Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

john.h

Krasny, i kdyz dost smutny film o tom, jak lidsky muze byt clovek, ktery jako normalní clovek na prvni pohled nevypada. Prvni pulku jsem neveril Anthony Hopkinsonovi ze je to takovej dobrak. Mozna proto, ze ho mam zafixovanyho jako Dr. Hannibala a pri vysloveni otazky: "Jsem ten dobry, nebo ten spatny?" jsem veril, ze je ten spatny. Jeste ted mi hrali zaverecne titulky a vyjadruju naprosto cerstve pocity. Celej film jsem mel slzy na krajicku a prestoze jsem si ho pustil v 0.30 a ted je 2.30 neusnul jsem u nej, coz dokazuje jeho vyjimecne kvality. Pribeh je o cloveku, ktery se po nehode sve matky narodil znetvoreny. Po jeho odhaleni clovek proziva negativni pocity a odmita vetsinou cokoliv dal resit. Avsak uvnitr tohoto cloveka je mnohem vice lidskosti nez u "lidi", kteri se chovaji jako zvirata. Cely film jsem si pral, aby se Johnovi Merrickovi (Slonimu Muzi) dostalo klidu a relativne spokojeneho ziti, bez toho, aby slouzil jako atrakce, nebo aby byl rusen hyenama co si rikaji lidi. Cetl jsem zde jeden komentar, kde autor psal jak by se choval on pri stretu se Slonim muzem.Take jsem o tom premyslel a pro me by to nebylo snadne, bylo by mi ho lito a bylo by tezke pro me se mu podivat do oci a cokoliv mu rict, kazdopadne po shlednuti tohoto filmu by to pro me bylo mnohem lehci a verim, ze bych se nejakejmu fyzickemu znetvoreni dokazal postavit a odhalit vnitrni krasu. Ja osobne bych chtel takovehoto pritele, ktery je vdecny prakticky za vrelej pohled radeji, nez nekoho, kdo by si na pritele jen hral a uvnitr skryval mnoho zleho. Takoveto otazky a takoveto pocity po filmu si zaslouzi jasnych pet hvezdicek a mozna bych dal s primhourenym okem 10/10. ()

denbrough

Tenhle film jsem viděl kdysi dávno, ještě jako dítě, mohlo mi být tak sedm, osm let. A už tenkrát se mi jistým způsobem zaryl pod kůži.. A teď, po nějakých 18-ti letech jsem ho viděl znovu.. A musím říct - úžasný film. Neskutečně silný, a neuvěřitelně emotivní film.. Nevím, co bych napsal víc.. Prostě - každý, kdo má v sobě aspoň trochu citu, tak při scénách, kdy dav Sloního muže nejprve málem zlynčuje, aby mu vzápětí tleskal plný divadelní sál, musí být dojatý.. Doporučuji tento film každému, kdo... Prostě KAŽDÉMU.. Dlouho mě žádný film nedojal jako tenhle Lynchův majstrštyk. Ten režisér mě překvapuje čím dál víc... ()

vince

Nebol to zlý film ale vo mne nejaké výrazne emocie nevyvolal, ponevadž je tu priam učebnicovo znázornené, že nieje dôležitý obal ale vnútro a to v podaní Johna Merricka je priam nádherné. ()

DonTommy

Další bod na mé studijní cestě tvorbou Davida Lynche. A tentokrát tedy nevím jestli mám být rád že jsem člověk, nebo jestli se za to mám stydět ()

Albyx

Krásný, silný film s mnoha emocionálními scénami. Nejsilněji na mne zapůsobila ta kdy hlavní hrdina cituje z paměti 23. žalm... ()

marlon

Človek zostane navždy najbezohľadnejším a svojim spôsobom aj najprimitívnejším stvorením našej planéty. John Merrick bude nam navždy toho pripomienkou! ()

_aandyy_

Velice zvláštní snímek. Zhlédla jsem to někdy v noci, snad od jedné hodiny do tří a moc mi to potom nedalo spát. Bylo mi sloního muže líto. Jeho "majitel" ho zneužíval, dělal z něj zvíře a vydělával na něm. Pak přišel lékař v podání Anthonyho Hopkinse a objevila se pro sloního muže alespoň malá naděje na to, že bude žít spokojeněji. Když se potom všichni dověděli, že je velice inteligentní, začali si ho dokonce vážit. Je to hodně dojemný příběh, o to víc vám zamrazí, když si přečtete, že film je natočen podle skutečné události. ()

nicneznam

SPOILER, ale nic vážného. "Nic nezemře", maximálně pár diváků nudou. Sloní muž John Merrick při tomto zvolání odejde do nebe a my se můžem ptát - proč? Aby si mohl Lynch u diváků nakapsovat. Někdo tu píše, že kvůli tomu filmu začne člověk smýšlet úplně jinak a že to donutí k zamyšlení. A k jakému? Že postižený člověk je taky člověk? Nebo že takovým lidem se fakt nehodí vysmívat, dělat před nimi zhnusené obličeje nebo je třeba mlátit? Být to natočeno dnes, barevně, je to prvoplánovej nudnej dojáček o postiženém muži, kterého všichni měli za zvíře a on nakonec ukázal, že není. Jelikož to je černobílý (vypadá to umělečtěji zřejmě) a jelikož je to starý, je to prostě ideální film pro znalce. Nakonec Merrick dle filmových pravidel umře, ono to třeba někoho dojme a udělá se z toho klasika. Sloní muž mně ukázal jediné pozitivum - a to, že Anthony Hopkins je dobrý herec. Ale hledat v tom moudra? To dnes nejde. Na to jsem viděl až moc filmů, které moudry přetékaly. A slzící John Merrick, na kterého Lynch vsadil, to není ideální. Velké štěstí režisérova uvědomění, že s jednoduchými příběhy to nebude mít jednoduché a dokázal si vytvořit svoje osobité režijní pole. ()

Shredder

Nesud knihu podla obalu...lynch nam tuto myslienku podal v dojimavom humanistickom pribehu, kde ten najskaredsi z nas ma najcistejsiu dusu. Zatial co sledujeme ako sa z husenice stava motyl a z "obludy" ludska bytost, kontrast nam robi netolerantna,skazena a kruta spolocnost a naskyta sa otazka kto je vlastne v skutocnosti monstrum. Skvely herecky vykon od Hurta a uz tradicne dobrym Hopkinsom. ()

LukH

Asi jediný "normální" (tzn. na jedno podívání srozumitelný) Lynch. Je těžké být jiný, v jakémkoli kontextu, protože lidská hloupost, strach nebo zvědavost si Vás vždycky najdou :-( ()

JackDullBoy

Dielo, ktoré mi vždy pripomenie ako sa my, ničím nepostihnutí ľudia, máme na tomto svete dobre a zároveň si to tak málo vážime. Naozajstný hrdina nie je Batman, Superman ani Spiderman ale je ním „sloní muž“... Klobúk dole Joseph Carey Merrick. ()

hero_bk

Neuvěřitelně silný příběh znetvořeného, leč dobrosrdečného muže, při němž budete mít minimálně na krajíčku. ()

karlee

Trochu prosrtříáhat by neškodilo, ale jinak příjemné překvapení, zajímaváí psychologická i sociologická studie. Třeba hezká scéna, jak za sloním mužem chodí high society - oceňuji, že ji tento černobílý film nepodává černobíle. ()

Monty2729

Velice dojemný příběh o člověku, který má sice zohyzděnou tvář, ale vnitřní krásy má víc, než většina ostatních lidí. K tomuto snímku se hodí citát z mé oblíbené knihy: "Možná že právě lidé, kteří jsou nejmíň milovaní, pokud nezávidí a nezahořknou, v sobě najdou nejvíc lásky pro druhé." (Amos Oz, Příběh o lásce a tmě) ()

sWONDER

Ukrutne ťažký život!!! Nebolo ľahké pozerať sa na perfektne namaskovaného Hurta, ale postupne sa to zlepšovalo, keďže on bol strašná obeť osudu a bolo mi ho nesmierne ľúto. Atmosféra filmu je dokonala. Je to taká sonda do duše človeka a núti vás zamýšľať sa....Rozhodne nezabudnuteľné dielo, nie však ľahké. ()

Bgraphy

Dech beroucí, srdcervoucí příběh. Ježily se mi veškeré buňky v těle. Obraz zla a zloby, dokonalé zrcadlo lidských zrůd a prasat, zevně se jevících jako bez viny. Nejstrašnější a nejpoutavější dramatické vyjádření. Sledováno se zatajeným dechem. Jednoznačně - tohle je na deset bodů, na pět hvězdiček. Luxus. Úžasný mladý Anthony, překvapivě ve zprvu nejasně kladné roli, s Jehňátky se může jít vyfotit v porovnání s excelentním výkonem, který podal zde. Hrůzný příběh o bolesti. především té psychické. Dokonalá kamera, hudba, střih, všechno. Bezkonkurenčně jeden z mých nejlepších filmových zážitků. Dobrý Bože, tohle ve mě kus zanechalo. Tak jasné zrcadlo pravdy. Protiklady - kdy krásný člověk je ukázán jako zrůda a zrůdy....jsme všichni my ostatní, navenek normální, krásní.....fujtajxl, se slzou v oku. Tohle DÍLO - mne chytlo, našla jsem se. Lynchi, tohle mě dostalo!!!! Úžasné!!!! Bezvýhradně!!!! Už vím, co znamená mít orgasmus. Sedím na zadku a rolují se mi ponožky. Slzy tečou po boubelatých tvářích. Chlupy se ježí v husích ostrůvcích. Zážitek -maximum. ()

Tormentor665

Zajímavé je, že ve spojitosti s krutostí a s předpojatostí figurují především nižší společenské třídy. Ale co, není od věci po delší době i nějaká ne-marxistická pohádka. A nic jiného to opravdu není. Oškliví lidé se dříve později stanou i zlými. Věčně se pohrdání ze strany společnosti vydržet nedá a dřív či později se dostaví nenávist. Vím to z vlastní zkušenosti. ()

Snathoras

Životopisný film Daviada Lynche, Sloní muž, natočený v roce 1980 a oceněný 7 nominacemi na Oscara (bohužel ani jedinou z nich nedokázal proměnit ve zlatou sošku), nás zavede na přelom 19. a 20. století. Vypráví příběh muže, Johna Merricka, kterého ztvárnil John Hurt, jehož životní příběh je jedinečný. Díky jeho znetvoření byl považován za zrůdu a odpad společnosti. Film je vyprávěn podle pamětníků Fredericka Trevese a A. Montagua. Frederick Treves (Anthony Hopkins) byl chirurg královské nemocnice v Británii a když se doslechl o Sloním muži, musel se s ním setkat. Jako první člověk se k Johnovi zachoval lidsky a pokusil se mu zlepšit život. Film popisuje pohnutý život tohoto mladíka, děsí svou krutostí, jaké jsou lidé schopní, ale také ukazuje lidskou lásku a soudružnost. Úžasná režie, skvělé herecké výkony a excelentní kamera, dělají z tohoto filmu mistrovské dílo. Díky černobílé kameře v podání F. Francise, která navozuje tu správnou atmosféru, se člověk cítí, jakoby v této době opravdu byl. Hereckému výkonu Johna Hurta (který byl oceněn nominací na Oskara) se však nemůže rovnat ani ten Hopkinsův, i když mu velmi zdatně vzdoruje. Hurtovi jsem věřil absolutně vše, jeho bolesti a trápení, ale i radost. Ne příliš výraznou složkou filmu je hudba, kterou jsem téměř nezaregistroval, ale jedná se o typ filmu, u kterého vám na ničem jiném než na příběhu nezáleží. Podle mého názoru se jedná o film, který by měl každý vidět. Toto dílo každého z nás donutí, zamyslet se nad jeho životem a uvědomit si co je důležité. Každý divák si určitě v průběhu filmu řekne, že kdyby se tohle stalo jemu, tak že už by takhle dál žít nechtěl. Ani si nedokážu představit, co John Merrick za svůj život zažil. ()

Knor

V žádným jiným filmu jsem neviděl takovou vyváženost mezi depresí a hlubokým humanismem. V tom vidím největší vyjímečnost tohoto filmu. Máme tu prostě a jednoduše chudáka, kterej má menší problém a to jest silně deformované tělo a žije jen proto, že majitel obludária ho má za dobře vydělávající atrakci. A navzdory tomu později zjišťujeme, že právě on je lepší člověk než většina lidí okolního světa, kteří se naopak přes svůj normální vzhled chovají jako zrůdy. Není to nic složitýho, ale mistr Lynch udělal opravdu kvalitní dílo, které mi hodně dalo a nutí k hlubokýmu zamyšlení přes všechnu tu krutost a syrovost. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce