Cirkus v cirkuse

• Sovětský svaz Solo dlja slona s orkestrom (více)

Příběhy odehrávající se v cirkusovém prostředí mají v české kinematografii dlouhou tradici. Režisér Oldřich Lipský, jenž se této tématice často věnoval, ji v polovině 70. let obohatil ruskou-český projekt. Scénárista Miloš Macourek si příznačnou fantaskní zápletku, zmatky kolem vědeckého kongresu o dorozumívání se zvířaty - a tato rovina je obohacena vystoupením moskevského cirkusu. Film se tak rozpadá do dvou víceméně samostatných, nesourodých linií, které stěží hledají styčné body. Lipský, přestože se vyhnul ideologickým obezličkám, marně hledá zábavnost a vtip tam, kam se vkrádá zdlouhavost a nenápaditost. Cirkusová čísla pak vysloveně prozrazují dokumentární zaujetí. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Těžko hodnotit co je to vlastně za film. Typická česká crazy komedie zprasená dokumentární prezentací sovětských cirkusových čísel a nebo prezentace moskevského cirkusového domu ozvláštněná crazy komediálními scénkami? Na první pohled je patrné, že koprodukční spolupráce se Sovětským svazem a značné libovůli soudruhů snímku značně uškodilo. Proč proboha ta kouzla a fantasy prvky? Už začátek snímku vlastně naznačuje jak to celé bude vypadat. Českoslovenští delegáti vystupují z letadla společně s nejrůznějšími zvířaty, takže divákům je v tu chvíli jasné, že tady o podivnosti zřejmě nebude nouze. Následuje dlouhá jízda Moskvou do hotelu začínající několika záběry na moskevské sídliště (ano, oproti těm našim šedivým neskutečná krása) s následujícími několika památkami. Jistě, Sovětský svaz náš vzor. To jsme ve své době už všichni věděli, tak proč to cpát ještě do takového filmu. Legraci zajišťují především čeští herci doplňující hlavně sovětským Jevgenijem Leonovem v roli ředitele cirkusu, kterého velmi profesionálně v dabingu vyzdvihl Josef Vinklář. Tak tady byla dobrá volba. Jinak sověti zajistili jen ony cirkusové výstupy, které jsme už tehdy opravdu obdivovali. Filmu to však vražedně brzdí komediální tempo, ostatně které režisér Oldřich Lipský uměl nejlépe, a tak se střídá zábava s pošetilým sledováním záznamu z cirkusu. Jako celek to naprosto nefunguje a rozhodně by to potřebovalo velmi ostré nůžky. Tak buď jde o crazy komedii z cirkusového prostředí a nebo o záznam jednoho cirkusového večera. Dohromady prostě ne. ()

Denny

Režisér Lipský měl rád cirkus, takže s oblibou se vracel k této tématice. Tohle se mi ale nelíbí, i když milovník cirkusového umění si asi přijde na své. ()

tatortik

Trapný vtipy člověk by se až zastyděl že něco takového vzniklo cirkusové číslo se zpívajícím slonem to bude moje noční můra Film jsem viděl před léty a pamatoval jsem si že to bylo hrozný tak jsem se na něj znovu podíval když už ho v TV dávali zda nezměním názor a nezměním navíc ta ukrutná stopáž to opravdu za trest. Jednu hvězdu za artisty ti za nic nemůžou ()

Ozzy2 odpad!

Když jsem viděl v 70. letech premiéru, byl jsem dítě.Tenkrát jsem byl nadšený.To, že jsem si to pustil nyní ve svých 50. letech považuju za obrovskou chybu.Zkazilo mi to vzpomínku.ještě teď mi třeští hlava z příšerného orchestru, přeplácaných čísel, kde se hlavně skákalo a létalo.Vtipné tam nebylo vůbec nic, takový ten sovětský trapný humor.Nezachránil to ani Sovák a Janžurová tu byla výjímečně trapná.Pokud to byla reklama Sovětskému státnímu cirkusu, tak se nepovedla.Naopak. ()

FireTight

Kdyby to byl dokument o jednom cirkusovém představení, bylo by to minimálně na čtyři hvězdičky, dost dobře možná i na plný počet. Jenže jako komedie a dokonce jako film to však zoufale nefunguje, příběh je slaboučký jako milionkrát louhovaný čajíček a ten humor... no nic moc. A štěky českých herců? Spíš než nadšen mi z nich bylo smutno, hlavně z Jiřího Sováka, který si takovouhle roli profesora snad ani nezasloužil. Takže jak už jsem řekl - jako unikátní záznam cirkusového představení super (hlavně u některých kousků jsem absolutně nechápal), jako pokus o film je to zoufalství. Ale za ty triky dám stejně dvě hvězdičky, i když zavřu všechny svoje čtyři oči. ()

lake-lake

artikulující slon a madam, která po prohrané sázce musí sníst svůj klobouk... omlouvám se za růžové brýle svého dětství ()

offlineman

Na svou dobu to musel být zajímavý film. Bohužel, zub času zapracoval a dnešní havloidi radši vyznávají cirkus ze západu, než z východu! ()

ostravak30

Cirkus bude!, Šest medvědů s Cibulkou, Cirkus v cirkuse a seriál Cirkus Humberto. Pouze tyto díla si z Českolovenské produkce pamatuji, která se týkala cirkusů. Seriál byl natočen na konci osmdesátých let a je navíc dle románu, medvědi s Cibulkou jsou zase výborná komedie. Ale Cirkus bude! a tento film se mi dříve pletli. Moc rozdílu v nich nevidím. Ten zásadní je samozřejmě ve stopáži a také prvně jmenovaný je čistě Československá záležitost. Jinak se ale v obou cirkusové představení dostává do problémů. U obou se má jednat o komedii, ale v obou případech o né moc povedenou. Protože jak ve filmu s Marvanem tak zde je problém hlavně v tom, že vedle slabé dějové linky a několika málo fórů sledujeme především cirkusová představení. V tomto snímku vidíme velké množství akrobatů a dalších čísel na pozadí nějakého matného děje. Zázrak je, pokud vás film neunudí k smrti. Zatímco v prvním případě bylo alespoň to obsazení slibné - v čele s Marvanem, zde to zachraňuje alespoň Jiří Sovák a Iva Janžurová, ale na pozadí děsivé stopáže a nezáíživného děje je film neshlédnutelný opakovaně. V této souvislosti pak vyznívá komicky fakt v zajímavostech: Film byl vybrán jako zástupce československého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 1975! Já jen dodám, že mě zaujala obří cirkusová hala v té době a výměna ploch například lední za vodní apod. Zajímavá technika. Také závěrečná píseň Jiřího Korna není marná. ()

Prubner odpad!

Film je pouze záznamem artistických čísel, spojených dohromady jednoduchým dějem. Cirkus jako takový nesnáším, takže tato artistická čísla jdou mimo mě, ale co je horší, mě neuvěřitelně iritovala i ta stupidní dějová linka. Ta je totiž naplněna jednak rozverným sovětským pseudohumorem, jednak trapnou historkou o mluvících a zpívajících zvířatech, kde se ztrapňují takoví herci jako Sovák či Janžurová. Tohle snad neměli zapotřebí. ()

sharka.68

mám ho na VHS a občas si ho pouštíme...to byl sukces a těch skvělejch čísel....nejlepší artisti...to už nikdo nenatočí...a zpívající slon za jahodovou zmrzlinu s oříškama. Mluvící pes Archibald, překlad z krocanovštiny...jak se v jazyce kanárů řekne Být či nebýt? ...Effův výrok-slon dejchnul první....Janžurová,jak jí klobouk....mizení ve skříni....parchant Gríša....a okřídlený výrok Inda: STAČÍ JEN CHTÍT... a pak odkráčel po stropě pryč....to bylo něco....klidně mě kamenujte, ale na takové vystoupení už nemáte šanci jít ani v Moskvě a ty pidicirkusy, co objíždí čas od času republiku, to je bída! ()

route60

Pán Oldřich Lipský miloval cirkus a výborné výkony všech cirkusáku jsou asi to jediné co stojí za zhlédnuti na této jeho jednoznačně nejslabší komédii. ()

lampa1

Asi tak po pol hodine som to vzdal. Neskutočne trápny a primitívny film. Jednu hviezdičku dávam za české herecké obsadenie. ()

infernet

Umění ve službách režimu. Potřebujeme, aby lidi pili mléko? Parta hic! Potřebujeme ukázat úžasné socialistické zemědělství? Tři chlapi na cestách! Chceme lidi nahnat do cirkusu? Ale beze všeho... Hnus. ()

cici24

Tohle se mi vůbec nelíbilo, snad to bylo tím, že tam byli ruští herci a Lipský neměl "volnější" ruku.... ()

BlueNeon81

Už ako malé dieťa ma cirkusy nezaujímali. A tento film ma odradil už dupľom. Socialistická objednávka, koprodukcia so Sovietským zväzom, trápne herecké výkony najmä tej ruskej hereckej delegácie. Veľká škoda, že tento bullshit režíroval režisér, ktorého filmy mám inak veľmi rád. Hrôza. Ale zas na odpad to nie je, videl som aj horšie kinematografické excesy. ()

Kontryhelka

Vždycky se mi tahle komedie líbila. Pěkné prostředí cirkusu a zákulisní intriky. Já bych řekla že Rusové to v manéži uměli a měli to pěkně zpracované. Janžurka se mi líbila a to její kejhání a kokrhání bylo vynikající. "Vy sprosťáku, co je to učíte...." ()