Vražda v Orient expresu

• Velká Británie Murder on the Orient Express (více)

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

karlee

Tak toto příjemně překvapilo, předloha je víceméně blbost, ale režisér z ní dokázal vytřískat výborný film. Režisérovi dávám plný počet, herci se mi taky líbili, ovšem s ohledem na kvalitu předlohy musím jednu hvězdu odebrat. ()

TSZ

Na filmy s Poirotem nekoukám (vůbec jsem netušil, že je to belgičan!!), na snímky podle knih Agathy Christie už vůbec ne, takže zřejmě nejsem tím nejfundovanějším divákem. Nicméně jsem byl překvapen, jak jsem se v celém ději orientoval, což se mi u detektivek (zejména těchto, "dříve natočených") moc často nestává. Zajímavé herecké obsazení a milimetrově přesná režie pak vysvětluje všechny ty ceny a nominace, kterými se film pyšní. Možná mě to dokonce přesvědčilo k tomu, abych dal občas těm televizním filmům s kníratým sympatickým mužíkem (ne, nemyslím Hitlera) ještě šanci, což je víc než jsem čekal. P.S.:Velmi mě překvapilo, že na území bývalé Jugoslávie byl někdy sníh, v zeměpisných souvislostech jsem zřejmě ještě větší diletant, než v historických. ()

kyLuke

Můj nejoblíbenější příběh detektiva Poirota . Vše skvěle šlape . A navíc výborní herci ! Ingrid Bergman , Albert Finney i Martin Balsam podávají skvělé výkony ! ()

Lavinia

Sladká sedmdesátá léta! Adaptace velmi dobrá, napínavá, bohužel představitel Poirota není "směšný malý mužík s vejčitou hlavou a velkým knírem", ale "prťatá imitace Hitlera s uprskaným vyskakováním" a vyloženě vadí. ()

alldo.raine

I přes skvělý příběh musím jít hodně dolů, neboť Poirotem vždy bude jedině David Suchet. Albert Finney mi zde spíše přípomínal vytěkaného Adolfa Hitlera, který ví, že je válka u konce a prohrál. Vygraduje to závěrečnou scénou, kterou na Poirotovi miluji nejvíce a to když sumarizuje celou událost. Tato scéna byla už místami nesnesitelná. Je to škoda, protože zbylý ansámbl je prosě dokonalý, na plátně již neopakovatlený, všichni hrají na 100%. Navíc tomu nepomáhal ani otřesný dabing, bohužel. ()

Duke90

Na "úplně jiného" Poirota v podání Alberta Finneyho jsem si zvykal bezmála hodinu z celého filmu, protože mi jeho projev i přízvuk úplně nesedly. I tak se ale jedná o výtečnou kriminálku s kvalitní zápletkou (knihu jsem nečetl), působivým dějem a velmi povedenou souhrou všech známých herců (a že jich tu je!). Třeba takový Anthony Perkins už sám o sobě vypadá jako řádný psychopat (a to bych ani nemusel vidět Psycho), ale vzhledem k tomu že vyšetřování vede geniální detektiv, neměl by člověk nikdy dělat předběžné závěry. Po výslechu všech podezřelých už se ale samotný závěr tak trochu předvídat dal..... ()

LuNaj

Bylo zajímavé sledovat jiného Poirota, než na jakého jsem byl dlouhá léta zvyklý. Kamže se poděl ten servilní a milý Poirot v podání Sucheta? Přesto se mi tohle ztvárnění velmi líbilo. ()

MeGab

Docela pěkný film, u kterého oceňuji, že Poirota hrál někdo jiný než Suchet. I když vím, že Poirotovo chování je i v knižní předloze poněkud výstřední, nejsem nadšený z toho, že ani Albertu Finneymu nebylo dovoleno jej zahrát poněkud civilněji; zejména bez toho hulákání a rozmáchlých gest. Oboje se hodí snad ještě do divadla. I když i tam by to na mne působilo zvláštně. ()

petrik11

Pre mňa je nemysliteľné, aby hral Poirota niekto iný ako Suchet a tu tento trapko, čo mi skôr pripomínal Adolfa Hitlera, film len kazil. Preto za tri, ostatné postavy sú bez chyby. ()

Guran

Tak tohle je hodně dobrá detektivka. Začátek je sice trošku protažený, dlouhé seznamování s postavami a než hlavní postavy nastoupí do vlaku je nějaká doba, ale poté se začne řešit vražda a nevěřícně koukáte a to hlavně na ten konec, který jsem ani v nejmenším nečekal. Kromě toho tu máme skvělé obsazení a dobrou režii a samozřejmě vynikající scénář, který vznikl ovšem díky skvělé Agátě Christie. Opravdu skvělá detektivka. ()

maoc

Snad ještě lepší než verze se Suchetem! Ne sice zrovna kvůli Albertu Finneymu, ale jako celek ano. Perkins hraje jako v Psychu. York hraje jako v Mušketýrech, dokonce tak i vypadá. Bergmanová hraje poloretardovanou misionářku! Finney je jako Poirot povýšený, sarkastický a nahlas se směje. Řehtá! Scénář a vlastně všechno je zde do puntíku dokonalé, i výprava je skoro velkofilmová (vyprošťovací parní lokomotiva s prorážedlem!). A ta atmosféra. Gradace! Opravdu jsem si pochutnal. Díky. ()

majky19

Tohle je snad třetí nebo čtvrté filmové zpracování legendárního příběhu Agathy Christie "Vražda v Orient expresu", a musím opět říci, že i tohle zpracování se mi velmi líbilo a rozhodně jej spolu s televizním filmem, v němž hraje ústřední roli David Suchet, řadím na úplnou špičku. Herecké výkony jsou vskutku velmi dobré, zaujal mě především Albert Finney, jehož ztvárnění Hercula Poirota se mi vskutku velmi zamlouvalo a doslova mě nadchlo. Je velmi podobný tomu svému současníkovi (David Suchet). avšak se mi zdá, že tento dává daleko více průchod svým emocím, což je u detektivního žánru dle mého soudu velmi dobré. Rozhodně to byla opět výborná podívaná a myslím si, že hodnocení tomu odpovídá naprosto zaslouženě. ()

Uhlijo

Oproti knize, příliš rychlé. Seznámení s cestujícími, vražda, rychlé vyšetření záhady, jakoby se odpovědi povalovaly přímo před Poirotem. Avšak to se dalo čekat, poněvadž kdyby měl být film jako kniha, musel by být dvojnásobně dlouhý. Film je velmi hezký, klasická detektivka od Agathy Christie. ()

Dzony

Neuvěřitelně mistrovské dílo. BRAVO! Dívám se na to několikrát ročně. Existují 2 verze dabingu. Vražda v Orient expresu z roku 2010 je stejně kvalitní (dle mého názoru), ale trochu jinak působí, to je dobře. Rozhodně je, pro fanoušky, nutnost vidět obě zpracování. Nyní se chystám podívat na poslední počin z roku 2017, ale mám veliké obavy, veliké obavy. ()

Stejšn

Málokdy se stane, že mě tak strašně serou skoro všechny postavy. A zřejmě nejvíc ze všech ta hlavní. A co už vůbec nechápu je ten Oscar. ()

PlayEasy

Úplně nevíme, co si o tomto filmu máme myslet... Albert Finney sice vypadá jako Hercule Poirot, ale svým chováním spíše připomíná Chaplina. Jinak ostatní obyvatelé vlaku tu slátaninu (to jsme asi trochu přehnali, ale nemohli jsme najít vhodnější slovo. Jsme introverti, takže slovní zásoba není naše sousto:) hvězdy jako Bergman, Seannery, Perkins a nebo Michael York a dovedli tento film utáhnout. I když to by měl dělat představitel titulní role. Smrt na Nilu se nám líbila více, nejen pro to, že už jsme děj a vyvrcholení tohto filmu znali před zhlédnutím a u "Smrti na Nilu" ne, ale Ustinov je svým chováním pravý belgický gentleman a odvažujeme si říci, že Smrt na Nilu má lepší zápletku než nejslavnější dílo této jihoanglické mistryně! 80% ()

subic

Je to prostě první ztvárnění a tak je potřeba se na to dívat. 2010 s David Suchet je úplně jiná liga. No a já dám 1 frčku dolů, protože mě to posledně připadalo už takové vláčné, prostě David Suchet hodně namlsá. 70% ()

ostravak30

Ze tří představitelů Hercula Poirota, které jsem viděl, pro mě zůstává jasná jednička David Suchet. Albert Finney by pro mě osobně získal stříbro. Nejenže byl vzhledově nejpodobnější tomu, jak bych čekal, že by mohl Poirot vypadat, ale i chováním měl přeci jen blíže k distingovanosti víc než třeba Peter Ustinov. Pravdou je, že H. P. jsem poprvé viděl rozčileného a křičícího a stejně jako Agathe Christie se mi nelíbil jeho knír. Když se začal slavný detektiv vztekat, nemůžu si pomoci, ale působil na mě jako parodie na Adolfa Hitlera. Na druhé straně atmosféra vlaku a to i v zasněžené krajině, neobvyklý způsob vraždy a její rozřešení a pak i výsledný ortel na mě působily velmi zvláštně. Vražda v Orient expresu se tím stala jednou z nejzajímavějších detektivek legendární spisovatelky. ()

PF 2017

PF 2017