvodní prolog, odehrávající se na hradě Brtníku, naznačí bezstarostnou rodinnou podívanou. Svěrákovy scénáristické nápady v této svěží dětské taškařici jsou okořeněny písněmi Jaroslava Uhlíře. "Jo, brašnu, myslíš:-)" ()

Oktavianus

První polovina příjemně zábavná, druhá půlka (od chvíle, kdy se začnou s těmi duchy kamarádit a trapčí tam trapní trpaslíci) velmi slabá. ()

Stanislaus

Film Ať žijí duchové! mě v rámci Lipského pohádkové tvorby oslovil méně než jeho Tři veteráni. Příběhově to bylo chvílemi až moc dětské - což samozřejmě s ohledem na obsazení nepřekvapí, avšak na můj vkus to bylo až příliš. Jakožto rodák z Přibyslavi oceňuji reklamu na "Pramen zdraví z Posázaví", jenž od nás pochází. Rovněž musím pochválit speciální efekty a pár slušných scenáristických nápadů (viz (na)mazat se Alpou či "není taška jako taška"). Ve výsledku na mě film nicméně zapůsobil průměrným dojmem. ()

honajz

Výborné písničky, pohodový film, dobré hlášky a vtipy, kdo z nás tehdy nebyl zamilován do Dany Vávrové (je to možné, že už nežije?), prima triky. Přesto chvílemi jsou některé sekvence nudné, nemůžu si pomoct. ()

borsalino

Tento film (a jemu podobné) jsem jako kluk ho nikdy neviděl, protože nadšená mládež, budující kolektivně světlé zítřky - to jsem nesnášel už jako kluk. Mé děti se na to dívat chtějí, takže jsem jim to sehnal a pustil. Děti si z příběhu vybírají až naivně milý příběh a pobrukují si u toho snadno zapamatovatelné písničky. Mé trauma však zůstalo. Z mého pohledu jde o angažovanou agitku, využívající či spíše zneužívající dětský motiv, k adoraci kolektivního myšlení, bezbřehého nadšení a oslavy budování, ať už to smysl má nebo ne. Vysloveně nepříjemné je přivlastnění si zříceniny hradu formou diktátu (ve dne náš, v noci Váš), přičemž k vyjednávání je vlastník přinucen a jsou mu vnuceny podmínky, které by jinak nepřijal (scéna, kdy Sovák nechce přistoupit na uvedenou podmínku, spadne do díry a mládež ho z díry vytáhne jen tehdy, když bude souhlasit...). Paralela s chováním KSČ v období jejich vlády, je zde zřejmá. Nezlobte se na mě, ale tohle je doslova odporné. Dětem film hanět nebudu, ale až trochu poberou rozum a zeptají se, povím jim to bez servítek. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014