Haškovy povídky ze starého mocnářství

Komedie / Historický / Povídkový

Československo, 1952, 80 min

Velmi dobrý přepis Haška na filmové plátno. Někdo si možná neuvědomuje, jak dokonalá satira na lidskou povahu to je. Povídka Trampoty pana Tenkráta je ale přece jenom drsná. Alespoň pro ty, kdo ví, že zde Ladislav Pešek hrál vlastně sám sebe, což pro něj muselo být bolestné. On sám byl kdysi fanatickou fanynkou donucen k uzavření manželství, ve kterém trpěl. Tady se jednalo o něco podobného.(11.12.2006)

Haškovy povídky jsem nikdy nečetl nicméně u filmu jsem se skvěle bavil. Zejména u posledních dvou povídek-(12.12.2012)

Hezké české se skvostnými herci dávno již zapomenutými, bohužel.!!(9.3.2011)

"Poslušně hlásím, že je to hrozný. Sníst to voni jasnosti, tak určitě chcípli."(31.5.2011)

On se Hašek docela těžko převádí na plátno, jeho humor je z valné části slovní, a to mnohdy mimo dialogy. O to zajímavější je, když se takový převod povede, jako v tomto případě. Mocnářství z toho čiší na dálku.(6.10.2014)

• - Film se měl původně jmenovat Býval svět jako květ, což se nelíbilo tehdejší komunistické schvalovací komisi, která nechtěla, aby snímek vyvolával dojem, že se v dřívějším Rakousku-Uhersku hezky žilo. (Landauer)