Ať žijí duchové!

• Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

bartias

Skvělý dětský film vonící atmosférou prázdnin na vesnici a hrátek na místním hradě. Strašidla Leontýnka a rytíř Brtník z Brtníku (pije ten znamenitý nápoj francovku), notoricky známé hlášky a písničky (”Hajný je lesa pán...”) pobaví i po letech. ()

Mylouch

Brtník vs. žampiony. Trikově úžasný kousek, který mě však už ani jako dítě neoslovil příběhem a spíše odrazoval komunálně satirickou liniíí s L.Lipským, "plaveckou" trpasličí písničkou i chlapeckými postavami ()

Nivenx

Sice pro dospělé tento film není, jelikož je to zkrátka výborná pohádka pro mrňata. Bohužel i tak to televize dávala, tak často, že to dokáže znechutit. ()

kocik1

...dneska by si Leontýnku odvedla sociálka a šla by do děcáku.:-)) Ještě, že za komoušů děcáky nebyly. Nebo jo?:-) ()

filmmovier

Nesmrtelná klasika mnoha dětských dušiček. I v mém mládí to byl jeden z mých nejoblíbenějších filmů, možná ten vůbec nej. Výborný příběh, spousta hlášek a fantastického humoru, excelentní herecké výkony (Lipský, Sovák), ale nejlepší na tom stejně byly a vždycky budou ty nesmrtelné písně (Skřítkové tesaři a Žampiony byly vždycky moje srdcovka). 85%, i když jde asi máloco vytknout. ()

LeoH

Komunální satira, schůzující děti, parodování v socialismu prakticky neexistující reklamy apod. = strašná nepřirozená normalizační pakárna, už jako kluk jsem se nad tím ošíval. Tak proč mám ten film vlastně rád? Asi kvůli bezprostředně hrajícím (dobře vedeným) dětem, místy chytře vtipným dialogům, Uhlířově muzice (některé písničky jsou na palici, ale celkově je to svěží, ještě nerutinérské, je znát, že šlo o jeho první film) a samozřejmě Leontýnce (kdo nemiloval Leontýnku, ať hodí kamenem). A že ze sebe Brtník z Brtníku nenechal udělat spořádaného občana. ()

Honzíno

Nejlepší český dětský film, nejsem jediný, kdo byl zamilovaný do Leontýnky. Ale hlavně nejlepší český soundtrack, co já mohu hodnotit (Samotáři hadr). Skladba Zavolejte Stráže, zejména její instrumentální podoba, je snad i geniální dílo. Uhlíř na naprostém vrcholu. ()

Mrkvič

Jedna z nejlepších a nejvtipnějších českých pohádek!!! Nádherné vizuální efekty, písničky, které si i po 30ti letech mladší generace dávají jako vyzvánění. Spousta zlidovělých frází, které také uspěly napříč spoustou generací. Na co jiného by se dalo dívat jednou za půl roku. ()

Hillock

Zbožňuji tuhle písničkovou rošádu se strašidelným nádechem odmalička a nyní, když jsem povyrostl, ji zbožňuji ještě více. V hlavě mi leží především dnes již zlidovělé písničky. Jeden z mála (dětských?) filmů, ke kterému vlastním i soundtrack a společně s ním si pobrukuji. ()

Tyny

Nádherná pohádka se světovými hláškami. Doba, kdy byli nejatraktivnější Pribináček, no on je i dnes. ,,Vy jste všichni poseroutkové" ()

plechulka

Leontýnka jsem toužila být já, určitě moje dcery a protože teď mám vnoučka, teším se, že jen co trošku povyroste, pustím mu tenhle nesmrtelný dětský evergreen, aby se napřed zamiloval do trpasličí party a po čase i do Leontýnky.... Jsou prostě filmy (a písničky v nich), které nestárnou a tohle je jeden z nich ()

Lachtaan

Skřítkové, tesaři...🎵🎶 Rodinný muzikál s těmi nejpamětihodnějšími písničkami, které si jsem schopný v hlavě zpívat i dneska cestou do školy. Ale nemůžu zastírat, že jsem snímek kdysi vídal tak často, že už mě pekelně omrzel. Hudební doprovod geniální, samotný průběh již mírně pokulhávající. ()

Jazzzz

Když jsem dával 5 hvězdiček tak jsem si už takřka nepamatoval detaily filmu. Pamatoval jsem si jen, že to je film výborný. Dnes jsem ho viděl po delší době znovu a byl jsem nadšen. Od skvělých klasických herců po písničky, kterých je ve filmu dost a ani o jedné se nedá říct, že by byla špatná. Pokud někdo ještě tenhle vynikající filmeček neviděl, čemuž se mi nechce ani věřit, pak ho vřele doporučuji. ()

Zdeňka

"Je to špatný. Říďa je z toho smutnej a Jendovi z toho teče voko. Napiš: Tvrdá pomsta Jouzovi!" "Pom-sta Jou-zo- ... Hele jaký i/y Jouzovi?" "Tvrdá pomsta, tak tvrdý!" ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014