Reklama

Reklama

Tři chlapi na cestách

VOD (1)

Obsahy(1)

Obyvatelé Ouplavic se vydávají na dvoudenní zájezd, jehož součástí je nejen exkurze do západočeských zemědělských závodů a plzeňského pivovaru, ale také návštěva Karlových Varů. Mezi účastníky nechybějí ani děda Potůček a jeho syn, předseda místního družstva, který se právě nachází v osobní krizi. Je přesvědčen, že na vedoucí funkci už nestačí, a chce se jí vzdát. Napsal výpověď a předal ji k doručení synu Vendovi, který zůstává doma. Zatímco většina družstevníků se těší na neobvyklé zážitky, někteří se vydají na cestu s poněkud smíšenými pocity nebo zcela neodpočinkovými záměry. Například žárlivá paní Nedomová jede jen proto, aby dohlédla na manžela a zabránila jeho případným záletům. Energická Eliška Kacířová se chce v okolních družstvech co nejvíc přiučit, protože se chystá kandidovat na předsednictví. Nečekané starosti musí řešit i půvabná Renatka, kterou se snaží okouzlit výřečný řidič autobusu, zatímco ona se marně pokouší přimět k hovoru mlčenlivého Honzu. Ouplavičtí zažijí nejen spoustu veselých příhod, několik trapasů a nedorozumění, ale s pomocí moudrého dědy Potůčka vyřeší také několik sporů. Nedomová pochopí, jak hloupá byla její žárlivost, Renatka si to rázně vyřídí s řidičem i Honzou a otec Potůček má možnost srovnat si vše v hlavě. (TV Nova)

(více)

Recenze (90)

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Je těžké přiznat si, že se ten film skutečně moc nepovedl. V době, kdy byl uváděn do kin, jsme si při něm ovšem hodně bavili a než jsem si ho po dlouhých desetiletích oživil, přečetl jsem si zdejší komentáře a domníval jsem se, že Vás všechny pěkně setřu... Nesetřu, ovšem jednu poznámku si neodpustím. Ten film byl dělán zajisté na politickou objednávku, protože měl být vzorovou ukázkou vědecko-technické revoluce zasahující do našeho zemědělství. Někdy v 60. letech byl vybrán ten nejchudší okres v republice, osídlený po válce vnitrozemci, a bylo direktivně rozhodnuto, že zde bude vybudován zemědělsko-průmyslový komplex, který bude naší výkladní skříní. A sedmdesátá léta byla skutečně pro naše zemědělství nejúspěšnější v celé historii, prakticky jsme se stali v základních surovinách soběstační. Bohužel, příkladů gigantů živočišné výroby z Tachovska nebylo následováno a až Slušovičtí na konci éry socialismu zase ukázali, jak by mělo naše zemědělství vypadat. - Film sám o sobě je dnes jen přehlídkou většinou dnes už zesnulých herců, kteří ale někdy dost tápali a film byl daleko horší než původní televizní seriál. Humor byl dost primitivní a dnes už se mu asi usmívá málokdo, scénář se O. Lipskému nepovedl, zřejmě si neuměl poradit s tím, co mu přišlo direktivně nařízeno... Tři body jsou trošku nostalgií po starých dobrých časech. ()

Milan25 

všechny recenze uživatele

Film o zájezdu 30ti lidí po socialistických zemědělských družstvech kdesi v západních Čechách, bez jakéhokoliv děje. Soudruzi tam někde nahoře asi potřebovali výsledky pětiletky přiblížit prostému lidu u televize, a tak našroubovali stav hospodaření na postavy z 10 let staré, možná ucházející komedie a vzniklo něco, co možná dávalo smysl v roce vzniku. ()

Reklama

CaptainNor 

všechny recenze uživatele

Oldřich Lipský neměl zapotřebí dopouštět se nějakých zvláštních úliteb režimu. Beru tedy vše o rodině Potůčků, jako slabší chvilku v jeho tvorbě. Že napsal tak prostinký scénář Jaroslav Dietl, pro to vysvětlení nemám. Ale přesto mi na filmu baví dvě věci: Že je to jakási ideologická road movie :-) a fakt, že tuto agitku vysílá třikrát do roka právě TV Nova hlásající ideologickou čistotu. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Každý specifický a kvalitní režisér má film, ve kterém šlápnul vedle. Oldřich Lipský má na svém kontě tuhle rádoby komediální drganskou taškařici. Banda vesnických nýmandů a krav se vydá na výlet po krajích tehdejší socialistické republiky a mezitím se odehrávají jen těžko uvěřitelné situace, které měly být zamýšleny jako humorné, ale ve výsledku jsou trapné až hrůza. Nezachrání to ani parádní herecká elita, naopak je mě za aktéry hanba, že něco takového vůbec zahráli. Starej Potůček alias Lubomír Lipský byl napřesdržku. Když srovnám jiné Oldřicha Lipského filmy, tak bych absolutně nevěřil že to točil on, ale nějaký druhořadý asistent režiséra od dramaturga Ludvíka Tomana. A koukat na to sto minut je opravdu utrpení. Co mě ale opravdu pobavilo, byla vykradená melodie z nějakého dílu Vinnetoua, objevujíc se dvakrát během filmu. Vlastimil Hála byl zřejmě hodně inspirován :). ()

Ironfood 

všechny recenze uživatele

aneb Toulavá kamera dědy Potůčka. V podstatě jeden z mých nejoblíbenějších odpočinkových filmů. Primitivní děj o poznávacím zájezdu jézéďáků po krásách a technických vymoženostech naší vlasti tu vytvořil prostor pro spoustu vtipných epizodek v podání výborných herců. Velmi zábavné je třeba "soupeření" Schmitzera a Krampola o Konvalinkovou, nechybí tu můj oblíbenec Moučka, pilot Hrzán a v závěru se v roli akademika objeví také Vladimír Šmeral z Edelstadtu. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (5)

  • Filmová vesnice Opuplavice je vesnice Čepřovice v jižních Čechách. (sator)
  • Lubomír Lipský (děda Potůček) byl ve skutečnosti pouze o necelé dva roky a půl starší než jeho seriálový syn Jan Skopeček (otec Potůček), který byl pouze o necelých sedm let starší než jeho seriálový syn Ladislav Trojan (syn Potůček). (JoranProvenzano)
  • Děda Potůček (Lubomír Lipský) se ve filmu proletěl letounem L-60 Brigadýr. Ve scéně na letišti lze spatři i práškovací letoun Z-37 Čmelák. (Foxhound#1)

Reklama

Reklama