Cirkus v cirkuse

• Sovětský svaz Solo dlja slona s orkestrom (více)

Příběhy odehrávající se v cirkusovém prostředí mají v české kinematografii dlouhou tradici. Režisér Oldřich Lipský, jenž se této tématice často věnoval, ji v polovině 70. let obohatil ruskou-český projekt. Scénárista Miloš Macourek si příznačnou fantaskní zápletku, zmatky kolem vědeckého kongresu o dorozumívání se zvířaty - a tato rovina je obohacena vystoupením moskevského cirkusu. Film se tak rozpadá do dvou víceméně samostatných, nesourodých linií, které stěží hledají styčné body. Lipský, přestože se vyhnul ideologickým obezličkám, marně hledá zábavnost a vtip tam, kam se vkrádá zdlouhavost a nenápaditost. Cirkusová čísla pak vysloveně prozrazují dokumentární zaujetí. (oficiální text distributora)

AD P

Je to skôr cirkusové predstavenie, ako filmový príbeh. Pre tých čo majú radi cirkusové atrakcie to môže byť fajn, ale pre ostatných zbytočne natiahnuté 2 hodiny. Bez tých vystúpení by to mohlo byť časovo celkom fajn so zopár vtipnými momentami ... ()

Idego

Další tupá komunistická agitka. Vizte, jaké mají soudruzi úžasné artisty! Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak... ()

Skuby47

Stará komedie z cirkusového prostředí, kterou jsem kdysi měla moc ráda. S odstupem času už to není taková paráda. Zřejmě jsem zhýčkaná atraktivnější podívanou. V současnosti už dle mého příběh nemá takový spád a některé situace se mi nezdály tak vtipné jako tehdy před lety. Vadily mi i zpomalené pohyby artistů nebo délka některých vystoupení. Ale i tak jsem se na film z nostalgie ráda znovu podívala. ()

Master19

V podstatě šlo o to ukázat, jaký mají v Moskvě krásný a moderní cirkus plný fantastických čísel. Dějová linka (dá-li se to tak nazvat) vyvolává maximálně kroucení hlavou nad tím, do jakých hloubek se až dá sestoupit. Jediná vtipná je postava všeználka Oldřicha Velena - "To už tu bylo. Antverpy 1922." ()

Bernhardiner

Mé letité přání vidět trojité salto s pěti vruty slonmo se mi ani zde nevyplnilo, nicméně zdá se, že to nemusí být až tak nereálný úkol, zvlášť, když Jiří Sovák naučil jednoho slona zpívat. A to, co předvedli ruští artisté, pro to se těžko hledají vhodná slova. Já měl v jednom kuse strach, husí kůži a závratě z těch jejich nadpozemských i pozemských kejklů, ať již se živými zvířaty nebo bez. Pak tu máme linii příběhovou, která je, vcelku pochopitelně, o něco slabší, ale ani ona mě nenudí. Scénář je, musím přiznat, trošku chatrnější a příběh jako takový je dost předvídatelný, navíc podobné náměty, které se týkají dorozumívání lidí a zvířat dokázal Macourek zpracovat Macourek v jiných filmech a seriálech (hlavně v Arabele) podstatně lépe. Jenže máme tu několik výborných herců, kteří se svoje výkony opravdu nemusí stydět - Jevgenij Leonov v roli ředitele cirkusu (na jeho honičku za údajným záškodníkem Aljošou si počkejte, je k popukání), Jiří Sovák v roli profesora a sloního cvičitele a dirigenta a Iva Janžurová v roli zhypnotizované Angličanky. Všechny ale převyšuje Leonid Kuravljov, s takovouhle grácií zahranou zápornou postavu jsem snad ještě neviděl, opět zde dokazuje, jak multifunkčním hercem je. Upřímně, je tedy pravda, že obě dvě linie by lépe fungovaly samostatně, protože spolu moc neladí a nejsou příliš provázané. Taky je pravda, že akrobatické kousky nemusely být uměle zpomalované a zrychlované. Ale to je asi tak všechno, co by mi na tomhle snímku vadilo. Na to, že to trvalo více než dvě hodiny, mě to skutečně bavilo. 80 % ()

Ironfood

Já byl celkem spokojen. Cirkusová čísla špičková, nejvíc mě zaujali severoosetinští džigisté . Děj kolem sice není žádný zázrak, ale ani žádná katastrofa. Sovák jako profesor komunikují se zvířaty výborný, potěšil taky Melen jako "to už tady bylo" porotce. Nicméně je fakt, že film je zbytečně dlouhá a že některé pasáže by se daly zkrátit či zcela vypustit. ()

vitekpe

V podstate je to cirkusove predstaveni (ktere ma velmi dobra, predevsim artisticka cisla) a do toho vlozenych par vyplnovacek-scenek. Ty maji byt jakoby vtipne, ale nevim... Na to, ze obecne cirkusy nemam rad, jsem to dokoukal az do konce. Svou ucasti potesila krasna Наталья Варлей. ()

Billie777

Tolik slavných českých i ruských herců vidět pohromadě rozhodně ráda uvítám, ale v nějakém lepším filmu. Tohle se moc nepovedlo. Možná je to také tím, že moc neholduju cirkusovému prostředí ale celé mi to připadalo tak nějak o ničem. Velká škoda. Je to hold taková neškodná blbost. :-) ()

Candida

Někdy méně znamená více - ale tohle přísloví asi soudruzi z východu neznali...Dodatečně je mi líto režiséra Lipského... ()

J R C Pecuchet

Až skoro dokumentární pohled na výtečné Sovětské artisty občas přerušený hranými scénami s celkem nezajímavou zápletkou. Jak je známo režisér Oldřich Lipský se často vracel k námětům z cirkusového prostředí, protože cirkus miloval.Dokázal to i ve svých filmech : Cirkus bude - 1954, Šest medvědů s Cibulkou - 1972 a tímto snímkem. Bohužel film jako celek nenabízí mnoho hlubších myšlenek a jednotlivé scény jsou uměle prodlužovány. V druhé polovině je to už velká nuda a "dodíval " jsem to jen z povinnosti, abych mohl napsat komentář na CSFD. Za nejzdařilejší považuji scénu, kdy Jiří Sovák přinutí Ivu Janžurovou, jakožto konzervativní angličanku sníst její klobouk. Zde se naplno projevila "komediálnost" obou herců. ()

mh.mail

30% — Bohužel, jeden z našich nejlepších komediálních režisérů miloval cirkus. A natočil o něm několik filmů. Tento je z nich evidentně nejslabší. Zadání nejspíš znělo populární formou přiblížit českému divákovi umění sovětského cirkusu. Což o to, ten byl v tu dobu opravdu špičkový, ale možná by bylo bývalo lepší natočit čistý záznam představení, než tuhle hloupou a nesourodou kombinaci cirkusu a trapného „příběhu“. Ani mistr Macourek, ani výborní čeští herci v čele se Sovákem a Janžurovou nedokázali film zachránit. ()

Untentrauer

Ty museli splnit nějaký příkaz, jinak by se k takovému braku nemohli propůjčit. Šílený a smutný, kdo v tom hrál...Ale tehdy to asi jinak nešlo. Cítím z celého počinu politický podtext. ()

zdeny99

Ve filmu ŠEST MEDVĚDŮ S CIBULKU se povedlo Oldřichovi Lipskému cirkusového prostředí převést i mimo cirkus a navíc z toho filmu udělat parádní komedii, tak tady se jedná o více jak dvouhodinovou cirkusáckou nudu. Těch artistických čísel bylo tolik, že je lepší si na ně zajít přímo do cirkusu než se na to přes dvě hodiny dívat v televizi. Kolem toho je nabalený jakýsi prapodivný příběh s rozmlouváním se zvířaty, z čehož jsem taktéž neměl dobré dojmy. Že něco takového přeci jen jde udělat ve filmu, aby to mělo hlavu a patu, to nám ostatně o pár let později ukázal Václav Vorlíček ve své ARABELE. A tak jediné, co se mi na tomto absolutně zbytečném filmu líbilo, byl počáteční výjezd do Moskvy: ruská letadla, Moskva se svými širokými ulicemi a samozřejmě Kremlem. [1233. hodnocení, 65. komentář, 44%] ()

Rami

Tento film se dá hodnotit ze dvou pohledů. Ten první - to je velmi slabá dějová linie, úmorná délka, natahované trapné scény, které měly být vtipné (Sovák se bohužel takovýchto filmů poměrně často účastnil svým minimalistickým humorem) - stojí leda tak za odpad! Ale ten druhý - zaznamenání těch nejlepších cirkusáckých čísel, hra s barvami a obrazovou kompozicí - si jednoznačně zaslouží alespoň 4 hvězdičky. Bohužel to ale není dokument, ale komedie, která se opravdu nepovedla. Je zde cítit rozdílný pohled na humor ze strany Čechů a Sovietů (oni se prostě smějí chrápajícímu dědovi, žonglování a honičkám celkově) - díky čemuž vznikl nesourodý slepenec. Rád bych řekl, raději se běžte podívat na živý cirkus a nenuďte se u této komedie, bude to mnohem lepší zážitek. Ale bohužel u nás (a možná ani v Rusku) už není možné spatřit tak dobré cirkusáky pod jedním šapitó. Zvláště naše cirkusy jsou vůči tomuto jen směšnou napodobeninou. Není divu, že obliba cirkusů upadá. Celkově tedy dávám 1 hvězdičku. ()