Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Jen tak se může stát, že po dopadu se ostří gilotiny zvedne, odsouzencova hlava opět sedí na krku a odsouzenec – řezník Bedřich Frydrych obživne, neboli podle jeho vlastního komentáře „se za poněkud zvláštních okolností narodí“. Pozoruhodná na Happy endu ovšem zůstává hlavně základní myšlenka pracující s tím, že zpětným chodem se divák dopracuje ke zcela protikladnému vnímání původního významu: rozřezávaná manželka je „složena“, smrt se jeví jako zrození, pohřeb tchána jako „doručení“ v rakvi… Především se však tragický – a banální – příběh podváděného manžela-vraha mění v nevšední komedii s dobrým koncem. (KVIFF.TV)

Libidor

Experimentální snímek mistra české komedie Oldřicha Lipského, postaven na vynikajícím scénáři Miloše Macourka. Tuctový příběh o vraždě ze žárlivosti byl autory puštěn pozpátku a za doprovodu komentáře ústřední postavy Vladimíra Menšíka odvyprávěn od odsouzencova narození (popravy za vraždu) až po šťastný konec (první dětské krůčky). Tím vzniká celá řada komických situací - jak vizuálních (Josef Abrhám v roli milovníka pojídající "výborné" koláčky, či V. Menšík rozřezávající - v tomto případě sestavující - tělo své manželky J.Obermaierové) - tak i dialogových. Věty v dialozích jsou odříkány v opačné posloupnosti a dávají smysl v obou směrech (ten opačný je samozřejmě vtipnější - Macourek se v tomto opravdu překonal). Dnes je film tak trochu zapomenutý oproti ostatním snímkům Oldřicha Lipského, nutno říci, že neprávem. Ten, kdo film "Happy end" viděl, na něj už nikdy nezapomene. ()

phaloc

Vynikajuci ceskoslovensky experiment, na ktorom je mozno originalne to, ze plynie pozpatku, ale este originalnejsie je to, ze pre hlavneho hrdinu Bedřicha Frydrycha plynie uplne prirodzene. A jeho komentar plny 'nechapavosti' a 'zivotnych rozhodnuti' spolu so skvele naopak fungujucimy dialogmi robi zo snimky vynimocne dielko! ()

Brejlil

Originální je způsob vyprávění. Příběh je... příběh je obyčejné drama nevěry, dvojnásobné vraždy, do toho dítě, poprava, požár, nuda, nuda, šeď, šeď. Tato sladkobolná limonáda je nám podána důsledně pozpátku. Źena se získá skládáním ve vaně, milenci přilétají oknem do třetího patra, (na druhou stranu se dají veřejně topit a ještě vám dav zatleská), koláčky se množí na talíři. Hlavní hrdina takový svět považuje za normální, a vede celkem spokojený život. Ten má sice své problémy, zbavit se ženy je úděsná práce na etapy (třeba jen vrácení pelu nevinnosti je práce na celou noc), ale vše dobře dopadne. Film celkem neprávem zapomenutý. ()

jacksax

Speciální československý film, který by bez Menšíka asi jen pramálo fungoval, ale s ním je vynikající. Škoda nevýrazného závěru - s lepším by to byl asi skutečně trhák. ()

raduna01

Naprosto geniálně natočený film, který patří mezi klenoty české kinematografie. Nechápu, že se o něm tak málo ví, na rozdíl od mnoha jiných komedií, vysílaných prakticky rok co rok v televizi. Klobouk dolů pane Lipský. ()

DuanBerry

Happy end (mrzí mě, že původní název není Šťastný konec), si jistě zaslouží pro originální pojetí nejvyšší hodnocení, ostatně dobře si vede i na IMDb. Čtyři hvězdy jsem mu uštědřil zcela nezaslouženě pro nesmírnou únavu, která mě zastihla při jeho sledování. Vím, že je to debilní argument, ale uvědomte si, jak obtížné je sledovat film, v kterém podvědomě cítíte vysokou kvalitu, přičemž nemáte fyzickou sílu se smát, natož pak vypnout to... pro blaho tohoto filmu však musím odpřísáhnout, že jsem vytrval do konce. Hned, jak byl Šťastný konec konečně šťastně u konce, jsem s blaženým pocitem zaklap víka. ()

bolan

Když si člověk myslí, že už viděl skoro uplně všechno, přijde NĚCO, co ho odrovná. Český film 60-tých let je prostě bezedná studnice originálních nápadů, na které světová kinematografie přichází až dnes. ()

VictorMartel

Pozpátku se odehrávající děj odpovídá vyprávění zároveň smysluplně komentující běh událostí v jejich přirozeném sledu. Výsledkem je groteskní optimismus. U takového triku bych čekal nějakou únavu, ale nedostavila se. Citace: „Mazal jsem za sebou všechny stopy.“ ()

Vesecký

Film Happy End je především kouzelnou hříčkou. Převrátíme-li děj, dostáváme úžasně zajímavé dialogy podobné dětské hře s překládáním papíru: kdo, co udělal, kdy, jak, proč - po každé z otázek se papír posune k sousedovi po levici - pamatujete? Vznikají ohromně legrační věty - a podobné je to tady. Navíc skvělý komentář Vladimíra Menšíka jako hlavní postavy, která se narodila zdvižením sekyry na gilotině a proplouvá životem pozpátku. Snad jen ten konec je uspěchaný. S rolí se parádně sžila i Jarka Obermaierová (krásné mrkající oči), epizodní roli si zahrála skoro k nepoznání Helena Růžičková... Nebylo divu, že Miloš Macourek později tenhle "život pozpátku" zakomponoval do pokračování Arabely. ()

Copcorn

Geniální. Nechápu, jak někdo dokázal napsat takový scénář a roku 67 to v Československu natočit. Parádní ukázka a inspirace pro všechny, kteří se chtějí v budoucnu věnovat psaní scénářů. ()

petikacka

Přelomový film...Nikdy by mě nenapadlo natočit film, pak ho pustit pozpátku a ještě ke všemu, aby dával smysl...Tady se Oldřich Lipský pochlapil a vznikl naprosto nevšední zážitek pro každého fanouška filmu...Za mě 90% ()

mirliflore

Takový obyčejný příběh (který dává smysl oběma směry), co člověku vpodstatě nic neřekne, a ona se z toho dá udělat vynikající komedie! Nic naplat, Oldřich Lipský a Miloš Macourek prostě umějí. Scéna s "jezením" koláčků je nezapomenutelná. ()

RadimFišer

Výborný příklad nečekaně povedeného filmu, který snad nemohl v době svého vzniku vzniknout. O tom již hovoří název v imperialistickém jazyce.Výborné, doporučuji nejenom každému Čechovi. ()

Pidzey

Neskutečně geniální nápad.Jednoduchý příběh,který je však pěkně na bednu,jelikož jede pozpátku a člověk u toho musí přemýšlet a poslouchat každé slovo. Film s kulervoucím začátkem a úžasnou pointou na konci.Je to opravdu klenot,takovéhle filmy se prostě netočej."Vy jste leželi na dečce a kopali nožičkama.Já neměl nožičky měl jsem jenom hlavičku." ()

J R C Pecuchet

Naprosto originální pojetí filmové komedie konce šedesátých let. Zatímco zvuková složka filmu se odehrává v časové ose od začátku ke konci, obrazová složka se odvíjí od konce k začátku. Díky tomu vznikají v dialozích vtipné dvojsmysly a výklady děje filmu. Tím, že projekce celého filmu běží pozpátku nutí diváka neustále sledovat dialogy a děj filmu. Velmi originální pojetí !!! Režie : Oldřich Lipský, Kamera : Vladimír Novotný, Námět/Scénář : Miloš Macourek - Oldřich Lipský ()

zahadum

a to je všetko čo som chcel k tomuto filmu povedať.Skutočne sa vydarila aj kamera a farebné ladenie snímku, nebolo to zlé.Film mal hlavne perfektnú stopáž, nebolo to ani málo ani veľa, lebo tvorcovia nabili tích 70 minút nápadmi ktoré sa nedajú ani všetky vymenovať. Kam vy na tie ryby chodíte ? : kultová hláška filmu :) Menšíkovo komentovanie je geniálny nápad vzhľadom na to ako on komentuje svoju časovú stopu a my ako diváci to vidíme úplne inak a pri tom rovnako. Tak až do dnes som si myslel,že Charlie Kaufman je človek ktorý má originálne a šialené nápady..omyl...veľký omyl..toto je najoriginálnejší film nielen československej filmovej histórie ale radím ho aj do prvej päťky top crazy filmov :) Dnes som videl starý film ktorý mi unikal roky a ktorý som nemohol zohnať ..nech sa páči tu sú moje dojmy: ()

piranha

Myslím, že tento experiment se velice zdařil. Vymyslet děj a zároveň všechny rozhovory tak, aby v obou směrech dávaly smysl a navíc byly v tom druhém byly vtipné, je teda majstrštyk. A také kladně hodnotím přiměřenou délku filmu, žádné umělé protahování. ()

Alex

Perfektní ! Myslím, že slova obdivu jsou po přečtení předchozích komentářů už zbytečná... Snad jen to, že nechápu, jak mohl takový úžasný film zapadnout ! Kdybych si nepřečetl knihu Emila Hakla "Skutečná událost", kde je o tomto filmu poměrně nevýrazná zmínka, asi by mne tato filmová UDÁLOST minula. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám