Cirkus v cirkuse

• Sovětský svaz Solo dlja slona s orkestrom (více)

Příběhy odehrávající se v cirkusovém prostředí mají v české kinematografii dlouhou tradici. Režisér Oldřich Lipský, jenž se této tématice často věnoval, ji v polovině 70. let obohatil ruskou-český projekt. Scénárista Miloš Macourek si příznačnou fantaskní zápletku, zmatky kolem vědeckého kongresu o dorozumívání se zvířaty - a tato rovina je obohacena vystoupením moskevského cirkusu. Film se tak rozpadá do dvou víceméně samostatných, nesourodých linií, které stěží hledají styčné body. Lipský, přestože se vyhnul ideologickým obezličkám, marně hledá zábavnost a vtip tam, kam se vkrádá zdlouhavost a nenápaditost. Cirkusová čísla pak vysloveně prozrazují dokumentární zaujetí. (oficiální text distributora)

Igy007 odpad!

Dodnes se mě zmocní zmar při 40 let staré vzpomínce na shlédnutí tohoto cirkusáckého hnusu. Nenávidím, opakuji - nenávidím cirkus a tehdy (už jako fakt mrňavá) jsem taky dost značně nenáviděla Sovětskej svaz. Hnusí se mi všechno vnucované, za všech ročních období a za všech režimů, i za tohoto neomarx režimu jsem vystavována každodennímu cirkusu v cirkuse. No nic ... vždyť to ani nemá děj, pro lenina pána ! ()

LOVE VOLE

Z tohoto filmu mi zůstaly v paměti jen dvě věci: hlášky Oldřicha Velena, že už to tu vše dříve bylo, a pak dort v podobě klobouku pro Ivu Janžurovou. ()

giacobbe

Nesdílím s Oldřichem Lipským mánii pro cirkusové umění. Stejně nápadité, ale o třídu horší, jako Cirkus bude a 6medvědů s Cibulkou- na fim zachycený program cirkusu, který se zlomyslný hajzlík pokouší narušit a hlavní hrdina se tím klaunsky proplétá. Ukázky výborných výkonů sovětských artistů bohužel zničili psychedelickými efekty při střihu. ()

evangelik

Viděl jsem to jen jednou a skoro nic si nepamatuji. Výkony sovětských cirkusáků byly skvělé (bolševik si je na ty poměry velmi slušně platil), ale ta "mezinárodní sestava" (označkovaná vlaječkami) vědců nebo porotců nebo co to bylo, mi snad už tehdy přišla trapná. Zápletku si nepamatuji vůbec. Nedivím se, že to televize nedává. ()

Miroslav.Zac

Koprodukční filmy mám rád, nesmí to ale být koprodukce s SSSR, protože pak z toho vznikne nevtipný paskvil, příliš dlouhý na to, aby si to člověk aspoň rychle odbyl, příliš nudný a nenápaditý, aby se člověk bavil, příliš tlačící na pilu, aby se člověk u něj uvolnil a užíval si sledování. Janžurka se Sovákem mě tentokrát velmi zklamali. ()

pupidup odpad!

je mi líto, ale už jako holku vyrůstající v době komunismu, mě tento film nikdy nezaujal.....komunismus - nekomunismus - nemá to žádný děj! Fuj! ()

Pupon

Nuda nuda, šeď šeď. Dlouhé a trapné. Vtipné momenty by šly spočítat na jedné ruce velmi nešikovného truhláře. Jedna hvězda ze soucitu. ()

vlcekmirek

Vážení soudruzi kritici. Je mi jasné, že se dnes nebudou pět ódy na filmy z koprodukce ČSSR & SSSR. Dnes náš ,,hrdý" národ provozuje rektální alpinismus na opačnou světovou stranu. Leč dovolte mi podotknout, že pohádky a komedie Rusáci i Češi (Čechoslováci) ve své době uměli. A toto je tak trochu z obojího. Někteří tvrdí, že je ve filmu trapný humor. Mi to trapné (narozdíl od dnešních ,,komedií") nepříjde, je to film pro dětské diváky a od dětství jsem ten film miloval a i dnes, když jsem si film po letech pouštěl, jsem se těšil na pomocníčka hypnotizéra, kterému se zkracují nohy pod tíhou pána, na uhrančivého Inda, který chodí po stropě a hlavně na Janžurku, pojídající svůj kolosální klobouk. Byla úchvatná. Ne všechno, co vzešlo ze Sojuzu, musí být automaticky špatné. Dnes se točí mnohem větší hovadiny, nadupané počítačově vyfešákovanou akcí, fekálním humorem a nechutnostmi, kde o příběh ani nezakopnete, a jak to tu někteří vychvalují. ()