Komentáře uživatelů k filmu (24)

 • Bart
  ****

  Velmi dobrý přepis Haška na filmové plátno. Někdo si možná neuvědomuje, jak dokonalá satira na lidskou povahu to je. Povídka Trampoty pana Tenkráta je ale přece jenom drsná. Alespoň pro ty, kdo ví, že zde Ladislav Pešek hrál vlastně sám sebe, což pro něj muselo být bolestné. On sám byl kdysi fanatickou fanynkou donucen k uzavření manželství, ve kterém trpěl. Tady se jednalo o něco podobného.(11.12.2006)

 • Kulmon
  ****

  "Poslušně hlásím, že je to hrozný. Sníst to voni jasnosti, tak určitě chcípli."(31.5.2011)

 • ripo

  Jaroslava Haška znají čtenáři především jako autora nesmrtelného „Dobrého vojáka Švejka". Méně je známo, že Hašek napsal velké množství povídek, v nichž svým nenapodobitelným způsobem ostře tepal zlořády společnosti rakousko-uherského mocnářství a později i první republiky. Scénáristé „Haškových povídek" vybrali z těchto povídek čtyři, které si především berou na mušku farizejskou dobročinnost, pokrytectví a korupčnost rakouských knížat, byrokratů, starostů, kaplanů a všelijakých správců, kteří všichni dohromady tvořili prohnilé základy mocnářství. Našim tvůrčím filmovým pracovníkům se podařilo postihnout geniální Haškův humor a smysl pro satiru a připravili tak divákům vskutku kouzelný pohled na dobu starého mocnářství. Filmový přehled 50-51/1952(3.2.2008)

 • LiVentura
  ****

  Hezké české se skvostnými herci dávno již zapomenutými, bohužel.!!(9.3.2011)

 • Bigrambo
  ****

  Velmi zdařilé zpracování čtyř povídek Jaroslava Haška, které jsou svým způsobem stále aktuální, protože nešvary dějící se v dobách Rakouska-Uherska se jen v mírně pozměněné formě dějí i dnes. V povídce "Polévka pro chudé děti" exceluje František Smolík v roli bohatého aristokrata, který přece jednou tu dobročinnost vykonat musí ****. Při povídce "Schůze obecního zastupitelstva v Mejdlovarech" jsem si hned vzpomněl na úplatkářské kauzy nejmenovaného hejtmana či nejmenovaného lobbisty *****. O povídce "Trampoty pana Tenkráta" platí v podstatě to samé, jen se nejedná o úplatek hmotný, ale „duševní“ – holt jedině něco za něco. Ladislava Peška mi bylo líto ****. A při poslední povídce "Vzpoura trestance Šejby" jsem si zase vzpomněl na nedávná „vyjednávání“ odborů hrozících stávkou ****. Pokud máte také rádi nezaměnitelný humor Jaroslava Haška, tak doporučuju další adaptace jeho povídek: Lipského Vzorný kinematograf Haška Jaroslava, Moravcovo Dobrodružství s nahým klukem nebo Podskalského Zvony pana Mlácena a Tři muži se žralokem.(18.10.2012)

 • Aky
  ****

  On se Hašek docela těžko převádí na plátno, jeho humor je z valné části slovní, a to mnohdy mimo dialogy. O to zajímavější je, když se takový převod povede, jako v tomto případě. Mocnářství z toho čiší na dálku.(6.10.2014)

 • troufalka
  *****

  Asi nejlepší filmové zpracování Haška.(11.8.2015)

 • Šandík
  ***

  Na předloze je žel velmi znát, že ji Hašek psal vysloveně jenom jako "chlebovku" za niž dostane příslušný honorář. K tomu je navíc potřeba přidat ideologický náboj padesátých let, aby člověk pochopil proč je ten film tam slabý. Na druhou stranu zde zdánlivě paradoxně září řada skvělých herců. Vetchý děj jim totiž dal obrovskou možnost zcela volně improvizovat a projevit tak svůj komediální talent, což tento film tahá z šedého průměru. Lepší tři hvězdičky...(10.9.2006)

 • Marthos
  *****

  Patrně nemá širší smysl polemizovat o Haškově literární nadproduktivitě, která se musela logicky odrazit i na kvalitě často improvizovaných a svým způsobem náhodně sesmolených textů, jimiž si zajišťoval existenční status. Na druhé straně je nutné přiznat Haškovým povídkám charakteristický rukopis, utvářený znechucujícím stanoviskem k rakousko-uherské monarchii, výborně karikující mentalitu měšťanské společnosti přelomu devatenáctého a dvacátého století, jejíž banalitní a pletichářské tendence okupují v nemalém měřítku i současnost. Jak jinak si lze vysvětlit nadčasovou aktuálnost příhody nazvané Schůze obecního zastupitelstva v Mejdlovarech, kde o pomyslném výběrovém řízení na místo venkovského policajta rozhodují úplatky, pokoutní intriky a vzájemné vlichocování, podobně jako se v povídce Polévka pro chudé děti pokouší degenerovaný šlechtic velkodušně vyhovět dobročinnému účelu, aniž by si uvědomoval směšnost celé, fiaskem zakončené situace. Nepominutelným a v rámci hrané tvorby padesátých let poměrně zásadním faktorem zůstává celková absence tzv. povídkových filmů, jejichž trend se v Československu v protikladu se světovou kinematografií začal objevovat až v poválečném období (prvním filmem tohoto typu byly Fričovy Čapkovy povídky). Samozřejmě, realizaci byla věnována nemalá pozornost vládnoucích špiček, které usilovaly o plnohodnotné naplnění Haškova úmrtního jubilea, ovšem o celkové absurdnosti nejlépe svědčí původní (a vzápětí jednohlasně odmítnutý) pracovní název Býval svět jako květ (v německy mluvících zemích byl film promítán pod názvem Gute Alte Zeiten / Staré dobré časy). Naprostého maxima dosáhly výkony plejády vynikajících hereckých osobností, kteří se v rámci svých miniaturních drobnokreseb vyšplhaly až na pomyslný herecký Olymp. Výborně odstíněné tu jsou jednotlivé typy klasického herectví; Smolíkův portrét dětinského knížepána nebo Fialova vězeňská kreace uzavírají mohutnou pyramidu, podpíranou zčásti Peškem, Marvanem, Vojtou, Pivcem, Plachým, Záhorským, Filipovským, Baldovou, Šejbalovou a dalšími. Připočteme-li k již jmenovaným veličinám jistě nemalý umělecký vklad tehdy mladého Oldřicha Lipského, vzhlíží k nám důstojný a dnes stěží překonatelný pomník Haškova génia, směřovaný svým nesmlouvavým satirickým tónem nejen k odkazu minulosti, ale především k úsvitu budoucnosti.(9.10.2010)

 • liquido26
  ****

  Haškovy povídky jsem nikdy nečetl nicméně u filmu jsem se skvěle bavil. Zejména u posledních dvou povídek-(12.12.2012)

 • rt12
  ****

  Není nad dobrou polívčičku.(27.5.2014)

 • MarekT
  **

  Špatné to úplně není, největší problém ale je, že tyhle povídky Hašek spíchl horkou jehlou, pak celý cyklus nemůže zachránit ani to výborné obsazení (především Marvan, Hrušínský a Šejbalová).(9.10.2009)

 • Master19
  ****

  Pro mě je možná nejlepší povídka o výběru obecního policajta a krásná věta pana starosty: "Všichni dali skoro stejně, takže to vlastně korupce není..." :-)(20.7.2006)

 • sator
  *

  První povídka odpad -uřvané -zběsilé- křečovité- bez nápadu. Expresivnost (zběsilost) hereckých výkonů je děs... Proti Čapkovy je to 4. cenová skupina...a já raději vinárny...(8.5.2011)

 • insurgentes
  *****

  Nejlepší filmová role Františka Smolíka, Rudolfa Hrušínského, Františka Filipovského, Jaroslava Marvana a Jana Pivce v jednom jediném filmu, to je fakt nabitý. A komentáře zdejších "moudrých" o nějaké Haškově literární nadprodukci jsou jedině k smíchu.(18.6.2011)

 • klúčik
  ***

  Výborný film - nezabudnuteľný F.Smolík keď varil polievku pre chudobných.........65%.(15.10.2010)

 • lucascus
  *****

  Všechny povídky jsou dokonalé. Herci jsou zde zvoleni výtečně, s vybranou pečlivostí. Povídky zde karikují (nejen monarchistickou) společnost, ve které se všichni poznáme. Dle mého názoru nejlepší povídka byla hned ta úvodní - aneb jak pan šlechtic vařil polívku pro chudé děti. Věta "ja sam tej chudej cholota ufaším!" neměla chybu.(22.1.2012)

 • Mikino00
  ***

  Povídky dosti proměnlivé kvality, první dvě mi přišly natahované, založené na kratších povídkách, které ždímají. Ovšem od okamžiku, kdy se na scéně objeví ve třetí povídce Marvan, přichází pověstná Haškova vtipnost a s ní úsměvné příběhy, protože nejen Tenkrát, ale i knedlíkový příběh splňuje nejvyšší kritéria chytré zábavy.(23.11.2013)

 • HH
  ***

  Myslím, že se Oldřichu Lipskému podařilo vystihnout Haškův humor vcelku přesně. Povídka, v níž senilní knížepán (F. Smolík) vaří "pro ta pakáž" polívku za asistënce "vožralého" policajta (J. Vojta), je dokonalá(6.1.2004)

 • yossarian-
  ***

  Haškova kritika české povahy, převedena na filmové plátno. A to tak že dobře. Nejlepší povídka je podle mě volba obecního policajta...(3.12.2006)

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace